Προς το περιεχόμενο

Micro Focus Adjust σε βίντεο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, σήμερα κοιτούσα τον όρο Micro Focus Adjust και δεν μπόρεσα να κατανοήσω σε τι πλάνα ακριβώς το χρησιμοποιούμε ή αν γενικά είναι μια ρύθμιση που χρειάζεται η κάμερα. Ξέρω ότι στην ουσία ορίζουμε την καλύτερη δυνατή εστίαση στο κέντρο και ότι δεν είναι παραμετροποιήσιμο σε όλες τις κάμερες αλλά αυτό είναι γενικά για ότι τραβάμε ή είναι για κάτι συγκεκριμένο? Από όσα έχω δει νομίζω πως μιλάμε για εστίαση που κάνουν Macro φακοί και πως αφορά μόνο αυτό το κομμάτι (αν και από αυτά που διάβασα κάνω λάθος με αυτό που λέω, απλά σας δίνω την εικόνα που έχω). Δεν έχω κάμερα, ρωτάω πληροφοριακά. Στις βίντεολήψεις θα χρειαστεί αν τραβάω σε τοπία? Ή αν θέλω να τραβήξω ένα μάτι όπως φαίνεται εδώ

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ε ναι γιατί αμα δεν σας τρελάνω εγώ τότε ποιος θα το κάνει ε? Ποιοοοοοοος? 😂😂😂

Αλλά όταν μέσα του κάποιος λαχταρά τόσο πολύ να ξεκινήσει αλλά κάνει υπομονή όπως εγώ, και ασχολείται με αυτά που ούτως ή άλλως στο μέλλον θα κοιτάξει γιατί να περιμένει μέχρι τότε? 🙂

Τέλος πάντως, στο αρχικό ποστ μάλλον γίνομαι πολύ συγκεκριμένος, δεν χρειάζεται να μου πείτε μόνο πάνω σε βίντεο. Και για φωτογραφίες πείτε μου τι γνώση έχετε και κατα πόσο χρειάζεται το Micro Focus Adjust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα και το άλλο νήμα που άνοιξες ....

Πάρε πάρε μία μηχανή με ελάχιστα χρήματα (Δες την αγγελίας που φαίνεται παρακάτω- εννοείται δεν έχω σχέση με τον πωλητή) και άρχισε και τράβα. 
Φωτογραφίες και video..... πειραματίσου και μάθε. ... Και άνοιγε νήματα για υπαρκτά σενάρια και απορίες....  
Μόνο έτσι θα προχωρήσεις. Μην περιμένεις τρία χρόνια για την super duper wow μηχανή, και στο μεταξύ έχεις υποθετικές απορίες για spec sheets και Utube videos. 
My 2c

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 χρόνια θα ξεκινήσω όχι μόνο λόγο budget, υπάρχουν και άλλοι λόγοι που το καθυστερώ όπως ανέφερα στο άλλο ποστ. Αλλά δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο υπάρχει θέμα που ανοίγω θέματα για σενάρια που ακόμη δεν μου είναι υπαρκτά. Ούτως ή άλλως δεν σας ζητάω πως να κάνω Micro Focus Adjust στην κάμερα μου, σας ζητάω να με βοηθήστε στο τι είναι και που χρησιμοποιήται.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που μπήκες στο κόπο να μου βρεις μια κάμερα 🙂.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραβλέποντας την ειρωνία της τελευταίας φράσης του post, που μάλλον είναι χαρακτηριστικό της νεαρής σου ηλικίας, θα σου απαντήσω. 
 

Το τι είναι micro focus adjustment μπορείς εύκολα να το βρεις στο διαδίκτυο και στο utube. 

Οι παράμετροι (και τα εργαλεία) που  ρυθμίζεται είναι πάρα πολλές για να στις παραθέσει κάποιος εδώ.

Μερικά σώματα έχουν και υποβοήθηση, άλλα όχι. Κάθε κατασκευαστής σώματος και φακού που υποστηρίζει MFA υλοποιεί διαφορετικά την δυνατότητα αυτή. 

Φωτισμός, απόσταση, φακός, σώμα,  φωτό, video.  Για κάθε τι από αυτά υπάρχουν επιμέρους συνθήκες και κατηγορίες. 

Αν δεν ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, είναι δύσκολο να πάρεις απάντηση η οποία να σε ικανοποιήσει. 

Η «γνώση» γενικώς είναι κάτι τεράστιο και αν σε ενδιαφέρει τόσο μπορείς να αρχίσεις να  διαβάζεις. 

Περισσότερα Εδώ και Εδώ.

Πάντως η διαδικασία συνήθως  διαφοροποιείται όπως έγραψα και παραπάνω για κάθε κατασκευαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Παραβλέποντας την ειρωνία της τελευταίας φράσης του post, που μάλλον είναι χαρακτηριστικό της νεαρής σου ηλικίας, θα σου απαντήσω. 
 

Το τι είναι micro focus adjustment μπορείς εύκολα να το βρεις στο διαδίκτυο και στο utube. 

Οι παράμετροι (και τα εργαλεία) που  ρυθμίζεται είναι πάρα πολλές για να στις παραθέσει κάποιος εδώ.

Μερικά σώματα έχουν και υποβοήθηση, άλλα όχι. Κάθε κατασκευαστής σώματος και φακού που υποστηρίζει MFA υλοποιεί διαφορετικά την δυνατότητα αυτή. 

Φωτισμός, απόσταση, φακός, σώμα,  φωτό, video.  Για κάθε τι από αυτά υπάρχουν επιμέρους συνθήκες και κατηγορίες. 

Αν δεν ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, είναι δύσκολο να πάρεις απάντηση η οποία να σε ικανοποιήσει. 

Η «γνώση» γενικώς είναι κάτι τεράστιο και αν σε ενδιαφέρει τόσο μπορείς να αρχίσεις να  διαβάζεις. 

Περισσότερα Εδώ και Εδώ.

Πάντως η διαδικασία συνήθως  διαφοροποιείται όπως έγραψα και παραπάνω για κάθε κατασκευαστή. 

Δεν σας ειρωνεύτηκα λέγοντάς σας "ευχαριστώ", από την στιγμή που μπήκατε να ψάξετε και να βρείτε μια κάμερα για μένα όφειλα να το πω (και φυσικά έκατσα να δω μερικά χαρακτηριστικά της πριν σας απαντήσω). Ούτως ή άλλως υποστηρίζω και εγώ αυτό το forum καθώς με έχει βοηθήσει, δεν πρόκειται να σας ειρωνευόμουν γιατί αυτό θα έδειχνε πως δεν έχω σεβασμό ως προς αυτό το forum, και το δεύτερο μου σχόλιο πιο πάνω προφανώς είναι πλάκα και όχι ειρωνεία (εφόσον κάνει πλάκα μαζί μου και ο Ablaoublas). 

Το έψαχνα στο google και το μόνο που έβρισκα ήταν το πως να κάνω το καλιμπράρισμα, όχι όμως το τι είναι. Το πρώτο link το είχα ήδη δει που αναρτήσατε, και το δεύτερο δείχνει και πάλι την διαδικασία καλιμπραρίσματος. Αυτό που βλέπω παντού είναι ότι μπορεί να εστιάζει λίγο πιο πίσω ή πιο μπροστά από το κέντρο, τίποτα όμως πέρα από αυτό. Ωστόσο συνήθως βρίσκω πάντα πιο πολλά πράγματα στο google (όσον αφορά την επεξήγηση) και το youtube σε αυτήν την αναζήτηση το άφησα απ έξω (βιάστηκα ίσως για αυτό). Όπως και να έχει βρήκα τελικά αυτό που ήθελα στο YouTube. Εν τέλη είδα ότι δεν το χρειάζονται καν οι mirrorless. Αλλά προφανώς δεν κατάλαβα μόνο αυτό. Για όποιον άλλον τυχαίνει να παρακολουθεί αυτή την συζήτηση και τον ενδιαφέρει, το βίντεο που μου δωσε την εικόνα που χρειαζόμουν είναι αυτό.

Πέρα από όλα αυτά δεν κατάλαβα ότι διαφέρει σε κάθε περίπτωση, είχα διαβάσει πως το κάνεις μια φορά και μετά τέλος, δεν το ξαναπειράζεις. Τελικά ήταν πολύ γενικό αυτό που ρώτησα και τώρα το κατάλαβα με αυτά που είπατε. Σας ευχαριστώ για τις παραπάνω πληροφορίες (όχι, δεν το λέω ειρωνικά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα σας, σήμερα κοιτούσα τον όρο Micro Focus Adjust και δεν μπόρεσα να κατανοήσω σε τι πλάνα ακριβώς το χρησιμοποιούμε ή αν γενικά είναι μια ρύθμιση που χρειάζεται η κάμερα. Ξέρω ότι στην ουσία ορίζουμε την καλύτερη δυνατή εστίαση στο κέντρο και ότι δεν είναι παραμετροποιήσιμο σε όλες τις κάμερες αλλά αυτό είναι γενικά για ότι τραβάμε ή είναι για κάτι συγκεκριμένο? Από όσα έχω δει νομίζω πως μιλάμε για εστίαση που κάνουν Macro φακοί και πως αφορά μόνο αυτό το κομμάτι (αν και από αυτά που διάβασα κάνω λάθος με αυτό που λέω, απλά σας δίνω την εικόνα που έχω). Δεν έχω κάμερα, ρωτάω πληροφοριακά. Στις βίντεολήψεις θα χρειαστεί αν τραβάω σε τοπία? Ή αν θέλω να τραβήξω ένα μάτι όπως φαίνεται εδώ

     Έτσι , όχι τιποτις άλλο δηλαδης , αλλά για τους λάτρεις του autofocus 😂😂😂 ....... του image stabilization και άλλων μπαχαρικών ........ πήγα σε καφετζού και είδε ένα Νι κεφάλαιο στο φλυτζάνι και να τ' αποτελέσματα ......... 😂😂😂 ...... πάλι Nikon στα χέρια μου ....... 

     https://www.google.com/amp/s/contrastly.com/autofocus-microadjustment/amp/

 

IMG_20200104_215112_403.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...