Προς το περιεχόμενο

αγορά έγχρωμου laser?


stavpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδώ και χρόνια έναν hp 990cxi (inkjet). Από ένα σημείο και πέρα ξόδευα τόσα σε μελάνι που είπα να βάλω ιμιτασιον. Το θέμα είναι ότι τυπώνει χάλια τα χρώματα και τα μαύρα (κάνει streaks) και τα μικρά fonts τυπώνονται χάλια. Έχω αλλάξει μελανοκεφαλές (είναι black, CMY τρίχρωμο) αλλά πάλι το ίδιο. Φωτογραφίες δεν τυπώνω αλλά θέλω χρώμα σε κείμενο (συχνά τυπώνω φύλλα τύπου excel κτλ). Τα original μελάνια του είναι ~100 €.

Κοιτούσα τον https://www.skroutz.gr/s/11930178/Brother-HL-L8260CDW.html αλλά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με laser. Γενικά τυπώνω καμιά 10-30 σελίδες/ βδομάδα αλλά μπορεί και λιγότερο. Θέλω auto duplex printing.

Από την άλλη printer + νέα toners είναι ~500 €, που σημαίνει 4-5 refils για τον printer που ήδη έχω.

Αξίζει λέτε;

 

Επεξ/σία από stavpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2020 στις 11:09 ΠΜ, stavpal είπε

Έχω εδώ και χρόνια έναν hp 990cxi (inkjet). Από ένα σημείο και πέρα ξόδευα τόσα σε μελάνι που είπα να βάλω ιμιτασιον. Το θέμα είναι ότι τυπώνει χάλια τα χρώματα και τα μαύρα (κάνει streaks) και τα μικρά fonts τυπώνονται χάλια. Έχω αλλάξει μελανοκεφαλές (είναι black, CMY τρίχρωμο) αλλά πάλι το ίδιο. Φωτογραφίες δεν τυπώνω αλλά θέλω χρώμα σε κείμενο (συχνά τυπώνω φύλλα τύπου excel κτλ). Τα original μελάνια του είναι ~100 €.

Κοιτούσα τον https://www.skroutz.gr/s/11930178/Brother-HL-L8260CDW.html αλλά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με laser. Γενικά τυπώνω καμιά 10-30 σελίδες/ βδομάδα αλλά μπορεί και λιγότερο. Θέλω auto duplex printing.

Από την άλλη printer + νέα toners είναι ~500 €, που σημαίνει 4-5 refils για τον printer που ήδη έχω.

Αξίζει λέτε;

Κατ' αρχη το οτι δεν τυπωνει καλα ο hp 990cxi οφειλεται στα μελανια. Γιατι η κεφαλη εκτυπωσης βρισκεται πανω στο μελανι.
Ειναι παλιο αυτο το μοντελο και γι' αυτο τα μελανια μενουν πολυ χρονο απουλητα, ειδικα τα original. Ετσι χαλανε (φραζουν).
Παρε αυτον. Μετα, αν θέλεις, θα αγοραζεις συμβατα/ξαναγεμισμενα toner απο μενα με 28€ το καθ' ενα. Θα σου στειλω και p.m.

 

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω brother με οριτζιναλ μελανια

εως τωρα απολυτα ευχαριστημενος τοσο απο την εκτυπωση οσο και απο τις ευκολιες που προσφερουν

ποιοτητα κατασκευης σε υψηλα επιπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...