Προς το περιεχόμενο

Tο διδακτορικο και το μαστερ πιανονται για προϋπηρεσία;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, archer100 είπε

Εξω να ξερεις οτι η ερευνα, τα PhD και τα Ακαδημαικα γενικως, θεωρουνται β κατηγοριας ενασχολησεις απο την ντοπια πνευματικη ελιτ, γι αυτο και βλεπεις να απασχολουνται τοσοι πολλοι Ελληνες και ξενοι απο φτωχοτερες χωρες. 

Η ντοπια διαννοια (Αγγλοι, Γερμανοι, Ολλανδοι) συνηθως ριχνεται στον στοιβο των επιχειρησεων για να αποδειξει την αξια του αλλα και να πλουτισει

lol

23 λεπτά πριν, lactate είπε

Για έρευνα μιλάμε, εκεί προσανατολίζομαι.

...

Τελικά τι θες, εσύ ξέρεις;

Έχεις ανοίξει θέμα για το αν μετράνε ή όχι τα έτη του διδ σαν προϋπηρεσία, κάθεσαι και γράφεις για τις εταιρίες και στο τέλος πετάς ένα ότι είναι post-doc η θέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/1/2020 στις 7:43 ΜΜ, NT1G είπε

lol

Τελικά τι θες, εσύ ξέρεις;

Έχεις ανοίξει θέμα για το αν μετράνε ή όχι τα έτη του διδ σαν προϋπηρεσία, κάθεσαι και γράφεις για τις εταιρίες και στο τέλος πετάς ένα ότι είναι post-doc η θέση...

Για post-doc ενδιαφέρομαι. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα πάω σε καμία άλλη δουλεία ή αν δω καμία αγγελία ζητείται κάποιος στο αντικείμενο μου με προϋπηρεσία 3 χρόνια ξερω γω ναμπω στη διαδικασία να σκεφτώ αν θα είχα προοπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lactate είπε

Για post-doc ενδιαφέρομαι. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα πάω σε καμία άλλη δουλεία ή αν δω καμία αγγελία ζητείται κάποιος στο αντικείμενο μου με προϋπηρεσία 3 χρόνια ξερω γω ναμπω στη διαδικασία να σκεφτώ αν θα είχα προοπτική.

Θα σου δώσω μια συμβουλή μιας και έχω περάσει από όλα τα στάδια, phd - post doc εταιρία. 

Post doc να ψάχνεις αν έχεις αποφασίσει ήδη ότι θα μείνεις στο academia ή στο research. Γιατί αν ξεκινήσεις post doc μετά το phd σου πρέπει να έχεις σαφή στόχο θεσης σε uni ή research center. Αλλιώς θα χάσεις απλά το καιρό σου 

Για την αγορά εργασίας τώρα και το κόσμο με phd. Μην περιμένεις να σου αναγνωρίσει κάνεις δημοσιεύσεις κτλ... Δεν θα σε ρωτήσουν καν στη συνεντευξη. Ότι hands on experience εχεις Στο εργαστήριο σου αυτή είναι και η προϋπηρεσία σου στην αγορά εργασίας. Αν κολλάει σωστά στις θέσεις που ψάχνουν θα έχεις πλεονέκτημα, αν όχι θα βρείς άλλες θέσεις 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από όσο καταλαβαίνω διαφορά Ακαδημαϊκού περιβάλλοντος (ως εξής το αναφέρω Ακαδημία) και εργασίας είναι ότι στην Ακαδημία επικεντρώνεσε στο να εξελίσεις πρακτικές και να ερευνάς το βέλτιστο ενώ στην παραγωγή θα πρέπει να προσφέρεις μια υπηρεσία με ότι έχεις ASAP ακμα και εάν είναι duct tape και wd40 και να "δουλεύει" (ο πελάτης να απολαμβάνει αυτό που προσδοκά εφόσον αυτό που προσδοκά προσφέρει κέρδος το επόμενο second).

 

Δηλαδή στο ακαδημαϊκό περιβάλλον ακόμα και μια αποτυχία είναι λιγότερο επώδυνη έχεις τρόπο να το καλύψεις, ενώ στην παραγωγή μπορεί να είναι επώδυνο, πολύ επώδυνο με συνέπειες από γκρίνια και "μάλωμα" μέχρι και απόλυση. (Σαφώς γι αυτό προτιμώ το ακαδημαϊκό περιβάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2020 στις 2:10 ΜΜ, Ψιτ είπε

1. Έχω μπερδευτεί, μιλάμε για έρευνα σε πανεπιστήμιο/ ερευνητικό κέντρο ή θέση στη βιομηχανία; 
 

Αν είναι το πρώτο, αγνόησε τα προηγούμενα μηνύματα μου αν είναι το δεύτερο, η απάντηση σου απλά επικυρώνει το περιεχόμενο των προηγούμενων μηνυμάτων μου. 
 

2. Χρονοδιάγραμμα πρέπει να υπάρχει και να ναι σεβαστό σε οτιδήποτε κάνουμε, εκτός κι αν είσαι ο γιος του Μπιλ Γκέιτς και το χρήμα τρέχει από τα μπατζάκια. 

Οι μεταδιδακτορικοί δε διευθύνουν ομάδες, δίνουν οδηγίες σε ένα δυο μεταπτυχιακούς και βάζουν προπτυχιακούς να κάνουν επιστημονική λάντζα. 

Αναφέρεσαι σε πρόσθετα πειράματα για κάποια δημοσίευση,  αυτό μεταφράζεται στα μάτια μου ως περισσότερο χρήμα για πειράματα και μισθούς, καθώς και καθυστέρηση στο πρότζεκτ που τρέχει αυτήν τη στιγμή. 


3. Από ότι φαίνεται, μπορεί να είσαι εξαιρετικός υποψήφιος για ακαδημαϊκή θέση, αλλά είσαι αδύναμος υποψήφιος για τη βιομηχανία σε θέσεις που απαιτούν εμπειρία ή έχουν κάποιο επιχειρησιακό σκέλος. 
 

Όλα αυτά τα αναφέρω για να δεις και την οπτική και της απλής πλευράς, 1. Για να κρίνεις μόνος σου, τι σημαίνει «5 χρόνια εμπειρία» και 2. Για να προετοιμαστείς κατάλληλα όταν κάνεις αιτήσεις. 


 Ολοι με παρόμοιο τρόπο μάθαμε, είναι κομμάτι της εμπειρίας, με κάποιον να μας γειώνει απότομα.

Σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν είναι όλοι κατάλληλοι για ακαδημαϊκή καριέρα ούτε όλοι για τη βιομηχανία, αλλά και στους δυο χώρους υπάρχουν εξαιρετικά μυαλά που σέβονται την παιδεία και την καινοτομία που επέρχεται από τους δυο τομείς. 
 

Στις 13/1/2020 στις 1:20 ΜΜ, archer100 είπε

Εξω να ξερεις οτι η ερευνα, τα PhD και τα Ακαδημαικα γενικως, θεωρουνται β κατηγοριας ενασχολησεις απο την ντοπια πνευματικη ελιτ, γι αυτο και βλεπεις να απασχολουνται τοσοι πολλοι Ελληνες και ξενοι απο φτωχοτερες χωρες. 

Η ντοπια διαννοια (Αγγλοι, Γερμανοι, Ολλανδοι) συνηθως ριχνεται στον στοιβο των επιχειρησεων για να αποδειξει την αξια του αλλα και να πλουτισει

Εγώ βλέπω πάντως ότι ισχύει. Και αν ισχύει πχ Β. Ιρλανδία θα ισχύει και σε ένα ποσοστό στο υπόλοιπο uk.

Όταν ξεκινάνε παιδιά 17 χρονών να δουλεύουν, έστω και part time, τι θα τους δώσει αφορμή να κάνουν μεταπτυχιακό κλπ;

ένα πολύ μικρό ποσοστό θα το κάνει αλλά οι περισσότεροι θεωρώ ότι προτιμούν να μπουν από νωρίς στον εργασιακό χώρο γιατί εκεί θα βγάλουν λεφτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...