Προς το περιεχόμενο

Tips/βοήθεια για συνέντευξη πρακτικής


CyberMarco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι σε αναζήτηση εργοδότη για να κάνω την πρακτική άσκηση για τη σχολή μου, σε τεχνικό γραφείο (αρχιτέκτονα-μηχανικού).

Έχω στείλει σε αρκετά γραφεία το βιογραφικό μου και έλαβα μερικές απαντήσεις. Περιμένω να τελειώσω την εξεταστική για να πάω για συνάντηση/συνέντευξη.

Ηθέλα να σας ρωτήσω αν έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή, τι να προσέξω;

Επίσης, επειδή φαντάζομαι πως δεν θα μου προσφέρουν όλοι το ίδιο εργασιακό περιβάλλον/θέμα προς εργασία, πως να τους πω πως θέλω χρόνο να το σκεφτώ και τέτοια, και αν είναι να απορίψω την πρόταση;

Σχετικά με την αποζημίωση, να φανταστώ δεν έχω κάποιο ισχυρό αντι-επιχείρημα αν μου πει με "τρόπο" πως δεν θα πάρω ότι μου αναλογεί.

Υ.Γ. Έχω μια σχετική εμπειρία πάνω στο επάγγελμα μιας και δουλεύω στο γραφείο του πατέρα μου ως βοηθός σε τοπογραφικά και σχέδια, αλλά προτιμώ να κάνω την πρακτική μου αλλού, ώστε να αποκτίσω παραπάνω γνώσεις σε έργα που δεν συνηθίζονται στην επαρχία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

οι εμπειρίες μου είναι άλλου κλάδου (πληροφορική) αλλα θεωρώ οτι εφαρμόζονται εξίσου .

Αρχικά ,απο την στιγμή που ο τίτλος σου περιέχει μέσα την λέξη "πρακτική" βγάλε το κομμάτι των χρημάτων εκτός .Προφανώς πρέπει και να ζήσεις αλλα σίγουρα η πρακτική δεν είναι η θέση που μπορείς να απαιτήσεις ή η "φτασμένη" θέση στην οποία θα πάρεις αυτά που ενδεχομένως αξίζεις .Η πρακτική είναι η θέση η οποία θα σου προσφέρει εργασιακή εμπειρία ,μια πρώτη "επαγγελματική" οπτική στα πράγματα και ενα crash-test σχετικά με το αντικείμενο (αν σου αρέσει,αν μπορείς να το κάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου κτλπ)

Δεύτερον ,επειδή στην εταιρεία που είμαι κάνω τις συνεντεύξεις ,μήν προσπαθήσεις να δείξεις οτι ξέρεις περισσότερα απο όσα ξέρεις .Εκτός του οτι απο το βιογραφικό σου ακόμα φαίνεται πόση εμπειρία έχεις ,ο "έμπειρος" σε σχέση με αυτόν που έχει googlάρει τις ορολογίες φαίνεται σε όλα .Απ'τον τρόπο που κάθεται και σου μιλάει ,στις λέξεις που χρησιμοποιεί ,στο πόσο γρήγορα απαντάει σε αυτά που τον ρωτάς .Εν ολίγης και προσωπικά ,θα διάλεγα τον "ξέρω μονο αυτό και αυτό αλλα έχω όρεξη να δουλέψω και να μάθω" απο τον "ξέρω και το ένα και το άλλο" αλλα όταν τον ρωτάς πρώτα σε κοιτάει κανα λεπτό σαν χάνος και μετά αρχίζει τις μπούρδες .

Τέλος για να μην παρεξηγηθώ ,σχετικά με το οικονομικό κομμάτι ,δεν πιστεύω οτι νοείται πρακτική πέραν του 1 έτους (τα έχω δεί σαν λογικές).Και εφόσον με το καλό σε θέλουν και μετά το περάς της πρακτικής σου ,θα πρέπει πλέον να αντιμετωπίζεσαι σαν επαγγελματίας και όχι "εφόσον τον είχαμε τόσους μήνες και του δίναμε δεκάρες ,ας του δώσουμε ένα 600άρι και πολλά του είναι" (το οποίο επίσης εχω δεί)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Theo1903 said:

Καλησπέρα ,

οι εμπειρίες μου είναι άλλου κλάδου (πληροφορική) αλλα θεωρώ οτι εφαρμόζονται εξίσου .

Αρχικά ,απο την στιγμή που ο τίτλος σου περιέχει μέσα την λέξη "πρακτική" βγάλε το κομμάτι των χρημάτων εκτός .Προφανώς πρέπει και να ζήσεις αλλα σίγουρα η πρακτική δεν είναι η θέση που μπορείς να απαιτήσεις ή η "φτασμένη" θέση στην οποία θα πάρεις αυτά που ενδεχομένως αξίζεις .Η πρακτική είναι η θέση η οποία θα σου προσφέρει εργασιακή εμπειρία ,μια πρώτη "επαγγελματική" οπτική στα πράγματα και ενα crash-test σχετικά με το αντικείμενο (αν σου αρέσει,αν μπορείς να το κάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου κτλπ)

Δεύτερον ,επειδή στην εταιρεία που είμαι κάνω τις συνεντεύξεις ,μήν προσπαθήσεις να δείξεις οτι ξέρεις περισσότερα απο όσα ξέρεις .Εκτός του οτι απο το βιογραφικό σου ακόμα φαίνεται πόση εμπειρία έχεις ,ο "έμπειρος" σε σχέση με αυτόν που έχει googlάρει τις ορολογίες φαίνεται σε όλα .Απ'τον τρόπο που κάθεται και σου μιλάει ,στις λέξεις που χρησιμοποιεί ,στο πόσο γρήγορα απαντάει σε αυτά που τον ρωτάς .Εν ολίγης και προσωπικά ,θα διάλεγα τον "ξέρω μονο αυτό και αυτό αλλα έχω όρεξη να δουλέψω και να μάθω" απο τον "ξέρω και το ένα και το άλλο" αλλα όταν τον ρωτάς πρώτα σε κοιτάει κανα λεπτό σαν χάνος και μετά αρχίζει τις μπούρδες .

Τέλος για να μην παρεξηγηθώ ,σχετικά με το οικονομικό κομμάτι ,δεν πιστεύω οτι νοείται πρακτική πέραν του 1 έτους (τα έχω δεί σαν λογικές).Και εφόσον με το καλό σε θέλουν και μετά το περάς της πρακτικής σου ,θα πρέπει πλέον να αντιμετωπίζεσαι σαν επαγγελματίας και όχι "εφόσον τον είχαμε τόσους μήνες και του δίναμε δεκάρες ,ας του δώσουμε ένα 600άρι και πολλά του είναι" (το οποίο επίσης εχω δεί)

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και το input σου.

Όταν αναφέρομαι στα λεφτά, εννοώ να μου δίνει ο εργοδότης τα ~300€ που πρέπει να καταβάλει σύμφωνα με την νομοθεσία, γιατί τα υπόλοιπα τα δίνει το πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Πέρα από αυτό δεν απαιτώ κάτι παραπάνω, γιατί ούτε ένσημα είναι αναγκασμένος να μου βάζει.

Σχετικά με την εμπειρία, ναι συμφωνώ σε αυτό που λες. Δεν έχω λόγο να πω ότι ξέρω περισσότερα από τη στιγμή που ο λόγος που θέλω να πάω για πρακτική είναι να τα μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...