Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον εξωτερικο σκληρο δισκο


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορείτε να ανεβάσετε μία εικόνα από το Hard Disk Sentinel. Μπορεί να δείξει σφάλμα στο μοτέρ.

https://imgur.com/a/cDULXJd  

 

Στις 19/1/2020 στις 11:21 ΠΜ, snbblp είπε

Η πιθανότητα να είναι στα τελευταία του ο δίσκος είναι πολύ μεγάλη. Είτε θα τον δει επαγγελματίας, είτε κάποιος φίλος σου που ξέρει από τεχνικά θέματα θα τον εξετάσει με το κατάλληλο πρόγραμμα. Αν το αμελήσεις και συνεχίσεις να τον δουλεύεις παρά την προειδοποίηση που σου έκανε, θα τα χάσεις ΟΛΑ.

Μα των έχω αγορασμένο από της 25-11-2019 και των έχω κλεισμένο στο συρτάρι και των χρησιμοποιώ σπάνια για να περάσω αρχεία και για να αδειασω χωρώ όταν γεμίζει ο 2tb εσωτερικός δίσκος του pc

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δίσκος αυτός είναι γνωστός για προβλήματα με το firmware, και η ηλικία του δεν παίζει μεγάλο ρόλο

https://firmware.hddsurgery.com/index.php?manufacturer=Seagate&family=M10TDP

Ωστόσο,  δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, snbblp είπε

ο δίσκος αυτός είναι γνωστός για προβλήματα με το firmware, και η ηλικία του δεν παίζει μεγάλο ρόλο

https://firmware.hddsurgery.com/index.php?manufacturer=Seagate&family=M10TDP

Ωστόσο,  δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο. Καλή συνέχεια.

περιεργο.. εχω αλλους 4 απο αυτους https://www.skroutz.gr/s/8953062/Maxtor-M3-Portable-4TB.html  και πότε δεν είχα μέχρι στιγμής τουλάχιστον  παρομια προβλήματα μεταφοράς κτλπ ότι και όσα αρχεία μαζικα  και αν μετέφερα τώρα βρέθηκε σε αυτόν στον 5 ον???? τεσπα και τι προτείνεις να αγοράσω?  τώρα που έγινε αυτό αλλα  ουτοσι αλλος θα επερνα γτ αρχιζε να γεμιζει παλι και δεν κρατάω bacup ετσι τους γεμίζω τους κοκινιζο και τους αφήνω στο συρτάρι και όποτε γεμίζει ο ένας περνώ άλλον τεσπα   θέλω κάτι portable όπως αυτός εδω  https://www.skroutz.gr/s/8953062/Maxtor-M3-Portable-4TB.html 

 https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/253062_364282_380918_660212/USB-3-0-2-5-esoteriki-parochi-reymatos-4TB.html  τι προτείνεις από όλα αυτά???

 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν υπάρχουν καλοί και κακοί αλλά μόνο κατάλληλοι και ακατάλληλοι για συγκεκριμένη χρήση, δεν θα σου προτείνω κάτι από αυτούς που μου έδειξες. Εσύ δεν θέλεις φορητό χωρίς καλώδια και τροφοδοτικά για να παίρνεις μαζί με το λάπτοπ στα ταξίδια σου,  αλλά απ' όσο καταλαβαίνω θέλεις κάτι για store & save με μεγάλη διάρκεια ζωής και καλή στεγανότητα έναντι της υγρασίας και σκόνης. Αρα πας για 3.5'' με εξωτερικό τροφοδοτικό.

Για τέτοια χρήση, θα διάλεγα ίσως δύο-τρεις από αυτούς:

https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/253062_364283_380917_660212/USB-3-0-3-5-exoteriki-parochi-reymatos-4TB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, snbblp είπε

Επειδή δεν υπάρχουν καλοί και κακοί αλλά μόνο κατάλληλοι και ακατάλληλοι για συγκεκριμένη χρήση, δεν θα σου προτείνω κάτι από αυτούς που μου έδειξες. Εσύ δεν θέλεις φορητό χωρίς καλώδια και τροφοδοτικά για να παίρνεις μαζί με το λάπτοπ στα ταξίδια σου,  αλλά απ' όσο καταλαβαίνω θέλεις κάτι για store & save με μεγάλη διάρκεια ζωής και καλή στεγανότητα έναντι της υγρασίας και σκόνης. Αρα πας για 3.5'' με εξωτερικό τροφοδοτικό.

Για τέτοια χρήση, θα διάλεγα ίσως δύο-τρεις από αυτούς:

https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/253062_364283_380917_660212/USB-3-0-3-5-exoteriki-parochi-reymatos-4TB.html

Όχι θέλω κάτι  φορητό χωρίς καλώδια και τροφοδοτικά κτλπ  λόγω χώρου κύριος  στα συρτάρια που έχω στο γραφείο μου άλλα και για να το παίρνω μαζί με το λαπτοπ  καμιά φορά άμα τύχει kai otan paro kainourgio laptop pote .

τι σημαίνει  store & save?? , ΝΑΙ!! θέλω πολύ ο δίσκος να έχει  μεγάλη διάρκεια ζωής και καλή στεγανότητα έναντι της υγρασίας και σκόνης κλτπ .. βασικά δεν ξέρω τι θέλω...  😋 

 ποίους 3 θα διάλεγες από αυτούς??  δεν θέλω να είναι κάτι πολύ μεγάλο θέλω  όσο πιο portable γίνεται σε αυτό το μέγεθος να χωράει σε ένα τέτοιο συρτάρι χωρίς να μου κάνει προβλήματα μεταφοράς αρχείων ταχύτητας κτλπ   https://imgur.com/a/rbzrhiQ έχω έναν 3.5 κάτω κάτω 1tb και χωράει μαζί με το τροφοδοτικό του κτλπ  άλλα δεν είναι έτοιμος φτιαχτός είναι δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό 

και ποια είναι η διάφορα μεταξύ  3.5 με 2.5??? 

1 ώρα πριν, snbblp είπε

ο δίσκος αυτός είναι γνωστός για προβλήματα με το firmware, και η ηλικία του δεν παίζει μεγάλο ρόλο

https://firmware.hddsurgery.com/index.php?manufacturer=Seagate&family=M10TDP

Ωστόσο,  δεν μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο. Καλή συνέχεια.

τελικά τι να κάνω να μεταφέρω αρχεία σε αυτόν των δίσκο έστω λίγα λίγα μέχρι να μου το ξανακάνει αυτό και αν μου το ξανακάνει τι να κάνω ?? και μέχρι να αγοράσω καινούργιο δίσκο να δω τι θα γίνει μετά η να το αφήσω έτσι μέχρι να 

αγοράσω καινούργιο δίσκο άλλα ο άλλος δίσκος που χρησιμοποιώ για της έγραφες στη tv  αρχίζει και γεμίζει αυτος και δεν έχω χωρώ να αδειασω στον εσωτερικό δίσκο του πισι πφφφ πρόβλημα μεγάλο αυτό τωρα βρεθηκε και αυτο να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Μα των έχω αγορασμένο από της 25-11-2019

Τελικά δεν φαίνεται να έχει κάτι. Αφού λοιπόν είναι καινούριος, γιατί δεν τον στέλνετε στο κατάστημα από όπου το πήρατε να τον ελέγξουν; 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilis T 92 είπε

Όχι θέλω κάτι  φορητό χωρίς καλώδια και τροφοδοτικά κτλπ  λόγω χώρου κύριος  στα συρτάρια που έχω στο γραφείο μου άλλα και για να το παίρνω μαζί με το λαπτοπ  καμιά φορά άμα τύχει kai otan paro kainourgio laptop pote .

τι σημαίνει  store & save?? , ΝΑΙ!! θέλω πολύ ο δίσκος να έχει  μεγάλη διάρκεια ζωής και καλή στεγανότητα έναντι της υγρασίας και σκόνης κλτπ .. βασικά δεν ξέρω τι θέλω...  😋 

 ποίους 3 θα διάλεγες από αυτούς??  δεν θέλω να είναι κάτι πολύ μεγάλο θέλω  όσο πιο portable γίνεται σε αυτό το μέγεθος να χωράει σε ένα τέτοιο συρτάρι χωρίς να μου κάνει προβλήματα μεταφοράς αρχείων ταχύτητας κτλπ   https://imgur.com/a/rbzrhiQ έχω έναν 3.5 κάτω κάτω 1tb και χωράει μαζί με το τροφοδοτικό του κτλπ  άλλα δεν είναι έτοιμος φτιαχτός είναι δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό 

και ποια είναι η διάφορα μεταξύ  3.5 με 2.5??? 

τελικά τι να κάνω να μεταφέρω αρχεία σε αυτόν των δίσκο έστω λίγα λίγα μέχρι να μου το ξανακάνει αυτό και αν μου το ξανακάνει τι να κάνω ?? και μέχρι να αγοράσω καινούργιο δίσκο να δω τι θα γίνει μετά η να το αφήσω έτσι μέχρι να 

αγοράσω καινούργιο δίσκο άλλα ο άλλος δίσκος που χρησιμοποιώ για της έγραφες στη tv  αρχίζει και γεμίζει αυτος και δεν έχω χωρώ να αδειασω στον εσωτερικό δίσκο του πισι πφφφ πρόβλημα μεγάλο αυτό τωρα βρεθηκε και αυτο να γινει?

Δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο από το να σε συμβουλέψω, να σου πω τη γνώμη μου. Με βάση το γνωστικό μου πεδίο και 2 δεκαετίες επαγγελματικής εμπειρίας, έχεις κάνει λανθασμένη επιλογή τύπου δίσκου. Ο συν-φορουμίστας φίλος μας Τέρης Α. επισημαίνει -πολύ σωστά- κάτι.

Αντίο και καλή συνέχεια.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να περάσω ένα φάκελο από μια εγγραφή στη τηλεόραση που είχα γράψει  από έναν άλλον δίσκο σε αυτόν που μου κάνει το πρόβλημα   και σταμάτησε στο τέλος την αντιγραφή και  kokinise  και μου έβγαλε πάλι αυτό το μνμ    https://imgur.com/a/EzKb3iC

Στις 20/1/2020 στις 3:53 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Τελικά δεν φαίνεται να έχει κάτι. Αφού λοιπόν είναι καινούριος, γιατί δεν τον στέλνετε στο κατάστημα από όπου το πήρατε να τον ελέγξουν; 

γτ το πιθανότερο σενάριο είναι να δουν την υγειά του με το Sentinel όπως είχαν κάνει μια άλλη φορά σε έναν άλλον δίσκο που είχα ένα άλλο πρόβλημα δεν μου έγραφε τπτ από την τηλεόραση για

κάποιο λόγο 

και να μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα η υγεια ειναι καλα και μετά να τους εξηγώ πως το λένε ότι δεν είμαι ελέφαντας κ επίσης γτ μέσα σε αυτό το δίσκο έχω ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που δεν θέλω να δουν η άλλη η να κρατήσουν αντίγραφα φοβάμαι έχω φοβίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Προσπάθησα να περάσω ένα φάκελο από μια εγγραφή στη τηλεόραση που είχα γράψει  από έναν άλλον δίσκο σε αυτόν που μου κάνει το πρόβλημα   και σταμάτησε στο τέλος την αντιγραφή και  kokinise  και μου έβγαλε πάλι αυτό το μνμ    https://imgur.com/a/EzKb3iC

γτ το πιθανότερο σενάριο είναι να δουν την υγειά του με το Sentinel όπως είχαν κάνει μια άλλη φορά σε έναν άλλον δίσκο που είχα ένα άλλο πρόβλημα δεν μου έγραφε τπτ από την τηλεόραση για

κάποιο λόγο 

και να μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα η υγεια ειναι καλα και μετά να τους εξηγώ πως το λένε ότι δεν είμαι ελέφαντας κ επίσης γτ μέσα σε αυτό το δίσκο έχω ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που δεν θέλω να δουν η άλλη η να κρατήσουν αντίγραφα φοβάμαι έχω φοβίες 

O δίσκος έχει bad, όπου όταν τα φτάσει κάνει αποσύνδεση. Πριν τον πετάξεις στα σκουπίδια, σπάσε τον με ένα σφυρί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Προσπάθησα να περάσω ένα φάκελο από μια εγγραφή στη τηλεόραση που είχα γράψει  από έναν άλλον δίσκο σε αυτόν που μου κάνει το πρόβλημα   και σταμάτησε στο τέλος την αντιγραφή και  kokinise  και μου έβγαλε πάλι αυτό το μνμ    https://imgur.com/a/EzKb3iC

γτ το πιθανότερο σενάριο είναι να δουν την υγειά του με το Sentinel όπως είχαν κάνει μια άλλη φορά σε έναν άλλον δίσκο που είχα ένα άλλο πρόβλημα δεν μου έγραφε τπτ από την τηλεόραση για

κάποιο λόγο 

και να μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα η υγεια ειναι καλα και μετά να τους εξηγώ πως το λένε ότι δεν είμαι ελέφαντας κ επίσης γτ μέσα σε αυτό το δίσκο έχω ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που δεν θέλω να δουν η άλλη η να κρατήσουν αντίγραφα φοβάμαι έχω φοβίες 

Αρχικά, μπορείτε να σβήσετε το δίσκο με διαμόρφωση μέσα από τα Windows, ξετσεκάροντας την επιλογή "Γρήγορη διαμόρφωση" ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα, όπως το Active killdisk. Η διαδικασία θα διαρκέσει τουλάχιστον δύο ώρες. Μετά μπορείτε να τον πάτε στο service του μαγαζιού, να τους δείξετε και αυτή την εικόνα με το μήνυμα σφάλματος που εμφανίζει και να τους αναφέρετε πότε το κάνει αυτό.

(Αν ο δίσκος είναι να γίνει κομμάτια, θα ήθελα το κουτί του για να βάλω έναν ssd  που θέλω για εξωτερικό.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αρχικά, μπορείτε να σβήσετε το δίσκο με διαμόρφωση μέσα από τα Windows, ξετσεκάροντας την επιλογή "Γρήγορη διαμόρφωση" ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα, όπως το Active killdisk. Η διαδικασία θα διαρκέσει τουλάχιστον δύο ώρες. Μετά μπορείτε να τον πάτε στο service του μαγαζιού, να τους δείξετε και αυτή την εικόνα με το μήνυμα σφάλματος που εμφανίζει και να τους αναφέρετε πότε το κάνει αυτό.

(Αν ο δίσκος είναι να γίνει κομμάτια, θα ήθελα το κουτί του για να βάλω έναν ssd  που θέλω για εξωτερικό.)

Τι γίνεται με τα αρχεία μου? Δεν έχω αντίγραφα και δεν έχω που να τα περάσω λιγα λιγα μέχρι να μου το ξανακάνει αυτο πριν κάνω φορμάτ στο δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 12:26 ΜΜ, Vasilis T 92 είπε

των έχω κλεισμένο στο συρτάρι και των χρησιμοποιώ σπάνια για να περάσω αρχεία και για να αδειασω χωρώ όταν γεμίζει ο 2tb εσωτερικός δίσκος του pc

Στις 20/1/2020 στις 1:08 ΜΜ, Vasilis T 92 είπε

δεν κρατάω bacup ετσι τους γεμίζω τους κοκινιζο και τους αφήνω στο συρτάρι και όποτε γεμίζει ο ένας περνώ άλλον

Στις 20/1/2020 στις 2:20 ΜΜ, Vasilis T 92 είπε

ο άλλος δίσκος που χρησιμοποιώ για της έγραφες στη tv  αρχίζει και γεμίζει αυτος και δεν έχω χωρώ να αδειασω στον εσωτερικό δίσκο του πισι

Με βάση τα παραπάνω συμπεραίνω ότι:

1) Κάνετε ''back up'' σε ένα μόνο δίσκο. Δυστυχώς, αλλά το back up δεν είναι μεταφορά αρχείων από τον ένα δίσκο/ φλασάκι σε ένα άλλο δίσκο. Για να πούμε ότι τα αρχεία μας είναι κάπως ασφαλή θα πρέπει να βρίσκονται σε τουλάχιστον δύο αποθηκευτικά μέσα, ιδανικά 3. Αφήστε που το να γεμίζετε τους δίσκους μέχρι το κόκκινο ούτε αυτό  είναι καλό.

2)  Τα αρχεία που περιέχουν οι δίσκοι είναι εγγραφές από την τηλεόραση. Αν δεν γράφει πρωί-βράδυ η τηλεόραση, αλλά διακεκομμένα, πάρτε DVD΄ s και κρατήστε και εκεί αρχεία. Με 100€ έχετε 3,25ΤΒ, μόνο που θα χρειαστούν λίγο παραπάνω χώρο (τμ).

Υ.Γ. Σε ~30 δίσκους IDE που έλεγχα τις προάλλες, δύο από αυτούς χάλασαν με το που πάτησα το κουμπί να ξεκινήσει ο υπολογιστής, ο ένας κτύπησε βελόνα και ο άλλος πλακέτα.

Στις 20/1/2020 στις 2:20 ΜΜ, Vasilis T 92 είπε

βασικά δεν ξέρω τι θέλω...  😋

Ακούστε τότε τον @snbblp που έχει μία κάποια πείρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Με βάση τα παραπάνω συμπεραίνω ότι:

1) Κάνετε ''back up'' σε ένα μόνο δίσκο. Δυστυχώς, αλλά το back up δεν είναι μεταφορά αρχείων από τον ένα δίσκο/ φλασάκι σε ένα άλλο δίσκο. Για να πούμε ότι τα αρχεία μας είναι κάπως ασφαλή θα πρέπει να βρίσκονται σε τουλάχιστον δύο αποθηκευτικά μέσα, ιδανικά 3. Αφήστε που το να γεμίζετε τους δίσκους μέχρι το κόκκινο ούτε αυτό  είναι καλό.

2)  Τα αρχεία που περιέχουν οι δίσκοι είναι εγγραφές από την τηλεόραση. Αν δεν γράφει πρωί-βράδυ η τηλεόραση, αλλά διακεκομμένα, πάρτε DVD΄ s και κρατήστε και εκεί αρχεία. Με 100€ έχετε 3,25ΤΒ, μόνο που θα χρειαστούν λίγο παραπάνω χώρο (τμ).

Υ.Γ. Σε ~30 δίσκους IDE που έλεγχα τις προάλλες, δύο από αυτούς χάλασαν με το που πάτησα το κουμπί να ξεκινήσει ο υπολογιστής, ο ένας κτύπησε βελόνα και ο άλλος πλακέτα.

Ακούστε τότε τον @snbblp που έχει μία κάποια πείρα.

Αυτη την στιγμη εχω 5 Εξωτερικούς Σκληρούς Δίσκους  Maxtor M3 Portable 4TB    https://www.skroutz.gr/s/8953062/Maxtor-M3-Portable-4TB.html
 ( μαζι με αυτον με τα bad sector των πιο προσφατο που ειχα αγορασει) που τους εχω για ( back up )
Και τα αρχεία που περιέχουν οι δίσκοι είναι εγγραφές από την τηλεόραση η πλειονότητα τους σκόρπιες από εδώ και από εκεί και δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κανένα απολύτως αντίγραφο ασφάλειας 

και έχω άλλους 2 τρεις δίσκους 1tb που τους έχω  για να γράφουνε στον αποδικοποιητη στη τηλεόραση οπού  και αυτί  επίσης είναι γεμάτη με έγγραφες χωρίς αντίγραφα


στο κουτί του υπολογιστή δεν έχω υποδοχή για cd 

και τώρα νιώθω (εγκλωβισμένος) δεν ξέρω τι να κάνω 

άρα δλδ και στο συρτάρι που τους έχω κλεισμένους  και κάθονται και χωρίς να τους χρησιμοποιώ άμα είναι να μου το κάνουν αυτό με τα bad sector θα μου το ξανακάνουν ακόμα και αν η δίσκοι λένε στο Sentinel 100 υγειά αποτι κατάλαβα  σωστά??? για αυτό δεν πρέπει να τους εμπιστεύεσαι και να κρατάς αντίγραφα σε τουλάχιστον 3 μεριές?? εγώ νόμιζα ότι άμα τους γεμίζω και τους άφηνα και καθόντουσαν έτσι και  τους χρισιμοποιηουσα σπάνια  μετά δεν θα είχα πρόβλημα άλλα αποτι φαίνεται και κατάλαβα  έκανα μεγάλο λάθος και ότι δεν πρέπει να είσαι σίγουρος για τπτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...