Προς το περιεχόμενο

Symbolic link Ubuntu 18.04


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προσπαθώ να φτιάξω ενα symbolic link μεταξυ ενος φακέλου στο /var/lib/docker/volumes/XXX και ενος αλλου φακέλου /home/XXX/XXXX/ ενώ εκτελώ

sudo ln -s /var/lib/docker/volumes/XXX  /home/XXX/XXX αντι να κδημιουργησει ενα symbolic link δημιουργει ενα αρχειο και οταν παω να το ανοιξω λεει οτι δεν υπάρχει στη συγκεκριμενη τοποθεσια ο φακελος/αρχειο και να το στειλω στον κάδο.. Καμία ιδέα;  Εχω δοκιμάσει καθε πιθανο συνδυασμο αλλα καμία τύχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος , το source μπαινει πρωτο.

Δηλ αν θελω να κανω link το folder1 στο folder2 θα παει καπως ετσι : ln -s folder1  folder2
Μολις το εκανα δοκιμη αυτο που γραφω παραπανω και δουλευει οπως προβλεπεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Αν δεν κανω λαθος , το source μπαινει πρωτο.

Δηλ αν θελω να κανω link το folder1 στο folder2 θα παει καπως ετσι : ln -s folder1  folder2
Μολις το εκανα δοκιμη αυτο που γραφω παραπανω και δουλευει οπως προβλεπεται...

ναι το ξερω. Και εγω σαν πρωτο το source βαζω.  Εχω ξανα κανει symbolic link Με επιτυχια τωρα δεν ξερω γιατι δεν δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

ναι το ξερω. Και εγω σαν πρωτο το source βαζω.  Εχω ξανα κανει symbolic link Με επιτυχια τωρα δεν ξερω γιατι δεν δουλευει

Mηπως παιζει ρολο , οτι κανεις link κατι το οποιο ειναι system folder , αρα και θελει root access ή σιγουρα δικαιωματα user/group που ισως να μην υπαρχουν στον χρηστη?Μιας και στο home dir του χρηστη γινεται η καταληξη του λινκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το parent dir (/var/lib/docker/volumes) λογικά ανοίκει στον root και δεν έχει execute δικαιώματα κανείς άλλος πέρα από τον root (rwx --- ---)

δεν νομίζω πως είναι καλή ιδέα να του αλλαξεις τα δικαιώματα, ωστόσο αν τρέξεις πρώτα αυτό
sudo chmod go+x /var/lib/docker/volumes

για να τα κάνεις (rwx --x --x) και στη συνέχεια κάνεις το link με 
ln -s /var/lib/docker/volumes/XXX  /home/XXX/XXX

πιστεύω θα δουλέψει

Επεξ/σία από nask00s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, nask00s είπε

Το parent dir (/var/lib/docker/volumes) λογικά ανοίκει στον root και δεν έχει execute δικαιώματα κανείς άλλος πέρα από τον root (rwx --- ---)

δεν νομίζω πως είναι καλή ιδέα να του αλλαξεις τα δικαιώματα, ωστόσο αν τρέξεις πρώτα αυτό
sudo chmod go+x /var/lib/docker/volumes

για να τα κάνεις (rwx --x --x) και στη συνέχεια κάνεις το link με 
ln -s /var/lib/docker/volumes/XXX  /home/XXX/XXX

πιστεύω θα δουλέψει

θα το δοκιμασω και θα επανλεθω. θελω συγκεκριμενο αρχειο βασικα οχι το φακελο ολοκληρο

Το δοκιμασα..μια απο τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Spect~ είπε

θα το δοκιμασω και θα επανλεθω. θελω συγκεκριμενο αρχειο βασικα οχι το φακελο ολοκληρο

ναι και για αρχειο πρεπει να δουλευει. Το αρχείο βρισκετε μέσα σε κάποιο φάκελο, ο φάκελος αυτός ειναι το parent dir, το parent dir πρεπει να έχεις execute δικαιώματα.

Το ίδιο ισχύει και για το target dir, πρεπει να εχεις execute δικαιωματα.

Μπορείς να στείλεις επιπλέον πληροφορίες;
πχ ολοκληρη την εντολη ln που τρέχεις (αν φυσικά μπορείς και δεν έχεις προσωπικά στοιχεία μέσα)

Επεξ/σία από nask00s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Spect~ Το έχεις ανάποδα 

Αν θες να έχεις link από τον var στο home θα πρέπει να είναι sudo ln -s /home /var

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκιμάζεις να το ανοίξεις μέσα από το container (κάτι τέτοιο μυρίστηκα, μπορεί να κάνω λάθος), ίσως να μην παίξει...έχει κάποιο θεματάκι το docker με symlinks σε directories. Δοκίμασε αντ'αυτού να κάνεις ένα bind mount

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Spect~ ούπς λάθος μου (εγκεφαλικό). Στο τελος του φακέλου βάλε / πχ αν θες να συνδέσεις τον φάκελο «βρούβες» που είναι μέσα στο var θα είναι /var/βρούβες/ 

Αν ήδη είχες κάποιο link κανε ln -sf

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...