Προς το περιεχόμενο

Sony a6000 Club Photography


mgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει την α6000 σε κλαμπ να μου πει εντυπώσεις σε θέμα iso focus.. Έχω την Nikon D750 αλλά σκέφτομαι να πάρω την α6000 για το λόγω ότι είναι ποιο μικρή και ελαφριά. Τι λέτε αξίζει? Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Δεν μπορω να φανταστω ουτε ενα σεναριο που δεν αποτυγχανει παταγωδως. Τι speedlight εχεις? 

Έχω ένα yongnuo speedlight.. Λες να τα παει καλά? Έλεγα να την έχω με ένα 50αρη και τον 30αρη sigma. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει θεμα και στον χειρισμο (μαλλον θα πρέπει να την κρατας απο το φλας) και στο af αφου με τις mirrorless δεν δουλεύει το κοκκινο-υπερυθρο af assist beam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Θα εχει θεμα και στον χειρισμο (μαλλον θα πρέπει να την κρατας απο το φλας) και στο af αφου με τις mirrorless δεν δουλεύει το κοκκινο-υπερυθρο af assist beam

Κοιτα αν με βολέψει στο θέμα iso γτ γενικά βαράω και αφλασα τότε θα πάρω ένα φλας για σονυ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια αμα ειναι ttl της sony η οχι, το af assist beam δουλευει απο καθολου εως ελαχιστα. Ψαξτο και θα δεις πολυ κοσμο που την πατησε γιατι δεν καταλαβαινε τον συγκεκριμενο περιορισμο των mirrorless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon z6 που λογικα ειναι κατα πολυ ανωτερη της δεν με βολεψε σε σχεση με την d750 που εχω, δεν εχεις την υποβοηθηση af assist beam οποτε η εστιαση πολλες φορες ειναι δυσκολη, αλλα αξιοπρεπεστατη ειναι η d750 και στα αφλασσα, μεχρι 6400-8000 iso την δουλευω εγω και αν εχω θεμα στρωνει με λιγο noise reduction στο lightroom. Ετσι και αλλιως max 2048px αναλυση στελνεις οποτε δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα ο θορυβος. Απο φακους με τι διαφραγμα εισαι; Με 1.4-1.8 πιστευω θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, snik είπε

Η nikon z6 που λογικα ειναι κατα πολυ ανωτερη της δεν με βολεψε σε σχεση με την d750 που εχω, δεν εχεις την υποβοηθηση af assist beam οποτε η εστιαση πολλες φορες ειναι δυσκολη, αλλα αξιοπρεπεστατη ειναι η d750 και στα αφλασσα, μεχρι 6400-8000 iso την δουλευω εγω και αν εχω θεμα στρωνει με λιγο noise reduction στο lightroom. Ετσι και αλλιως max 2048px αναλυση στελνεις οποτε δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα ο θορυβος. Απο φακους με τι διαφραγμα εισαι; Με 1.4-1.8 πιστευω θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

Καλησπερα.. Την d750 έχω και εγώ.. Συνήθως δουλεύω με τον samyang 12mm 2.8 ένα 50αρη 1.8 και το sigma 35mm 1.4 art.. Και εγώ φτάνω σε iso πολύ ψηλά χωρίς μεγάλο πρόβλημα με την 750.το θέμα είναι καθαρά θέμα όγκου και βάρους περισσότερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως θα πρεπει να κοιταξεις full frame mirrorless. αλλα πάλι εκει το βαρος αυξανεται σε σωμα+φακους. φυσικα κατι θα κερδιζες σε gr αλλα...

προσωπικα δε θα σκεφτομουν μεταβαση d750 σε α6000 για τους λογους που αναφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2019 στις 7:31 ΜΜ, Ablaoublas_542 είπε

Δεν εχει σημασια αμα ειναι ttl της sony η οχι, το af assist beam δουλευει απο καθολου εως ελαχιστα. Ψαξτο και θα δεις πολυ κοσμο που την πατησε γιατι δεν καταλαβαινε τον συγκεκριμενο περιορισμο των mirrorless

Και αναρωτιόμουν τόσο καιρό γιατί στην α6000 ήταν ΤΟΣΟ δύσκολο να χρησιμοποιούν το φλάς ή ένα κόκκινο φως για να εστιάζει σε χαμηλό φως!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...