Προς το περιεχόμενο

HP Deskjet F380


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Όταν αγόρασα τον υπολογιστή μου πήρα δώρο τον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Δεν τον άνοιξα ποτέ μου τον έβαλα στην αποθήκη και ξέχασα την ύπαρξή του μέχρι και σήμερα. Σκέφτομαι να τον ανοίξω μιας και εκτυπώνω μια με δύο φορές τον μήνα και έχω το εξής δίλημμα τα μελάνια του θα είναι λειτουργικά αφού δεν έχουν πειραχθεί?

1ο ερώτημα: Κάπου στο ίντερνετ διάβασα ότι αν κάνεις λίγες εκτυπώσεις καλό είναι να κάνεις κάθε εβδομάδα διαγνωστικό τεστ για τις κεφάλες και θα διατηρηθούν τα μελάνια για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ισχύει? Δηλαδή μπορεί να μείνω με τα ίδια μελάνια για 2 χρόνια?

2ο ερώτημα: Αφού σε χ χρόνο λήγουν τα μελάνια παύουν να λειτουργούν?

3ο ερώτημα: Με συμφέρει να εκτυπώνω στο σπίτι ή να τον πωλήσω?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά φίλε μου.

Μιλάς για εκτυπωτή 15 ετών.Λογικά τα μελάνια δεν θα λειτουργήσουν.Δοκίμασε να τον δουλέψεις κι αν δεν έχεις αποτέλεσμα καλύτερα ανακύκλωση.Εκτός αν θελήσεις να πάρεις νέα μελάνια για να δοκιμάσεις,αλλά μόνο σε συμβατά γιατί εκεί που έχουν πάει οι τιμές των official δεν αξίζει.

Λόγω παλαιότητας δεν νομίζω πως θα καταφέρεις να τον πουλήσεις,εκτός αν δίνεις δώρο και μια κουμτελ ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και την περιέργεια μου τον άνοιξα από τις ζελατίνες, εγκατέστησα τους drivers και δούλευε! Δοκίμασα πρώτα το scanner και μια χαρά σάρωσε μην πω και καλύτερα από το scanner που είχα και μου χάλασε πριν λίγες ημέρες. Δεν το δοκίμασα με τα μελάνια καθώς έχουν λήξει πολλά χρόνια αλλά λέω να πάρω να το δοκιμάσω. Εάν εκτυπώνω κάθε εβδομάδα δοκιμαστική σελίδα (για να μην βουλώνουν οι κεφαλές) και εκτυπώνω τα έγγραφα μου μια με δύο φορές τον μήνα ή το δίμηνο θα κρατήσουν έναν χρόνο ή και περισσότερο?

Αξίζει η αγορά των μελανιών από το πλαίσιο της @work έχει 2 μελάνια XL. Το τρίχρωμο XL έχει 14,90! 

Περισσότερο ήθελα να τον δοκιμάσω καθώς μου χάλασε το scanner ήταν πιο παλιός από τον εκτυπωτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peter2020 είπε

Για την ιστορία και την περιέργεια μου τον άνοιξα από τις ζελατίνες, εγκατέστησα τους drivers και δούλευε! Δοκίμασα πρώτα το scanner και μια χαρά σάρωσε μην πω και καλύτερα από το scanner που είχα και μου χάλασε πριν λίγες ημέρες. Δεν το δοκίμασα με τα μελάνια καθώς έχουν λήξει πολλά χρόνια αλλά λέω να πάρω να το δοκιμάσω. Εάν εκτυπώνω κάθε εβδομάδα δοκιμαστική σελίδα (για να μην βουλώνουν οι κεφαλές) και εκτυπώνω τα έγγραφα μου μια με δύο φορές τον μήνα ή το δίμηνο θα κρατήσουν έναν χρόνο ή και περισσότερο?

Αξίζει η αγορά των μελανιών από το πλαίσιο της @work έχει 2 μελάνια XL. Το τρίχρωμο XL έχει 14,90! 

Περισσότερο ήθελα να τον δοκιμάσω καθώς μου χάλασε το scanner ήταν πιο παλιός από τον εκτυπωτή 

Στους περισσότερους εκτυπωτές μια χαρά εκτυπώνουν από το πλαίσιο.Λογικά ο δικός σου που είναι και παλιός θα εκτυπώνει γιατί τελευταία αρχίζουν σε κάποιους και βάζουν κλειδώματα να μην εκτυπώνουν με συμβατά.Και με γεμισμένα με σύριγγα λογικά μια χαρά θα δουλεύει.

Επίσης αν τα πάρεις οποσδήποτε μία φορά τη βδομάδα εκτύπωση σελίδας.Τώρα πόσο θα πάνε;;;;; Αν είναι XL λογικά θα κρατήσουν αρκετούς μήνες με τόσες λίγες εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Στους περισσότερους εκτυπωτές μια χαρά εκτυπώνουν από το πλαίσιο.Λογικά ο δικός σου που είναι και παλιός θα εκτυπώνει γιατί τελευταία αρχίζουν σε κάποιους και βάζουν κλειδώματα να μην εκτυπώνουν με συμβατά.Και με γεμισμένα με σύριγγα λογικά μια χαρά θα δουλεύει.

Επίσης αν τα πάρεις οποσδήποτε μία φορά τη βδομάδα εκτύπωση σελίδας.Τώρα πόσο θα πάνε;;;;; Αν είναι XL λογικά θα κρατήσουν αρκετούς μήνες με τόσες λίγες εκτυπώσεις.

Πρακτικά μπορεί να κρατήσω πάνω στον εκτυπωτή τα ίδια μελάνια πάνω από 1 χρόνο έτσι? Με την προϋπόθεση να βγάζω μια ή δύο δοκιμαστικές σελίδες την εβδομάδα. Εγώ δεν έιχα σκοπό να τον έβαζα σε λειτουργία αλλά αφού μου χάλασε το scanner και για καινούργιο ήθελα 70-80ευρώ το πιο φθηνό! Μια χαρά με είχε βγάλει το scanner της HP του 2000! Το δεύτερο που σκέφτηκα ήταν να πάρω εκτυπωτή πολυμηχάνημα το πιο φθηνό ίσα για το scanner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, peter2020 είπε

@John31 Μέχρι πόσους μήνες κράτανε τα μελάνια;

Για τον εκτυπωτη σου: Αν ειναι σφραγισμενα (εχουν την αυθεντικη ταινια) 4-8 χρονια. Αν εχουν τοποθετηθει περιπου 1 χρονο. Αν ομως δεν τυπωνουν καθολου λιγους μηνες (2-6). Γι' αυτο τυπωνε τοσο ωστε να τελειωσουν σε ενα χρονο. Δηλαδη να τυπωνεις καθε εβδομαδα 5 σελιδες σαν την πρωτη σελιδα (μονο την πρωτη) του ColorCharts εφοσον εχεις μαυρο και εγχρωμο.

ColorCharts.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αξίζει να εκτυπώνω ή να τον έχω σαν σαρωτή λόγω ότι δεν εκτυπώνω πολύ?

Όταν λέες πρώτη εννοείς την πρώτη ή την δεύτερη με τον τίτλο yellow?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοω την πρωτη. Αν εβαζες το διπλο χρωμα ακομα καλυτερα, οχι ομως περισσοτερο.
Εβαλα αυτο γιατι δεν εβρισκα αλλο καλυτερο.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να εκτύπωσης σ' αυτόν τον έχω και αν υπήρχαν εύκολα τα μελάνια 58 τον έκανες και φωτογραφικό! Δεν θα σου βγάλει πρόβλημα όσο αναφορά στα μελάνια παίρνει όλα τα συμβατά μελάνια και τα δέχεται ακόμα και αν τα αναγόμωσης! Εγώ τον πωλούσα αλλά το μετάνιωσα καθώς πούλησα ένα άλλο που είχα! Ακόμα εκτυπώνει ασπρόμαυρα ακόμα και εάν δεν του έχει βάλει το τρίχωμο πάνω! Το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι ότι δεν συνδέεται ασύρματα  :(  .Εγώ μια χαρά την έβγαζα με τα μελάνια του πλαισίου και είχε τότε και 2 τρίχωμα XL με την ίδια τιμή που έχει το 1! και τα 2 μαύρα τα είχε πριν 12 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 5:17 ΜΜ, peter2020 είπε

@John31 Μέχρι πόσους μήνες κράτανε τα μελάνια;

Ακομα καλυτερα να τυπωνεις αυτη τη σελιδα καθε εβδομαδα.

Doc1.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...