Προς το περιεχόμενο

Nikon d3500 ή Canon 2000d


Nikos01786478

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Canon 

1 -  1

Πέρα από τα αστεία πρέπει να πεις (ή να ξέρεις ή να αποφασίσεις) ποιοί τομείς / κριτήρια είναι σημαντικά για σένα ώστε να καταλήξεις ποιά μηχανή είναι καλύτερη ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Δες Εδώ ένα συγκριτικό σε επίπεδο προδιαγραφών και μόνο. 

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η μηχανή με το μεγαλύτερο σκορ είναι και η «καλύτερη».

Δες τους  επιμέρους τομείς και αποφάσισε τι ταιριάζει σε σένα. Και οι δύο είναι πολύ καλές στην κατηγορία τους. Οποία και να πάρεις από τις δύο δεν θα «χάσεις».

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερη εστιαση,καλυτερος αισθητηρας η 3500

στα υπολοιπα ειναι μια απο τα ιδια

μηπως να εβλεπες  https://www.skroutz.gr/s/13913744/Fujifilm-X-A5-Kit-XC-15-45mm-f-3-5-5-6-OIS-PZ-Silver.html

ή  https://www.skroutz.gr/s/20355153/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-III-Kit-14-42mm-f-3-5-5-6-II-R-Silver.html

γιατι στην πραγματικοτητα καλυτερη ειναι αυτη που κουβαλαμε παντα μαζι μας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/1/2020 στις 9:08 ΜΜ, Nikos01786478 είπε

Θέλω να μου πείτε ποια dslr είναι καλύτερη

Η Canon.

Καλύτερα χρώματα.

Καλύτεροι και πιο φθηνοί φακοί για μελλοντικές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Αφού δεν του είπατε ποια είναι η καλύτερη , μην περιμένετε απάντηση !!!   Η ερώτηση του ανθρώπου ήταν ξεκάθαρη και περίμενε μία ξεκάθαρη απάντηση πχ η τάδε , τέλος !!! 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θεωρώ ότι η καλύτερη είναι η Canon έχει όντως καλύτερα χρώματα, καλύτερους φακούς καλύτερη ποιότητα.

Σίγουρα θα υστερεί κάπου αλλιώς θα ήταν μονοπώλιο. Δες στο youtube σε μια ΚΑΛΗ οθόνη. Αν δεν έχεις πήγαινε σε κάποιο κατάστημα, πήγαινε σε ένα pc της apple και δες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nikon!

3-3

Το YouTube δεν κάνει για συγκρίσεις, δες Flickr.
Τα χρώματα δεν είναι καλύτερα, στην μια η στην άλλη, αυτό είναι καθαρά προσωπική προτίμηση. 
Καλύτερο focus στη Nikon.
Καλύτερος κιτ φακός στη Nikon. 
Ποιότητα κατασκευής ίδια και στις δυο (όχι ιδιαίτερα υψηλή σ’ αυτήν την τιμή).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 2-3 μήνες πήρα μια 2000D, για να φωτογραφίσω έναν γάμο.

Μετά τον γάμο τη πούλησα και πήρα μια επαγγελματική 7D.

Μετά από 2 μήνες, αποφάσισα ότι η 2000 μου ταιριάζει καλλίτερα, πούλησα την 7 και ξαναπήρα τη 2000.

Συμπέρασμα: Η φτηνή ταπεινή 2000D, των 200 ευρώ, αφού έχει σύγχρονο αισθητήρα και αξιοπρεπές AF (στον κεντρικό αισθητήρα που με ενδιαφέρει), αν συνδυαστεί με έναν φακό των 800 ευρώ, δίνει άριστο αποτέλεσμα . Σίγουρα το ίδιο ισχύει και για την Nikon.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dnikonian είπε

Συμπέρασμα: Η φτηνή ταπεινή 2000D, των 200 ευρώ, αφού έχει σύγχρονο αισθητήρα και αξιοπρεπές AF (στον κεντρικό αισθητήρα που με ενδιαφέρει), αν συνδυαστεί με έναν φακό των 800 ευρώ, δίνει άριστο αποτέλεσμα . Σίγουρα το ίδιο ισχύει και για την Nikon.

Και λιγότερα !

https://www.e-infin.com/eu/item/180/canon_ef-s_17-55mm_f2.8_is_usm_lens

 

Και ο αντίστοιχος νικον εκεί παίζει από e-infin , στα 600€ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Και λιγότερα !

https://www.e-infin.com/eu/item/180/canon_ef-s_17-55mm_f2.8_is_usm_lens

Και ο αντίστοιχος νικον εκεί παίζει από e-infin , στα 600€ . 

Ο καλύτερος ef-s φακός της Canon, διαπιστωμένο με προσωπική πείρα, είναι ο 15-85 USM. Απίστευτα οξύς, απίστευτα γρήγορος στην εστίαση, και άλλα πολλά. Προσωπικά είναι ο λατρεμένος μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon 4:3 Nikon 

Πέραν της πλάκας, αμφότερα τα συστήματα είναι αξιοπρεπή οπότε εξαρτάται καθαρά από τον φωτογράφο. 

Προσωπικά έχω κρατήσει μια 400D που σε ΚΣ είναι μια χαρά με καλούς φακούς.

(Φυσικά όχι σε αθλήματα ή δύσκολες νυχτερινές λήψεις). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ο καλύτερος ef-s φακός της Canon, διαπιστωμένο με προσωπική πείρα, είναι ο 15-85 USM. Απίστευτα οξύς, απίστευτα γρήγορος στην εστίαση, και άλλα πολλά. Προσωπικά είναι ο λατρεμένος μου!

Αυτόν έχω κι εγώ. Μάλιστα τον είχα και παλιότερα και δεν διαπίστωσα sample variation. Και οι δυο ξυρίζουν , ακόμα και σε τέρμα ανοιχτά διαφράγματα. Τον έχω δει πάνω σε 70D, 7D ,   και τώρα σε 2000D. Είναι ο μόνος ζουμ που μπορεί να αξιοποιήσει τον σύγχρονο αισθητήρα της πάμφθηνης 2000D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση με αυτά τα δυο μοντέλα είναι η διακύμανση τιμών.

Στο εξωτερικό, μέχρι πρόσφατα η canon ήταν ακριβότερη. Στην Ελλάδα από τη black friday και μετά είναι σημαντικά φτηνότερη από τη Nikon. Σήμερα η 2000 με τον 18-55 is πουλιέται 279 ευρώ , σε καταστήματα του κέντρου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...