Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με τον εξωτερικο σκληρο δισκο


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον καθώς αντίγραφε αρχεία από των υπολογιστή στο εξ σκληρο δισκο ξαφνικα ακουσα ενα μικρο ηχο απο των εξωτερικο σκληρο δισκο κατι σαν βελονα ενα μικρο τσικ κατι τετοιο
και μετα προσεξα οτι ειχε σταματησει να αντιγραφει αρχεια στο 51% και επισης να μην αναβοσβήνει το μπλε λαμπάκι του δίσκου και μετά δεν ήξερα τι να κάνω και πάτησα ακύρωση και
μετά προσπαθούσα να ανοίξω των φάκελο και δεν άνοιγε και μου έβγαζε αυτό το μνμ https://imgur.com/a/cX7Jcyz

και μετά έβγαλα το καλώδιο usb του δίσκου  απο την θυρα usb 3 και το ξαναεβαλα και μου έκανε πάλι τα ίδια τώρα τι κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

τώρα τι κάνω???

chkdsk f: /f
και ταυτοχρονα...Προσευχηηηη,,,,.......

ελπιζω να μην κολλησε η κεφαλη πανω στο δισκο.
αν δεν κολησε μετα με software μπορεις να ανακαλασεις δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rude_R είπε

chkdsk f: /f
και ταυτοχρονα...Προσευχηηηη,,,,.......

ελπιζω να μην κολλησε η κεφαλη πανω στο δισκο.
αν δεν κολησε μετα με software μπορεις να ανακαλασεις δεδομενα.

Το "τσικ" και αυτόματο off line δεν είναι καλό σημάδι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Μετά τον δίσκο.
😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit΄¨ έκανα επανεκκίνηση των υπολογιστή  και δεν έκανε  . και μετά πάτησα αυτό το κουμπί του  υπολογιστή  που δεν ξέρω πως το λένε?  και μετά εκλισε απότομα και μετά το ξαναανοιξα για 

να ανοίξει και μετά ξανά έβαλα των δίσκο στη θυρα usb του πισι και λειτουργούσε κανονικά και αναβοσβηνε το λαμπακι του  κ διάβαζε τα αρχεία κανονικότατα και έπαιζαν τα βίντεο τι φάση??? 

και μου το έχει ξανακάνει αυτό στο παρελθόν  και με το σ6 παρομιο πρόβλημα δεν διάβαζε τα αρχεία αν το λέω σωστά και έκανα το ίδιο και ξαναεπανερχοταν και μετά  σταμάτησα να το συνδέω το σ6  μην είναι από αυτό και περναγα τα αρχεία σε ένα τέτοιο στικακι https://www.skroutz.gr/s/9402301/Sandisk-Ultra-Dual-V2-64GB-USB-3-0.html και μετά στον υπολογιστή κ δεν είχα προβλήματα.  άλλα τώρα έγινε κ με αυτό και πριν μου έκανε νερά παρομια προβλήματα σταμάτησε να αντιγραφη αρχεία κτλπ στα μισα  άρα δεν φταίει το κινητό ούτε ο δίσκος σωστά?? κάτι γίνετε με της μπροστα θύρες usb του κουτιου σωστά???

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

edit΄¨ έκανα επανεκκίνηση των υπολογιστή  και δεν έκανε  . και μετά πάτησα αυτό το κουμπί του  υπολογιστή  που δεν ξέρω πως το λένε?  και μετά εκλισε απότομα και μετά το ξαναανοιξα για 

να ανοίξει και μετά ξανά έβαλα των δίσκο στη θυρα usb του πισι και λειτουργούσε κανονικά και αναβοσβηνε το λαμπακι του  κ διάβαζε τα αρχεία κανονικότατα και έπαιζαν τα βίντεο τι φάση??? 

και μου το έχει ξανακάνει αυτό στο παρελθόν  και με το σ6 παρομιο πρόβλημα δεν διάβαζε τα αρχεία αν το λέω σωστά και έκανα το ίδιο και ξαναεπανερχοταν και μετά  σταμάτησα να το συνδέω το σ6  μην είναι από αυτό και περναγα τα αρχεία σε ένα τέτοιο στικακι https://www.skroutz.gr/s/9402301/Sandisk-Ultra-Dual-V2-64GB-USB-3-0.html και μετά στον υπολογιστή κ δεν είχα προβλήματα.  άλλα τώρα έγινε κ με αυτό και πριν μου έκανε νερά παρομια προβλήματα σταμάτησε να αντιγραφη αρχεία κτλπ  άρα δεν φταίει το κινητό ούτε ο δίσκος σωστά?? κάτι γίνετε με της μπροστα θύρες usb του κουτιου σωστά???

Αν δεν είναι κάτι με τις επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας, τότε ο δίσκος σου κτυπάει το κουδούνι στη πόρτα του παραδείσου των ημιαγωγών. Check την κατάσταση του SMART από επαγγελματία, πριν τα χάσεις όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, snbblp είπε

Αν δεν είναι κάτι με τις επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας, τότε ο δίσκος σου κτυπάει το κουδούνι στη πόρτα του παραδείσου των ημιαγωγών. Check την κατάσταση του SMART από επαγγελματία, πριν τα χάσεις όλα.

τώρα που το λες αυτο  τα led στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι και μετα την απενεργοποίηση του υπολογιστή παραμένουν ενεργά που είναι συνδεδεμένα στης πίσω θύρες usb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilis T 92 είπε

τώρα που το λες αυτο  τα led στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι και μετα την απενεργοποίηση του υπολογιστή παραμένουν ενεργά που είναι συνδεδεμένα στης πίσω θύρες usb 

Αυτό στο USB3 είναι κανονικό, μην σε προβληματίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, snbblp είπε

Αυτό στο USB3 είναι κανονικό, μην σε προβληματίζει.

ναι άλλα είναι σπαστικό και κουραστικό  να κλείνω το πισι κ να  μένουν ανοιχτά και μετά να βγάζω  από την πρίζα των υπολογιστή για να σβήσουν αυτα και για μην περνει ρευμα γτ φοβαμαι μην 

γίνει διακοπή και είναι ανοιχτά αυτά κ περνούν ρεύμα και καεί τπτ.

 

τεσπα τι θα κάνω τώρα με το άλλο πρόβλημα?? που δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία στο δίσκο και είναι ο μόνος π έχει χωρώ να τα περνάω λιγα λιγα?? αλλα χάνω την σειρά στο μυαλό μου και εχω θέμα με την μνήμη μου τα μπερδεύω 

φοβάμαι μην μου το ξανακάνει αυτό και δεν ξέρω τι να κάνω πως να το antimetopiσο φοβάμαι μην κάνω καμιά χειρότερη ζημιά και χαθούν τα αρχεία στο δίσκο κ μετά τι θα κάνω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilis T 92 είπε

ναι άλλα είναι σπαστικό και κουραστικό  να κλείνω το πισι κ να  μένουν ανοιχτά και μετά να βγάζω  από την πρίζα των υπολογιστή για να σβήσουν αυτα και για μην περνει ρευμα γτ φοβαμαι μην 

γίνει διακοπή και είναι ανοιχτά αυτά κ περνούν ρεύμα και καεί τπτ.

τεσπα τι θα κάνω τώρα με το άλλο πρόβλημα?? που δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία στο δίσκο και είναι ο μόνος π έχει χωρώ να τα περνάω λιγα λιγα?? αλλα χάνω την σειρά στο μυαλό μου και εχω θέμα με την μνήμη μου τα μπερδεύω 

φοβάμαι μην μου το ξανακάνει αυτό και δεν ξέρω τι να κάνω πως να το antimetopiσο φοβάμαι μην κάνω καμιά χειρότερη ζημιά και χαθούν τα αρχεία στο δίσκο κ μετά τι θα κάνω ??

Η πιθανότητα να είναι στα τελευταία του ο δίσκος είναι πολύ μεγάλη. Είτε θα τον δει επαγγελματίας, είτε κάποιος φίλος σου που ξέρει από τεχνικά θέματα θα τον εξετάσει με το κατάλληλο πρόγραμμα. Αν το αμελήσεις και συνεχίσεις να τον δουλεύεις παρά την προειδοποίηση που σου έκανε, θα τα χάσεις ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

φοβάμαι μην μου το ξανακάνει αυτό και δεν ξέρω τι να κάνω πως να το antimetopiσο φοβάμαι μην κάνω καμιά χειρότερη ζημιά και χαθούν τα αρχεία στο δίσκο κ μετά τι θα κάνω ??

Μπορείτε να ανεβάσετε μία εικόνα από το Hard Disk Sentinel. Μπορεί να δείξει σφάλμα στο μοτέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορείτε να ανεβάσετε μία εικόνα από το Hard Disk Sentinel. Μπορεί να δείξει σφάλμα στο μοτέρ.

Ποιο απο ολα να κατεβάσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vasilis T 92 είπε

Ποιο απο ολα να κατεβάσω ?

Το δεύτερο, αποσυμπιέστε το και κάντε διπλό κλίκ στο 59ο αρχείο HDSentinel.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...