Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Oxford Itools σε UBUNTU 18,04


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

φτιάχνω ένα συστηματάκι (βασικά δυο ίδια) τα οποία θα χρησιμοποιηθούν με διαδραστικούς πίνακες σε φροντιστήριο.

Είπα για λόγους οικονομίας να δοκιμάσω ελεύθερο λειτουργικό.

Τα βιβλία της Oxford είναι συμβατά με Linux 32/64bit όπως αναφέρει η εταιρία.

Εκκινώντας όμως την εγκατάσταση έπεσα πάνω σε αυτό το σφάλμα.  Κάτι γίνεται με την αποσυμπίεση των βιβλίων αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ?🙄

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_18-24-15.png

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_18-25-41.png

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, να υποθέσω ότι έχεις εγκατεστημένο 64bit ubuntu.

Στo readme αναφέρει ubuntu 11, 12, 13, πιθανολογώ ότι θα πρέπει να προμηθευτείς τις νέες εκδόσεις των εργαλείων Oxford Itools.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, htaccess είπε

Καλησπέρα, να υποθέσω ότι έχεις εγκατεστημένο 64bit ubuntu, ποια έκδοση ?

Στo readme αναφέρει ubuntu 11, 12, 13, αν έχεις πιο πρόσφατη έκδοση ubuntu πιθανολογώ ότι θα πρέπει να προμηθετείς τις νέες εκδόσεις των εργαλείων Oxford Itools.

 

Tο είδα αυτό, αλλά από την άλλη το itool σαν εφαρμογή φαίνεται να δουλεύει .

Τα βιβλία δεν αποσυμπιέζει ώστε να τα εναποθέσει σωστά στους αντίστοιχους φακέλους.

Είναι λίγο κουλό...

Ορίστε το itool ...

 

 

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_18-35-32.png

 

Επίσης στην σελίδα της εταιρίας απλά αναφέρει πως πρέπει να περαστεί ένα update για τον flash player, το οποίο το έκανα.

 

 

 

Επίσης στην σελίδα της εταιρίας απλά αναφέρει πως πρέπει να περαστεί ένα update για τον flash player, το οποίο το έκανα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση του unzip που έχει το πρόγραμμα εγκατάστασης δεν είναι συμβατή με το Ubuntu 19.10 που έχεις.

Ίσως αν πάρεις το unzip από το /usr/bin/unzip και το περάσεις στον φάκελο εγκατάστασης να μπορέσεις να τα αποσυμπιέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, htaccess είπε

Η έκδοση του unzip που έχει το πρόγραμμα εγκατάστασης δεν είναι συμβατή με το Ubuntu 19.10 που έχεις.

Ίσως αν πάρεις το unzip από το /usr/bin/unzip και το περάσεις στον φάκελο εγκατάστασης να μπορέσεις να τα αποσυμπιέσεις.

Έχω αρχίσει να αποσυμπιέζω έναν έναν τους τόμους των βιβλίων και να τους εναποθέτω χειροκίνητα στις αντίστοιχες θέσεις.

Αν δεν πιάσει θα κοιτάξω και την εκδοχή που μου λες.

Αμάν , όλα χειροκίνητα τα θέλει αυτό το λειτουργικό . 😋

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Έχω αρχίσει να αποσυμπιέζω έναν έναν τους τόμους των βιβλίων και να τους εναποθέτω χειροκίνητα στις αντίστοιχες θέσεις.

Αν δεν πιάσει θα κοιτάξω και την εκδοσή που μου λες.

Αμάν , όλα χειροκίνητα τα θέλει αυτό το λειτουργικό . 😋

Αν δεν κάνεις λάθος στους προορισμούς, δεν νομίζω ότι θά έχεις κάποιο πρόβλημα.

Όλο παράπονα είσαι, δεν λες πάλι καλά που έτρεξε και ως αυτό το σημείο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, htaccess είπε

Αν δεν κάνεις λάθος στους προορισμούς, δεν νομίζω ότι θά έχεις κάποιο πρόβλημα.

Όλο παράπονα είσαι, δεν λες πάλι καλά που έτρεξε και ως αυτό το σημείο. :P

Ετοιμο .... 🤩

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-01-22_23-06-04.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, επανέρχομαι στο θέμα.

Λόγω προβλήματος του Hardware Accelerator στο σύστημα (AMD R3 2200G) όπου αν έβαζα ένα βίντεο σε full screen μαύριζε το σύμπαν, άλλαξα από τα UBUNTU 18.04 σε Pepermint 10 .

Το σύστημα στήθηκε από την αρχή, (βάσανο μεγάλο) και όλα έπαιζαν σωστά.

Το πρώτο σύστημα λοιπόν μετακόμισε στην αίθουσα διδασκαλίας.

Εκεί έπρεπε να συνδεθεί με τα παρακάτω.

α) Projector

β) Luidia ebeam Classic projection

_suport_productshot-classic-projection.p

===============================================================================

Θέμα πρώτο.

Ο projector (BENQ MS712) είχε καλώδιο d-sub 15-pin  και η οθόνη θα συνδεόταν στο HDMI .... 

Στον projector λοιπόν, δεν μπορούσα με τίποτα να ανεβάσω ανάλυση πάνω από 640 x 480 .......... Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορώ να λειτουργήσω με 2 προβολές, μιας και είτε στον προτζέκτορα θα έβλεπα μέρος της οθόνης , είτε θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα πάρα πολύ μικρό μέρος της οθόνης για να μπει το σύνολο της παρουσίασης στην επιφάνεια του προτζέκτορα.

VpI9aSJ.jpg

AbYPDdX.jpg

 

Τρέχω, αγοράζω ένα HDMI 10μετρο και λύνω εν μέρη το πρόβλημα. Ναι μεν δουλεύον και τα δυο σε 1080P παίζουν ομαλά, αλλά στον projector δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα λόγω μικρών χαρακτήρων. Το ωραίο είναι πως η οθόνη μια χαρά ανεβάζει ανάλυση σε 1080p μέσω d-sub.

Αν πας να αλλάξεις ανάλυση και στις δυο συσκευές για να αυξήσεις το μέγεθος της γραμματοσειράς , η μια θα παίζει στα 1280X 720 και η άλλη (προτζέκτορας) στα 1280Χ800 ..... Τεσπα μικρό το κακό.

Θέμα δεύτερο.

Ενώ η Luidia αναφέρει πως το ebeam Classic projection  τρέχει στα linux ,

http://www.e-beam.com/za/education/classic-projection/software.html

κατεβάζοντας την τελευταία έκδοση της σουϊτας της από εδώ :

https://www.luidia.com/apps/#edgeplus_apps

όπου αναφέρει πως κάνει μόνο για το μοντέλο edge και edge+ , ενώ στην ανακατεύθυνση για τα υπόλοιπα δεν μου βγάζει πρόταση για linux,

 

το ebeam μετά την εγκατάσταση φαίνεται πως με τα πολλά αναγνωρίζεται σαν συσκευή.  Δηλαδή το ebeam tools palette δείχνει να αναγνωρίζει την συνδεδεμένη συσκευή.

Παρόλα αυτά στην διαδικασία του καλιμπραρίσματος ΔΕΝ ανταποκρίνεται το στυλό .

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κάποιος στην πράξη, απροβλημάτιστη λειτουργία σε αυτό το λειτουργικό περιβάλλον.

Τα αγκάθια που συνάντησα είναι αρκετά, δεν ξέρω αν λύνονται.

 

Όποιος έχει κάποια εικόνα, ας βοηθήσει.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, adtakhs είπε

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κάποιος στην πράξη, απροβλημάτιστη λειτουργία σε αυτό το λειτουργικό περιβάλλον.

Καταλαβαινεις οτι ρωτας κατι γενικο ε? Πολλοι κανουν την δουλεια τους σε λινουξ , οπως και πολλοι δεν την κανουν. Εχεις πολυ ειδικο software και hardware και μεγαλες οι πιθανοτητες - οπως και συμβαινει με οσα λες - να μην υποστηριζεται σωστα και απροβληματιστα.
Δεν ειναι το λινουξ για ολες τις χρησεις (hardware/software) , γιατι η υποστηριξη δεν υπαρχει παντα ή αν υπαρχει ειναι περιορισμενη...μεγαλη κουβεντα ολο αυτο..εχει γινει πολλες φορες , αλλα ειαι σιγουρος οτι δεν ειναι του παροντος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γενικώς έχεις εμπειρία στο λίνουξ??

Αν δεν έχεις σίγουρα από τις έτοιμες διανομές δεν πηγαίνεις σε πιπερόριζες και αγγούρια. Προτείνω MX linux κατα προτίμηση ή manjaro που είναι ''έτοιμες΄΄ και καλοφτιαγμένες ...με μια απλή περιήγηση στο μενού των εφαρμογών βρίσκεις συνήθως αυτό που ψάχνεις...αν θέλεις ανέβασε κάπου το oxford itools που αναφέρεις να το δοκιμάσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2020 στις 7:44 ΜΜ, rearshooter είπε

Γενικώς έχεις εμπειρία στο λίνουξ??

Αν δεν έχεις σίγουρα από τις έτοιμες διανομές δεν πηγαίνεις σε πιπερόριζες και αγγούρια. Προτείνω MX linux κατα προτίμηση ή manjaro που είναι ''έτοιμες΄΄ και καλοφτιαγμένες ...με μια απλή περιήγηση στο μενού των εφαρμογών βρίσκεις συνήθως αυτό που ψάχνεις...αν θέλεις ανέβασε κάπου το oxford itools που αναφέρεις να το δοκιμάσω..

 

Ναι φίλε μου έχω μια κάποια εμπειρία αν και δεν είμαι κανένας extreme χρήστης του Linux.

Να πω λοιπόν πως δεν έφταιγε ούτε το προγραμμα ουτε το linux.

Ο προτζέκτορας τερματίζει σε ανάλυση (native) 1280 X 720p.  Σε αυτή την ανάλυση παίζει μια χαρά το luidia ebeam Classic projection .

Τα πάντα έχουν λυθεί πλέον και τα συστήματα δουλεύουν ρολόι.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...