Προς το περιεχόμενο

Η LG παρουσίασε νέες τηλεοράσεις OLED 4K και 8K καθώς και νέα μοντέλα 8Κ NanoCell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Δεν είναι μόνο το burn in που έχει κάτσει σε ελάχιστους το λαχείο,όμως έκατσε και η lg δεν καλύπτει τίποτα ...είναι και το vertical banding επίσης οπου και αυτό είναι πρόβλημα που η lg κάνει τα στραβά μάτια ...δύο στα δύο λοιπόν ...οποίος θέλει ρισκαρει ... δεκτό....εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα με την λογική να μου κάτσει ο πρώτος λαχνός ....σε κάποια άλλα forum άλλων site υπαρχουν κάποιοι που περιγράφουν τα δυο προβληματα που τους έκατσαν σε oled ολίγων ημερών ,ειδικά το vertical banding και η lg δεχόταν αλλαγή μόνο στο πάνελ ...σόρρυ αλλά να μπει χέρι σε τηλεόραση των 2κ και άνω και καινούργιο μέσα στην εγγύηση ...μόνο με αλλαγή όλης της tv θα αποδεχομουν....να τζογαρω καλύτερα στο στοίχημα που είναι πιθανότερο να κερδίσω και κάτι ...

Και αυτό το καλύπτει, ψάξε το. Υπάρχουν όρια ανοχής όπως σε όλες της τηλεόρασεις αλλα αν είναι εμφανεστατο το καλύπτει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Δεν είναι μόνο το burn in που έχει κάτσει σε ελάχιστους το λαχείο,όμως έκατσε και η lg δεν καλύπτει τίποτα ...είναι και το vertical banding επίσης οπου και αυτό είναι πρόβλημα που η lg κάνει τα στραβά μάτια ...δύο στα δύο λοιπόν ...οποίος θέλει ρισκαρει ... δεκτό....εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα με την λογική να μου κάτσει ο πρώτος λαχνός ....σε κάποια άλλα forum άλλων site υπαρχουν κάποιοι που περιγράφουν τα δυο προβληματα που τους έκατσαν σε oled ολίγων ημερών ,ειδικά το vertical banding και η lg δεχόταν αλλαγή μόνο στο πάνελ ...σόρρυ αλλά να μπει χέρι σε τηλεόραση των 2κ και άνω και καινούργιο μέσα στην εγγύηση ...μόνο με αλλαγή όλης της tv θα αποδεχομουν....να τζογαρω καλύτερα στο στοίχημα που είναι πιθανότερο να κερδίσω και κάτι ...

Προφανώς αλλάξαμε θέμα και δεν το κατάλαβα ε; Αν μιλάμε ακόμα για το burn-in στις οθόνες τεχνολογίας oled νομίζω το θέμα το κάλυψα, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Αν το πρόβλημα σου είναι τα στραβά των τεχνολογιών, μπορώ να σου αναφέρω πάρα πολλά και για τις OLED και για τις LCD (clouding, bleeding, καμμένα pixels κλπ). Όπως και το να σου κάτσουν αυτά τα προβλήματα με το που ανοίξεις το κουτί ή τον πρώτο μήνα ή μια μέρα αφού τελειώσει η εγγύηση!

Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι η LG και η πολιτική της στην εξυπηρέτηση και στις εγγυήσεις επίσης μπορώ να σου πω περιπτώσεις -όπως η δική μου- που μου άλλαξαν τηλεόραση με το αρχικό κόστος αγοράς δύο φορές, δύο διαφορετικά μοντέλα, την πρώτη φορά από πρόβλημα στο πανελ (δικό τους πρόβλημα) και την δεύτερη όταν κάποιο εξάρτημα κάηκε από κεραυνό (προφανώς δικό μου πρόβλημα) και όμως με εξυπηρέτησαν και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις που δεν ήταν τόσο τυχεροί και η LG δεν δέχονταν την εγγύηση. Καλώς κακώς παντού υπάρχει το άσπρο και το μαύρο. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την lg (στις τηλεοράσεις) και την προτείνω παντου και για τα χαρακτηριστικά τους και για τις τιμές τους και για την εξυπηρέτηση της Ελληνικής αντιπροσωπίας. Περί ορέξεως που λένε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikosjc είπε

Προφανώς αλλάξαμε θέμα και δεν το κατάλαβα ε; Αν μιλάμε ακόμα για το burn-in στις οθόνες τεχνολογίας oled νομίζω το θέμα το κάλυψα, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Αν το πρόβλημα σου είναι τα στραβά των τεχνολογιών, μπορώ να σου αναφέρω πάρα πολλά και για τις OLED και για τις LCD (clouding, bleeding, καμμένα pixels κλπ). Όπως και το να σου κάτσουν αυτά τα προβλήματα με το που ανοίξεις το κουτί ή τον πρώτο μήνα ή μια μέρα αφού τελειώσει η εγγύηση!

Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι η LG και η πολιτική της στην εξυπηρέτηση και στις εγγυήσεις επίσης μπορώ να σου πω περιπτώσεις -όπως η δική μου- που μου άλλαξαν τηλεόραση με το αρχικό κόστος αγοράς δύο φορές, δύο διαφορετικά μοντέλα, την πρώτη φορά από πρόβλημα στο πανελ (δικό τους πρόβλημα) και την δεύτερη όταν κάποιο εξάρτημα κάηκε από κεραυνό (προφανώς δικό μου πρόβλημα) και όμως με εξυπηρέτησαν και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις που δεν ήταν τόσο τυχεροί και η LG δεν δέχονταν την εγγύηση. Καλώς κακώς παντού υπάρχει το άσπρο και το μαύρο. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την lg (στις τηλεοράσεις) και την προτείνω παντου και για τα χαρακτηριστικά τους και για τις τιμές τους και για την εξυπηρέτηση της Ελληνικής αντιπροσωπίας. Περί ορέξεως που λένε...

Εχω διαβασει 10δες σελιδες σε φορουμ, utube κλπ. Για καθε 1 τηλεόραση που δέχτηκε να αλλαξει η LG, υπάρχουν 100 που αρνήθηκε. Να γράφουμε την αλήθεια και να μη παραπληροφορουμε. Όποιος παει να παρει oled, ας ρωτήσει τον πωλητη, αν παθει burnin στα 2 χρόνια της εγγύησης την αλλάζετε? Και όποιος σας πει ναι (σας δουλευει) ζητήστε το και γραπτώς. Θα αρνηθούν. 

Τα πράγματα είναι απλα, καθένας μπορεί να γράφει οτι θέλει, απο τη στιγμή που η LG ΔΕΝ δινει επισήμως εγγύηση για burnin, αγοράζεις με αυτο το φοβο. Μπορεί οντως να μη παθει τίποτα, εξαρτάται οντως απ τη χρήση. Η χρήση που κάνουμε σε μια τηλεόραση είναι πολυ μεγαλύτερη απο κινητα. Παιζει ολη μερα σχεδον στα σπίτια.

Εχω oled στα παντα, κινητα, ακομα και λαπτοπ. Στα κινητά αλλα εχουν ψιλοπροβλημα, αλλα οχι γιατί δε δουλεύει ολη μερα η οθόνη. Το λαπτοπ Samsung galaxy book 12 για την ακρίβεια, 1 χρονο μετα, αν το δεις σε συγκεκριμένα χρώματα ηδη φαίνεται burnin. (αν και σαμσουνγκ είναι απο τα λιγα που έχουν oled οθονη). 

Σε 2-3 χρονια θα έχει πολυ μεγαλύτερο πρόβλημα. Βασικά οι oled τηλεόρασεις θελουν αρκετή προσοχη. Να κλείνουν καποιες ωρες την ημερα, πχ να μη δουλεύουν πανω απο 8 ωρες συνεχόμενα. 

Οποίος ρισκάρει 2000+ για μια 65αρα oled χωρίς να εχει καμιά εγγύηση οκ. Εν γνωση του είναι. Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολυ που το κάνουν ξαναλεω. Οι σαμσουνγκ που αναφέρθηκε παραπάνω qled κλπ εχουν ενα σωρο λάμπες απο πισω. Ευκολα μπορεί να καει καποια (μάλιστα φιλος μου που εχει σέρβις λεει οτι ειναι πολυ ζημιαρικες, οι ακριβες που εχουν 100αδες λάμπες στην οθονη εχουν βγάλει πολλες βλάβες, καλύπτονται ομως οι βλάβες απο την εγγύηση.) . Η διαφορά είναι οτι επισκευαζεται στο σερβις με χαμηλό κοστος για την εταιρεία. Μια λαμπα αλλάζει ή μια λεντοταινια στη χειρότερη. Εντός εγγύησης ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ σε αντίθεση με την lg, γιατι φτιάχνεται, ενώ σε burnin oled απλα την πετας ολόκληρη την οθονη. 

Συγκρινοντας 2 ακριβες, μια 1) lg oled και μια 2)qled πχ q90r εχουμε:

2) επισκευη στα παντα οσο είναι στην εγγυηση, καλυτερα χρώματα, μεγαλύτερη φωτεινότητα, χρηση σε pc, xbox κλπ για gaming/monitor, χειρότερο μαυρο σε καποιες σκηνές. 

1) καμια εγγύηση για burnin, χειρότερη φωτεινότητα, δεν κανει για gaming / monitor παρα με προσοχή και για λιγο,  αλλα εχει το απόλυτο μαυρο όντως που δεν είναι καθόλου ασήμαντο. 

Μονο που και οι ανταγωνιστες (ακριβες qled οπως οι 90r) το εχουν πλεον πλησιασει παρα πολυ, μονο στο απόλυτο σκοτάδι βλέπεις διαφορά. 

Δεν είναι καθόλου τυχαίο οτι η 2 πουλάει περισσότερο. 

Ξαναλέω, lg δωσε 2 χρόνια τουλάχιστον επισημως εγγύηση burnin και θα παρω oled, όσο δεν το κανεις, δεν αγοραζω, είναι τοσο απλο και εκφράζω την πλειοψηφία. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, oldnew είπε

Εχω διαβασει 10δες σελιδες σε φορουμ, utube κλπ. Για καθε 1 τηλεόραση που δέχτηκε να αλλαξει η LG, υπάρχουν 100 που αρνήθηκε. Να γράφουμε την αλήθεια και να μη παραπληροφορουμε. Όποιος παει να παρει oled, ας ρωτήσει τον πωλητη, αν παθει burnin στα 2 χρόνια της εγγύησης την αλλάζετε? Και όποιος σας πει ναι (σας δουλευει) ζητήστε το και γραπτώς. Θα αρνηθούν. 

Στου φίλου μου η Sony από Κωτσοβολο έχει εγγύηση γραπτώς για burnin!!

Δεν την έχει χρειαστεί βέβαια... 

Από Public που την αγόρασα με διαβεβαίωσαν τρία διαφορετικά άτομα ότι το καλύπτει.

Τι να πω ίσως παίζει ρόλο και το κατάστημα που την αγοράζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikosjc είπε

Προφανώς αλλάξαμε θέμα και δεν το κατάλαβα ε; Αν μιλάμε ακόμα για το burn-in στις οθόνες τεχνολογίας oled νομίζω το θέμα το κάλυψα, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Αν το πρόβλημα σου είναι τα στραβά των τεχνολογιών, μπορώ να σου αναφέρω πάρα πολλά και για τις OLED και για τις LCD (clouding, bleeding, καμμένα pixels κλπ). Όπως και το να σου κάτσουν αυτά τα προβλήματα με το που ανοίξεις το κουτί ή τον πρώτο μήνα ή μια μέρα αφού τελειώσει η εγγύηση!

Τώρα αν το πρόβλημα σου είναι η LG και η πολιτική της στην εξυπηρέτηση και στις εγγυήσεις επίσης μπορώ να σου πω περιπτώσεις -όπως η δική μου- που μου άλλαξαν τηλεόραση με το αρχικό κόστος αγοράς δύο φορές, δύο διαφορετικά μοντέλα, την πρώτη φορά από πρόβλημα στο πανελ (δικό τους πρόβλημα) και την δεύτερη όταν κάποιο εξάρτημα κάηκε από κεραυνό (προφανώς δικό μου πρόβλημα) και όμως με εξυπηρέτησαν και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις που δεν ήταν τόσο τυχεροί και η LG δεν δέχονταν την εγγύηση. Καλώς κακώς παντού υπάρχει το άσπρο και το μαύρο. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την lg (στις τηλεοράσεις) και την προτείνω παντου και για τα χαρακτηριστικά τους και για τις τιμές τους και για την εξυπηρέτηση της Ελληνικής αντιπροσωπίας. Περί ορέξεως που λένε...

Συμφωνουμε φιλτατε στο ότι διαφωνούμε ...έχουμε άλλες εμπειρίες ο καθείς και άλλες απόψεις ...άλλοι τυχεροί άλλοι άτυχοι αλλά το να πληρώσω κάτι ακριβά το οποίο έχει πολλούς περιορισμους στην λειτουργία του δεν το έκανα ούτε θα τα κάνω τώρα για να βλέπω το απόλυτο μαύρο στην τηλεόραση και μη το ένα μη το άλλο  ,έχω απαιτήσεις σαφώς....ώσπου να βγουν oled χωρίς προβλήματα και περιορισμούς δεν αγγίζω...

 

13 λεπτά πριν, Rocobloco είπε

Στου φίλου μου η Sony από Κωτσοβολο έχει εγγύηση γραπτώς για burnin!!

Δεν την έχει χρειαστεί βέβαια... 

Από Public που την αγόρασα με διαβεβαίωσαν τρία διαφορετικά άτομα ότι το καλύπτει.

Τι να πω ίσως παίζει ρόλο και το κατάστημα που την αγοράζεις. 

Τα καταστήματα αλυσίδες όταν πας να αγοράζεις τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα ,αυτός πουλάει φριτεζα την μια στιγμή στην άλλη πουλάει tv και όταν τον ρωτάς εάν έχει hdmi 2,1 δεν ξέρει τι να απαντήσει ...μετά το ταμείο είσαι πάντα μόνος σου...υπάρχουν φόρουμ αλλού όπου θα διαβάσεις πολλά θέματα εγγυήσεων σε oled που πρότειναν αλλαγή πάνελ και μετά να βγάλανε αλλά προβλήματα αφού μπήκε χέρι ....

Επεξ/σία από georgetsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Out of topic αλλα οι μερες των OLED TVs λιγοστευουν. Panasonic Megacon και Hisense XD9G λεγεται ο μπαμπας. Οι OLED παντα μου εφερναν στο μυαλο καταστασεις Mazda RX-7 και RX-8, να αγχωνεσαι ακομα και για τη τηλεοραση ενα πραγμα...

Επεξ/σία από Canedra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rocobloco είπε

Στου φίλου μου η Sony από Κωτσοβολο έχει εγγύηση γραπτώς για burnin!!

Δεν την έχει χρειαστεί βέβαια... 

Από Public που την αγόρασα με διαβεβαίωσαν τρία διαφορετικά άτομα ότι το καλύπτει.

Τι να πω ίσως παίζει ρόλο και το κατάστημα που την αγοράζεις. 

1η φορα το διαβάζω αυτο.. Χρήσιμο, θα το επικαλεστώ την επόμενη φορά που θα ψαχνω tv. Αν οντως αλλαξαν πολιτική και δινουν γραπτη εγγύηση για burnin, πιθανόν να αγοράσω oled. 

Το ιδιο προτείνω σε ολους, γραπτη εγγύηση απο πριν. Όσο και αν οι πωλητές οντως λενε οτι ναναι, τα γραπτά μένουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...