Προς το περιεχόμενο

ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΙΕΚ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ?


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, donblunts είπε

Διαφωνώ αλλα ΟΚ.

Πες μου αν θες την γνώμη σου με ενδιαφέρει.

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Υδραυλικός UK  πάντως θα βρεις δουλειά.

Ε μπορεί δεν είναι το επάγγελμα που το κάνω ευχάριστα οπότε δεν το κυνηγάω τοσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dvlsakos είπε

2) ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ Η/Υ

Προσωπικά συστήνω αυτό λόγο ότι είμαι Software Engineer. Απο εκεί εάν πατήσεις στις βασικές αρχλές και deisighn patterns το πας web developer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dvlsakos είπε

 Να πας ξαφνικά σε μια χώρα όπου δεν γνωρίζεις κανέναν χωρίς κομποδεμα χωρίς σπίτι ξαφνικά ε δεν το λες και επιλογή καλή.

Ρίσκο μεγάλο ειναι.

Μεγαλος δεν εισαι. Τι δουλεια θες να κανεις στην ζωη σου δεν εχεις αποφασισει ακομη. Να υποθεσω οτι δεν εχεις οικογενεια ακομη. Τι ρισκο ειναι; Να μην βρεις καλο σουβλατζιδικο να φας στο Λονδινο;
Τι θα χασεις δηλαδη; Μια δουλεια που κανεις εδω και ειτε δεν σου αρεσει ειτε δεν τραβαει και γιαυτο σκεφτεσαι 30 ετων να πας σε ΙΕΚ;
Εγω λεω οτι ειναι ρισκο και χασιμο χρονου το ΙΕΚ.
Κανε οπως νομιζεις. Δεν στο εγραψα για να μπαχαλεψω το θεμα, πραγματικα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα 4 θα απέρριπτα το 3 (τεχνικός υπολογιστών) αλλά αυτο είναι προσωπική μου άποψη.

Η πληροφορική, όπως και κάθε επάγγελμα, αναλόγως της ειδικότητας, θέλει να διαθέτεις και κάποια χαρακτηριστικά. Και δεν μιλάω για τεχνικές γνώσεις, αυτές θα τις αποκτήσεις.

Ψάξε να βρείς πια είναι τα χαρακτηριστικά κάθε ειδικότητας (π.χ. θα βλέπεις/μιλάς με πελάτες κάθε μέρα? Θα γράφεις κώδικα 8+ ώρες την ημέρα, θα πρέπει να επιλύεις συχνά προβλήματα άρα και να διαθέτεις critical thinking/troubleshooting skills/handle pressure κτλ). Αμα τα χαρακτηριστικά δεν ταιριάζουν με την προσωπικότητά σου (π.χ. δεν μπορεις να κατσεις πολλές ώρες την ήμερα μπροστά από το πληκτρολόγια και να γράφεις κώδικα ή δεν σου αρέσει να επιλύεις προβλήματα) τότε το πιθανότερο είναι οτι αυτή η ειδικότητα δεν είναι κατάλληλη για σενα. 

Επεξ/σία από mickeyz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη οι εγγραφές αργούν ακόμα δοκίμασε με tutorial για αρχη web development, ξεκινα να φτάχνει ιστοσελίδες, κι αν δεις οτι σου αρέσει γράψου στο ιεκ(δε θα μαθεις περισσότερα απ οσα μπορεις να μάθεις μονος σου αλλά θα παρεις το πτυχιο) ή ψαξε για δουλεια. το fronted δεν εχει τόσες απαιτήσεις. μετα αν δεις οτι τραβάει μπορείς παραλληλα να κανεις σπουδες σε πανεπιστήμιο πχ ανοιχτο πανεπιστημιο αλλα τα μαθηματικά δεν τα γλιτώνεις . αν σου φαίνονται δυσκολα στο οικονομικό στην πληροφορική είναι αγγούρια. βεβαια στα ιεκ δε γνωριζω αν κανουν μαθηματικά και τι μαθηματικά ειναι αυτά.  αν θες τη γνώμη μου βρες κάτι που σε κάνει χαρούμενο και σου αρέσει να δουλευεις κι ασχολεισου μ αυτό. είτε είναι προγραμματισμός, είτε κομμωτική, είτε πρόβατα στο βουνό. αν το αγαπάς κι εχεις μεράκι θα πας κοντρα στις δυσκολίες και θα πετύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...