Προς το περιεχόμενο

μεταφορα απο εθνικη σε πειραιώς ,προμηθεια 4€!!!


JTRGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Παθαινεις και μαθαινεις οτι εχει και το εισερχομενο εμβασμα χρέωση . Απο Paypal προς winbank παλι θα σε χρεώσει 4 ευρω για το εισερχομενο  πως θα το κανεις ; Κατακλεβουν τους ηλικιωμένους τωρα στα ταμεια ...

Κανονικά, πάντως, ηλικιωμένος σε ταμείο θα έπρεπε να χρεώνεται με το που έπαιρνε χαρτάκι με νούμερο. Είναι μεγάλη πληγή... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και πώς θα περάσει η μέρα τους? Χαχαχα Πάντως και εγώ προχθές που πήγα σε κατάστημα της εθνικής ήταν 11 γέροι γριές και εγώ. Πήγα να πληρώσω κάτι της αδερφής μου που δεν της δίνουν τη δυνατότητα πληρωμής ΑΤΜ η ηλεκτρονικά παρά μόνο γκισέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μισό λεπτό. Το 1 συν 1, ποιος το πλήρωσε ?

Εγώ λέω ότι μεταφορά σε άλλη τράπεζα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ στοιχίζει συνολικά σε αποστολέα παραλήπτη 5€.

Τα 100€ έπρεπε να πάνε τραπεζικά ?

Δεν γινόταν χέρι με χέρι ?

1€ ο αποστολέας και 1€ ο παραλήπτης. Διαφορετικές τράπεζες ναι, έτσι κι αλλιώς στην ίδια τράπεζα δεν έχει κάποια χρέωση.

Είναι επιλογή που λέει από κοινού/share. 

Έχω λίγο καιρό να το κάνω, δεν ξέρω σίγουρα αν ισχύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Muhammad είπε

όσο για τις χρεώσεις στο γκισέ, ποιος σοβαρός άνθρωπος κάνει συναλλαγές στο γκισέ; ας πάει και 20€ η συναλλαγή  

Έχω να πατήσω σε φυσικό κατάστημα τράπεζας από τότε που μπήκαν τα capital controls το 2015.

Αλλά αυτό που γράφεις είναι υπέρταρτη μπούρδα.

Κανονικά θα έπρεπε οι συναλλαγές στον γκισέ να κοστίζουν 0€!

3 ώρες πριν, JTRGamer είπε

ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ !!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟΠΙΚ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩς Ο ΑΠΟ ΠΑΝΩ ,ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΠΙΚ

Ρε μην ασχολείσαι με τον Μουχαμέτη και τον κάθε Μουχαμέτη.

Αυτός θα πει τα δικά του... άστον να «κελαηδάει».

Εσύ κάνε τη δουλειά σου και πες αυτό που θες να πεις. Κάποιοι θα σε καταλάβουν και θα σε υποστηρίξουν, κάποιοι θα βρεθούν εναντίον σου.

Στην Ελλάδα είμαστε.

Οπότε Κλάιν.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ge-lyk είπε

Κανονικά, πάντως, ηλικιωμένος σε ταμείο θα έπρεπε να χρεώνεται με το που έπαιρνε χαρτάκι με νούμερο. Είναι μεγάλη πληγή... 

Φίλε μου λίγο σεβασμό στους ηλικιωμένους . Δεν είναι δυνατό να προσαρμοσθούν στα νέα δεδομένα λόγω ηλικίας . Κάποια στιγμή θα βρίσκεσαι εσύ στη θέση τους και δεν φαντάζομαι να σου αρέσει οι νέοι εκείνης της εποχής να σε θεωρούν πληγή...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Έχω να πατήσψ σε φυσικό κατάστημα τράπεζας από τότε που μπήκαν τα capital controls το 2015.

Αλλά αυτό που γράφεις είναι υπέρταρτη μπούρδα.

Κανονικά θα έπρεπε οι συναλλαγές στον γκισέ να κοστίζουν 0€!

αν ρωτήσεις το μέσο έλληνα θα σου πει ότι τα πάντα πρέπει να είναι δωρεάν. τώρα το γιατί, μόνο αυτός το ξέρει. 

δωρεάν τα sms επειδή δε κοστίζουν τίποτα στις εταιρείες κινητής (έχει ειπωθεί πολλάκις από μερικά ξεφτέρια)

δωρεάν οι τραπεζικές συναλλαγές.... γενικά δωρεάν τα πάντα όλα.

οι συναλλαγές στο γκισέ απασχολούν κάποιον υπάλληλο. Γι αυτές τις συναλλαγές λοιπόν οι τράπεζες έχουν επενδύσει στην τεχνολογία ώστε κι εμείς οι πελάτες να κάνουμε τη δουλειά μας πολύ πιο γρήγορα από την άνεση του σπιτιού μας αλλά και αυτές να γλιτώνουν τον μισθό του υπαλλήλου.

φαντάσου εσύ λοιπόν να είσαι στη θέση αυτού που παίρνει τις αποφάσεις και να βλέπεις ότι ενώ υπάρχει τρόπος να εξυπηρετηθεί ο κόσμος γρήγορα και φθηνά, κάποιοι επιμένουν να απασχολούν υπάλληλο της τράπεζας γι αυτό το σκοπό.

με άλλα λόγια αν ήταν δικό σου μαγαζί, θα πλήρωνες εσύ υπάλληλο για να κάθεται να ασχολείται με καταθέσεις και αναλήψεις στο γκισέ ενώ έχεις επενδύσει τόσα χρήματα στον ηλεκτρονικό τομέα; Δεν υπήρχε περίπτωση. θα προσπαθούσες να τους σπρώξεις όλους στο ηλεκτρονικό κομμάτι (ebanking)

ξανασκέψου λοιπόν ποιος λέει μπούρδες και απάντησε μας με ποια λογική πρέπει οι συναλλαγές στο γκισέ να είναι δωρεάν. Πες μας κάποιους λόγους.

Αν οι συναλλαγές στο γκισέ έπρεπε να είναι δωρεάν, τότε μέσω web έπρεπε να σε πληρώνουν κιόλας.

να σοβαρευτούμε λίγο και να κοιτάξουμε να εξελιχτούμε και όχι να παραμένουμε σταθεροί και να έχουμε την απαίτηση οι άλλοι να μας ανέχονται

Λύσεις υπάρχουν, όποιος δε θέλει να τις ακολουθήσει και θέλει να ακολουθεί το δικό του ρυθμό (στην ουρά στο γκισέ) ας πληρώσει. Μην απαιτεί όμως οι άλλοι να χορεύουν στο δικό του ρυθμό.

Μην αρχίσουμε πάλι με τους ηλικιωμένους όμως...

Τα capital controls τελικά κάνανε πολύ μεγάλο καλό. ίσως ισχύει και αυτό που λένε μερικοί ότι ήταν στημένη η ιστορία για να πετύχουν αυτό που πέτυχαν. Αν δεν είχαν εφαρμοστεί. ο Έλληνας ακόμα .και το 2050 θα στήνονταν στην ουρά για ενημέρωση βιβλιαρίου

 

έμπνευση έχω βραδιάτικα....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χουντα των capital controls εχει πεσει και οι τραπεζες που βρηκαν και χορεψαν εδω η θα μαζευτούν η θα καουν . Οχι δε θα ανεχτουμε να χρεωνουν οσο θελουν . Δεν υπαρχει τραπεζα στο κοσμο που να διανοηθεί  να χρεώνει τοσα ανα συναλλαγη μονο το καρτελ εδω .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Η χουντα των capital controls εχει πεσει και οι τραπεζες που βρηκαν και χορεψαν εδω η θα μαζευτούν η θα καουν . Οχι δε θα ανεχτουμε να χρεωνουν οσο θελουν .

μαζί σου αλλά τι θα κάνουμε δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα με καρτες απο εξω μεχρι να κλεισουν . Οι καλες μας τραπεζες εχουν παει και σε βουλγαριες ρουμανιες κτλ και εκει δε χωνουν αυτα που κανουν εδω .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ολα με καρτες απο εξω μεχρι να κλεισουν . Οι καλες μας τραπεζες εχουν παει και σε βουλγαριες ρουμανιες κτλ και εκει δε χωνουν αυτα που κανουν εδω .

Noμίζω ότι έφυγαν απο τα Βαλκάνια η Πειραιώς και η Εθνικη,μονο η Eurobank εχει μείνει στην Βουλγαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει από πάντα, πρώτη φορά έκανες έμβασμα στην ζωή σου;  

 

Και εγώ επειδή από Εθνική πρέπει να μεταφέρω σε Πειραιώς κάθε μήνα κάνω κατάθεση σε ATM Πειραιώς (ευτυχώς έχει αρκετά ανεπτυγμένο δίκτυο καταστημάτων) και μετά μεταφορά μέσω Winbank στον λογαριασμό που θέλω. Είναι ο ευκολότερος τρόπος να μεταφέρεις χρήματα δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 3DJIN είπε

κατι κανεις πολυ λαθος,γιαυτο υπαρχει το iris για να μην πληρωνεις τα 4 ευρα και τα 3 ευρα στις τραπεζες,με 2.5 καθαριζεις και εχεις τα λεφτα να φαινονται αμεσα.

Μπορεις να περιγραψεις λιγο τη διαδικασια;

Εγω στελνω μερικες φορες (οταν ειμαι εξωτερικο κυριως) από λογαριασμο Εθνικης σε λογαριασμο Πειραιως ενα ποσο μεταξυ λογαριασμων μου και πληρωνω 1 ευρω στην Εθνικη (προμηθεια εξερχομενου) και 4 ευρω στην Πειραιως (προμηθεια εισερχομενου) επιλεγοντας share. Οταν βιαζομαι επιλεγω "μεσω IRIS"  και η Εθνικη χρεωνει επιπλεον 1 ευρω. 

Εχθες, μετα τα σχολια σας, κατεβασα το IRIS pay app της Εθνικης, εγγραφηκα με το κινητο μου και επισης εγγραφηκα στο IRIS 24/7 της Πειραιως μεσω winbak app

Προσπαθησα να πληρωσω απο της Εθνικης ενα ποσο με παραληπτη τον αριθμο μου και μου εβγαλε μηνυμα οτι  το κινητο (η ο λογαριασμος, δε θυμαμαι ακριβως) του παραληπτη ειναι ιδιο με αυτο του αποστολεα και δεν προχωρησε.

Απο τις αλλες επιλογες, δεν ειχε καποια που μπορουσα να στειλω σε λογαριασμο Πειραιως (πχ μεσω IBAN η κατι τετοιο)

Ποια ακριβως ειναι η διαδικασια, μπορει καποιος να πει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίξτε έστω μια revo και προτρέψτε και τους δικούς σας να το κάνουν. Φόρτιση απο τις ελληνικές κάρτες δωρεάν πλέον, μεταφορές μεταξύ χρηστών δωρεάν, χρήση κάρτας δωρεάν κλπ. Μέχρι να έρθει νέος παίκτης στην εγχώρια αγορά, μη περιμένετε αλλαγές προς το καλύτερο. Τράπεζες που δε δανείζουν, λογικό είναι να κοιτάνε τα έσοδα τους να είναι απο προμήθειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...