Προς το περιεχόμενο

Gma drivers σε lubuntu


juve11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Ξεθαψα ένα παρατημένο netbook asus eee 1000h με atom n270 και gma 945 , 2gb ram.

Εντάξει το λαπτοπακι είναι σάπιο,πιο πολύ το ξεθαψα για να ασχοληθώ λίγο.

Δεν έχω ξαναδοκιμάσει Linux , οπότε ζητώ την κατανόηση σας.

Όλα οκ με την εγκατάσταση, έβαλα lubuntu 18.04.

Tο κύριο θέμα μου είναι πως ενώ έχω διαβάσει πως οι οδηγοί μπαίνουν αυτόματα, μου δείχνει σαν να μην υπάρχουν οι οδηγοί της κάρτας γραφικών..

Τι εννοώ , στο YouTube πχ. Παίζει τα βίντεο σε καρέ.. τα κολλάει ακόμα και στην χαμηλότερη ανάλυση...σε windows 7 που δοκίμασα με drivers κανονικά , δεν είχα προβλήματα σε χαμηλές αναλύσεις πχ 480p.

Επίσης και σε απλές σελίδες , στο scroll κάνει αυτά τα κενά , όπως όταν δεν έχουμε περάσει drivers...

Για πείτε τι κάνω και πώς τσεκαρω;

Α! Επίσης πως βάζω ελληνικό πληκτρολόγιο.. γιατί ότι κι αν δοκίμασα που βρήκα googlαροντας ,δεν έπιασε.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από juve11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υποψιαζομαι απο τωρα πως θα εχει poulsbo, πως βλεπει την καρτα γραφικων του το lspci? Για το τι ειναι το lspci, και πολλα αλλα, εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-drivers-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GSE Express Memory Controller Hub (rev 03)
    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Mobile 945GSE Express Memory Controller Hub
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GSE Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Mobile 945GSE Express Integrated Graphics Controller
    Kernel driver in use: i915
    Kernel modules: i915, intelfb
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
    Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller
    Kernel driver in use: snd_hda_intel
    Kernel modules: snd_hda_intel


Αυτά μου βγάζει για τα γραφικά..

Επεξ/σία από juve11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο lspci σου φαινεται οτι χρησιμοποιειται κανονικα ο i915 για την onboard intel gpu του atom. Μηπως τα σπασιματα που εχεις ειναι λογω της γενικοτερης αδυναμιας του atom? Κατεβασε ενα βιντεο στα 480p και παιξτο με καποιον player (με τον mpv κατα προτιμηση) και δες πως παιζει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Στο lspci σου φαινεται οτι χρησιμοποιειται κανονικα ο i915 για την onboard intel gpu του atom. Μηπως τα σπασιματα που εχεις ειναι λογω της γενικοτερης αδυναμιας του atom? Κατεβασε ενα βιντεο στα 480p και παιξτο με καποιον player (με τον mpv κατα προτιμηση) και δες πως παιζει εκει.

Ναι , έτσι βλέπω κι εγώ, γιατί όμως με windows τα παίζει ; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω... Σίγουρα είναι αδύναμος ο atom, αλλά με λίγη καθυστέρηση , μόλις ξεκινούσε το έπαιζε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No idea. Σε παρομοιο νετμπουκ (dell mini 9) με atom n270 και την ιδια καρτα, ετρεχα για 3 χρονια περιπου kodi σκετο (openelec 5) και μπορουσα να δω ορισμενα streams σε 720p, αλλα τα περισσοτερα τα εβλεπα σε 480p.

Δοκιμασε καποια αλλη διανομη αν εχεις χρονο, αλλα οχι το openelec που λεω παραπανω επειδη ειναι πεθαμενο εδω και 2 χρονια σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λεει ο juve καποιες φορες ψιλοισχυει και το εχω παρατηρησει και εγω. Καποιες φορες η γραφικων λειτουργει λιγο καλυτερα σε windows σε καποιες περιπτωσεις.

Η μπορει να φταιει και η καλη υποστηριξη των browsers.

Αν εισαι με chromium δοκιμασε mozilla η το αντιθετο

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στα windows αυτά τα μηχανήματα ζοριζονται πλέον στο YouTube. Κάτι παίζει με acceleration που δεν υποστηρίζει η κάρτα γραφικών η οι απαρχαιωμενοι drivers. Βάλε το extension youtube classic στον Firefox και δοκίμασε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 1:04 ΜΜ, juve11 είπε

Α! Επίσης πως βάζω ελληνικό πληκτρολόγιο.. γιατί ότι κι αν δοκίμασα που βρήκα googlαροντας ,δεν έπιασε

πιθανόν να το έχεις βρει αν όχι δες εδώ  https://www.pcsteps.gr/28537-εγκατάσταση-lubuntu-χαμηλή-ram/#_-_altshift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, hp8 είπε

πιθανόν να το έχεις βρει αν όχι δες εδώ  https://www.pcsteps.gr/28537-εγκατάσταση-lubuntu-χαμηλή-ram/#_-_altshift

Ευχαριστώ το έχω βρει αυτό, αλλά στην διανομή μου δεν είχε την γλωσσική υποστήριξη..

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, πέρασα windows 7 πάλι γιατί δεν έβγαλα άκρη..

Εφόσον τα παίζει 480p εκεί .. είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...