Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά δεδομένων μετά από φορμάτ


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους. Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να φύγω από τα Windows 7, λόγω και της γνωστής απόφασης της Microsoft περί ενημερώσεων. Έτσι, αφού πρώτα έκανα backup τα δεδομένα μου και τα αποθήκευσα στον εξωτερικό μου σκληρό δίσκο, έκανα εγκατάσταση τα Manjaro. Όλα πήγαν καλά μιας και ήταν και η πρώτη φορά που κάνω αλλαγή λειτουργικού συστήματος. Αυτό που θέλω τώρα να κάνω είναι να επαναφέρω τα αρχεία μου. Εκεί έχω κολλήσει, αφού είναι συμπιεσμένα στον εξωτερικό σκληρό με μια περίεργη επέκταση ονόματι .pbd

Με ποιο πρόγραμμα (το οποίο να διατίθεται για Linux) μπορώ να το ανοίξω;

Με ποιο τρόπο ακριβώς θα καταφέρω να επαναφέρω το κάθε αρχείο στην θέση που ήταν; 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκες σε ενα νεο λειτουργικο , οπου τα πραγματα δεν γινονται οπως στα windows. Εχε το αυτο στο μυαλο σου σε οτιδηποτε κανεις απο δω και περα στο manjaro.
Με δεδομενο αυτο , παμε στο θεμα σου.
1.Η καταληξη βλεπω οτι ανηκει στα αρχεια backup που δημιουργει το easeus todo backup. Ειναι windows προγραμμα.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι το ιδιο προγραμμα δεν υφισταται στο λινουξ.
Στην περιπτωση που υπηρχε και πες οτι ανοιγες το backup αρχειο , θα εκανες restore τα αρχεια σου που ? Η δομη των φακελων/υποφακελων στο λινουξ ειναι διαφορετικη απο ο,τι στα windows.
Θα ψαχνανε τα αρχεια να γινουν restore σε υποφακελους που απλα..δεν θα υπηρχαν.
Θα πρεπει τα αρχεια -εφοσον με καποιον τροπο διαβασεις με καποιο προγραμμα το .pbd- να τα μεταφερεις με το χερι σε νεους υποφακελους που θα κρινεις εσυ οτι πρεπει να μπουν.
2.Βρες αλλο μηχανημα με windows , βαλε το προγραμμα , ανοιξε τα αρχεια , καντα restore σε καποιον δικο σου φακελο..δες απο αυτα ποια εχουν χρησιμοτητα/αναγκαιοτητα να μεταφερθουν και που , στο λινουξ , βαλτα σε καποιον εξωτερικο δισκο/stick αναλογως το μεγεθος τους κλπ και φερτα στο λινουξ.
3.Μπηκες σε νεο λειτουργικο , θελει διαβασμα...και ψαξιμο ,και πολλες ερωτησεις...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπηκες σε ενα νεο λειτουργικο , οπου τα πραγματα δεν γινονται οπως στα windows. Εχε το αυτο στο μυαλο σου σε οτιδηποτε κανεις απο δω και περα στο manjaro.
Με δεδομενο αυτο , παμε στο θεμα σου.
1.Η καταληξη βλεπω οτι ανηκει στα αρχεια backup που δημιουργει το easeus todo backup. Ειναι windows προγραμμα.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι το ιδιο προγραμμα δεν υφισταται στο λινουξ.
Στην περιπτωση που υπηρχε και πες οτι ανοιγες το backup αρχειο , θα εκανες restore τα αρχεια σου που ? Η δομη των φακελων/υποφακελων στο λινουξ ειναι διαφορετικη απο ο,τι στα windows.
Θα ψαχνανε τα αρχεια να γινουν restore σε υποφακελους που απλα..δεν θα υπηρχαν.
Θα πρεπει τα αρχεια -εφοσον με καποιον τροπο διαβασεις με καποιο προγραμμα το .pbd- να τα μεταφερεις με το χερι σε νεους υποφακελους που θα κρινεις εσυ οτι πρεπει να μπουν.
2.Βρες αλλο μηχανημα με windows , βαλε το προγραμμα , ανοιξε τα αρχεια , καντα restore σε καποιον δικο σου φακελο..δες απο αυτα ποια εχουν χρησιμοτητα/αναγκαιοτητα να μεταφερθουν και που , στο λινουξ , βαλτα σε καποιον εξωτερικο δισκο/stick αναλογως το μεγεθος τους κλπ και φερτα στο λινουξ.
3.Μπηκες σε νεο λειτουργικο , θελει διαβασμα...και ψαξιμο ,και πολλες ερωτησεις...

Μπράβο που είχες την υπομονή να απαντήσεις σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...