Προς το περιεχόμενο

Τις νέες gaming οθόνες Odyssey G9 και G7 παρουσίασε η Samsung


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής gaming monitors, Samsung, παρουσίασε πρόσφατα στο πλαίσιο της έκθεσης CES που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στο Λας Βέγκας των Ηνωμένων Πολιτειών τις νέες οθόνες Odyssey που απευθύνονται σε απαιτητικούς gamers.

Οι νέες οθόνες της Samsung σχεδιάστηκαν για να προσφέρουν ότι καλύτερο έχει να προσφέρει η σημερινή τεχνολογία στους gamers, συμπεριλαμβανομένου κυρτών (1000R) και ιδιαίτερα γρήγορων πάνελ (1ms, 240Hz) που έχουν λάβει την πιστοποίηση Eye Comfort από τον οργανισμό TÜV Rheinland. Οι οθόνες επίσης είναι συμβατές με Nvidia G-Sync και Adaptive Sync (μέσω DisplayPort 1.4) και είναι διαθέσιμες σε τρία μοντέλα, την Odyssey G9 με διαγώνιο 49 ιντσών και τις Odyssey G7 32 ιντσών και 27 ιντσών.

H Odyssey G9 είναι η πρώτη οθόνη στον κόσμο που υποστηρίζει ανάλυση Dual Quad High Definition (5120 x 1440 pixels) και συνδυάζει την τεχνολογία Quantum Dot με ένα πάνελ HDR1000 VA με αναλογία πλευρών 32:9 για να προσφέρει «lifelike χρώμα» και εξαιρετικά ευκρινή εικόνα.

Η οθόνη που επιδεικνύει peak brightness 1000cd/m² υποστηρίζει ρυθμό ανανέωσης 240Hz και χρόνο απόκρισης 1ms με την Samsung να υποστηρίζει ότι ο συνδυασμός της καμπυλότητας 1000R σε συνδυασμό με τον γρήγορο χρόνο απόκρισης και τον ρυθμό ανανέωσης, εξαλείφει τους περισπασμούς και την υστέρηση, ώστε να προσφέρει εξαιρετικά ομαλές μεταβάσεις μεταξύ των εικόνων, κάτι εξαιρετικά σημαντικό στο ανταγωνιστικό gaming και εκεί που ακόμα και ένα κλάσμα του δευτερολέπτου μπορεί να κάνει την διαφορά μεταξύ ήττας και νίκης.

Η οθόνη Odyssey G9 που διαθέτει λευκό, γυαλιστερό φινίρισμα διαθέτει στο πίσω μέρος ένα χαρακτηριστικό που η εταιρεία ονομάζει «futuristic infinity core» που προσφέρει διάφορα εφέ φωτισμού και επιλογές από δεκάδες χρώματα.  

IMG_20200105_185538.jpg.cfc6d1f1e6d7cb09fb49eac417309364.jpg

Η Odyssey G7 θα διατεθεί με διαγώνιο 27 ιντσών και 32 ιντσών που κατά τα άλλα έχουν κοινά χαρακτηριστικά, και προσφέρονται με μαύρο, ματ φινίρισμα. Οι οθόνες υποστηρίζουν ανάλυση Quad High Definition (2560 x 1440 pixels) και επιδεικνύουν αναλογία πλευρών 16:9 ενώ το κυρτό πάνελ τους είναι τύπου HDR600 VA (με peak brightness 600cd/m²).

Η Samsung λέει πως η QLED οθόνη τεχνολογίας Quantum Dot προσφέρει εκπληκτικά χρώματα και παραμένει ιδιαίτερα ευκρινής ακόμα και με έντονο φως στο περιβάλλον. Στο πίσω μέρος υπάρχει ένας παρόμοιος «φωτεινός πυρήνας» που υποστηρίζει διάφορα χρώματα. Οι οθόνες θα διατεθούν μέσα στο δεύτερο τρίμηνο της χρονιάς, ωστόσο η Samsung δεν αποκάλυψε τις τιμές τους.     

IMG_20200105_192019.jpg.85d24b772955e6dfb78a7b60a0372752.jpg


View full article

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Hal9000 είπε

 

H Odyssey G9 είναι η πρώτη οθόνη στον κόσμο που υποστηρίζει ανάλυση Dual Quad High Definition (5120 x 1440 pixels) και συνδυάζει την τεχνολογία Quantum Dot με ένα πάνελ HDR1000 VA με αναλογία πλευρών 32:9 για να προσφέρει «lifelike χρώμα» και εξαιρετικά ευκρινή εικόνα.

 

E? Και η δικια μου οθονη τι ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Ryzenlake said:

E? Και η δικια μου οθονη τι ειναι?

Δεν τελειώνει η πρόταση εκεί, συνδυάζει και τα υπόλοιπα? 😛

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω άνθρωπο σε οθονη VA 1.000nits hdr στα 60 εκατοστα να παιζει παιχνιδι πανω απο μια ωρα και τι στο κοσμο.

Περα απο το αστειο τις υπόθεσης VA HDR για μονιτορ, πιστευω οτι η Samsung προσπαθει αρκετα και σιγουρα καποια στιγμη θα φτασει το επιπεδο των ips 10 bit panel στα χρώματα και εφοσον περιορίσουν το ghosting θα ειναι καλη επιλογή για οσους δεν θελουν ips glow και γκρι μαυρα.

Το θεμα ειναι οτι τα VA IPS panel ποσα ψωμια εχουν ακομα? Οταν βλεπουμε σιγα σιγα oled panel's.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι για σωστό HDR σε led οθόνες θέλεις 1000nits φωτεινότητα όμως δεν θα ήθελα επουδενί να κοιτάω μια οθόνη με τέτοια φωτεινότητα από απόσταση τόσο κοντινή όσο αυτή των pc monitors για ευνόητους λόγους που έχουν να κάνουν με την υγεία των ματιων μου, ειδικά σε σκοτεινό δωμάτιο είναι ο θάνατος της όρασης. Κάτι σε HDR 600 μου κάνει πιο ασφαλές σε αυτές τις οθόνες και ας μην αποδίδεται 100% σωστά το HDR.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, music_lover είπε

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι για σωστό HDR σε led οθόνες θέλεις 1000nits φωτεινότητα όμως δεν θα ήθελα επουδενί να κοιτάω μια οθόνη με τέτοια φωτεινότητα από απόσταση τόσο κοντινή όσο αυτή των pc monitors για ευνόητους λόγους που έχουν να κάνουν με την υγεία των ματιων μου, ειδικά σε σκοτεινό δωμάτιο είναι ο θάνατος της όρασης. Κάτι σε HDR 600 μου κάνει πιο ασφαλές σε αυτές τις οθόνες και ας μην αποδίδεται 100% σωστά το HDR.

εμένα πάντως το δικό μου μόνιτορ με 400αρι σχεδόν σε hdr (άσχετα αν δεν είναι η ιδανική φωτεινότητα για hdr, είναι αυτό που είναι, ένα έξτρα για να υπάρχει δεν είναι αυτός ο λόγος που το αγόρασα ) μπορώ να πώ ότι με "ψιλο-τυφλώνει" είναι αρκετά έντονο , το αντέχω βέβαια, αλλά μετά από κάποιες ώρες κάτι δε μου κάθεται καλά 

και το 600αρι που λες θα είναι θέμα , τα 1000 θα είναι καταστροφή 

δεν ξέρω αν το έχει κάνει και κανένας σε pc monitor μου κάνει εντύπωση που το διαβάζω 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τι gpu θα ειμαστε σε οθονη 5120 x 1440 pixels και 240Hz?? Η τεχνολογια στις οθονες προχωραει με ρυθμους αρκετα γρηγοροτερους απο οτι οι καρτες γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα HDR600 οθόνη της Dell την οποία την άλλαξα λόγω θέματος στα dimming zones. Όσον αφορά την φωτεινότητα, η αλήθεια ήταν πως το βράδυ ή σε σκοτεινό δωμάτιο, οι φωτεινές σκηνές ή τα παιχνίδια (πχ το Andromeda) με κούραζαν ιδιαίτερα. Την μέρα όμως ήταν όνειρο ακόμα και με φως να πέφτει πάνω της, φωτεινότατη και με εκπληκτικά χρώματα. Η OLED που έχω στο σαλόνι με τα 700-750 nit max νομίζω είναι η καλύτερη αναλογία για αρκετά καλό HDR χωρίς να σε τυφλώνει το βράδυ, την μέρα ή με αρκετό φως πράγματι δεν είναι ότι καλύτερο.

Όσον αφορά τα VA panels της Samsung δοκίμασα και την 27CHG70 που διάβαζα παπάδες στα reviews. Πέρα από τις περιορισμένες γωνίες θέασης των VA panels που το ήξερα εξαρχής, η οθόνη γύρισε πίσω άπατη λόγω του παρακάτω θέματος με το subpixel structure:

https://www.rtings.com/monitor/discussions/yF-MsrZF2s9VWabW/i-have-noticed-that-text-on-this-monitor-is-a-huge-problem-it-doesn-t-properly-anti-alias-text

 

Εύχομαι να το έχουν διορθώσει σ'αυτά τα panel γιατί σου έβγαιναν τα μάτια στα κείμενα.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agony είπε

Να δω άνθρωπο σε οθονη VA 1.000nits hdr στα 60 εκατοστα να παιζει παιχνιδι πανω απο μια ωρα και τι στο κοσμο.

Περα απο το αστειο τις υπόθεσης VA HDR για μονιτορ, πιστευω οτι η Samsung προσπαθει αρκετα και σιγουρα καποια στιγμη θα φτασει το επιπεδο των ips 10 bit panel στα χρώματα και εφοσον περιορίσουν το ghosting θα ειναι καλη επιλογή για οσους δεν θελουν ips glow και γκρι μαυρα.

Το θεμα ειναι οτι τα VA IPS panel ποσα ψωμια εχουν ακομα? Οταν βλεπουμε σιγα σιγα oled panel's.

Oled oled μάλλον ποτέ δεν θα δούμε (εκτός από κάποια κομμάτια για enthusiast) όσο το θέμα burn im και γενικός φθορά με τον χρόνο παραμένει, δεν θα της δούμε τι εκτός και αν πέσει τημη τόσο πολύ που θα μπορούμε μεγάλη άνεση να τα αλλάξουμε ανα δύο χρόνια (και burn in  να μην έχεις πες με πολλαπλούς μεθόδους όπως pixel shifting κλπ απόδοση στα χρώματα και γενικός θα πέσει λόγο oled...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

".... διαθέτει στο πίσω μέρος ένα χαρακτηριστικό που η εταιρεία ονομάζει «futuristic infinity core» που προσφέρει διάφορα εφέ φωτισμού και επιλογές από δεκάδες χρώματα.   "

 

Mόλις το διάβασα αυτό, λύγισα... Μπράβο στο ινοβέισο είπα... χαλάλι τα λεφτά που ζητάει...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τις λένε odyssey γιατί το μάτι σου θα κάνει να φτάσει απ το ένα άκρο της οθόνης στο άλλο όσο έκανε ο Οδυσσέας να φτάσει στην Ιθάκη..? 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

Oled oled μάλλον ποτέ δεν θα δούμε (εκτός από κάποια κομμάτια για enthusiast) όσο το θέμα burn im και γενικός φθορά με τον χρόνο παραμένει, δεν θα της δούμε τι εκτός και αν πέσει τημη τόσο πολύ που θα μπορούμε μεγάλη άνεση να τα αλλάξουμε ανα δύο χρόνια (και burn in  να μην έχεις πες με πολλαπλούς μεθόδους όπως pixel shifting κλπ απόδοση στα χρώματα και γενικός θα πέσει λόγο oled...

Οντος εχεις ένα δικιο , όμως προσωπικα λογο του ότι εχω περάσει από αρκετες οθονες CRT, TN, IPS,VA, εφτασα στο σημειο να εχω IPS και να αποδέχομαι το GLOW και ανύπαρκτα μαυρα διοτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο για αυτό που βλεπω. ΤΟ θεμα είναι ότι όταν βλεπω την OLED TV ακριβος διπλα από το γραφειο μου , δεν μπορω ξενερώνω και λεω είναι δυνατον 1.200 ευρο οθονη IPS να είναι ετσι διπλα στην OLED ? Ισως θα μπορουσα να δεχτω τα μειονεκτήματα των OLED οσο εχει να κανει την μικρη πιθανοτητα Burn In και σιγουρη αποδοση της μετα από 1.000 ωρες πχ να χασει λιγο Brightness .  Ισως να ηξερα ότι θα ειχα ακριβος αυτό που ηθελα και μετα από 5-6 χρονια πουλημα η πεταμα .  Αν και εφόσον οι τιμες πεσουν , δλδ να μπορουμε να παρουμε ένα OLED monitor 27 στα 400 ευρο και ένα 34αρι στα 800 ευρο.  Παντος το νέο πανελ της ASUS που εχει Direct LED με ξενερωσε με τοσο bloom Που ειχε , οποτε ουτε αυτό το βλεπω σαν λυση .

11 ώρες πριν, music_lover είπε

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι για σωστό HDR σε led οθόνες θέλεις 1000nits φωτεινότητα όμως δεν θα ήθελα επουδενί να κοιτάω μια οθόνη με τέτοια φωτεινότητα από απόσταση τόσο κοντινή όσο αυτή των pc monitors για ευνόητους λόγους που έχουν να κάνουν με την υγεία των ματιων μου, ειδικά σε σκοτεινό δωμάτιο είναι ο θάνατος της όρασης. Κάτι σε HDR 600 μου κάνει πιο ασφαλές σε αυτές τις οθόνες και ας μην αποδίδεται 100% σωστά το HDR.

Είναι ετσι ακριβος ,  Στα Μόνιτορ  υπαρχουν διαφορετικοι κανονες σε σχεση με τις TV , τουλάχιστον για ατομα σαν εμενα που τους ενδιαφερει η ποιοτητα τις εικονας και η χρηση πανω από 3 ωρες. 

Τελειο το HDR στην TV να βλέπεις καμια ταινια (και παλη όχι με κλειστα φωτα) Πχ εγω στην C8 OLED Που υποτίθεται δεν είναι και 1.000 Nits και όταν καθόμαστε να δουμε ταινια σε Dolby Vision or HDR 10 το παω από Cinema home se Cinema  , Η στο HDR βαζω technicolor … που είναι προφιλ  με 300Nits max , μονο την ημερα και με ανοιχτα όλα τα παραθυρα μπορω να δω τα ποιο φωτεινα προφιλ. 

Στα μόνιτορ τωρα δεν ειχα ποτε 1.000Nits , ειχα όμως 400 και απλα δεν μπορουσες να δεις , Ηταν υπερβολικα κουραστικο εβαλα το Battlefield και Far cry στα 20 λεπτα το εβγαλα , ασε που εκανε τα χρωματα λιγο σαν ξεπλυμένα (αυτό είναι θεμα οκ παιχνιδιού προφανος ) 

Η αληθεια είναι ότι πλεον στα φορουμ που συζητάμε για τα calibration κλτ κτλ  πανω κατω ολοι ειμαστε καπου στα 300nits σε multimedia χρηση με απαλο φως (οκ δεν λεω να εχεις παραθυρο διπλα παιζει ρολο και τι coating εχει κάθε οθονη)  και 100Nits σε office use . 

Οποτε δεν βλεπω καποιο νοημα στα μόνιτορ να υπαρχει HDR , όπως δεν βλεπω και νοημα για το LOCAL Dimming που ότι εχω δει είναι απαραδεκτο με blooming και ολοι ουσιαστικα το εχουν off.

Αυτό που καταλαβαίνω και οντος εχει μεγαλη διαφορα είναι τα VRR , freesync g sync , το να είναι καλο πανελ με ωραια χρωματα , χωρις ghosting, glow, light bleed,  Να εχει CURVED αν είναι μεγαλο και παιζεις games η βλέπεις ταινιες .

5 ώρες πριν, Eloy είπε

".... διαθέτει στο πίσω μέρος ένα χαρακτηριστικό που η εταιρεία ονομάζει «futuristic infinity core» που προσφέρει διάφορα εφέ φωτισμού και επιλογές από δεκάδες χρώματα.   "

Mόλις το διάβασα αυτό, λύγισα... Μπράβο στο ινοβέισο είπα... χαλάλι τα λεφτά που ζητάει...

η Philips θελει τα δικαιώματα της πισω :) 

9 ώρες πριν, logistoulis είπε

εμένα πάντως το δικό μου μόνιτορ με 400αρι σχεδόν σε hdr (άσχετα αν δεν είναι η ιδανική φωτεινότητα για hdr, είναι αυτό που είναι, ένα έξτρα για να υπάρχει δεν είναι αυτός ο λόγος που το αγόρασα ) μπορώ να πώ ότι με "ψιλο-τυφλώνει" είναι αρκετά έντονο , το αντέχω βέβαια, αλλά μετά από κάποιες ώρες κάτι δε μου κάθεται καλά 

και το 600αρι που λες θα είναι θέμα , τα 1000 θα είναι καταστροφή 

δεν ξέρω αν το έχει κάνει και κανένας σε pc monitor μου κάνει εντύπωση που το διαβάζω 

Το ιδια ειχα παθει και εγω με το 400αρι , εφτασα στο σημειο η να το εχω off  η να βαλω brightness 30 . 

8 ώρες πριν, iazriel είπε

Είχα HDR600 οθόνη της Dell την οποία την άλλαξα λόγω θέματος στα dimming zones. Όσον αφορά την φωτεινότητα, η αλήθεια ήταν πως το βράδυ ή σε σκοτεινό δωμάτιο, οι φωτεινές σκηνές ή τα παιχνίδια (πχ το Andromeda) με κούραζαν ιδιαίτερα. Την μέρα όμως ήταν όνειρο ακόμα και με φως να πέφτει πάνω της, φωτεινότατη και με εκπληκτικά χρώματα. Η OLED που έχω στο σαλόνι με τα 700-750 nit max νομίζω είναι η καλύτερη αναλογία για αρκετά καλό HDR χωρίς να σε τυφλώνει το βράδυ, την μέρα ή με αρκετό φως πράγματι δεν είναι ότι καλύτερο.

Όσον αφορά τα VA panels της Samsung δοκίμασα και την 27CHG70 που διάβαζα παπάδες στα reviews. Πέρα από τις περιορισμένες γωνίες θέασης των VA panels που το ήξερα εξαρχής, η οθόνη γύρισε πίσω άπατη λόγω του παρακάτω θέματος με το subpixel structure:

https://www.rtings.com/monitor/discussions/yF-MsrZF2s9VWabW/i-have-noticed-that-text-on-this-monitor-is-a-huge-problem-it-doesn-t-properly-anti-alias-text

Εύχομαι να το έχουν διορθώσει σ'αυτά τα panel γιατί σου έβγαιναν τα μάτια στα κείμενα.

Το πρόβλημα που ειχες στα Dimming Zones είναι αυτό που ειχα και εγω ? ΔΛΔ να εχεις ένα σκουρο background Και όταν κουνας κατι πχ το ποντικι η υποτιτλους να εχει γυρω γυρω κατι σαν περίγραμμά από φως ?  Αν ναι , τοτε αυτό δεν είναι πρόβλημα όλα τα  monitor or TV me local dimming το εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πήρα πρόσφατα το crg90, το 49αρι που υπάρχει σήμερα από τη Samsung, θα κάνω ένα ποστ σύντομα με διάφορα γύρω από τα super ultra Wide.

Αυτό που είναι σημαντικό, είναι να μη νομίζετε ότι θα το οδηγήσετε με κάτι μικρότερο από μια 2080 Ti.

Μπορείτε βέβαια να παίζετε με μπάρες εκατέρωθεν, αλλά αμα είναι έτσι, αγοράστε κάτι φτηνότερο και μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...