Προς το περιεχόμενο

Tο διδακτορικο και το μαστερ πιανονται για προϋπηρεσία;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι κάποιος κάνει κάπου μια διπλωματική για το μεταπτυχιακό (ένα χρόνο). Και μετά κάνει στο ίδιο μέρος το διδακτορικό του 3 χρόνια. Ας πουμε πχ οτι είναι στον τομέα Χ. Και βγει μια προκηρυξη ή μια αγγελία ενός ιδιώτη που λέει θέλω κάποιον με 4 χρόνια προυπηρεσια στον τομεα Χ. Αυτός θεωρείται ότι την έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς ΟΧΙ. 8

Η εργασία με ένσημα και η εμπειρία από αυτή είναι αναντικατάστατη. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δυστυχώς ΟΧΙ. 8

Η εργασία με ένσημα και η εμπειρία από αυτή είναι αναντικατάστατη. 

Από τη μια έχεις δίκιο από την άλλη είναι λίγο άδικο. Κάποιος που δουλεύει σε ένα εργαστήριο για το διδακτορικο του πχ και κανει καθε μερα διαγνωστικά δείγματα για ασθενείςδεν είναι άδικο να θεωρείται χωρίς προϋπηρεσία; Ή τουλάχιστον ένας ιδιώτης το αναγνωρίζει συνήθως σαν προϋπηρεσία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου άδικο. Κατά τη διάρκεια μεταπτυχιακού εργαστηρίου ή διδακτορικού νοείται οτι είσαι ακόμα σε καθεστώς εκπαίδευσης.

Είναι δηλαδή πρακτική εφαρμογή των περαιτέρω γνώσεων που σου παρέχει ένα πανεπιστήμιο.

Και δεν είναι καθόλου το ίδιο με το να βγεις και να κάνεις μια τέτοια δουλειά έξω σε μια επιχείρηση ή δημόσιο φορέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Καθόλου άδικο. Κατά τη διάρκεια μεταπτυχιακού εργαστηρίου ή διδακτορικού νοείται οτι είσαι ακόμα σε καθεστώς εκπαίδευσης.

Είναι δηλαδή πρακτική εφαρμογή των περαιτέρω γνώσεων που σου παρέχει ένα πανεπιστήμιο.

Και δεν είναι καθόλου το ίδιο με το να βγεις και να κάνεις μια τέτοια δουλειά έξω σε μια επιχείρηση ή δημόσιο φορέα.

Για το διδακτορικό δε συμφωνώ. Πολλέ φορές ο διδάκτορας κρατάει το εργαστήριο στην πλάτη του, από παραγγελίες μέχει αναλύσεις και οτιδηποτε αφοράτο troubleshooting. Ακόμα και νέες μεθόδους καλείται να δημιουργήσει. Δεν είναι σαν πρακτική άσκηση. Χώρια ότι τα ωράρια απλά δεν παλεύονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μη σκέφτεσαι ρομαντικά τη ζωή. Θα απογοητευτείς.

Δεν το σκέφτομαι ρομαντικά, το σκέφτομαι πρακτικά. Μια πολύ χρήσιμη τεχνική στον τομέα μου, την έχω μάθει από όλες τις πλευρές της, ξέρω τι μπορεί να πάει στραβά, πως να το διορθώσω, πως να την κάνω σε όλες τις παραλλαγές της κτλ κτλ οπως και άλλες τεχνικές. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο εργοδότης αν ψάχνει κάποιον για αυτές τις τεχνικές θα θεωρήσει ότι δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για να τις εκτελέσω στα πλάισια της δουλειάς μου. Οκ δεν είναι όλα τα διδακτορικά το ίδιοι κάποιοι το παίρνουν στην λούφα. Αλλά κάποιος που είναι κάθε μέρα στο πόστο του και βγάζει δουλειά δεν γίνεται να θεωρε'ιται χωρίς προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα και πρέπει να την αποδεχθείς.

Νομίζω όμως οτι αν αύριο κοιτάξεις για δουλειά και αναφέρεις στο βιογραφικό σου το διδακτορικό περιγράφοντας το πρακτικό κομμάτι και το τι εφάρμοσες, κάποιος που θα σε εκτιμήσει θα σε ρωτήσει ευθέως αυτά που θέλει να δει αν γνωρίζεις και να εφαρμόζεις.

Με απλά λόγια. Χαμένο δε πάει αυτό που έκανες. Και το έκανες για σένα και όχι για να υπάρχει σε ένα χαρτί.

Κάντο λιανά στον μελλοντικό σου εργοδότη και καλή αρχή επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lactate είπε

Από τη μια έχεις δίκιο από την άλλη είναι λίγο άδικο. Κάποιος που δουλεύει σε ένα εργαστήριο για το διδακτορικο του πχ και κανει καθε μερα διαγνωστικά δείγματα για ασθενείςδεν είναι άδικο να θεωρείται χωρίς προϋπηρεσία; Ή τουλάχιστον ένας ιδιώτης το αναγνωρίζει συνήθως σαν προϋπηρεσία;

αν μιλας μια κατι τοσο συγκεκριμενο, για μενα ειναι σοβαρη εμπειρια

αλλα στα περισσότερα μη ιατρικα, ειναι μονο θεωρια και μπλα-μπλα. το πανεπιστήμιο οσο δυσκολο και να ειναι, ειναι safe space σε σχεση με τον χωρο εργασιας. 

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ιδιωτικά τομέα σίγουρα όχι , και καμιά εταιρεία δεν λαμβάνει σοβαρά τέτοιες αξιωσεις άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, στο πανεπιστήμιο αφελως υπάρχει ρομαντισμος σε εφαρμογή θεωριων που στη πραγματικότητα δεν υφιστανται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εάν θεωρείται προϋπηρεσία θα πρέπει να ρωτήσεις τον/τους οργανισμούς/εταιρείες που έβγαλαν την αγγελία, όχι το ινσόμνια. 
Επειδή έχω δει περιπτώσεις που μια χαρά ήταν το διδακτορικό-έρευνα μέσα στα υπολογιζόμενα χρόνια και μάλιστα λόγω του state-of-the-art πρότζεκτ βάραινε και πολύ ως εξαιρετική εμπειρία, θα έλεγα ότι είναι όλα φλου.

Πρέπει να δεις μόνος σου τι ισχύει, ιδίως όταν είσαι σε "πρακτικό" χώρο που πρέπει να είσαι σε εργαστήριο.

7 ώρες πριν, lactate είπε

Δεν το σκέφτομαι ρομαντικά, το σκέφτομαι πρακτικά. Μια πολύ χρήσιμη τεχνική στον τομέα μου, την έχω μάθει από όλες τις πλευρές της, ξέρω τι μπορεί να πάει στραβά, πως να το διορθώσω, πως να την κάνω σε όλες τις παραλλαγές της κτλ κτλ οπως και άλλες τεχνικές. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο εργοδότης αν ψάχνει κάποιον για αυτές τις τεχνικές θα θεωρήσει ότι δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για να τις εκτελέσω στα πλάισια της δουλειάς μου. Οκ δεν είναι όλα τα διδακτορικά το ίδιοι κάποιοι το παίρνουν στην λούφα. Αλλά κάποιος που είναι κάθε μέρα στο πόστο του και βγάζει δουλειά δεν γίνεται να θεωρε'ιται χωρίς προϋπηρεσία.

Ναι, ίσως το θεωρούν ως προϋπηρεσία, ίσως όχι. Αυτοί δυστυχώς θα αποφασίσουν όχι εσύ.

Έτσι, όπως έγραψα πριν, επικοινώνησε να ξεκαθαρίσεις. Ότι και να σε πούμε εδώ, λόγια του αέρα θα είναι.

Πάντως εάν είναι όπως τα λες, στο CV μια χαρά μπορείς να βάλεις τα χρόνια που ήσουν στο εργαστήριο (δούλευες ουσιαστικά εάν ισχύουν αυτά που γράφεις). Εφόσον στοχεύεις για θέση που είναι συνέχεια αυτών που έκανες στο διδακτορικό.

 

6 ώρες πριν, Lumini είπε

αν μιλας μια κατι τοσο συγκεκριμενο, για μενα ειναι σοβαρη εμπειρια

αλλα στα περισσότερα μη ιατρικα, ειναι μονο θεωρια και μπλα-μπλα. το πανεπιστήμιο οσο δυσκολο και να ειναι, ειναι safe space σε σχεση με τον χωρο εργασιας. 

Το διδακτορικό είναι safe space και δεν έχει σχέση με τον χώρο εργασίας; 

Ίσως, εάν είναι σε κανένα σκουπιδο-ίδρυμα ή σε ΕΛ με βύσμα να αράζεις και απλά περιμένεις για το χαρτί (βλέπε κάτι κομματόσκυλα).

Ειδάλλως σε πάρα πολλές ειδικότητες η σχέση με την αγορά εργασίας είναι εξαιρετικά σφιχτή διότι δουλεύεις με συναδέλφους από εταιρείες/ιδιωτικά εργαστήρια σε διάφορα πρότζεκτ.

Φυσικά σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά με τις εμπειρίες των ιδιωτικών υπαλλήλων από τον διδακτορικό/μετα-διδακτορικό ερευνητή. Μην πω ότι ως ακαδημαϊκός έχεις πολλά περισσότερα στο κεφάλι σου από ότι ο υπάλληλος που απλά επικεντρώνεται στο πρότζεκτ...

1 ώρα πριν, forgotten είπε

Στον ιδιωτικά τομέα σίγουρα όχι , και καμιά εταιρεία δεν λαμβάνει σοβαρά τέτοιες αξιωσεις άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, στο πανεπιστήμιο αφελως υπάρχει ρομαντισμος σε εφαρμογή θεωριων που στη πραγματικότητα δεν υφιστανται...

Βλέπε την πάνω απάντηση, 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε απογοητεύσω κι εγώ.

Διδακτορικό (πολλές φορές ακόμα και μεταπτυχιακό), στον υπόλοιπο πλανήτη δε νοείται, αν δεν έχεις εργασιακή εμπειρία πρώτα. Είναι Ελληνικό προνόμιο, να κάνουμε 6-7 χρόνια εκπαίδευση και να εξειδικευόμαστε σε κάτι που δεν έχουμε καν δουλέψει σε αυτό.

Αν τύχει και το διδακτορικό σου είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουν, τότε θα σε προτιμήσουν. Δηλαδή, αν το αντικείμενο του διδακτορικού σου είναι σχετικό με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας, τότε ίσως και να σε προσλάβουν. Αλλά αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο καθώς από τον ορισμό του το διδακτορικό είναι εξειδίκευση σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της επιστήμης σου.

Πάμε και λίγο στα θετικά. Μπορεί να καθυστερήσεις να μπεις στην αγορά εργασίας αλλά μόλις εξασφαλίσεις κι εμπειρία, το βιογραφικό σου θα πηγαίνει αυτόματα στο πάνω μέρος της στοίβας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fytotech είπε

Θα σε απογοητεύσω κι εγώ.

Διδακτορικό (πολλές φορές ακόμα και μεταπτυχιακό), στον υπόλοιπο πλανήτη δε νοείται, αν δεν έχεις εργασιακή εμπειρία πρώτα. Είναι Ελληνικό προνόμιο, να κάνουμε 6-7 χρόνια εκπαίδευση και να εξειδικευόμαστε σε κάτι που δεν έχουμε καν δουλέψει σε αυτό.

Αν τύχει και το διδακτορικό σου είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουν, τότε θα σε προτιμήσουν. Δηλαδή, αν το αντικείμενο του διδακτορικού σου είναι σχετικό με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας, τότε ίσως και να σε προσλάβουν. Αλλά αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο καθώς από τον ορισμό του το διδακτορικό είναι εξειδίκευση σε ένα πολύ μικρό κομμάτι της επιστήμης σου.

Πάμε και λίγο στα θετικά. Μπορεί να καθυστερήσεις να μπεις στην αγορά εργασίας αλλά μόλις εξασφαλίσεις κι εμπειρία, το βιογραφικό σου θα πηγαίνει αυτόματα στο πάνω μέρος της στοίβας.

Ρε παιδιά, που τα είδατε αυτά να ισχύουν καθολικά; 

Γιατί εγώ άλλες εμπειρίες έχω από τα εξωτερικά.

Είδα όλο το φάσμα, από το δουλεύω στην βιομηχανία μέχρι τα 40+ και μετά πάω MSc->PhD, στο κούτρα BSc->MSc->PhD μέχρι τα ~26/28 και μετά βιομηχανία ή post-doc δίχως προϋπηρεσία στο χώρο (δεν μετράω "δουλεύω στο καφέ για χαρτζιλίκι" και άλλα παρόμοια πάρεργα ως προϋπηρεσία).

Μην τσουβαλιάζουμε έτσι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lactate είπε

Δεν το σκέφτομαι ρομαντικά, το σκέφτομαι πρακτικά. Μια πολύ χρήσιμη τεχνική στον τομέα μου, την έχω μάθει από όλες τις πλευρές της, ξέρω τι μπορεί να πάει στραβά, πως να το διορθώσω, πως να την κάνω σε όλες τις παραλλαγές της κτλ κτλ οπως και άλλες τεχνικές. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο εργοδότης αν ψάχνει κάποιον για αυτές τις τεχνικές θα θεωρήσει ότι δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία για να τις εκτελέσω στα πλάισια της δουλειάς μου. Οκ δεν είναι όλα τα διδακτορικά το ίδιοι κάποιοι το παίρνουν στην λούφα. Αλλά κάποιος που είναι κάθε μέρα στο πόστο του και βγάζει δουλειά δεν γίνεται να θεωρε'ιται χωρίς προϋπηρεσία.

- Έχω την εντύπωση, από όλα όσα γράφεις, ότι πολύ καλά κάνουν οι ιδιώτες επιχειρηματίες και ζητούν προϋπηρεσία! Γιατί εκτός των άλλων, αυτή αποδεικνύει και την ικανότητα ενός υπαλλήλου να καταλάβει υπεύθυνες θέσεις. Και ο κάτοχος της υπεύθυνης θέσης δεν μπορεί να είναι ούτε εριστικός-έναντι των άλλων-ούτε να τους υποτιμά γιατί έτσι του κάπνισε...

- Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις, όταν υποστηρίζεις τόσο ακραίες θέσεις [...δεν είναι όλα τα διδακτορικά το ίδιοι κάποιοι το παίρνουν στην λούφα. (sic)], ότι θα μπορέσεις να συνεργαστείς επιτυχώς με τους άλλους σε έναν επαγγελματικό χώρο; Ή μήπως νομίζεις ότι μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου; Και κάτι άλλο, αν σου δοθεί η ευκαιρία ρίξε μια ματιά στον Ludwig Wittgenstein: «Τα όρια της γλώσσας μου σημαίνουν τα όρια του κόσμου μου». Και τα όρια του κόσμου σου, εδώ, είναι τα όρια των δυνατοτήτων σου στον πραγματικό κόσμο, είτε αυτός λέγεται σπουδές είτε καθημερινή εργασία...

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, LongTom είπε

Ρε παιδιά, που τα είδατε αυτά να ισχύουν καθολικά; 

Γιατί εγώ άλλες εμπειρίες έχω από τα εξωτερικά.

Είδα όλο το φάσμα, από το δουλεύω στην βιομηχανία μέχρι τα 40+ και μετά πάω MSc->PhD, στο κούτρα BSc->MSc->PhD μέχρι τα ~26/28 και μετά βιομηχανία ή post-doc δίχως προϋπηρεσία στο χώρο (δεν μετράω "δουλεύω στο καφέ για χαρτζιλίκι" και άλλα παρόμοια πάρεργα ως προϋπηρεσία).

Μην τσουβαλιάζουμε έτσι. 

προφανως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις , στη πραγματικοτητα ομως ποσοι διδακτορικοι και μεταπτυχιακοι ευνοουνται στην αγορα εργασιας , αναρωτηθηκες ποτε σου ??? σε συγκεκριμενη θεση οταν ημουν στον ιδιωτικο τομεα υπηρχαν δυο ατομα με τα προσοντα για την θεση ο ενας με διδακτορικο σε δικτυα  και ο αλλος χωρις με εμπειρια ομως 5-6 ετη σε δικτυα  και εγκαταστασεις , προφανως η εταιρεια πηρε τον δευτερο. 

τα προσοντα ειναι καλα οταν συνοδευονται απο την αναλογη εμπειρια πχ εγω με το πρωτο μου πτυχιο που δεν το δουλεψα περαν των 2-3 ετων μετα δεν αναμενα και ουτε αναμενω να το χρησιμοποιησω πουθενα και μια και δεν υπηρχε ευκαιρια δεν εκανα μεταπτυχιακο ή κατι. Στο νυν τομεα εργασιας μου κανω μεταπτυχιακο γιατι ηδη εργαζομαι και εχω προοπτικες , αλλα θα ηταν ανοητο απο μερους μου να ακολουθησω ακαδημαικη καριερα χωρις κατι να με εξασφαλιζει.

Απο την οπτικη μου το να μαζευεις χαρτια κλπ δεν ειναι θεμα μονο ικανοτητων αλλα και προοπτικων , πτυχια υπαρχουν πολλα και μεταπτυχιακα , το πως τα πηρε ο καθενας δεν αφορα τον εργοδοτη που θα δει αποδοτικοτητα και  εμπερια γιατι αυτο του χρειαζεται .

Ξαναλεω οτι εαν εχεις χρημα να πεταξεις για να σαι φοιτητης ως τα 30 δεν υπαρχει θεμα ,εγω το δευτερο πτυχιο το κανα με υποτροφια και εξασφαλισμενο πλεον εργασιακο τομεα ειδαλως θα εργαζομουνα, δεν τσουβαλιαζω τιποτα, ωστοσο βλεπω οτι μαζευονται πολλοι με στειρα γνωση που απαιτουν λεφτα χωρις καν να εχουν δοκιμαστει οι δεξιοτητες τους...

 

Και για τον topic starter , οχι δεν εχει την εμπειρια που θετει ως ερωτημα....

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...