Προς το περιεχόμενο

Tο διδακτορικο και το μαστερ πιανονται για προϋπηρεσία;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xοντρικα διδακτορικο σε αγορες εργασιας της δυτικης Ευρωπης, ισουτε με 4 χρονια προυπηρεσιας. Ακομη και στην Ελλαδα ισχυει αυτο. 

Από εκεί και πέρα, εφόσον μιλάμε για ιδιωτικές εταιρίες, δεν υπάρχουν κανόνες. Όσο πιο μεγάλη η εταιρία και πολυεθνική, τόσο πιο πιθανό να ακουλουθει αυτό το μοντέλο. Και φυσικά δεν υπάρχουν προκηρύξεις σε ιδιωτικές εταιρίες, υπάρχουν αγγελίες, και το κάθε τμήμα αποφασίζει ανάλογα με την κάθε περίπτωση ποιον θέλει να ενσωματωθεί στο τμήμα του.

Σε Γερμανία, Ολλανδία και Ελβετία που γνωρίζω, τα άτομα διδακτορικό, κατα μέσω όρο βγάζουνε σημαντικά περισσότερα από τα άτομα με μάστερ, όπως και τα άτομα με μάστερ από αυτούς με μπατσελορ. Αυτά σύμφωνα με τα στατιστικά πάντα, όχι από προσωπική παρατήρηση και ξέρω εγώ τι. Η αντιστοίχιση είναι μάστερ = 2 χρόνια εργασίας, διδακτορικά = 4 χρόνια.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, filipN είπε

Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις, όταν υποστηρίζεις τόσο ακραίες θέσεις [...δεν είναι όλα τα διδακτορικά το ίδιοι κάποιοι το παίρνουν στην λούφα. (sic)], ότι θα μπορέσεις να συνεργαστείς επιτυχώς με τους άλλους σε έναν επαγγελματικό χώρο; Ή μήπως νομίζεις ότι μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου; Και κάτι άλλο, αν σου δοθεί η ευκαιρία ρίξε μια ματιά στον Ludwig Wittgenstein: «Τα όρια της γλώσσας μου σημαίνουν τα όρια του κόσμου μου». Και τα όρια του κόσμου σου, εδώ, είναι τα όρια των δυνατοτήτων σου στον πραγματικό κόσμο, είτε αυτός λέγεται σπουδές είτε καθημερινή εργασία...

Δεν είναι ακραία θέση. Στον κλάδο μου είναι γεγονός. Κάποιοι πληρώνουν και βάζουν κάποιον να τους κάνει όλα τα πειράματα και να τους γράψει τη διατριβή και έρχονται μια μέρα και υπερασπίζονται τη διατριβή τους ενώπιον της επταμελούς.

 

9 ώρες πριν, Lumini είπε

αν μιλας μια κατι τοσο συγκεκριμενο, για μενα ειναι σοβαρη εμπειρια

αλλα στα περισσότερα μη ιατρικα, ειναι μονο θεωρια και μπλα-μπλα. το πανεπιστήμιο οσο δυσκολο και να ειναι, ειναι safe space σε σχεση με τον χωρο εργασιας. 

ναι ισχύει αυτό που λες, εγώ αναφέρομαι σε βιοϊατρικές εφαρμογές που έχει μεγάλο πρακτικό κομμάτι σε αναλύσεις.

 

4 ώρες πριν, forgotten είπε

Στον ιδιωτικά τομέα σίγουρα όχι , και καμιά εταιρεία δεν λαμβάνει σοβαρά τέτοιες αξιωσεις άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, στο πανεπιστήμιο αφελως υπάρχει ρομαντισμος σε εφαρμογή θεωριων που στη πραγματικότητα δεν υφιστανται...

Δεν είναι πάντα έτσι. Τα περισσότερα εργαστήρια (στο τομέα μου τουλάχισοτν) τρέχουν κανονικά διαγνωστικά δείγματα και πολλές φορές είναι τα μοναδικά που το κάνουν.

 

2 ώρες πριν, fytotech είπε

Θα σε απογοητεύσω κι εγώ.

Διδακτορικό (πολλές φορές ακόμα και μεταπτυχιακό), στον υπόλοιπο πλανήτη δε νοείται, αν δεν έχεις εργασιακή εμπειρία πρώτα. Είναι Ελληνικό προνόμιο, να κάνουμε 6-7 χρόνια εκπαίδευση και να εξειδικευόμαστε σε κάτι που δεν έχουμε καν δουλέψει σε αυτό.

Αν τύχει και το διδακτορικό σου είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουν, τότε θα σε προτιμήσουν. Δηλαδή, αν το αντικείμενο του διδακτορικού σου είναι σχετικό με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας, τότε ίσως και να σε προσλάβουν. Αλλά αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο καθώς από τον ορισμό του το διδακτορικό είναι εξειδίκευση σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της επιστήμης σου.

Πάμε και λίγο στα θετικά. Μπορεί να καθυστερήσεις να μπεις στην αγορά εργασίας αλλά μόλις εξασφαλίσεις κι εμπειρία, το βιογραφικό σου θα πηγαίνει αυτόματα στο πάνω μέρος της στοίβας.

Πολλές αγγελίες για διδακτορικά που είχα δει σε Ελβετία και Γαλλία σε θέλαν μέχρι 28 πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, forgotten είπε

προφανως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις , στη πραγματικοτητα ομως ποσοι διδακτορικοι και μεταπτυχιακοι ευνοουνται στην αγορα εργασιας , αναρωτηθηκες ποτε σου ??? σε συγκεκριμενη θεση οταν ημουν στον ιδιωτικο τομεα υπηρχαν δυο ατομα με τα προσοντα για την θεση ο ενας με διδακτορικο σε δικτυα  και ο αλλος χωρις με εμπειρια ομως 5-6 ετη σε δικτυα  και εγκαταστασεις , προφανως η εταιρεια πηρε τον δευτερο. 

τα προσοντα ειναι καλα οταν συνοδευονται απο την αναλογη εμπειρια πχ εγω με το πρωτο μου πτυχιο που δεν το δουλεψα περαν των 2-3 ετων μετα δεν αναμενα και ουτε αναμενω να το χρησιμοποιησω πουθενα και μια και δεν υπηρχε ευκαιρια δεν εκανα μεταπτυχιακο ή κατι. Στο νυν τομεα εργασιας μου κανω μεταπτυχιακο γιατι ηδη εργαζομαι και εχω προοπτικες , αλλα θα ηταν ανοητο απο μερους μου να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα χωρις κατι να με εξασφαλιζει.

Απο την οπτικη μου το να μαζευεις χαρτια κλπ δεν ειναι θεμα μονο ικανοτητων αλλα και προοπτικων , πτυχια υπαρχουν πολλα και μεταπτυχιακα , το πως τα πηρε ο καθενας δεν αφορα τον εργοδοτη που θα δει αποδοτικοτητα και  εμπερια γιατι αυτο του χρειαζεται .

Ξαναλεω οτι εαν εχεις χρημα να πεταξεις για να σαι φοιτητης ως τα 30 δεν υπαρχει θεμα ,εγω το δευτερο πτυχιο το κανα με υποτροφια και εξασφαλισμενο πλεον εργασιακο τομεα ειδαλως θα εργαζομουνα, δεν τσουβαλιαζω τιποτα, ωστοσο βλεπω οτι μαζευονται πολλοι με στειρα γνωση που απαιτουν λεφτα χωρις καν να εχουν δοκιμαστει οι δεξιοτητες τους...

Και για τον topic starter , οχι δεν εχει την εμπειρια που θετει ως ερωτημα....

Μιλάμε για άτομο(OP) που έχει διδακτορικό και έχει δουλέψει σε Χ θέση, σε οποία ελπίζει να βρεθεί ως ιδιωτικός υπάλληλος. 

Όσον αφορά τη δική σου εμπειρία, προσωπικά έχω δει πολλές περιπτώσεις που η εμπειρία ενός διδακτορικού μετρήθηκε στην καριέρα του στην βιομηχανία. Μάλιστα πολλές έρευνες/πρότζεκτ γίνονται με την βιομηχανία. Η έρευνα =/= δεν θέλω να δουλέψω-δεν έχω τα "κότσια" να δουλέψω, τουλάχιστον όχι σε περιπτώσεις σαν και αυτές.

Πάλι το πας πολύ μακρυά, δεν αναφερόμαστε εδώ για άτομα που βρήκαν τρόπο να μην δουλέψουν.

Όπως έγραψα και πριν όλα είναι φλου και εξαρτώνται από τις καταστάσεις, να τσουβαλιάζεις επειδή έζησες εσύ κάτι, δεν είναι η λύση.

 

23 λεπτά πριν, filipN είπε

- Έχω την εντύπωση, από όλα όσα γράφεις, ότι πολύ καλά κάνουν οι ιδιώτες επιχειρηματίες και ζητούν προϋπηρεσία! Γιατί εκτός των άλλων, αυτή αποδεικνύει και την ικανότητα ενός υπαλλήλου να καταλάβει υπεύθυνες θέσεις. Και ο κάτοχος της υπεύθυνης θέσης δεν μπορεί να είναι ούτε εριστικός-έναντι των άλλων-ούτε να τους υποτιμά γιατί έτσι του κάπνισε...

- Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις, όταν υποστηρίζεις τόσο ακραίες θέσεις [...δεν είναι όλα τα διδακτορικά το ίδιοι κάποιοι το παίρνουν στην λούφα. (sic)], ότι θα μπορέσεις να συνεργαστείς επιτυχώς με τους άλλους σε έναν επαγγελματικό χώρο; Ή μήπως νομίζεις ότι μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου; Και κάτι άλλο, αν σου δοθεί η ευκαιρία ρίξε μια ματιά στον Ludwig Wittgenstein: «Τα όρια της γλώσσας μου σημαίνουν τα όρια του κόσμου μου». Και τα όρια του κόσμου σου, εδώ, είναι τα όρια των δυνατοτήτων σου στον πραγματικό κόσμο, είτε αυτός λέγεται σπουδές είτε καθημερινή εργασία...

- Δεν είναι όλα τα διδακτορικά τα ίδια και δεν είναι όλοι οι φοιτητές/ερευνητές οι ίδιοι. Χαρτιά από κάποια "ιδρύματα" του εσωτερικού/εξωτερικού είναι χειρότερα από σκουπίδια που ουσιαστικά τα αγοράζεις. Φυσικά δεν χρειάζεται δικαιολογία να αναφερθούμε σε αυτούς που πήγαν εκεί για ένα εύκολο πτυχίο ως κάτι περισσότερο από λουφαντζίδες. Ιδίως εν Ελλάδι είναι άτομα - κομματόσκυλα/με μπάρμπα στην Κορώνη που η πρώτη φορά που πέρασαν από το πανεπιστήμιο ήταν για την παραλαβή του χαρτιού. Τι να λέμε τώρα. 

- Ακραία θέση να λες ότι δεν είναι όλα τα ίδια; Είναι σαν να μας λες ότι οι ευσυνείδητοι/καλοί υπάλληλοι είναι οι ίδιοι με αυτούς που φιδιάζουν και αυτούς που είναι εκεί λόγω βύσματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, forgotten είπε

προφανως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις , στη πραγματικοτητα ομως ποσοι διδακτορικοι και μεταπτυχιακοι ευνοουνται στην αγορα εργασιας , αναρωτηθηκες ποτε σου ??? σε συγκεκριμενη θεση οταν ημουν στον ιδιωτικο τομεα υπηρχαν δυο ατομα με τα προσοντα για την θεση ο ενας με διδακτορικο σε δικτυα  και ο αλλος χωρις με εμπειρια ομως 5-6 ετη σε δικτυα  και εγκαταστασεις , προφανως η εταιρεια πηρε τον δευτερο. 

τα προσοντα ειναι καλα οταν συνοδευονται απο την αναλογη εμπειρια πχ εγω με το πρωτο μου πτυχιο που δεν το δουλεψα περαν των 2-3 ετων μετα δεν αναμενα και ουτε αναμενω να το χρησιμοποιησω πουθενα και μια και δεν υπηρχε ευκαιρια δεν εκανα μεταπτυχιακο ή κατι. Στο νυν τομεα εργασιας μου κανω μεταπτυχιακο γιατι ηδη εργαζομαι και εχω προοπτικες , αλλα θα ηταν ανοητο απο μερους μου να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα χωρις κατι να με εξασφαλιζει.

Απο την οπτικη μου το να μαζευεις χαρτια κλπ δεν ειναι θεμα μονο ικανοτητων αλλα και προοπτικων , πτυχια υπαρχουν πολλα και μεταπτυχιακα , το πως τα πηρε ο καθενας δεν αφορα τον εργοδοτη που θα δει αποδοτικοτητα και  εμπερια γιατι αυτο του χρειαζεται .

Ξαναλεω οτι εαν εχεις χρημα να πεταξεις για να σαι φοιτητης ως τα 30 δεν υπαρχει θεμα ,εγω το δευτερο πτυχιο το κανα με υποτροφια και εξασφαλισμενο πλεον εργασιακο τομεα ειδαλως θα εργαζομουνα, δεν τσουβαλιαζω τιποτα, ωστοσο βλεπω οτι μαζευονται πολλοι με στειρα γνωση που απαιτουν λεφτα χωρις καν να εχουν δοκιμαστει οι δεξιοτητες τους...

Και για τον topic starter , οχι δεν εχει την εμπειρια που θετει ως ερωτημα....

Ίσως οι περισσότεροι έχετε άλλους τομείς στο μυαλό σας ή δεν ξέρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι το τυπικό αν το θεωρεί κάποιος προϋπηρεσία. Στο ουσιαστικό φυσικά και θεωρώ ότι έχουν δοκιμαστεί οι δεξιότητες στο διδακτορικό. Θα μιλήσω για μένα, αλλά αυτά ισχύουν για πολλούςπολλούς ακόμα. Στα πειράματα μου έχω μάθει στατιστική, κάνω μοριακές αναλύσεις, τσεκάρω την επαναληψιμότητα μου, σχεδιάζω τεχνικές, δημοσιεύω σε περιοδικά με κριτές, παρουσιάζω εργασίες σε συνέδρια στο εξωτερικό, έχω στείλει ποστερ και το δεχουν δεχτει σε παγκόσμιο συνέδριο στην Αμερική, κάνω διαλέξεις σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, έχω γράψει 3 κεφάλαια που δημοσιεύτηκαν με το όνομα μου σε ακαδημαϊκό σύγγραμα. Δεν έχω περάσει το διδακτορικό διαβάζοντας βιβλία χωρίς να καταλαβαίνω τι γίνεται. Μέχρι και hands on seminars έχουμε οργανώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

 

- Δεν είναι όλα τα διδακτορικά τα ίδια και δεν είναι όλοι οι φοιτητές/ερευνητές οι ίδιοι. Χαρτιά από κάποια "ιδρύματα" του εσωτερικού/εξωτερικού είναι χειρότερα από σκουπίδια που ουσιαστικά τα αγοράζεις. Φυσικά δεν χρειάζεται δικαιολογία να αναφερθούμε σε αυτούς που πήγαν εκεί για ένα εύκολο πτυχίο ως κάτι περισσότερο από λουφαντζίδες. Ιδίως εν Ελλάδι είναι άτομα - κομματόσκυλα/με μπάρμπα στην Κορώνη που η πρώτη φορά που πέρασαν από το πανεπιστήμιο ήταν για την παραλαβή του χαρτιού. Τι να λέμε τώρα. 

- Ακραία θέση να λες ότι δεν είναι όλα τα ίδια; Είναι σαν να μας λες ότι οι ευσυνείδητοι/καλοί υπάλληλοι είναι οι ίδιοι με αυτούς που φιδιάζουν και αυτούς που είναι εκεί λόγω βύσματος. 

εχω δυο φιλους μου γιατρους ,  ο ενας τελειωσε βουλγαρια και εκανε ειδικοτητα στη κυπρο και ο αλλος τελειωσε αθηνα και εκανε ειδικοτητα τελ αβιβ , ο μεν πρωτος εχει επικοινωνιακο χαρακτηρα και ο δε δευτερος ειναι ελαφρως ακοινοτητος , μαντεψε ποιος εχει περισοτερη πελατεια ασχετως του τοπου σπουδων , μου φαινεται οτι τσουβαλιαζεις πραγματα και πτυχια χωρις να αντιλαμβανεσαι οτι ο τομεας εργασιας εχει πολλαπλες οπτικες και πολλες φορες δεν νοιαζεται για οτι εσυ αναφερεις ως προσωπικες επιτυχιες και αντιληψεις...

1 λεπτό πριν, lactate είπε

Ίσως οι περισσότεροι έχετε άλλους τομείς στο μυαλό σας ή δεν ξέρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι το τυπικό αν το θεωρεί κάποιος προϋπηρεσία. Στο ουσιαστικό φυσικά και θεωρώ ότι έχουν δοκιμαστεί οι δεξιότητες στο διδακτορικό. Θα μιλήσω για μένα, αλλά αυτά ισχύουν για πολλούςπολλούς ακόμα. Στα πειράματα μου έχω μάθει στατιστική, κάνω μοριακές αναλύσεις, τσεκάρω την επαναληψιμότητα μου, σχεδιάζω τεχνικές, δημοσιεύω σε περιοδικά με κριτές, παρουσιάζω εργασίες σε συνέδρια στο εξωτερικό, έχω στείλει ποστερ και το δεχουν δεχτει σε παγκόσμιο συνέδριο στην Αμερική, κάνω διαλέξεις σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, έχω γράψει 3 κεφάλαια που δημοσιεύτηκαν με το όνομα μου σε ακαδημαϊκό σύγγραμα. Δεν έχω περάσει το διδακτορικό διαβάζοντας βιβλία χωρίς να καταλαβαίνω τι γίνεται. Μέχρι και hands on seminars έχουμε οργανώσει.

μιλας καθαρα σε ακαδημαικο επιπεδο , αλλο αυτο και αλλο στην αγορα εργασιας ,στατιστικη κλπ κλπ σε ελεγχομενα περιβαλλοντα και συνθηκες . εγω μιλω καθαρα για περιβαλλον field οχι ενα προστατευομενο κλιμα πανεπιστημιου που ολοι καλως ή κακως ειναι στο ιδιο επιπεδο, στον ιδιωτικο τομεα ο δρ θα καλεστει να εργαστει με αποφοιτο λυκειου με ατομα που δεν εχουν ιδεα απο οτι ξερει και θα πρεπει να αντεπεξελθει . Ισως οι αντιληψεις μας δεν συναντονται .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, forgotten είπε

μιλας καθαρα σε ακαδημαικο επιπεδο , αλλο αυτο και αλλο στην αγορα εργασιας ,στατιστικη κλπ κλπ σε ελεγχομενα περιβαλλοντα και συνθηκες . εγω μιλω καθαρα για περιβαλλον field οχι ενα προστατευομενο κλιμα πανεπιστημιου που ολοι καλως ή κακως ειναι στο ιδιο επιπεδο, στον ιδιωτικο τομεα ο δρ θα καλεστει να εργαστει με αποφοιτο λυκειου με ατομα που δεν εχουν ιδεα απο οτι ξερει και θα πρεπει να αντεπεξελθει . Ισως οι αντιληψεις μας δεν συναντονται .....

Εγώ το σκέφτομαι είτε σε μια φαρμακευτική στην Ελλάδα ή έξω που θα ασχολούμαι με τις βιολογικές επιδράσεις των φαρμάκων, είτε με εταιρεία που θα αναπτύσσει διαγνωστικά κιτς είτε απλά με ένα διαγνωστικό που θα τρέχω τις πιο εξειδικευμένες αναλύσεις. Τέτοια αντικείμενα με ενδιαφέρουν (πχ τωρα κοιτάω για μερικά ερευνητικά προγράμματα, post-doc που λεμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lactate είπε

Εγώ το σκέφτομαι είτε σε μια φαρμακευτική στην Ελλάδα ή έξω που θα ασχολούμαι με τις βιολογικές επιδράσεις των φαρμάκων, είτε με εταιρεία που θα αναπτύσσει διαγνωστικά κιτς είτε απλά με ένα διαγνωστικό που θα τρέχω τις πιο εξειδικευμένες αναλύσεις. Τέτοια αντικείμενα με ενδιαφέρουν (πχ τωρα κοιτάω για μερικά ερευνητικά προγράμματα, post-doc που λεμε).

Στον τομεα που βρισκεσαι πιθανως να βρεις οτι ψαχνεις , ξαναλεω οτι η αγορα εργασιας εχει πολλαπλους τομεις και συνθηκες , θα ηταν γραφικο να βγω πχ ως δρ φιλολογιας και να απαιτω να με παρουν να εργαστω σε ενα ιδιωτικο σχολειο χωρις να εχω ποτε μου επαφη με το σχολικο χωρο παρουσιαζοντας το δρ μου ως εμπειρια για εργασια, (αποτελει τρανο παραδειγμα το ελληνικο πανεπιστημιο που ειχα καθηγητες που ενω ειχαν γνωση ηταν αδυνατο να την μεταδωσουν). Δεν ειναι τυχαιο οτι στον ιδιωτικο τομεα προτιμουν οσους εχουν αποδεδειγμενη πειρα πχ σε διοικηση επιχειρησεων απο ενα που τα εχει ως προσοντα στην θεωρια ή ενα αποφοιτο πληροφορικης ....

Εν τελει δεν ειμαι υπερ ή κατα των διδακτορικων ως γνωση , απλα εβλεπα και βλεπω καποιες αποψεις σχετικα με το λογο που γινονται αυτα ως λανθασμενες. Καποιοι τομεις ισως ευνουον αυτα ως προσοντα καποιοι αλλοι ομως οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και οχι.

Στις αγγελιες εργασιας αναφερεται καθαρα το τι ζητανε στο πεδιο προυπηρεσια και τι στο πεδιο σπουδων, πολλες φορες ζητανε και τα δυο, σαφως διαχωρισμενα

Η εμπειρια του διδακτορικου ειναι τελειως διαφορετικη απο την εργασιακη εμπειρια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως θεωρω πως ο εκαστοτε εργοδότης, οσο "ειδικο" προσωπικο και αν ψάχνει, αυτο που εκτιμάται περισσότετρο σε ΚΑΘΕ καταθεση βιογραφικού ή συνέντευη είναι οι πεποιθήσεις και η θέληση του εκάστοτε ατόμου να εργαστει, οχι οπως εικεινος πιθανων ρομαντικά ή και όχι το έιχε σκεφτεί, αλλα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. Δεν ειναι λίγες οι φορες που πας για μια εργασια και πρεπει περα απο το δικο σου κομματι να πρέπει να είσαι ικανος να κανεις και κατι ακομα, ασχετο με αυτο που σπουδαζες προκειμένου να ανταπεξέλθεις στις πραγματικες συνθηκες μιας εργασιας. Θεωρω πως αυτο ειναι το πιο κρίσιμο για εναν εργοδότη παρα τα πεταπτυχιακα - διδακτορικα και οι περγαμηνες που πολλες φορες μαλιστα, λειτουργουν και αρνητικα. 

 

Γι αυτο λοιπον αναζητουν προυπηρεσια και οχι πτυχια (μονο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, archer100 είπε

Φυσικα και οχι.

Στις αγγελιες εργασιας αναφερεται καθαρα το τι ζητανε στο πεδιο προυπηρεσια και τι στο πεδιο σπουδων, πολλες φορες ζητανε και τα δυο, σαφως διαχωρισμενα

Η εμπειρια του διδακτορικου ειναι τελειως διαφορετικη απο την εργασιακη εμπειρια

Δεν ισχύει πάντα αυτό που λες. Τα ωράρια στο διδακτορικό είναι πιο δύσκολα, οι συνθήκες είναι πιο δύσκολες (πχ μπορεί να παιδεύεσαι με απομόνωση DNA με άλατα που θέλει 2 μερούλες και η εταιρεία να έχει το κιτ που θέλει 5 λεπτα). Κατα τ'αλλα έχεις μια φουλ ρουτίνα δουλειάς. Φαντάζομαι ότι και μια συστατική από το πανεπιστήμιο/τον καθηγητή να επιβεβαιώνει την επάρκεια του διδάκτορα σε τεχνικές κτλ είναι απαραίτητη. Αλλά εγώ πχ στη δουλειά μου (στις δουλειές που στοχεύω) τα ίδια πράγματα θα κάνω πάνω κάτω. Από τεχνικές εννοώ, αναλύσεις και αποτελέσματα.

 

56 λεπτά πριν, forgotten είπε

Στον τομεα που βρισκεσαι πιθανως να βρεις οτι ψαχνεις , ξαναλεω οτι η αγορα εργασιας εχει πολλαπλους τομεις και συνθηκες , θα ηταν γραφικο να βγω πχ ως δρ φιλολογιας και να απαιτω να με παρουν να εργαστω σε ενα ιδιωτικο σχολειο χωρις να εχω ποτε μου επαφη με το σχολικο χωρο παρουσιαζοντας το δρ μου ως εμπειρια για εργασια, (αποτελει τρανο παραδειγμα το ελληνικο πανεπιστημιο που ειχα καθηγητες που ενω ειχαν γνωση ηταν αδυνατο να την μεταδωσουν). Δεν ειναι τυχαιο οτι στον ιδιωτικο τομεα προτιμουν οσους εχουν αποδεδειγμενη πειρα πχ σε διοικηση επιχειρησεων απο ενα που τα εχει ως προσοντα στην θεωρια ή ενα αποφοιτο πληροφορικης ....

Εν τελει δεν ειμαι υπερ ή κατα των διδακτορικων ως γνωση , απλα εβλεπα και βλεπω καποιες αποψεις σχετικα με το λογο που γινονται αυτα ως λανθασμενες. Καποιοι τομεις ισως ευνουον αυτα ως προσοντα καποιοι αλλοι ομως οχι. 

Έχεις δίκιο που λες. Το έχω πει και για καθηγητές πανεπιστημίου. Δεν χρειάζεται να ναι ο τοπ επιστήμονας για να πει στο πρώτο έτος βιολογία ή ανατομία, αυτά είναι βασικά. χίλιες φορές κάποιος που έχει μεταδοτικότητα και γνώσεις παρά κάποιος που έχει το φοβερό βιογραφικό αλλά δεν μπορεί να μεταδώσει γνώση. Αλλά στο κομμάτι της δουλειάς είναι αρκετά διαφορετικά τα αντικείμενα των διδακτορικών που περιγράφεις. Σε μένα PCR έβαζα, PCR θα βάζω και στη δουλειά μου (υπεραπλούστευση λιγο αλλα οκ). Γενικά ερευνητικές δουλειές κοιτάω, απλά βλέπω να ζητάνε 3 χρόνια προϋπηρεσία στη μοριακή βιολογία. Και λέω 4 χρόνια τώρα μοριακή βιολογία δουλεύω (στην πράξη) θεωρούν ότι την έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manoskap είπε

Δεν ειναι λίγες οι φορες που πας για μια εργασια και πρεπει περα απο το δικο σου κομματι να πρέπει να είσαι ικανος να κανεις και κατι ακομα, ασχετο με αυτο που σπουδαζες προκειμένου να ανταπεξέλθεις στις πραγματικες συνθηκες μιας εργασιας.

Αυτο που λες ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση.

Το 90% των εργαζομενων, ξοδευει σημαντικο μερος του χρονου του σε πραγματα που δεν του αρεσουν.

Ειδικα οι νεοι θα βγαζουν τη χλεμπα, δηλαδη θα κανουν ολα οσα ειναι βαρετα, ανουσια, σιχαμερα στους παλαιοτερους-ανωτερους τους

Αυτος ο νομος ισχυει απο την εποχη του Νεαντερταλ και θα ισχυει για πολλες χιλιετιες ακομη, σε ολα τα επαγγελματα και ειδικοτητες

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Αυτο που λες ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση.

Το 90% των εργαζομενων, ξοδευει σημαντικο μερος του χρονου του σε πραγματα που δεν του αρεσουν.

Ειδικα οι νεοι θα βγαζουν τη χλεμπα, δηλαδη θα κανουν ολα οσα ειναι βαρετα, ανουσια, σιχαμερα στους παλαιοτερους-ανωτερους τους

Αυτος ο νομος ισχυει απο την εποχη του Νεαντερταλ και θα ισχυει για πολλες χιλιετιες ακομη, σε ολα τα επαγγελματα και ειδικοτητες

Το θεμα ειναι οτι ιδιαιτερα οσοι δεν εχουν εμπειρια και ζουν στα λουλουδακια και τις πεταλουδες των πανεπηστημιων θεωρουν πως επειδη ειναι μεταπτυχιακοι θα τους στρωθουν κοκκινα χαλια και θα τους ραινουν με ροδοπεταλα καθε μερα που θα ερχονται για δουλεια... Και οταν φτανει η ωρα της αληθειας απλα παραιτουνται ή βριζουν τον εργοδότη ποσο κακος ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Έχεις δίκιο που λες. Το έχω πει και για καθηγητές πανεπιστημίου. Δεν χρειάζεται να ναι ο τοπ επιστήμονας για να πει στο πρώτο έτος βιολογία ή ανατομία, αυτά είναι βασικά. χίλιες φορές κάποιος που έχει μεταδοτικότητα και γνώσεις παρά κάποιος που έχει το φοβερό βιογραφικό αλλά δεν μπορεί να μεταδώσει γνώση. Αλλά στο κομμάτι της δουλειάς είναι αρκετά διαφορετικά τα αντικείμενα των διδακτορικών που περιγράφεις. Σε μένα PCR έβαζα, PCR θα βάζω και στη δουλειά μου (υπεραπλούστευση λιγο αλλα οκ). Γενικά ερευνητικές δουλειές κοιτάω, απλά βλέπω να ζητάνε 3 χρόνια προϋπηρεσία στη μοριακή βιολογία. Και λέω 4 χρόνια τώρα μοριακή βιολογία δουλεύω (στην πράξη) θεωρούν ότι την έχω;

Όπως έγραψα πριν, γιατί δεν επικοινωνείς με τις εταιρείες/ιδρύματα για να ρωτήσεις; 

Αυτός είναι πραγματικά ο μόνος τρόπος να μάθεις τι ισχύει και τι θέλουν/περιμένουν στην Α συγκεκριμένη θέση/εταιρεία που ίσως δεν είναι το ίδιο με το πιστεύουν/περιμένουν στην Β θέση.

Ο εκάστοτε HR/hiring manager/lab manager θα σου πει τι νομίζει ότι είναι "σωστή" εμπειρία και εάν τα 4 χρόνια που λες μετράνε ή όχι.

Όλα τα άλλα που γράφουμε εδώ είναι θεωρίες για να περάσει η ώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lactate είπε

Δεν ισχύει πάντα αυτό που λες. Τα ωράρια στο διδακτορικό είναι πιο δύσκολα, οι συνθήκες είναι πιο δύσκολες (πχ μπορεί να παιδεύεσαι με απομόνωση DNA με άλατα που θέλει 2 μερούλες και η εταιρεία να έχει το κιτ που θέλει 5 λεπτα). Κατα τ'αλλα έχεις μια φουλ ρουτίνα δουλειάς.

Αυτο ακριβως ξεχωριζει τα διδακτορικα με την αληθινη εργασια και τη νοοτροπια που αποκταται.

Σε μια κανονικη δουλεια, αν περασεις 2 μερες κανοντας μονο μια απομονωση DNA, οι αλλοι θα σε θεωρησουν βυσμα, τυχερο, τεμπελη κλπ

Στην κανονικη δουλεια θα φας 5 λεπτα στην απομονωση DNA και μετα θα σε περιμενουν αλλες 96 απομονωσεις DNA στο οκταωρο σου (δεν το εκαναν 5 λεπτα για να περνας εσυ καλα). Αν κανεις 80, θα σε καλεσουν σε απολογια για την παραγωγικοτητα σου. Αν δουν οτι κανεις 110, θα σου βαλουν στοχο για τον επομενο μηνα τις 120 απομονωσεις ημερησιως. Σε καποιες απο αυτες θα κανεις λαθη και θα κληθεις σε απολογια. Διπλα σου θα εχεις εναν τεμπελη-βυσματια που θα βγαζει 70 και εσυ 110 και θα αρχισεις να νιωθεις την αδικια (θα πληρωνεστε το ιδιο).

Καποιοι θα σε θεωρουν μαλακα, καποιοι θα σε κοροιδευουν, καποιοι θα σου στηνουν το λακκο, καποιοι θα μιλανε ασχημα για σενα, καποιοι θα σε αντιπαθουν.

Ο χωρος εργασιας σου θα ειναι το 10% του χωρου που εχεις στο διδακτορικο Θα ειστε 10 ατομα σε δωματιο που τωρα εισαι μονος σου.

Απο πανω θα εχεις τον μανατζερ που η μονη δουλεια του θα ειναι να σε παρακολουθει-αξιολογει-κρινει την ωρα που εσυ πηδιεσαι.

Απο μεσα σου θα θες να ουρλιαξεις, αλλα θα πρεπει να εισαι χαμογελαστος και συμπαθης, γιατι αλλιως θα κριθεις ασχημα.

Σε καποιους μηνες θα αρχισει η βαρεμαρα, η κουραση, θα θες να φυγεις. Θα πρεπει αν αρχισεις αιτησεις, συνεντευξεις, κλπ κρυφα απο την εταιρια σου. 

Θα ζητησεις αδεια που ενδεχομενως δε θα εγκριθει.

Θα αρχισεις να νοσταλγεις το διδακτορικο, την εποχη που ησουνα εσυ και ο καθηγητης σου, ενα ωραιο εργαστηριο και ενα ωραιο προτζεκτ

Καλως ηρθες στον πραγματικο κοσμο της εργασιας

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...