Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός Δικτύων και απασχόληση


Dimer_85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να ξεκινήσω άμεσα σε γνωστή ιδ. σχολή για να πάρω την ειδικότητα πάνω στο αντικείμενο, με εργαστηριακά μαθήματα 4 μηνών. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι πόσο εύκολα μπορεί να βρει κανείς απασχόληση πάνω στο αντικείμενο, μετά, και αφού έχει πάρει και τις σχετικές πιστοποιήσεις αρχαρίων (comptia, cisco κλπ.). Δεν μιλάμε για καλές θέσεις, απλά για την απόκτηση της εμπειρίας δλδ του αντικειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με CCNA που το εχεις καταλαβει καλα μια junior θεση μπορεις να τη χτυπήσεις. Παντως βλέπω τελευταια οτι η αγορά  εχει αρχισει να ανοίγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Με CCNA που το εχεις καταλαβει καλα μια junior θεση μπορεις να τη χτυπήσεις. Παντως βλέπω τελευταια οτι η αγορά  εχει αρχισει να ανοίγει. 

Νομίζω από εκεί που λέω, παίρνεις το ccna router & switch, το network+ της comptia και μια αλλη πιστοποίηση IT διαχείρισης λειτουργικών συστημάτων. Το ερώτημα είναι ποιός σε παίρνει μετά για δουλειά χωρίς εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για να έιμαι ειλικρινής, το ξανασκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο. Έριξα μια ματιά στις αγγελίες σχετικά, σε Ελλάδα και εξωτερικό, και οι περισσότερες εκτός του ότι ζητούν πτυχίο ανώτατης σχολής, θέλουν και 3-5 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε πού να πάει κανείς με 4 μήνες εκπαίδευση μόνο. Ακόμα και για πρακτική που θέλω, θα προτιμήσουν έναν πτυχιούχο, είναι σίγουρο και λογικό. Με ή χωρίς τις πιστοποιήσεις (που ένας πτυχιούχος αει θα έχει και τις πιστοποιήσεις σίγουρα) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εγω πιστεύω οτι καλή είναι η αρχή και το όνομα της σχολής παίζει ρόλο (κάποιες φορές και μεγάλο) αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι πόσο το κυνηγάς.

Στην τελική, όλη η καριέρα είναι ένα μακρύ ταξίδι. Η σχολή είναι η αφετηρία. Όσο πιο καλή η σχολή και το χαρτί που θα πάρεις τόσο πιο μπροστά θα είναι και η αφετηρία σου. Από την άλλη, με σωστές κινήσεις, κάποια ρίσκα, σωστή επιλογή πιστοποιήσεων και λίγη τύχη μπορείς να καλύψεις αρκετό εάν όχι όλο το κενό της όποιας κακής αφετηρίας και ακόμα και να βγεις και μπροστά από αυτούς που θα μπουν στην αγορά απο μια καλύτερη σχολή απο εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...