Προς το περιεχόμενο

Φορτιστής μπαταριών


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι μπαταρίες για το φλας και νομίζω οι Eneloop 2500 Pro είναι η καλύτερη επιλογή.

Από περιέργεια ήθελα να ρωτήσω ποιον φορτιστή χρησιμοποιείτε και σε πόσες ώρες φορτίζει τις μπαταρίες σας;

Θυμάμαι τα παλιά χρόνια είχα κάποιον που ήθελε ούτε ξέρω πόσες ώρες για πλήρη φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει από το ebay έναν δύο θέσεων nitecore, πιστεύω ότι είναι από τους κορυφαίους. Τις ίδιες μπαταρίες έχω και εγώ, θέλουν αρκετή ώρα αλλά όχι κάτι το τραγικό, δεν έχω προσέξει πόσο ακριβός χρόνο χρειάζονται για πλήρη φόρτιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο φορτιστη εχω αυτον. πολυ καλος και με πολλες λειτουργιες. τις ιδιες ακριβως μπαταριες δουλευω σε 8αδα, στην μηχανη. δεν μπορω να πω οτι με αφησαν ικανοποιημενο.

στο φλας εχω τις sanyo enelop X 2450 mAh, πολυ καλες, πολυ ευχαριστημενος, ξεχασα ομως απο που τις αγορασα γιατι θελω μια 8αδα ακομη και δεν ειχα βρει στην Ελληνικη αγορα διαθεσιμες.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, maik42 είπε

απο φορτιστη εχω αυτον. πολυ καλος και με πολλες λειτουργιες. τις ιδιες ακριβως μπαταριες δουλευω σε 8αδα, στην μηχανη. δεν μπορω να πω οτι με αφησαν ικανοποιημενο.

στο φλας εχω τις sanyo enelop X 2450 mAh, πολυ καλες, πολυ ευχαριστημενος, ξεχασα ομως απο που τις αγορασα γιατι θελω μια 8αδα ακομη και δεν ειχα βρει στην Ελληνικη αγορα διαθεσιμες.

Δεν έμεινες ευχαριστημένος από τις panasonic eneloop pro 2500; Ξεφορτίζουν σύντομα; Οι sanyo eneloop που αναφέρεις βλέπω ότι είναι discontinued by manufacturer :unsure:

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, udroxoos είπε

Δεν έμεινες ευχαριστημένος από τις panasonic eneloop pro 2500; Ξεφορτίζουν σύντομα; Οι sanyo eneloop που αναφέρεις βλέπω ότι είναι discontinued by manufacturer :unsure:

καλημερα. ναι μπορω να πω οτι ξεφορτιζουν σχετικα ευκολα και μαλιστα απο την αρχη της χρησης τους. δεν ξερω αν επεσα σε καποια προβληματικη παρτιδα, δεν ξερω αν αυτο ισχυει και για τις μπαταριες. συγκεκριμενα μου δινουν 20-30 καρε παραπανω απο την εργοστασιακη μπαταρια της Nikon σε D700.

για τις sanyo λιγο που κοιταξα παλι προχθες καπου διαβασα οτι αγοραστηκε - απορροφηθηκε απο την panasonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για μπαταρίες δείτε και τις "ladda 2450" του ΙΚΕΑ στα 7.99.

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις πως είναι rebranded eneloop μαύρες.

Έχω 3 σετάκια 2χρονια τώρα με ~70 φορτίσεις το κάθε σετ και είναι σαν καινουργιες(μετρημένες στον φορτιστή)

Τώρα για τον φορτιστή άσχετα από το γρήγορο/αργό (~2 ώρες-1000mah/~7 ωρες-400mah) να κοιτάξεις να πάρεις κάποιον που είναι smart.Δηλαδη να κόβει το ρεύμα όταν πιάσουν την τάση κ να φορτίζει το κάθε κανάλι ξεχωριστά.

Ο opus είναι αρκετά, αλλά βρίσκεις και φθηνούς litokala από AliExpress/eBay που έχουν τις λειτουργίες που ανέφερα με λιγότερο από 10ευρω(έχω και τους 2).

Απλά οι φθηνοί φορτίζουν με 400mah(σχετικά αργή φόρτιση,αλλά ιδανική για την μακροζωία) και δεν έχουν λειτουργίες αναζωογονησης/οθόνη lcd.

Υ.γ Εάν βαριέσαι τα ψαξιματα και δεν χρειάζεσαι πολλά σετάκια πάρε το πακέτο eneloop μαύρων με το δικό τους φορτιστή και ξεμπερδευεις(εννοείτε πως εάν πάρεις μπαταρίες από άλλες εταιρίες θα της φορτίζει κ αυτές).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορτιστή αγόρασα τον Xtar VC4 και μπαταρίες πήρα μια τετράδα Eneloop Pro 2500.

Διάβασα ότι και οι AmazonBasic είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί είναι rebranded eneloop και ότι μάλιστα οι AAA αποδίδουν περισσότερα mAh από την ονομαστική χωρητικότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2020 στις 9:41 ΜΜ, udroxoos είπε

Δεν έμεινες ευχαριστημένος από τις panasonic eneloop pro 2500; Ξεφορτίζουν σύντομα; Οι sanyo eneloop που αναφέρεις βλέπω ότι είναι discontinued by manufacturer :unsure:

Οι sanyo πουλήθηκαν στην panasonic

Στις 11/2/2020 στις 8:41 ΠΜ, @topos είπε

Για μπαταρίες δείτε και τις "ladda 2450" του ΙΚΕΑ στα 7.99.

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις πως είναι rebranded eneloop μαύρες.

Έχω 3 σετάκια 2χρονια τώρα με ~70 φορτίσεις το κάθε σετ και είναι σαν καινουργιες(μετρημένες στον φορτιστή)

Τώρα για τον φορτιστή άσχετα από το γρήγορο/αργό (~2 ώρες-1000mah/~7 ωρες-400mah) να κοιτάξεις να πάρεις κάποιον που είναι smart.Δηλαδη να κόβει το ρεύμα όταν πιάσουν την τάση κ να φορτίζει το κάθε κανάλι ξεχωριστά.

Ο opus είναι αρκετά, αλλά βρίσκεις και φθηνούς litokala από AliExpress/eBay που έχουν τις λειτουργίες που ανέφερα με λιγότερο από 10ευρω(έχω και τους 2).

Απλά οι φθηνοί φορτίζουν με 400mah(σχετικά αργή φόρτιση,αλλά ιδανική για την μακροζωία) και δεν έχουν λειτουργίες αναζωογονησης/οθόνη lcd.

Υ.γ Εάν βαριέσαι τα ψαξιματα και δεν χρειάζεσαι πολλά σετάκια πάρε το πακέτο eneloop μαύρων με το δικό τους φορτιστή και ξεμπερδευεις(εννοείτε πως εάν πάρεις μπαταρίες από άλλες εταιρίες θα της φορτίζει κ αυτές).

Έχεις δίκιο ρε συ!!! Είναι οι ίδιες στη μισή τιμή (8€ vs 15€)

https://www.slrlounge.com/panasonic-eneloop-vs-ikea-ladda-are-they-the-same/

Σημειώνω πως οι eneloop pro 2500 σε σχέση με τις eneloop 1900 έχουν 1 διαφορά (πέραν της μικρής χωρητικότητας).

Οι 2500 είναι για 500 φορτίσεις, και οι 1900 για 1500

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχεις δίκιο ρε συ!!! Είναι οι ίδιες στη μισή τιμή (8€ vs 15€)

https://www.slrlounge.com/panasonic-eneloop-vs-ikea-ladda-are-they-the-same/

Έχω αγοράσει ήδη τις AA eneloop pro αλλά επειδή θέλω και AAA, ψήνομαι για τις "AAA ladda 900mAh" αντί των "AAA eneloop pro 930mAh"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ρωτησω εδω. Πηρα προσφατα τον bq-cc55 και 4 απλες eneloop και εχω 2 ερωτησεις

1ον: Σε περιπτωση που  καποιες μπαταριες φορτισουν πριν απο τις αλλες μπορω να τις βγαλω και να συνεχισουν οι αλλες η πρεπει να περιμενω να γεμισουν και 2 - 4 μπαταριες και μετα να τις βγαλω αφού εχω πρωτα αφαιρεσει τον φορτιστη απο την μπριζα ;;

2ον: Αν γινετε το παραπανω και βγαλω π.χ. απο τις 4 τις 2 οι αλλες 2 που θα μεινουν θα συνεχισουν να φορτιζουν με 750ma η θα ανεβει στα 1.400ma οπως αν ειχα 2 μπαταριες εξ αρχης ;;

Ευχαριστω εκ των προτερων !!

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα ο φορτιστής σου έχει 4 ανεξάρτητα slots, που σημαίνει ότι μπορείς να φορτίσεις από 1 έως 4 μπαταρίες ταυτόχρονα.

Ανεξάρτητα σλοτς επίσης σημαίνει ότι μπορείς να αφαιρέσεις όποια/ες μπαταρία/ες θες και οι υπόλοιπες θα συνεχίσουν ανεπηρέαστες.

Για το δεύτερο ερώτημα, βάση λογικής και όχι γνώσης, θα ανέβει η ένταση στα 1400 mAh. Αλλά όπως είπα δεν παίρνω κι όρκο γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απαντηση !!

Απο ενα τεστ που εκανα, αμα βαλω 2 μπαταριες να φορτισουν και μετα βαλω και μια τριτη κανει ξανα ελεγχο να δει ποσες μπαταριες υπαρχουν και σε τι κατασταση ειναι (το οποιο το κανει καθε φορα που το βαζεις στην μπριζα) εαν ομως βγαλω την τριτη μπαταρια ΔΕΝ ξανα κανει ελεγχο, αρα υποθετω οτι δεν αλλαζει η ταση και παραμενει οπως ηταν και οταν ειχε και τις 3 μπαταριες.

Βρηκα σε ενα review να γραφει προς το τελος "With 3-4 cells the duty cycle is changed, removing the extra cells will not change the duty cycle again. It looks like the charger has one 3A charging circuit and will switch it between 2 or 4 channels, depending on number of batteries" Αρα μαλλον ισχυει το παραπανω που εγραψα........ λογικα.

Στο manual γραφει οτι πρωτα βγαζεις το φορτιστη απο την μπριζα και μετα τις μπαταριες, και λεω μην γινει καμια ζημια ειτε στις μπαταριες ειτε στον φορτιστη, εκτος και αν το γραφει ετσι για καλο και για κακο και οχι οτι θα γινει κατι, ξερω γω, απλος θελω να αποφυγω την μια ωρα top-off charge που εχει στα 140ma

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...