Προς το περιεχόμενο

jpg vs raw


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Καλημέρα. Τι διαφορές στην επεξεργασία έχουμε; Γνωρίζετε;

    Το RAW αρχείο έχει όλη την πληροφορία για την εικόνα αφού το λογισμικό της μηχανής δεν έχει επέμβει καθόλου . 

   Οπότε πρακτικά μπορείτε να το τροποποιήσετε όπως επιθυμείτε . 

  Όμως τι εννοείτε όταν λέτε για διαφορά στην επεξεργασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω πως εαν μια φώτο είναι υπερφωτισμένη ή και το ανάποδο, μπορεί σε πολύ καλύτερο βαθμό να την βελτιώσουμε; Ή όχι; Ένα παραδειγματάκι αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Θέλω να πω πως εαν μια φώτο είναι υπερφωτισμένη ή και το ανάποδο, μπορεί σε πολύ καλύτερο βαθμό να την βελτιώσουμε; Ή όχι; Ένα παραδειγματάκι αναφέρω.

Με το raw μπορεις να τη "σωσεις" πολυ περισσοτερο απ οτι με το jpeg.και γενικα με το raw εχεις περισσοτερες δυνατοτητες στην επεξεργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Θέλω να πω πως εαν μια φώτο είναι υπερφωτισμένη ή και το ανάποδο, μπορεί σε πολύ καλύτερο βαθμό να την βελτιώσουμε; Ή όχι; Ένα παραδειγματάκι αναφέρω.

     Προφανώς σας ενδιαφέρουν συγκεκριμένες διορθώσεις η τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω .

    Όχι όμως , αν μια φωτογραφία , αν μιλάμε για φωτογραφία φυσικά , έχει υπερβεί κάποιες τιμές σε ότι αφορά την έκθεση δεν μπορεί να σωθεί . Για μένα κανόνας είναι η φωτογραφία να βγαίνει εξαρχής όσο πιο αποδεκτή γίνεται .

   Τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας έχουν μια καλοσύνη , δεν το αρνούμαι , δεν είναι όμως κανόνας , ότι δλδ πρέπει οπωσδήποτε μια φωτογραφία να περάσει μέσα από αυτά . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πρώτη φάση είναι τι σε βολεύει! Εαν έχεις δυνατό pc, πήγαινε raw τις φτιάχνεις με lightroom και τις βγάζεις σαν jpeg! Και ισχύει το ότι το raw έχει πιο πολλή λεπτομέρια στο ζουμαρισμα σε σχέση με το jpeg συν όλα τα άλλα θετικά που λένε τα παιδιά παραπάνω!

Εαν μια εικόνα ειναι υπερφωτισμενη ή το αντίθετο θα το σώσεις αναλόγως και τόσο πόσο φωτεινή ή σκοτεινή είναι....τώρα άμα έχεις άνθρωπο σωστό από θέμα φως μπροστά και πισω είναι καμένο ασπρίλα μη περιμένεις θαύματα!

Αν σου κόβει το μάτι μπορείς με lightroom να κατεβάσεις τα highlights (τα άσπρα δηλαδή) να ανεβάσεις shadows (σκιές), να πειράξεις χρώματα κλπ...

Συνήθως παίζω αυτόματα όλα αυτά στο lightroom και αναλόγως πειράζω ότι θέλω!

Επίσης το white balance σε raw το διαβάζει πιο σωστά το lightroom λόγω το ότι δίνει περισσότερες πληροφορίες! Πάντα οι φωτογραφίες τουλάχιστον ότι έχω βγάλει με τη μηχανή Nikon D3500 (18-55  Κιτ φακό) και κινητό ένα Y7 Prime 2018 θέλει διόρθωση wb! Το white balance αν το μάθεις απέξω, ρυθμίζεις αναλόγως αν βρίσκεσαι κάτω από ηλιακό φως ή έχεις σύννεφα, ή είσαι σε δωμάτιο με λάμπα φθορισμού βάζεις και το  wb που χρειάζεται! Έτσι η φωτό αντί να βγαίνει κανονικά όπως το βλέπει να βγαίνει σαν να μπλεδίζει που λέμε, πχ ξέρω γω ο τοίχος ενώ είναι ασπρίλα να φαίνεται λίγο μπλε τότε θέλει fixάρισμα wb! Γενικότερα το βλέπεις απτά χρώματα( αν μπλεδιζουν οι φωτό) αν θέλει fixάρισμα....

Ισχύει όμως ότι σωστή φωτό βγαίνει απτην αρχή! 

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, olimpiakos 7 είπε

Σε πρώτη φάση είναι τι σε βολεύει! Εαν έχεις δυνατό pc, πήγαινε raw τις φτιάχνεις με lightroom και τις βγάζεις σαν jpeg! Και ισχύει το ότι το raw έχει πιο πολλή λεπτομέρια στο ζουμαρισμα σε σχέση με το jpeg συν όλα τα άλλα θετικά που λένε τα παιδιά παραπάνω!

Εαν μια εικόνα ειναι υπερφωτισμενη ή το αντίθετο θα το σώσεις αναλόγως και τόσο πόσο φωτεινή ή σκοτεινή είναι....τώρα άμα έχεις άνθρωπο σωστό από θέμα φως μπροστά και πισω είναι καμένο ασπρίλα μη περιμένεις θαύματα!

Αν σου κόβει το μάτι μπορείς με lightroom να κατεβάσεις τα highlights (τα άσπρα δηλαδή) να ανεβάσεις shadows (σκιές), να πειράξεις χρώματα κλπ...

Συνήθως παίζω αυτόματα όλα αυτά στο lightroom και αναλόγως πειράζω ότι θέλω!

Επίσης το white balance σε raw το διαβάζει πιο σωστά το lightroom λόγω το ότι δίνει περισσότερες πληροφορίες! Πάντα οι φωτογραφίες τουλάχιστον ότι έχω βγάλει με τη μηχανή Nikon D3500 (18-55  Κιτ φακό) και κινητό ένα Y7 Prime 2018 θέλει διόρθωση wb! Το white balance αν το μάθεις απέξω, ρυθμίζεις αναλόγως αν βρίσκεσαι κάτω από ηλιακό φως ή έχεις σύννεφα, ή είσαι σε δωμάτιο με λάμπα φθορισμού βάζεις και το  wb που χρειάζεται! Έτσι η φωτό αντί να βγαίνει κανονικά όπως το βλέπει να βγαίνει σαν να μπλεδίζει που λέμε, πχ ξέρω γω ο τοίχος ενώ είναι ασπρίλα να φαίνεται λίγο μπλε τότε θέλει fixάρισμα wb! Γενικότερα το βλέπεις απτά χρώματα( αν μπλεδιζουν οι φωτό) αν θέλει fixάρισμα....

Ισχύει όμως ότι σωστή φωτό βγαίνει απτην αρχή! 

μπράβο, καταφερες να τα πεις ολα λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2020 στις 12:40 ΜΜ, Homecinemakias είπε

Καλημέρα. Τι διαφορές στην επεξεργασία έχουμε; Γνωρίζετε;

Υπάρχουν άααααααααααααααπειρα θέματα ήδη από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου, online.

Με μερικές προτάσεις:

JPG -> μάντεψε κι έκανε την επεξεργασία η φωτογραφική για σένα

RAW -> πρέπει να κάνεις εσύ την επεξεργασία.

Δεν ξέρεις τι να διαλέξεις; Βγάζε RAW+JPG για 1 μήνα. Αν δεν έχεις χρόνο/κουράγιο/όρεξη μέσα στο μήνα να κάνεις edit κάποια raw files, δεν θα το κάνεις ποτέ. Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και σου φαίνονται καλύτερα τα JPG που έβγαλε η φωτογραφική; Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και δεν πιστεύεις πόσο πιο ωραία είναι η δικιά σου φωτογραφία σε σχέση με το jpg της φωτογραφικής; Τράβα σε RAW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Υπάρχουν άααααααααααααααπειρα θέματα ήδη από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου, online.

Με μερικές προτάσεις:

JPG -> μάντεψε κι έκανε την επεξεργασία η φωτογραφική για σένα

RAW -> πρέπει να κάνεις εσύ την επεξεργασία.

Δεν ξέρεις τι να διαλέξεις; Βγάζε RAW+JPG για 1 μήνα. Αν δεν έχεις χρόνο/κουράγιο/όρεξη μέσα στο μήνα να κάνεις edit κάποια raw files, δεν θα το κάνεις ποτέ. Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και σου φαίνονται καλύτερα τα JPG που έβγαλε η φωτογραφική; Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και δεν πιστεύεις πόσο πιο ωραία είναι η δικιά σου φωτογραφία σε σχέση με το jpg της φωτογραφικής; Τράβα σε RAW.

Καλησπέρα Μάριε. Βασικά δουλεύω το lightroom, έχω μια 6d και βγάζω σε jpeg. Όταν φωτογραφίζω σε γήπεδο έχω μερικές φορές προβλήματα. Διότι σε άλλο σημείο του γηπέδου έχει ήλιο και μάλιστα κόντρα ορισμένες φορές, αλλού σκιά, αλλού η "αντηλιά" σε ξεγελάει και βλέπεις ξαφνικά να είναι "καμένες" κλπ κλπ. Για να μην μακρηγορώ λοιπόν, υπάρχουν δουλειές που δεν είναι θέμα δικής μου ρύθμισης το πως θα πετύχω καλό αποτέλεσμα. Είναι δύσκολο. Και μιλάς με άτομο που βρίσκεται 25 χρόνια στα γήπεδα! Έχω κάνει πολλά κατα καιρούς στο θέμα αυτό. Ένα παράδειγμα θα σου πω. Βλέποντας τις διαφορές απο κομμάτι σε κομμάτι ενός γηπέδου, αυξάνω με τον δακτύλιο ή μειώνω την ταχύτητα κλείστρου καθώς στρέφω την κάμερα, ώστε να προλάβω και να σώσω ότι μπορώ. μιλάμε για πήγαιν'έλα σε δευτερόλεπτα. :P  Δεν είναι εύκολο και πρακτικό αυτό όμως. Χάνεις χρόνο και η δουλειά μου είναι έτσι που παίζεις με κλάσματα του δευτερολέπτου. Το jpeg  το επεξεργάζομαι αλλα σε αρχεία που έχουν μεγάλο πρόβλημα, δεν καταφέρνω να αλλάξω δραματικά την κατάσταση. Γι'αυτό και ρωτάω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Καλησπέρα Μάριε. Βασικά δουλεύω το lightroom, έχω μια 6d και βγάζω σε jpeg. Όταν φωτογραφίζω σε γήπεδο έχω μερικές φορές προβλήματα. Διότι σε άλλο σημείο του γηπέδου έχει ήλιο και μάλιστα κόντρα ορισμένες φορές, αλλού σκιά, αλλού η "αντηλιά" σε ξεγελάει και βλέπεις ξαφνικά να είναι "καμένες" κλπ κλπ. Για να μην μακρηγορώ λοιπόν, υπάρχουν δουλειές που δεν είναι θέμα δικής μου ρύθμισης το πως θα πετύχω καλό αποτέλεσμα. Είναι δύσκολο. Και μιλάς με άτομο που βρίσκεται 25 χρόνια στα γήπεδα! Έχω κάνει πολλά κατα καιρούς στο θέμα αυτό. Ένα παράδειγμα θα σου πω. Βλέποντας τις διαφορές απο κομμάτι σε κομμάτι ενός γηπέδου, αυξάνω με τον δακτύλιο ή μειώνω την ταχύτητα κλείστρου καθώς στρέφω την κάμερα, ώστε να προλάβω και να σώσω ότι μπορώ. μιλάμε για πήγαιν'έλα σε δευτερόλεπτα. :P  Δεν είναι εύκολο και πρακτικό αυτό όμως. Χάνεις χρόνο και η δουλειά μου είναι έτσι που παίζεις με κλάσματα του δευτερολέπτου. Το jpeg  το επεξεργάζομαι αλλα σε αρχεία που έχουν μεγάλο πρόβλημα, δεν καταφέρνω να αλλάξω δραματικά την κατάσταση. Γι'αυτό και ρωτάω τώρα.

Κατάλαβα. Υπέθεσα ότι μόλις πήρες φωτογραφική και δεν ξέρεις αν αξίζει να βγάζεις και σε raw ή όχι :)

Είχα κι εγώ την 6D, κι αν θυμάμαι καλά, έχει αρκετά καλό δυναμικό εύρος για να μπορείς να ανεβάσεις τις πιο σκοτεινές περιοχές.

Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να βγάζεις σε RAW+JPG, και στα αρχεία που βλέπεις ότι με το JPG δεν σώζεις την κατάσταση, να φορτώνεις το CR2 αρχείο και να προσπαθείς εκεί.

Ειδικά στη περίπτωση σου με την 6D, θα έβαζα auto ISO με το ψηλό shutter speed για να παγώνεις τη κίνηση (όπως σίγουρα θα ξέρεις ήδη αφού βγάζεις τόσα χρόνια γήπεδο), και θα έβαζα το exposure compensation στο -1 ή στο -2. Έτσι ώστε να μην σου καούν οι φωτεινές περιοχές, γιατί αυτές τις έχασες για πάντα. Ενώ τις σκοτεινές, μπορείς εύκολα να τις ανεβάσεις 1-2 stops στο lightroom χωρίς ιδιαίτερη απώλεια στη λεπτομέρεια.

Άποψη μου φυσικά, δοκιμάζεις και αποφασίσεις τι δουλεύει καλύτερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Υπάρχουν άααααααααααααααπειρα θέματα ήδη από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου, online.

Με μερικές προτάσεις:

JPG -> μάντεψε κι έκανε την επεξεργασία η φωτογραφική για σένα

RAW -> πρέπει να κάνεις εσύ την επεξεργασία.

Δεν ξέρεις τι να διαλέξεις; Βγάζε RAW+JPG για 1 μήνα. Αν δεν έχεις χρόνο/κουράγιο/όρεξη μέσα στο μήνα να κάνεις edit κάποια raw files, δεν θα το κάνεις ποτέ. Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και σου φαίνονται καλύτερα τα JPG που έβγαλε η φωτογραφική; Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και δεν πιστεύεις πόσο πιο ωραία είναι η δικιά σου φωτογραφία σε σχέση με το jpg της φωτογραφικής; Τράβα σε RAW.

Το iso το ανεβάζω αρκετά όσο σουρουπώνει και παίζω με την ταχύτητα. Εαν το βάλω στο auto πολλές φορές δεν λειτουργεί σωστά διότι προφανώς η μηχανή δεν "γνωρίζει" οτι κάνω αθλητικό κινούμενο θέμα και μου τα κάνει μαντάρα. Θα κάνω αυτό που μου είπες. Διπλή εγγραφή και αλλαγές στο e c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Καλησπέρα Μάριε. Βασικά δουλεύω το lightroom, έχω μια 6d και βγάζω σε jpeg. Όταν φωτογραφίζω σε γήπεδο έχω μερικές φορές προβλήματα. Διότι σε άλλο σημείο του γηπέδου έχει ήλιο και μάλιστα κόντρα ορισμένες φορές, αλλού σκιά, αλλού η "αντηλιά" σε ξεγελάει και βλέπεις ξαφνικά να είναι "καμένες" κλπ κλπ. Για να μην μακρηγορώ λοιπόν, υπάρχουν δουλειές που δεν είναι θέμα δικής μου ρύθμισης το πως θα πετύχω καλό αποτέλεσμα. Είναι δύσκολο. Και μιλάς με άτομο που βρίσκεται 25 χρόνια στα γήπεδα! Έχω κάνει πολλά κατα καιρούς στο θέμα αυτό. Ένα παράδειγμα θα σου πω. Βλέποντας τις διαφορές απο κομμάτι σε κομμάτι ενός γηπέδου, αυξάνω με τον δακτύλιο ή μειώνω την ταχύτητα κλείστρου καθώς στρέφω την κάμερα, ώστε να προλάβω και να σώσω ότι μπορώ. μιλάμε για πήγαιν'έλα σε δευτερόλεπτα. :P  Δεν είναι εύκολο και πρακτικό αυτό όμως. Χάνεις χρόνο και η δουλειά μου είναι έτσι που παίζεις με κλάσματα του δευτερολέπτου. Το jpeg  το επεξεργάζομαι αλλα σε αρχεία που έχουν μεγάλο πρόβλημα, δεν καταφέρνω να αλλάξω δραματικά την κατάσταση. Γι'αυτό και ρωτάω τώρα.

    Σε γρήγορες στιγμές , αυτές που δεν υπάρχει ας πούμε χρόνος για εδώ και τώρα στήσιμο των ρυθμίσεων , αν και κάποιος που ασχολείται γνωρίζει πάνω κάτω τίς συνθήκες που πρόκειται να βρει μπροστά του , οπότε κάλλιστα θα μπορούσε να αποθηκεύσει ένα έτοιμο σετ ρυθμίσεων με την μορφή C1 , C2 η U1 , U2 κλπ , παρόλαυτα υποθετωντας ότι αντιμετωπίζει ένα τέτοιο σκηνικό για πρώτη φορά , μπορεί να δουλέψει με bracketing συν πλην ένα στοπ στην έκθεση , έως και 5 στάσεις η ομοίως σε WB bracketing , δεν μπορεί να βγουν όλες άχρηστες . 

    Τώρα αν ούτε κι' αυτό δεν βολεύει , μπορεί κάποιος να δουλέψει σε τελείως αυτόματο , στην συνέχεια να δεί τις ρυθμίσεις που αποφάσισε η μηχανή και να δουλέψει εκεί κοντά σε επόμενη χρήση .

  Νομίζω πως υπάρχουν αρκετές λύσεις , ώστε η μετέπειτα επεξεργασία να περιοριστεί σε αισθητική επέμβαση και όχι σε τεχνική .

  Αν κάποιος δεν ασχοληθεί , πιθανόν να νομίσει ότι το φάρμακο θα είναι η χρήση RAW η jpeg μορφή λήψης και ότι στην συνέχεια θα μπορέσει να σώσει αυτά που δεν σώζονται .

   Είναι θέμα δικής σας εξάσκησης , η οποία δεν είναι απαραίτητο να γίνει μέσα σε γήπεδο .

7 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Το iso το ανεβάζω αρκετά όσο σουρουπώνει και παίζω με την ταχύτητα. Εαν το βάλω στο auto πολλές φορές δεν λειτουργεί σωστά διότι προφανώς η μηχανή δεν "γνωρίζει" οτι κάνω αθλητικό κινούμενο θέμα και μου τα κάνει μαντάρα. Θα κάνω αυτό που μου είπες. Διπλή εγγραφή και αλλαγές στο e c.

   Το auto ISO πρέπει να μπει μέσα σε πλαίσια δλδ εσείς να του ορίσετε από πού έως που θα επεμβαίνει , αν το αφήσετε στα default όρια θα κάνει ότι θέλει εκείνο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Υπάρχουν άααααααααααααααπειρα θέματα ήδη από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου, online.

Με μερικές προτάσεις:

JPG -> μάντεψε κι έκανε την επεξεργασία η φωτογραφική για σένα

RAW -> πρέπει να κάνεις εσύ την επεξεργασία.

Δεν ξέρεις τι να διαλέξεις; Βγάζε RAW+JPG για 1 μήνα. Αν δεν έχεις χρόνο/κουράγιο/όρεξη μέσα στο μήνα να κάνεις edit κάποια raw files, δεν θα το κάνεις ποτέ. Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και σου φαίνονται καλύτερα τα JPG που έβγαλε η φωτογραφική; Μείνε με το jpg σου.

Έκανες επεξεργασία και δεν πιστεύεις πόσο πιο ωραία είναι η δικιά σου φωτογραφία σε σχέση με το jpg της φωτογραφικής; Τράβα σε RAW.

Μπάμπη, αυτοί που εργάζονται βράδυ με προβολείς σε γήπεδα Ευρώπης ή Α εθνικής, μπορούν να κάνουν αυτό που λες. Εγώ έχω ταυτόχρονα όπως έγραψα, πολλές διαφορετικές περιοχές φωτισμού, ακραίες μεταξύ τους. Δεν είναι εύκολο λοιπόν. Πηγαίνω κατα προσέγγυση. Γι'αυτό ψάχνω το κάτι παραπάνω λοιπόν που θα βοηθήσει την κατάσταση.

Υ.Γ. Όποτε πάω να απαντήσω, μου βγάζει παράθεση συνέχεια με το post του Μάριου. Και δεν με αφήνει να το "καθαρίσω"!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Homecinemakias είπε

Μπάμπη, αυτοί που εργάζονται βράδυ με προβολείς σε γήπεδα Ευρώπης ή Α εθνικής, μπορούν να κάνουν αυτό που λες. Εγώ έχω ταυτόχρονα όπως έγραψα, πολλές διαφορετικές περιοχές φωτισμού, ακραίες μεταξύ τους. Δεν είναι εύκολο λοιπόν. Πηγαίνω κατα προσέγγυση. Γι'αυτό ψάχνω το κάτι παραπάνω λοιπόν που θα βοηθήσει την κατάσταση.

Υ.Γ. Όποτε πάω να απαντήσω, μου βγάζει παράθεση συνέχεια με το post του Μάριου. Και δεν με αφήνει να το "καθαρίσω"!!!!

    Δεν πειράζει , διαβάζουμε και έτσι . Τι φακούς χρησιμοποιείτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...