Προς το περιεχόμενο

110 V εκτυπωτής και πολυμηχανημα σε 220 V


sattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καποιους Dell εκτυπωτες και ενα πολυμηχανημα απο Αμερικη. Δυστυχως δεν βλεπω να εχουν διακοπτη για αλλαγη απο 110 σε 220 V. 

Ξερει κανεις κατα ποσο ειναι ευκολο να αλλαχθουν εσωτερικά καποια εξαρτηματα ωστε να δουλευει στα 220V? 

Δεν εννοω φυσικα απο μενα! Εννοω, πώς θα μπορούσα να κινηθώ? Να απευθυνθώ σε κάποιο τοπικό μαγαζί υπολογιστών, διοτι είναι κάτι σχετικα απλο για κάποιον  που ασχολείται με ηλεκτρονικα; Να απευθυνθώ στην ίδια την Dell απευθείας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν μετατροπεις για αυτη τη δουλεια δε χρειαζεται να επεμβεις στο μηχανημα.

πχ https://www.emimikos.gr/Converter-220V-110V/

αναλογα με τα watt που χρειαζεσαι διαλεγεις.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση! 

Μάλλον αυτό θα πρέπει να κάνω. Δεν μου πολυαρεσει το έξτρα μέγεθος και βάρος, αλλά τι να γίνει... 

Και μάλλον πιο ασφαλές θα είναι αυτό, παρά η αλλαγή ηλεκτρονικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sattack είπε

Εχω καποιους Dell εκτυπωτες και ενα πολυμηχανημα απο Αμερικη. Δυστυχως δεν βλεπω να εχουν διακοπτη για αλλαγη απο 110 σε 220 V. 

Ξερει κανεις κατα ποσο ειναι ευκολο να αλλαχθουν εσωτερικά καποια εξαρτηματα ωστε να δουλευει στα 220V? 

Δεν εννοω φυσικα απο μενα! Εννοω, πώς θα μπορούσα να κινηθώ? Να απευθυνθώ σε κάποιο τοπικό μαγαζί υπολογιστών, διοτι είναι κάτι σχετικα απλο για κάποιον  που ασχολείται με ηλεκτρονικα; Να απευθυνθώ στην ίδια την Dell απευθείας; 

Πολλοί εκτυπωτές έχουν εξωτερικό τροφοδοτικό το οποίο η τάση λειτουργίας τους είναι 110-230V, αν έχουν τροφοδοτικό, ρίξε μία ματιά για το τι τάση λειτουργίας αναγράφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εξωτερικό δυστυχώς, είναι ενσωματωμένο, χρησιμοποιεί αυτή την κλασική υποδοχή καλωδίου που έχουν και τα τροφοδοτικα των PC. Και γραφει 110-127V. (Και από τη βιασύνη μου προκάλεσα βλάβη σε έναν εκτυπωτή με τα 220 V...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...