Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού για Fujifilm XT10


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι αρχάριος (τελείως) και μόλις πήρα στα χέρια μου μια Fujifilm XT10 .

Επειδή έχω μόνο σώμα είμαι στην αναζήτηση ενός φακού , καινούργιου ή μεταχειρισμένου δεν έχω πρόβλημα. 

Μιας και όπως προανέφερα ειμαι αρχάριος δεν θα ήθελα να διαθέσω κάποιο μεγάλο ποσό για την αγορά του πρώτου φακού μιας και δεν ξέρω πόσο να κρατήσει η ενασχόληση μου με αυτό το κομμάτι.

Μια πρόχειρη ματιά  και λίγο διάβασμα εδώ στο forum σχετικά με το ποια καταστήματα να κοιτάξω , έπεσε το μάτι μου πάνω στους παρακάτω . Αξίζει κάποιος?

https://www.eglobalcentral.eu/fujifilm-fujinon-xc-50-230mm-f4-5-6-7-ois-ii-lens-black.html

https://www.e-infin.com/eu/item/1602/fuji_fujifilm_fujinon_xf_27mm_f/2.8_lens_(black)

Δεν εχω θέμα για αγορά εσωτερικόυ ή εξωτερικού.

Επίσης νομίζω πως τα 150 ευρω για τον 2ο φακό ειναι το ταβάνι μου ( που δεν θα ήθελα να φτάσω :P  ) , αλλά δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα πανω στο θεμα.

Επίσης κάποιοι φίλοι εχουν κάποιους φακούς απο Nikon μηχανές , θα άξιζε να πάρω κάποιον αντάπτορα?

Την μηχανή θα την έχω για all-around χρήση .

Τι έχετε να προτείνετε?

Οποιαδήποτε γνώμη-πρόταση ευπρόσδεκτη .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη επιλογή, είναι λίγο ρετρό , "old school" αν θες και είναι κοντά σε αυτό που λένε κλασική φωτογραφία.

Πριν 5-6 δεκαετίες οι φωτογραφικές είχαν σταθερό φακό εστιακής απόστασης 35mm - 42m σε φιλμ . 

Ο 27ρης της fuji , ισοδυναμεί με 41mm σε φιλμ ή full frame. Είμαι υπέρ αυτής της λύσης, σου δίνει και δυνατότητα φωτογραφίας σε χαμηλό φως.

Με το φακό , έχουν βγάλει 14Κ+ φωτογραφίες στο flickr. Δες όσες μπορείς

https://www.flickr.com/groups/2006048@N21/

 

Διάβασε και ένα review

https://www.kenrockwell.com/fuji/x-mount-lenses/27mm-f28.htm

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iCyd είπε

Οποιαδήποτε γνώμη-πρόταση ευπρόσδεκτη

Τον 16-50 η τον 15-45 η τον 18-55. Δεν εχουν νοημα για σενα αυτοι οι δυο φακοι που κοιτας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, iCyd είπε

Είμαι αρχάριος (τελείως) και μόλις πήρα στα χέρια μου μια Fujifilm XT10 .

Επειδή έχω μόνο σώμα είμαι στην αναζήτηση ενός φακού , καινούργιου ή μεταχειρισμένου δεν έχω πρόβλημα. 

Μιας και όπως προανέφερα ειμαι αρχάριος δεν θα ήθελα να διαθέσω κάποιο μεγάλο ποσό για την αγορά του πρώτου φακού μιας και δεν ξέρω πόσο να κρατήσει η ενασχόληση μου με αυτό το κομμάτι.

Μια πρόχειρη ματιά  και λίγο διάβασμα εδώ στο forum σχετικά με το ποια καταστήματα να κοιτάξω , έπεσε το μάτι μου πάνω στους παρακάτω . Αξίζει κάποιος?

https://www.eglobalcentral.eu/fujifilm-fujinon-xc-50-230mm-f4-5-6-7-ois-ii-lens-black.html

https://www.e-infin.com/eu/item/1602/fuji_fujifilm_fujinon_xf_27mm_f/2.8_lens_(black)

Δεν εχω θέμα για αγορά εσωτερικόυ ή εξωτερικού.

Επίσης νομίζω πως τα 150 ευρω για τον 2ο φακό ειναι το ταβάνι μου ( που δεν θα ήθελα να φτάσω :P  ) , αλλά δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα πανω στο θεμα.

Επίσης κάποιοι φίλοι εχουν κάποιους φακούς απο Nikon μηχανές , θα άξιζε να πάρω κάποιον αντάπτορα?

Την μηχανή θα την έχω για all-around χρήση .

Τι έχετε να προτείνετε?

Οποιαδήποτε γνώμη-πρόταση ευπρόσδεκτη .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) 

    Όχι ανταπτορες ως αρχάριος , η λύση των 16 - 50 κλπ είναι η πιο ορθολογιστική . Όλοι αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να βάλετε έναν φακό επάνω και να ξεκινήσετε , όμως κάποιες φορές το περιορισμένο πλαφόν μπορεί να γίνει κακός οδηγός , μην ανησυχείτε , υπάρχει χρόνος για όλα , όσο για φακούς όσους χωράει το μυαλό σας και η τσέπη σας .

   Καλή επιτυχία .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Τον 16-50 η τον 15-45 η τον 18-55. Δεν εχουν νοημα για σενα αυτοι οι δυο φακοι που κοιτας. 

Γιατι το λες αυτο? (Ρωτάω απλά για να ξέρω και να μαθαίνω)

Επίσης στους φακούς τους οποίους αναφέρεσαι , εννοείς της Fujifilm ή κάποιας άλλης εταιρείας , aftermarket ?

Eίδα και κάποιους στο amazon της εταιρείας Meike , τι γνώμη εχετε γι αυτούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, iCyd είπε

Γιατι το λες αυτο? (Ρωτάω απλά για να ξέρω και να μαθαίνω)

Επίσης στους φακούς τους οποίους αναφέρεσαι , εννοείς της Fujifilm ή κάποιας άλλης εταιρείας , aftermarket ?

Eίδα και κάποιους στο amazon της εταιρείας Meike , τι γνώμη εχετε γι αυτούς?

Της fuji ειναι ολοι. Τρίτης εταιρειας σημαινει δεν θα εχεις autofocus. Δεν θα ξεκινουσα να ασχολουμαι με μοναδικο φακο εναν της meike, φανταζομαι τον 25mm f1.8. Οι λογοι ειναι πολλοι. Με τον 28αρη θα αργησεις πολυ περισσοτερο να προχωρησεις φωτογραφικα απ οτι με εναν κιτ φακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Της fuji ειναι ολοι. Τρίτης εταιρειας σημαινει δεν θα εχεις autofocus. Δεν θα ξεκινουσα να ασχολουμαι με μοναδικο φακο εναν της meike, φανταζομαι τον 25mm f1.8. Οι λογοι ειναι πολλοι. Με τον 28αρη θα αργησεις πολυ περισσοτερο να προχωρησεις φωτογραφικα απ οτι με εναν κιτ φακο

Α δηλαδη με οποιαδηποτε φακο αλλης εταιρειας εκτος της "μαμας" θα χαθει η λειτουργια του AF απο τη μηχανη , δεν τον γνωριζα αυτο.

Μια ίσως πολυ χαζη ερωτηση , με τον kit φακο θα εχω το ζουμ στα συν του? Τι αλλο κερδιζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, iCyd είπε

Α δηλαδη με οποιαδηποτε φακο αλλης εταιρειας εκτος της "μαμας" θα χαθει η λειτουργια του AF απο τη μηχανη , δεν τον γνωριζα αυτο.

Μια ίσως πολυ χαζη ερωτηση , με τον kit φακο θα εχω το ζουμ στα συν του? Τι αλλο κερδιζω?

Το ζουμ ναι. Αυτο κερδιζεις, γιατι ετσι θα ανακαλυψεις τι εστιακο μηκος δουλευει και τι οχι αναλογα τι φωτογραφιζεις. Θα μου πεις ναι αλλα μπορω και να πηγαίνω μπρος πισω, καποτε ετσι εκαναν. Και γι αυτο λεω οτι ετσι θα αργησεις πολυ περισσότερο να εξελιχθείς φωτογραφικα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...