Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Φακών για Νικον


Anubis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω την Νικον D7100 και προσανατολιζομαι στην αγορα 2 φακών θέλω ένα 50άρη και ένα 85.

Σκέφτομαι ανάμεσα στα εξης: Nikon 85mm 1.8G vs Tamron 85mm 1.8G vs Sigma 85 ART 1.4G

και Nikon 50 1.8G vs Sigma 50 ART 1.4G.

Γνωρίζω ότι θα μπορέσω να τους χρησιμοποιήσω και αργότερα σε μετάβαση σε full frame και αν κάνω το βήμα θα πάω σε D750.

Μερικές απορίες:

1) θα δω πολύ περισότερη ποιότητα σε μη τυπωμένη φωτογραφία αν φύγω από τους Νίκον?

2) Αξίζουν το έξτρα βάρος και χρήματα οι πιο ακριβοί third party?

3) Έχουν θέματα με το autofocus τους?

4) Πάω συχνά ταξίδια θα άξιζε να έχω κάποιον από αυτούς μαζί με έναν 70-200 ως all around?

Οι τιμές που τους βρίσκω είναι

nikon 85mm 1.8G: ~300 ευρώ

nikon 50mm 1.8G: ~150 ευρώ

tamron 85: ~630 ευρώ

Sigma 85: ~920 ευρώ

Sigma 50: ~590 ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon 85mm 1.8G: ~300 ευρώ 

Τον είχα είναι καλός λένε ο καλύτερος για εμένα όχι δεν ήταν . Άργος φακός. Ποιότητα πολύ καλή. Θα δεις διάφορες από Κιτ καμια σχέση. 

nikon 50mm 1.8G: ~150 ευρώ

Ποιότητα καλή ναι ..θα δεις διαφορά με.κιτ εννοείται

 

Πάρε έναν all around 2.8 zoom για ταξίδια αφού δεν είναι η δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

@APPLEGEEK: Δε με ενδιαφερει τοσο η συγκριση με kit φακους οσο η συγκριση με καποιους που θεωρουνται top.

@Cntrl+X: Καμια αποψη?

αναλογα τα χρηματα- ειναι ΤΟΠ στα χρηματα τους - δωρο μας τους κανει ι νικον

 

34 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

@APPLEGEEK: Δε με ενδιαφερει τοσο η συγκριση με kit φακους οσο η συγκριση με καποιους που θεωρουνται top.

@Cntrl+X: Καμια αποψη?

αναλογα τα χρηματα- ειναι ΤΟΠ στα χρηματα τους - δωρο μας τους κανει ι νικον

ο 85 ειναι για στατικα 8εματα τοπ οχι για κινηση μπασκετ σπορτ κτλ

ο 50 ειναι οκ και για μπασκετ αλλα καμια φορα αργη να κανει φοκους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr_73https://photographylife.com/reviews/sigma-50mm-f1-4-dg-hsm-art/4

https://photographylife.com/reviews/nikon-50mm-f1-8g/2

Εχει νοημα ο 1.4? Ο art δειχνει πολυ καλυτερος τεχνικα το θεμα ειναι τι γινεται μολις τον παρεις στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφία που έβγαλα εγώ , με τον F/1.8D . Με f/5.6 , 1/80 , iso 400 . Πρέπει να είχα auto , γι'αυτό το .... f/5.6. Αλλιώς θα είχα πιο κλειστό διάφραγμα.

Βρίσκω την απόδοσή του πολύ καλή. 

DSC_2808_DxO.jpg.3287e7ce898fd1d72999f9ceec81efb9.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Φωτογραφία που έβγαλα εγώ , με τον F/1.8D . Με f/5.6 , 1/80 , iso 400 . Πρέπει να είχα auto , γι'αυτό το .... f/5.6. Αλλιώς θα είχα πιο κλειστό διάφραγμα.

Βρίσκω την απόδοσή του πολύ καλή. 

DSC_2808_DxO.jpg.3287e7ce898fd1d72999f9ceec81efb9.jpg

για αντικειμενα καλυτερα 5.6 εκει εως φ8 γαζωνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σου πω για τον 50 1.4 Art τον οποιο εχω ( και ενημερωτικα δινω για τον μονο λογο οτι θελω να παρω 24-70 αν και δεν ηθελα να αποχωριστω τον 50ρη, αλλα.... ). Ειναι οξυτατος ακομα και σε f1.4. Βαρυς σε σχεση με τον nikon 1.4. Δειγματα μπορεις να δεις στο flickr μου στην υπογραφη μου. Το autofocus γρηγορο. Απο θεμα ακριβειας τον βρισκω σχετικα καλο. Δεν εχω χρησιμοποιησει τον nikon για να σου πω αν εχει μεγαλυτερη ακριβεια ο nikon η οχι, αλλα προσωπικα δεν εχω καποιο θεμα με το autofocus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δινω γιατι ειναι ο μονος φακος που εχω αυτη τη στιγμη και βλεπω οτι πολλες φορες χρειαζομαι πιο wide ληψη και σ αυτη τη φαση δε μπορω να παρω τον 24-70 που θελω κ να κρατησω και τον 50ρη.  Ειπα σιγα σιγα να παρω πρωτα τους 2 βασικους (24-70, 70-200) και μετα παλι να κοιταξω σε prime. Αυτο που θα μου λειψει σιγουρα ειναι το 1.4 το οποιο οταν αρχιζει κ πεφτει το φως δειχνει την αξια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά νομίζω το 1.4 δείχνει την αξία του στο low light και στο bokeh. Βεβαια αυτη τη στιγμη ο 50 art ειναι 4 φορες ακριβοτερος απο τον 1.8g

Το setup σου ειναι κατι που σκεφτομαι και εγω να παω. Το θεμα ειναι τι θα κουβαλας μαζι καθε φορα. 24-70  και 70-200 θα πας παλι σε 3rd party?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αρκετα πιο βαρυς επισης απο τον 1.8. Αλλα σε αποζημιωνει οπτικα. Εγω θελω να κανω αυτη την αλλαγη γιατι θελω να ασχοληθω κ επαγγελματικα σιγα σιγα με το θεμα και εκει θα ειναι πιο χρησιμος ο 24-70 απο τον 50ρη απο τη στιγμη που δε μπορω να τους εχω και τους δυο σ αυτη τη φαση.

 

Ναι παλι σε 3rd party θα παω. Αναμεσα σε sigma και tamron. Ακομα δεν εχω καταληξει.

Επεξ/σία από jimskeet2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περάσει από το χέρι μου ο 50αρης 1.8g, 1.8d, 1.4g και πλέον είμαι με τον sigma 50mm αρτ για βασικό μου φακό στις δουλειες μου.

Τον 1.8g τον είχα πολύ παλιά στην d7000 οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καλός μου είχε φανεί. 

Ο 1.8d βγάζει κάτι απαράδεκτα flare όταν έχεις κόντρα φως, κατά τα άλλα γρήγορος στην εστίαση. 

Ο 1.4g μου είχε φανεί πιο αργός από τον d και δεν ήταν τόσο οξυς σε σχέση με τον art. Έκανε μπαμ η διαφορά βασικά. 

Ο art οξυτατος, γρήγορος και τα μόνα αρνητικά του είναι τα χρήματα και το βάρος του. 

Για τους 85αριδες τώρα έχω τον 1.8g. Μου φαίνεται πιο αργός από τον sigma 50 art αλλά θεωρώ ότι η τιμή του για να πάρεις τον 85αρη art ξεφεύγει όπως επίσης και το μέγεθος αλλά και το βάρος του μιας και τον είδα από κοντά και είναι ψιλοτεραστιος οπότε εγώ προτείνω 50mm art και 85mm g. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...