Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική


mzr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μαθηματικά της γ λυκείου έχουν ως βάση τα μαθηματικά της β λυκείου;

Άλγεβρα είμαι μαθητης του 16 μα μαθηματικά κατεύθυνσης γράφω 10-12

Θέλω να σπουδάσω CS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mzr είπε

Τα μαθηματικά της γ λυκείου έχουν ως βάση τα μαθηματικά της β λυκείου;

Άλγεβρα είμαι μαθητης του 16 μα μαθηματικά κατεύθυνσης γράφω 10-12

Θέλω να σπουδάσω CS

Αν δεν έχεις διαβάσει μαθηματικά από την τρίτη γυμνασίου τουλάχιστον μόνο το φροντιστήριο θα σε σώσει δυστυχώς γιατί θεωρητικά οι βάσεις ξεκινάνε από εκεί βέβαια αν ρωτάς στο μάθημα δεν πιστεύω να μην σε βοηθήσει ο κάθε καθηγητής.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Αν δεν έχεις διαβάσει μαθηματικά από την τρίτη γυμνασίου τουλάχιστον μόνο το φροντιστήριο θα σε σώσει δυστυχώς γιατί θεωρητικά οι βάσεις ξεκινάνε από εκεί βέβαια αν ρωτάς στο μάθημα δεν πιστεύω να μην σε βοηθήσει ο κάθε καθηγητής.. 

Τριγωνομετρία την ξέρω καλά, έχω μεγαλό θέμα με την κατεύθυνση (ευθεία, διανύσματα κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε διανύσματα κλπ ναι μεν θα τα δεις σε πολύ λίγους τομείς του cs αλλά σε μαθαίνουν να σκέφτεσαι λογικά τα μαθηματικά κατεύθυνσης, που είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι για προγραμματισμό. Άσε που πρέπει κιόλας να γράψεις σχετικά καλά για να περάσεις. Ξεκίνα φροντιστήριο για κατεύθυνση λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα το θέμα είναι πόσο αποφασισμένος είσαι...τουλάχιστον απο ΕΑΠ που ξέρω τα μαθηματικά που διδάσκονται δεν έχουν καμμία σχέση με ότι έχεις διδαχτεί ..(λίγο στην αρχή θα έχεις θέμα γιατί όντως ασχολούνται με διανύσματα αλλά don't worry) ....για του λόγου το αληθές είχαμε Μαθηματικούς (τελειωμένους) που τα έβρισκαν μπαστούνια ..και μάλιστα είχαμε και γλαφυρή περίπτωση που στην τάξη πετάχτηκε κοπελίτσα και είπε το θεικό : "Έχω τελειώσει Μαθηματικό αλλά δεν καταλαβαίνω Χρ!στό απ'οτι λέτε"

Απο εκει και πέρα τελειώσαν πολλά παιδιά με άσχετες ειδικότητες ...ακόμα και νοικοκυρές...:)

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σχόλιο δικό μου... οταν ημουν στην 3η λυκειου νόμιζα οτι τα μαθηματικα κατευθυνσης ηταν δυσκολα , σίγουρα πολυ δυσκολότερα απο της 2ας λυκείου.

(ενημερωτικά εγραψα καλα , 19.6 στα μαθηματικά και 18.500 μόρια σύνολο με την ιστορια και την εκθεση τα μόνα κατω απο 18. Θελω να πω δεν απετυχα στα μαθηματικά, απλα ήθελαν πολυ περισσοτερο διαβασμα απο ότι θα θελα να ρίξω για παρτυ τους.)

Όταν πήγα στο 1ο έτος στην σχολή πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ, πλέον τα μαθηματικά 3ης λυκείου έμοιαζαν παιχνιδάκι του νηπιαγωγείου σε δυσκολία. Η σχολή είχε σε κάθε εξάμηνο αυξανόμενης δυσκολίας μαθηματικά μεχρι το 3ο έτος.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι μαθητης της Γ λυκειου και τα εχω φρεσκα φρεσκα.
Φετος παιζει πιο πολυ αλγεβρα β λυκειου και απο τα Μαθηματικα Κατευθυνσης θα χρειαστεις αρκετα την ευθεια.
Κατα τα αλλα διανυσματα,κυκλο,γεωμετρικοι τοποι δεν εχουν χρειαστει.
Ωστοσο οταν μπεις σε καποιο Πανεπιστημιο ειτε Πολυτεχνειο η υλη της Κατευθυνσης της Β λυκειου θεωρειται δεδομενη.Οποτε ειναι καλο να εχεις μια επαφη και με αυτα τα μαθηματικα.
Απο την αποψη της Αλγεβρας κοιταξε να καταλαβεις καλα τις συναρτησεις,τριγωνομετρια και λογαριθμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 2:59 ΜΜ, AndreasPap12345 είπε

Επειδη ειμαι μαθητης της Γ λυκειου και τα εχω φρεσκα φρεσκα.
Φετος παιζει πιο πολυ αλγεβρα β λυκειου και απο τα Μαθηματικα Κατευθυνσης θα χρειαστεις αρκετα την ευθεια.
Κατα τα αλλα διανυσματα,κυκλο,γεωμετρικοι τοποι δεν εχουν χρειαστει.
Ωστοσο οταν μπεις σε καποιο Πανεπιστημιο ειτε Πολυτεχνειο η υλη της Κατευθυνσης της Β λυκειου θεωρειται δεδομενη.Οποτε ειναι καλο να εχεις μια επαφη και με αυτα τα μαθηματικα.
Απο την αποψη της Αλγεβρας κοιταξε να καταλαβεις καλα τις συναρτησεις,τριγωνομετρια και λογαριθμους.

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...