Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά surround ακουστικά για όλες τις πλατφόρμες


Paragontas-x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Τα έχεις δοκιμάσει σε κάποια κονσόλα αλλά σαν surround ακουστικά?

Σε πια κονσόλα?

HS50 στο modern warfare online ακους τα παντα απο βηματα κλπ.Επισης στο pc στο cs go το ιδιο.Απο ταινιες σειρες κλπ δεν χρειαζεται να σχολιασω εννοειται ακουγονται τα παντα.Η κονσολα μου ειναι το ps4 slim.Eπισης ,θα σου προτεινα πριν κανεις οτιδηποτε να δεις αυτo τo βιντεο .

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Tα cloud 2 υποστηριζουν 7.1 αν και στο ps4 δεν νομιζω να υποστηριζετε πληρως, παντως υπαρχει διαφορα 

Στο xbox one?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απέφυγε τα plantronics που ανέφερες στην αρχή γιατί σαν εταιρία δεν λέει και πολλά και δες μάρκες που αναφέρθηκαν όπως corsair logitech coolermaster που είναι το είδος τους τα περιφερειακά για pc, τα cloud Επίσης φαίνονται ποιοτικά όπως και τα sennheiser που φτιάχνουν κορυφαια ακουστικα.

Ρίξε και μια ματιά στα razer electra v2 την έκδοση με το jack 3.5 γιατί υπάρχει και έκδοση με USB παίζουν λίγο κάτω από 50ευρω και Έχω διαβάσει καλά λόγια..

Λίγο πολύ σε αυτά τα χρήματα οποία επώνυμα και να επιλέξεις θα σε καλύψουν..

Οπωσδήποτε επώνυμα γιατί έκανα το λάθος και πήρα κάποια από το Amazon 30ευρω sades sa 926 που μοιάζουν με ακουστικά πιλότου ελικοπτέρου και παρόλο που είναι όμορφα και έχουν καλούτσικο ήχο το μικρόφωνο χάλασε σε μια εβδομάδα

Μετά από μικρό ψάξιμο είδα ότι και τα plantronics σαν εταιρεία ασχολείται μόνο με ακουστικά και ήχο οπότε άκυρο το σχόλιο στην αρχή

Επεξ/σία από mak3don
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι έχω ακούσει και έχω και φιλους που είχαν razer και τους χάλασαν σε κάτι μήνες και δεν είναι 1 ή 2.

 

Ίσα - ίσα για την εταιρία platronics για αυτά τα λεφτά έχω ακούσει τα καλύτερα.

 

Θα μου πεις για οποιαδήποτε εταιρία υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι πελάτες είναι ανάλογα που θα πέσεις.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 hours ago, Paragontas-x said:

Ναι και στις δυο κονσόλες οι μοχλοί έχουν θήρα 3.5mm jack.

Και τα δύο official gamepads βγάζουν μόνο stereo ήχο. Αν θες surround θα πρέπει να συνδέσεις ηχεία/ακουστικά στην κονσόλα. 

Από εκεί και πέρα, το S/W surround είναι gimmickιά του κερατά, χίλιες φορές καλό stereo headset. Τα Cloud 2 που έχω κι εγώ είναι surround, αλλά μόνο μέσω USB γιατί έχουν ξεχωριστή κάρτα ήχου επάνω για να βγάζουν surround ήχο, που δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει στις κονσόλες. Σε πισί δουλεύει πάντως (άσχετα με το ότι το το surround σε headset είναι αστείο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θεωρώ ότι το surround δε θα σου δώσει τίποτα στα παιχνίδια, ίσα ίσα μπορεί να σε μπερδέψει κιόλας γιατί τα παιχνίδια (κυρίως τα competitive) δεν είναι σχεδιασμένα για surround ήχο, έχουν δικό τους positional sound (βλέπε πχ hrtf) οπότε φτιάχνουν τον ήχο για stereo ακουστικά.

Τώρα παιχνίδια single player που έχουν ένα ωραίο story κλπ, δε θα σου έκανε κακό το surround.

Οπότε θα πω κρίνε ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Εγώ έχω τα HyperX Cloud 2 που έχουν surround και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά εντυπωσιακό, αλλά ζήτημα να το άνοιξα 2-3 φορές σε παιχνίδια. Αλλά σαν ακουστικά είναι πάρα πολύ καλά, 2 χρόνια πλέον και είναι σαν καινούρια.

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Και τα δύο official gamepads βγάζουν μόνο stereo ήχο. Αν θες surround θα πρέπει να συνδέσεις ηχεία/ακουστικά στην κονσόλα. 

Από εκεί και πέρα, το S/W surround είναι gimmickιά του κερατά, χίλιες φορές καλό stereo headset. Τα Cloud 2 που έχω κι εγώ είναι surround, αλλά μόνο μέσω USB γιατί έχουν ξεχωριστή κάρτα ήχου επάνω για να βγάζουν surround ήχο, που δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει στις κονσόλες. Σε πισί δουλεύει πάντως (άσχετα με το ότι το το surround σε headset είναι αστείο). 

Σωστό αυτό με το USB στα cloud 2, όντως δε ξέρω και εγώ αν θα παίξει σε κονσόλα. Ειδικά σε χειριστήριο που έχει καρφί μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ακούσει από μερικά ακουστικά το surround και πιστέψτε με δε μερικά παιχνίδια δεν είναι gimmick που λέτε απλα. 

Παραμένω λοιπόν σταθερος στο ότι ψάχνω ένα ζευγάρι ακουστικά που να υποστηρίζουν και το surround feature. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Paragontas-x said:

Επειδή έχω ακούσει από μερικά ακουστικά το surround και πιστέψτε με δε μερικά παιχνίδια δεν είναι gimmick που λέτε απλα. 

Παραμένω λοιπόν σταθερος στο ότι ψάχνω ένα ζευγάρι ακουστικά που να υποστηρίζουν και το surround feature. 

Θα τσεκάρω στο X1S και στο PS4 μου αν δουλεύει το surround μέσω USB και θα σου πω, αν σε ενδιαφέρει. 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Και τα δύο official gamepads βγάζουν μόνο stereo ήχο. Αν θες surround θα πρέπει να συνδέσεις ηχεία/ακουστικά στην κονσόλα. 

Από εκεί και πέρα, το S/W surround είναι gimmickιά του κερατά, χίλιες φορές καλό stereo headset. Τα Cloud 2 που έχω κι εγώ είναι surround, αλλά μόνο μέσω USB γιατί έχουν ξεχωριστή κάρτα ήχου επάνω για να βγάζουν surround ήχο, που δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει στις κονσόλες. Σε πισί δουλεύει πάντως (άσχετα με το ότι το το surround σε headset είναι αστείο). 

To surround των cloud 2 δουλευει μονο με συνδεση USB στο ps4 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Malthador είπε

Θα τσεκάρω στο X1S και στο PS4 μου αν δουλεύει το surround μέσω USB και θα σου πω, αν σε ενδιαφέρει. 

Maltha, για να παίξουν τα cloud 2 σε "surround" σε κονσόλα, έπρεπε (κάποτε) να κάνεις ένα "τρίκ", πλέον, έχει βγει FW update το οποίο το κατεβάζεις απο το site της HyperX και το περνάς στο USB dongle για να είναι plug 'n' play και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "surround" κουμπί - κάτι το οποίο όποιος έχει αυτιά 😁 το απενεργοποιεί αμέσως καθώς το εφφέ είναι απλά...χάλια.
Και για τον φίλο τον Παράγοντα Χ, δεν το λέω εγώ, το λένε 100άδες κριτικές σε youtube/forum κτλπ. 

ποιότητα οδηγών & ήχου > απο οποιοδήποτε gimmick, εκτός και αν κάποιος αρέσκεται στο να ακούει ήχους που προέρχονται απο λάθος σημείο, πρίμα και μπάσα που κάνουν τον οδηγό να τρίζει/εχει σπασίματα και να έχει θόρυβο με την κάθε έκρηξη κτλπ κτλπ.

Είναι σαν κάποιος να ανοίγει τόπικ για αγορά 4Κ τηλεόρασης, να παραθέτει μερικές που του γυάλισαν, να απαντάς πως αυτές ειναι/έχουν RGBW panel (βλέπε: ψεύτο-4Κ) και καλύτερα να πάει σε κάτι αλλο αλλά αυτός να επιμένει, το surround παιδιά, όπως είπε ο Maltha, εγώ και αλλοι ηδη εδώ μέσα είναι απλά gimmick και λάθος.Το καλό "surround" είναι αυτό το οποίο έχει ηχογραφηθεί με binaural τρόπο το οποίο βασίζεται σε hardware και οχι μούφα αλγόριθμους και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ενα απλό σετ ακουστικών  stereo, δεν υπάρχει κάτι άλλο προς επεξήγηση ;)

Επεξ/σία από red1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δείτε και εδώ..

Ο,τι γίνεται σοφτγουερικα είναι η καλύτερη λύση, δηλαδή και με απλά στερεο ηχεία

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Για δείτε και εδώ..

Ο,τι γίνεται σοφτγουερικα είναι η καλύτερη λύση, δηλαδή και με απλά στερεο ηχεία

Οχι Λογιστούλη μου, με hardware φίλε, το εξηγεί κιόλας στο πρώτο 1 μιση λεπτό (βλέπε: binaural) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα αποτελέσματα του μετέπειτα τεστ δες, όσα ακουστικά είχαν πολλούς οδηγούς μάλλον τους μπέρδευαν 

εγώ πάντως δεν έχω θέμα σοφτγουερικά από την κάρτα ήχου , είναι οκ, αλλά προφανώς δεν συγκρίνεται με τα πολλά πραγματικά ήχεια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τα αποτελέσματα του μετέπειτα τεστ δες, όσα ακουστικά είχαν πολλούς οδηγούς μάλλον τους μπέρδευαν 

εγώ πάντως δεν έχω θέμα σοφτγουερικά από την κάρτα ήχου , είναι οκ, αλλά προφανώς δεν συγκρίνεται με τα πολλά πραγματικά ήχεια 

Το έχω δεί φίλε μου, να το εξηγήσω όμως : Εσύ αναφέρθηκες στο γεγονός οτι software surround > απο ακουστικά με πολλαπλούς οδηγούς στο κάθε cup όπως λέει και ο Linus και ναι, ισχύει και το έχουμε αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα.
Στο 1.29 του βίντεο του βίντεο όμως σου λέει : " εκτός και αν η ηχογράφηση έχει γίνει σε/με binaural τρόπο..." - και αυτό είναι που εννοώ, η binaural ηχογράφηση έρχεται πάντα 1η και γίνεται μέσω hardware (βλέπε: 2 μικρόφωνα, 1 για το κάθε αυτί) και οχι software (χρειάζεται και αυτή ενα post-process /μίξη φυσικά στο τέλος).

Η 2η καλύτερη λύση είναι μέσω καλού software (βλέπε: καλός αλγόριθμος) όπως DTSX, D.Atmos κτλπ με την hardware-ική λύση (
πολλαπλοί οδηγοί στο κάθε cup) να έρχεται τελευταία.

Όλα αυτά τα ανεφερα σε προηγούμενες σελίδες, οταν επιλέγουμε την software-ική λύση θα πρέπει τουλάχιστον να επιλέξουμε την εταιρεία που κάνει χρήση του καλύτερου αλγόριθμου, το 90% των ακουστικών εκει έξω όμως, δεν το κάνει, παράδειγμα, το εφφέ surround των cloud 2 είναι μάπα (τα ακουστικά όμως είναι πολύ καλά).

Προσωπική άποψη ως προς την καλύτερη λύση : Αγορά του Dolby Atmos app στο ΧΟΝΕ και Windows στα 15 ευρώ με χρήση απλών stereo ακουστικών, για το PS4 και Switch δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α πουλάνε app ξεχωριστή; 

 

καλά το switch δε μετράει καν, αυτό ούτε καν ασύρματο ήχο στα χειριστήρια δεν δίνει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...