Προς το περιεχόμενο

RAW videos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, όταν κάποια στιγμή θα ξεκινήσω να κάνω καταγραφή βίντεο από κάποια mirrorless camera (σε πόλεις και τοπία) θα τραβάω σε raw αρχεία. Το θέμα όμως είναι πως επειδή τα πλάνα που θα τραβάω θα είναι γύρω στις 6-8 ώρες απορώ αν υφίσταται να τραβάω σε raw όταν τα 32GB τελειώνουν γύρω στα 20 λεπτά. Σε αυτή την περίπτωση πόσα gigabyte θα ήταν το καλύτερο, 1TB? Ξέρω πως στα βίντεο η κάρτα μνήμης πρέπει να έχει ταχύτητα U3 και κάποια άλλα χαρακτηριστικά αλλά τα αφήνω έξω για την ώρα. Εν τέλη εφόσον μιλάμε για ένα τόσο μεγάλο όγκο αρχείων θέλω να ρωτήσω οι επαγγελματίες τα τραβάνε όλα σε raw αρχεία?  Αν παίρναμε ως παράδειγμα τον Ευτύχη Μπλέτσα, όλα τα πλάνα που δείχνει στον ΣΚΑΙ είναι σε raw αρχεία πιστεύετε? Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο βαρύ σε δεδομένα το raw και αρχίζω να σκέφτομαι πως και το pc που θα έχω θα πρέπει να έχει μεγάλους δίσκους, και μετά και άλλους δίσκους για backup 🤒 Γενικά προτιμάμε μόνο raw ή υπάρχουν και στιγμές που δεν είναι τόσο απαραίτητα? Θα τραβάω στα 1080p 60fps επαγγελματικά πλάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια κανεις τραβάει raw και στην τηλεόραση μάλλον δεν τραβάνε raw.

Πες το μοντέλο της μηχανής σου μήπως κάποιος έδω μπορεί να σε βοηθήσει συγκεκριμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς ρωτάω γενικά καθώς ακόμα δεν έχω μηχανή και ούτε θα ασχοληθώ σύντομα. Απλά μαθαίνω πληροφοριακά ούτως ώστε όταν έρθει ο καιρός να έχω την γνώση που χρειάζομαι. Σε 3 χρόνια θα ξεκινήσω όταν θα έχω τελειώσει με φοιτητικές σπουδές, με στρατό και βγάλω και ένα χρηματικό ποσό στην άκρη για να μπορέσω να προβώ στην αγορά του κατάλληλου εξοπλισμού. Πάντως εγώ στην Canon M50 έχω καταλήξει (αν και δεν τραβάει raw video, αλλά λογικά θα το πάρει όταν θα βγει και για αυτή το Magic Lantern), αν και σε 3 χρόνια θα έχουν αλλάξει πολλά ακόμα...
Raw ποιοι τραβάνε αν μιλήσουμε για εξωτερικό? Εννοώ πχ σε ντοκιμαντέρ, σε ταινίες, σε διαφημιστικά που αφορούν αυτοκίνητα ή ξενοδοχεία ότι άλλο? Για να πάρετε μια ιδέα με τι βίντεο θα ασχοληθώ και τι edit θα κάνω πάρτε μια εικόνα από αυτό το βίντεο. Θα τραβάω τα πλάνα σε λειτουργία lut (το αναφέρω για την περίπτωση που παίζει εδώ κάποιον ρόλο, αν και δεν πιστεύω).

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ablaoublas_542 είπε

Γραφε τα πουθενα μην τα ξεχασεις μέχρι τοτε

Ασχολούμαι 4 μήνες και τα έχω όλα κρατημένα με επεξήγηση για όταν φτάσει η ώρα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που διάβασα, αν θυμάμαι καλά (ας με διορθώσει κάποιος), RAW video θες αν θα κάνεις colour grading στην επεξεργασία. Και στο συμπιεσμένο παίζει δηλαδή, απλά θα χάσεις κάποια ποιότητα (ασπούμε). 

Για τις κάρτες, μπορείς να έχεις 3-4 στα 128GB και να αλλάζεις ανάλογα με τα πλάνα. Δεν υπάρχει λόγος να είναι όλα τα πλάνα στην ίδια κάρτα, μιας και θα τα ενώνεις/κόβεις/ράβεις στην επεξεργασία μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mariosCS είπε

Λίγο που διάβασα, αν θυμάμαι καλά (ας με διορθώσει κάποιος), RAW video θες αν θα κάνεις colour grading στην επεξεργασία. Και στο συμπιεσμένο παίζει δηλαδή, απλά θα χάσεις κάποια ποιότητα (ασπούμε). 

Για τις κάρτες, μπορείς να έχεις 3-4 στα 128GB και να αλλάζεις ανάλογα με τα πλάνα. Δεν υπάρχει λόγος να είναι όλα τα πλάνα στην ίδια κάρτα, μιας και θα τα ενώνεις/κόβεις/ράβεις στην επεξεργασία μετά.

Το να αλλάζω μέσα σε μια μέρα φακούς, μπαταρίες και άλλα πράγματα από τον εξοπλισμό που θα πάρω, και μαζί με όλα αυτά να έχω 3-4 κάρτες μνήμης δεν είναι και το ότι καλύτερο (αν και είναι πιο ασφαλές το να έχω περισσότερες κάρτες). Απλά να το πω διαφορετικά, επειδή τα βίντεο με ενδιαφέρουν να είναι επαγγελματικά, και αν πάρω ως παράδειγμα τον Ευτύχη Μπλέτσα που παρόλο (πιθανώς) δεν τραβάει σε raw αρχεία, βλέπω ένα επαγκελματικό αποτέλεσμα, αυτό σημαίνει πως θα μπορούσα να μην τραβάω σε raw αρχεία και να βγάζω λεφτά από αυτό στο εξωτερικό? Επειδή γνωρίζω πως χάνεις αρκετή πληροφορία αν το βίντεο δεν είναι raw, για αυτό και ρωτάω (αν και με αυτά που λέω καταλαβαίνω πως δεν χρειάζεται μάλλον να τραβάω σε raw). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Το να αλλάζω μέσα σε μια μέρα φακούς, μπαταρίες και άλλα πράγματα από τον εξοπλισμό που θα πάρω, και μαζί με όλα αυτά να έχω 3-4 κάρτες μνήμης δεν είναι και το ότι καλύτερο (αν και είναι πιο ασφαλές το να έχω περισσότερες κάρτες). Απλά να το πω διαφορετικά, επειδή τα βίντεο με ενδιαφέρουν να είναι επαγγελματικά, και αν πάρω ως παράδειγμα τον Ευτύχη Μπλέτσα που παρόλο (πιθανώς) δεν τραβάει σε raw αρχεία, βλέπω ένα επαγκελματικό αποτέλεσμα, αυτό σημαίνει πως θα μπορούσα να μην τραβάω σε raw αρχεία και να βγάζω λεφτά από αυτό στο εξωτερικό? Επειδή γνωρίζω πως χάνεις αρκετή πληροφορία αν το βίντεο δεν είναι raw, για αυτό και ρωτάω (αν και με αυτά που λέω καταλαβαίνω πως δεν χρειάζεται μάλλον να τραβάω σε raw). 

Μία δοκιμή (όταν φτάσει η ώρα) θα σε πείσει! Δεν υπάρχει λόγος να "κλειδώσεις" κάποια απόφαση από τώρα, γιατί όπως είπες πιο πάνω θα ασχοληθείς σε κάποια χρόνια, και τα πράγματα (τιμές για κάρτες, φωτογραφικές κτλ) αλλάζουν, γίνονται πιο φτηνά ή βγαίνει κάτι που αλλάζει το σκηνικό από θέμα τεχνολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Μία δοκιμή (όταν φτάσει η ώρα) θα σε πείσει! Δεν υπάρχει λόγος να "κλειδώσεις" κάποια απόφαση από τώρα, γιατί όπως είπες πιο πάνω θα ασχοληθείς σε κάποια χρόνια, και τα πράγματα (τιμές για κάρτες, φωτογραφικές κτλ) αλλάζουν, γίνονται πιο φτηνά ή βγαίνει κάτι που αλλάζει το σκηνικό από θέμα τεχνολογίας.

Ναι σωστά. Ευχαριστώ πολύ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...