Προς το περιεχόμενο

Νέα κάμερα ή νέος φάκος


karetsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

είμαι κάτοχος μιας sony a6000 σε συνδυασμό με τον φακό sony 18-135(f3.5-5.6). Η χρήση που κάνω είναι κυριώς travel-street photography και για τοπία. Όχι πορτραίτα.

Έτυχε να δουλέψω για λίγη ώρα το νεότερο μοντέλο της σειράς, την a6400 και έμεινα ενθουσιασμένος. Διάβασα και αρκετά reviews και νομίζω ότι με καλύπτει απόλυτα.

Ωστόσο εδώ και καιρό έχω βάλει στο μάτι τον φακό sigma 16(f1.4) που παντού διαβάζω ότι είναι άψογος φακός και καθώς δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το image quality του sony 18-135.

Το θέμα είναι φυσικά ότι δεν υπάρχει το διαθέσιμο κεφάλαιο για την αγορά και των δύο υλικών ταυτόχρονα, το ένα θα πάει αναγκαστικά για του χρόνου.

Τι προτείνετε λοιπόν:

α6000+sigma16

ή

a6400+sony 18-135

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, βλέπω ότι ο φακός είναι καταρχάς καλύτερη επιλογή.

Ωστόσο αυτό που κυρίως με τράβηξε στην A6400 είναι αυτό που διαβάζω στα reviews ότι η sony έχει βελτιώσει τη διαχείριση των χρωμάτων σε σχέση με την A6000.

Γνωρίζει κάποιος να αυτό ισχύει πραγματικά;

 

Επίσης, γιατί δεν μπορώ να βρω τον sigma 16mm σε κανένα μαγαζί (εντός και εκτός Ελλάδας) φτηνά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ακόμα πολύ καλή εμπειρία από τι βλέπω εδώ οι διαφορές τους είναι σχετικά μικρές (πέρα από τα περισσότερα σημεία εστίασης και το iso, τα οποία είναι ικανοποιητικά και αυτά που έχεις τώρα). Και αν πας να δεις εκεί που λέει "What types of Photography are..." που δείχνει συγκριτικά την απόδοση των καμερών θα δεις ότι είναι σχεδόν η ίδια. Όσο για τα χρώματα δεν ξέρω, αλλά θα πήγαινα να τις έφτιαχνα μέσω edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2020 στις 8:00 ΜΜ, karetsos είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

είμαι κάτοχος μιας sony a6000 σε συνδυασμό με τον φακό sony 18-135(f3.5-5.6). Η χρήση που κάνω είναι κυριώς travel-street photography και για τοπία. Όχι πορτραίτα.

Έτυχε να δουλέψω για λίγη ώρα το νεότερο μοντέλο της σειράς, την a6400 και έμεινα ενθουσιασμένος. Διάβασα και αρκετά reviews και νομίζω ότι με καλύπτει απόλυτα.

Ωστόσο εδώ και καιρό έχω βάλει στο μάτι τον φακό sigma 16(f1.4) που παντού διαβάζω ότι είναι άψογος φακός και καθώς δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το image quality του sony 18-135.

Το θέμα είναι φυσικά ότι δεν υπάρχει το διαθέσιμο κεφάλαιο για την αγορά και των δύο υλικών ταυτόχρονα, το ένα θα πάει αναγκαστικά για του χρόνου.

Τι προτείνετε λοιπόν:

α6000+sigma16

ή

a6400+sony 18-135

ευχαριστώ

     Μια φωτογραφία που έχετε τραβήξει με τον συνδυασμό που έχετε ήδη στα χέρια σας αυτή την στιγμή .

    Καλησπέρα και καλή χρονιά και σε σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μια φωτογραφία που έχετε τραβήξει με τον συνδυασμό που έχετε ήδη στα χέρια σας αυτή την στιγμή .

    Καλησπέρα και καλή χρονιά και σε σας .

μπορείτε να δείτε πολλές φώτο στο προφίλ μου στο instagram, είναι kkaretsos

οι τελευταίες 200 περίπου είναι με αυτόν το συνδυασμό, εκτός από τις υποβρύχιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karetsos είπε

μπορείτε να δείτε πολλές φώτο στο προφίλ μου στο instagram, είναι kkaretsos

οι τελευταίες 200 περίπου είναι με αυτόν το συνδυασμό, εκτός από τις υποβρύχιες

     Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση , θα ρίξω μια ματιά και θα επανέλθω και φυσικά μπορείτε να δείτε μέρος από τις δικές μου στο 500px , θα βρείτε τον babisskg .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2020 στις 8:00 ΜΜ, karetsos είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

είμαι κάτοχος μιας sony a6000 σε συνδυασμό με τον φακό sony 18-135(f3.5-5.6). Η χρήση που κάνω είναι κυριώς travel-street photography και για τοπία. Όχι πορτραίτα.

Έτυχε να δουλέψω για λίγη ώρα το νεότερο μοντέλο της σειράς, την a6400 και έμεινα ενθουσιασμένος. Διάβασα και αρκετά reviews και νομίζω ότι με καλύπτει απόλυτα.

Ωστόσο εδώ και καιρό έχω βάλει στο μάτι τον φακό sigma 16(f1.4) που παντού διαβάζω ότι είναι άψογος φακός και καθώς δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το image quality του sony 18-135.

Το θέμα είναι φυσικά ότι δεν υπάρχει το διαθέσιμο κεφάλαιο για την αγορά και των δύο υλικών ταυτόχρονα, το ένα θα πάει αναγκαστικά για του χρόνου.

Τι προτείνετε λοιπόν:

α6000+sigma16

ή

a6400+sony 18-135

ευχαριστώ

    Επανέρχομαι στο θέμα που ανοίξατε , αφού έριξα μια ματιά στις εικόνες σας , αρκετά ενδιαφέρουσες για μένα . Δυστυχώς αυτές οι υπηρεσίες δεν δίνουν τις απαραίτητες πληροφορίες για τα στοιχεία μιας εικόνας , όπως μηχανή , φακός , διάφραγμα ..... σε αντίθεση με το 500px και το Flickr και ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι κάποιος που βλέπει μια εικόνα βγάζει πιο χρήσιμα συμπεράσματα , αν δλδ μια φωτογραφία έχει τραβηχτεί όχι με τον state of the art εξοπλισμό παρόλαυτα όμως είναι αξιόλογη σε πολλά σημεία .

  Αφήνω στην άκρη το αισθητικό μέρος ώστε να επικεντρωθούμε στο δια ταύτα , το οποίο για μένα έχει δημιουργήσει κάποιες απορίες , παρατηρήσεις , ενστάσεις .

  Ξεκινάω από την δήλωση σας για το πόσο ενθουσιασμένος μείνατε από κάποιο νεότερο μοντέλο ενώ πιθανόν να είχατε μείνει το ίδιο ενθουσιασμένος και μ' αυτό που έχετε όταν το είχατε πάρει καινούργιο , κάτι που μου δημιουργεί την απορία για τον τρόπο που διαλέγετε μια μηχανή η καλύτερα ένα συνδυασμό μηχανής , φακού κλπ . Παρακαλώ να μην το μεταφράσετε παρά μόνον σαν σκέψη , άλλωστε αυτό είναι και ισχύει για ότι γράψω παρακάτω .

  Μάλιστα το νεότερο μοντέλο το κρατήσατε για λίγη μόνον ώρα . Από αυτά που διάβασα αλλά και είδα , ασχολείστε με still images , όπως κι' εγώ , όσο για τα περί street photography τα αφήνω για άλλη ώρα .

  Διάβασα επίσης για image quality κάτι το οποίο με κάνει αμέσως να ρωτήσω τι ακριβώς εννοείτε όταν μιλάτε για κάτι τέτοιο , μιλάτε για ευκρίνεια εστίασης , μιλάτε για χρωματική απόδοση ........ η ότι άλλο σημαίνει για σας . Προφανώς κάτι έχετε στο μυαλό σας , κάτι που σας δημιούργησε εντύπωση .

    Οι εντυπώσεις σας από τα reviews γενικά και η βαρύτητα που τους δώσατε , κάτι που κάνω κι' εγώ για πολύ συγκεκριμένους λόγους όπως , δεν θα έβλεπα ποτέ το review ενός Zeiss Batis για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είμαι σε θέση να τον αγοράσω κι' αυτό είναι αρκετό σαν δικαιολογία ώστε να χρυσωσω όλα τα χάπια στον εαυτό μου . Τα reviews παραμένουν χρήσιμα για πολλούς λόγους , όπως για παράδειγμα , θα δω την διάρκεια που έχει μια μπαταρία ενός σώματος , κάτι χρήσιμο για μένα , αν και οι τελευταίες εξελίξεις μόνον στην θετική κατεύθυνση είναι , όπως επίσης πολλές φορές τα reviews αποδείχτηκαν πολύ απαιτητικά τελικά και η μπαταρία τελικά ήταν υπεραρκετή για τις δικές μου ανάγκες .

   Δεν θα συμφωνήσω με όσους έτρεξαν να συμφωνήσουν μαζί σας σε ότι αφορά την προσέγγιση της επιλογής ενός φακού αντί σώματος . Σαφώς μια ορθολογιστική προσέγγιση λέει πως , πρώτα διαλέγετε φακούς και εννοώ τις εστιακές αποστάσεις και μετά ταιριάζετε σώμα . Όμως αυτή η προσέγγιση σηκώνει πολύ νερό αφού πρέπει να δοκιμάσετε πρώτα τις συνθήκες κάδρου που τελικά λειτουργούν για σας , αναφέρω πως μετά από χρόνια βρίσκω τον εαυτό μου να συγκινείται περισσότερο φωτογραφικά με ultra wide γωνίες , κάτι που πριν λίγα χρόνια με άφηνε επιεικως αδιάφορο . Αυτό όμως είναι κάτι στο οποίο θα καταλήξετε κάποια στιγμή , ίσως όχι σήμερα . Δεν γνωρίζω ποιες είναι οι προσωπικές φωτογραφικές σας προτιμήσεις σήμερα , αν και μέσα από τις εικόνες σας προσπάθησα ειλικρινά να αφουγκραστω . Αυτό που θέλω να σας μεταφέρω με πραγματικά καλή διάθεση , είναι να συνεχίσετε , έως ότου βρείτε αυτό που λειτουργεί για σας , σαν συνδυασμό μηχανής και φακών κι' αν είναι και περισσότεροι του ενός , κανένα πρόβλημα . Κανένα βιβλίο δεν γράφει πως η αντίληψη σας γύρω από την εικόνα εξαρτάται αποκλειστικά και μόνον από μια a6xxx με φακό 18 - 135 η με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό .

   Καλή επιτυχία , στην διάθεση σας να αποδείξουμε ότι δεν χρειάζεστε αλλαγή ούτε σώματος , ούτε φακού .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτα κατω και σκεψου τη ζητας απο την επομενη αγορα σου. Τι εχεις αναγκη δηλαδη. Δεν εχει νοημα να σου προτεινει καποιος κατι απο τα δυο. Δες τι ειναι αυτο που σου λειπει και θες να βελτιωσεις με την αγορα σου και θα απαντηθει μονο του το ερωτημα.

Παραδειγμα αν βλεπεις οτι οταν αρχιζει και σκοτεινιαζει σε περιοριζει το διαφραγμα του φακου που εχεις και θες να τραβας καλυτερες φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο, η απαντηση ειναι φακος.

Αν σου λειπει καποιο χαρακτηρηστικο το οποιο δεν εχει η α6000 αλλα εχει η α6400 τοτε η απαντηση ειναι σωμα.

Αυτο μονο εσυ το ξερεις και κανενας αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η αλλαγή σώματος θα επιφέρει καμιά φοβερή βελτίωση στη γενικότερη ποιότητα με αυτό το φακό (18-135). Το αναφέρω ως κάτοχος α6400/18-135. Ίσως άλλαζα σώμα στη θέση σου για χαρακτηριστικά όπως το 4k video και λοιπά features, αλλά όχι για την ποιότητα φωτογραφιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω όλους όσους απαντήσαν και είπαν τη γνώμη του, ιδίως τον babisskg ο οποίος αφιέρωσε χρόνο και έκανε ολόκληρη ανάλυση.

προς το παρόν η σκέψη είναι να πάρω τον φακό, και με βάση όσα γράψατε αλλά και γιατί αυτόν τον συγκεκριμένο φακό κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα είχα σκοπό να το αγοράσω και επίσης είναι και στα μισά λεφτά από την κάμερα (η οποία ελπίζω μέχρι του χρόνου να πέσει λίγο ακόμη η τιμή της).

σχετικά με τις απορίες που δημιουργήθηκαν, θα πω εν συντομία ότι αυτό που με "περιορίζει" στον υπάρχοντα φακό είναι κυρίως είναι το sharpness του που προσωπικά δεν με ικανοποιεί, από την άλλη η αγορά ενός νέου φακού σημαίνει φυσικά και μια νέα εμπειρία φωτογράφησης με νέες δυνατότητες και προκλήσεις. Βέβαια και ο φακός 18-135 δεν είναι άσχημος, είναι πολύ βολικός για ταξίδια, ελαφρύς και ευέλικτος.

όσον αφορά το σώμα της a6400, η σύντομη ενασχόληση μαζί του πραγματικά με εντυπωσίασε, όχι αναφορικά με την ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά με την ευκολία και την άνεση χρήσης. Τόσο η οθόνη, όσο και το οφθαλμοσκόπιο μου φάνηκαν εντυπωσιακά καλύτερα. Είναι σαν να οδηγείς ένα αυτοκίνητο για χρόνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και ξαφνικά να σου δίνουν να δοκιμάσεις το αντίστοιχο νέο μοντέλο και εντυπωσιάζεσαι από την οδηγική του συμπεριφορά και απόκριση. Εντάξει και το παλιό αυτοκίνητο κάνει τη δουλειά του, αλλά το νέο είναι άλλο πράγμα... Φυσικά διαβάζοντας και τις βελτιώσεις που φέρνει η a6400 στα reviews ενθουσιάστηκα περισσότερο...

αν με το καλό έρθει οφ ακός θα μας μεταφέρω εμπειρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, karetsos είπε

πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω όλους όσους απαντήσαν και είπαν τη γνώμη του, ιδίως τον babisskg ο οποίος αφιέρωσε χρόνο και έκανε ολόκληρη ανάλυση.

προς το παρόν η σκέψη είναι να πάρω τον φακό, και με βάση όσα γράψατε αλλά και γιατί αυτόν τον συγκεκριμένο φακό κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα είχα σκοπό να το αγοράσω και επίσης είναι και στα μισά λεφτά από την κάμερα (η οποία ελπίζω μέχρι του χρόνου να πέσει λίγο ακόμη η τιμή της).

σχετικά με τις απορίες που δημιουργήθηκαν, θα πω εν συντομία ότι αυτό που με "περιορίζει" στον υπάρχοντα φακό είναι κυρίως είναι το sharpness του που προσωπικά δεν με ικανοποιεί, από την άλλη η αγορά ενός νέου φακού σημαίνει φυσικά και μια νέα εμπειρία φωτογράφησης με νέες δυνατότητες και προκλήσεις. Βέβαια και ο φακός 18-135 δεν είναι άσχημος, είναι πολύ βολικός για ταξίδια, ελαφρύς και ευέλικτος.

όσον αφορά το σώμα της a6400, η σύντομη ενασχόληση μαζί του πραγματικά με εντυπωσίασε, όχι αναφορικά με την ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά με την ευκολία και την άνεση χρήσης. Τόσο η οθόνη, όσο και το οφθαλμοσκόπιο μου φάνηκαν εντυπωσιακά καλύτερα. Είναι σαν να οδηγείς ένα αυτοκίνητο για χρόνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και ξαφνικά να σου δίνουν να δοκιμάσεις το αντίστοιχο νέο μοντέλο και εντυπωσιάζεσαι από την οδηγική του συμπεριφορά και απόκριση. Εντάξει και το παλιό αυτοκίνητο κάνει τη δουλειά του, αλλά το νέο είναι άλλο πράγμα... Φυσικά διαβάζοντας και τις βελτιώσεις που φέρνει η a6400 στα reviews ενθουσιάστηκα περισσότερο...

αν με το καλό έρθει οφ ακός θα μας μεταφέρω εμπειρίες...

     Η ευκρίνεια του φακού έχει να κάνει και με κάποια επιπλέον πράγματα , σαν παράδειγμα αναφέρω την ρύθμιση εσωτερικά στο σώμα σε ότι αφορά το sharpness και σε ποιο βαθμό είναι ρυθμισμένο , όπως επίσης ακόμη και αν ο φακός είναι πραγματικά καθαρός ......... εννοώ τα οπτικά του φυσικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Η ευκρίνεια του φακού έχει να κάνει και με κάποια επιπλέον πράγματα , σαν παράδειγμα αναφέρω την ρύθμιση εσωτερικά στο σώμα σε ότι αφορά το sharpness και σε ποιο βαθμό είναι ρυθμισμένο , όπως επίσης ακόμη και αν ο φακός είναι πραγματικά καθαρός ......... εννοώ τα οπτικά του φυσικά . 

Λυπάμαι αλλά αυτό είναι λάθος. Αυτό έχει να κάνει με το τι επεξεργασία κάνει η φωτογραφική στο jpg αρχείο. Δεν αυξάνει μαγικό το sharpness του φακού, και τα αποτελέσματα πολλές φορές δείχνουν το αντίθετο αποτέλεσμα (εικόνα που έχει επεξεργαστεί άσχημα και χάνεται λεπτομέρεια για χάρη του ψεύτικου sharpness)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...