Προς το περιεχόμενο

rtl8821ce σε Ubuntu, δεν εχω WI-FI


Rumpelstiltskin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, έχω την συγκεκριμένη κάρτα δικτύου και αντιμετώπιζω θεμα με το wifi. Συγκεκριμένα δε μου την αναγνωρίζει καν, οπότε μπορώ να συνδεθώ μόνο ενσύρματα. 
Ubuntu 18.04.3 LTS , Kernel: 5.3.0-28-generic 

λειτουργούσε η κάρτα, με καποιες οδηγίες που ειχα ακολουθήσει απο το ιντερνετ (εκανα install και απενεργοποιούσα το safe boot), ανα διαστήματα μου ξαναέχανε το wifi, αλλά ξαναέκανα τα βήματα και όλα ήταν μια χαρα. δυστυχώς πλέον δε μπορω να καταλαβω γιατι, αλλά δε λειτουργεί με τίποτα, οπότε μετα απο ψαξιμο αποφάσισα να ρωτήσω και εδώ μήπως έχει καποιος καμια ιδεα. 

 

τελευταία ακολούθησα αυτά τα βήματα https://askubuntu.com/questions/1188450/wifi-rtl8821ce-driver-stopped-working-after-upgrading-to-ubuntu-19-10 αλλά χωρίς αποτέλεσμα. 

κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No idea τοτε. Και εγω ειχα προσφατα προβλημα με ασυρματο που εχει τσιπακι του κιλου της realtek. Υποτιθεται οτι εχει driver στον πυρηνα που το υποστηριζει κανονικα, αλλα δεν σκαναρει καν! Imho, ποτε ξανα realtek για ασυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα είναι σε λάπτοπ οποτε εχω μεινει μονο με ethernet. σκεφτομαι να κανω rollback καθως ισως καποιο update (απο 18.04.2 σε 18.04.3?) να το χάλασε αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την ιδια καρτα WI-FI σχεδον ενα χρονο σε ενα HP Desktop i5 8400 με LinuxMint Cinammon 19.3, Kernel 4.15.0-74

Η εγκατασταση του οδηγου εγινε απ το λινκ του jim-p και δουλευει σχετικα καλα.

https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce

μερικες πληροφοριες απ το τερματικο και απ την Διαχειριση Οδηγων.

~$ lspci -nnk | grep 0280 -A3
02:00.0 Network controller [0280]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter [10ec:c821]
	Subsystem: Hewlett-Packard Company RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter [103c:831a]
	Kernel driver in use: rtl8821ce
	Kernel modules: 8821ce, rtl8821ce
~$ sudo dkms status            
rtl8821ce, 5.2.5.2.1.30816.20190425, 4.15.0-74-generic, x86_64: installed

πιστευω να βοηθησα στην λυση του προβληματος.

Bildschirmfoto vom 2020-02-02 15-26-50.png

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟ!!!

https://youtu.be/sHeQZnJeygc

Ειναι "ο,τι" ...δηλ με κομμα , που σημαινει οτιδηποτε. Το "οτι" χωρις κομμα ειναι ειδικος συνδεσμος που εισαγει δευτερευουσες προτασεις.
Δεν μπορω να μην σου αναγνωρισω οτι το "αφεντικο" το πετυχες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και σε μένα επαιζε, μετα σταματησε. αν γυρισω σε πιο παλιά εκδοση πιθανότατα θα λειτουργει και παλι. αλλά δε το θεωρώ σωστή λύση αυτο, παρα μόνο λύση ανάγκης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι το ποσο παλιο ή καινουριο ειναι το τσιπακι αλλα το ποσο καλη υποστηριξη εχει απο τον πυρηνα. Στο δικο μου πχ, παιζει μια χαρα σε windows, αλλα σε λινουξ με βασανιζει τοσο που σκεφτομαι να βαλω windows μονο και μονο για αυτο!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...