Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης mirrorless


geopaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη, κοιτουσα την nikon d5300, μετα απο παροτρυνση φιλου σκεφτηκα να παω σε mirrorless λογω φορητοτητας και αν δε κανω λαθος σε entry level δεν εχουν διαφορα μιας και εχουν aps c αισθητηρα και τον βασικο κιτ φακο. Οποτε σκεφτηκα την sony a5100 η την canon eos 100m, δεν εχουν μεγαλη διαφορα καπου στα 40κατι ευρω. Θελω εμπειριες απο ατομα που τις εχουν η τις εχουν δουλεψει. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geopaok είπε

Γεια σας, θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη, κοιτουσα την nikon d5300, μετα απο παροτρυνση φιλου σκεφτηκα να παω σε mirrorless λογω φορητοτητας και αν δε κανω λαθος σε entry level δεν εχουν διαφορα μιας και εχουν aps c αισθητηρα και τον βασικο κιτ φακο. Οποτε σκεφτηκα την sony a5100 η την canon eos 100m, δεν εχουν μεγαλη διαφορα καπου στα 40κατι ευρω. Θελω εμπειριες απο ατομα που τις εχουν η τις εχουν δουλεψει. Ευχαριστω πολυ

    Καλησπέρα σας , η Canon δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει και σίγουρα είναι η πιο φιλική λύση για να ξεκινήσετε , συν την μεγάλη γκάμα ακόμη και after market αξεσουάρ , φακών κλπ .

   Το entry level μοντέλο είναι η EOS 10M και η μόνη διαφορά της με την 100 είναι τα μεγαπιξελ του αισθητήρα .

   Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, geopaok είπε

Η σονυ εχει λιγο μεγαλυτερο αισθητηρα και κλεινω λιγο σε αυτη η αληθεια ειναι στα + και το γκριπ για πιο ευκολο κρατημα

     Χρησιμοποιούσα Canon , όχι Sony οπότε σας έγραψα γι αυτό που γνωρίζω . Είναι σαφώς φιλικότερη για τον μέσο χρήστη σε πολλά πράγματα . 

    Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την Μ10 (παλιος αισθητήρας, αργή εστίαστη), έχω Μ100 (άριστη για όλους, αρχάριους και παλιούς). Οι Canon έχουν το πλεονέκτημα ότι με έναν φτηνό αντάπτορα(25 ευρώ), χρησιμοποιούν όλους τους φακούς της εταιρείας, που μπορείς να βρεις σε καλές τιμές (πχ .μεταχ. 18-135 στα 150 ευρώ, 50αρης στα 70 ευρώ).

Για την Sony έχουν γραφτεί πολύ καλά λόγια, αλλά οι φακοί είναι πρόβλημα και ο φακός του κιτ ... δε λέει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/12/2019 στις 5:02 ΜΜ, nickolas είπε

Θα σου έλεγα Canon κυρίως για τα χρώματα του JPEG της που γενικά είναι πιο ζεστά.

Ψάξου να την βρεις στα ~300 ευρώ.

Αν είναι να πάρει κάμερα για να τραβάει jpeg καλύτερα με το κινητό του και θα γλυτώσει και τόσα λεφτά. 

Επίσης αν σκέφτεσαι κάμερα χωρίς να πάρεις φακό κατευθείαν, δηλαδή θα μείνεις με τον κιτ επίσης προτείνω το κινητό ως λύση. 

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Άγγελε, δεν ξέρω αν εσύ είσαι γκουρού του photoshop, εμείς οι υπόλοιποι οι αδαείς πάντως,  δύσκολα με ένα Raw θα πετύχουμε να ξεπεράσουμε το jpeg των μεγάλων κατασκευαστών.

Επίσης αν βρήκες τηλέφωνο με αισθητήρα APS-C , δυναμικό εύρος, χρώμα και υψηλά ISO επιπέδου 5100(ISO1350)και Μ100 (έστω και σε jpeg), πες το και σε μας, να γλιτώσουμε ένα τσουβάλι λεφτά.

Μην κρατάτε τέτοια μυστικά παιδιά και αφήνετε το συνάλλαγμα να ρέει.😢

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hectorsdad είπε

Φίλε Άγγελε, δεν ξέρω αν εσύ είσαι γκουρού του photoshop, εμείς οι υπόλοιποι οι αδαείς πάντως,  δύσκολα με ένα Raw θα πετύχουμε να ξεπεράσουμε το jpeg των μεγάλων κατασκευαστών.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι γκουρού , ούτε καν πλησιάζω στο καλός. Απλά έχω διαβάσει μερικά βιβλία και ολοκλήρωσα και τις ασκήσεις που είχαν . 

Ωστόσο είμαι βέβαιος,  ότι τα jpeg που φτιάχνω από τα raw, είναι πολύ καλύτερα από όλων των κατασκευαστών. 

 

Και δεν χρειάζεται καν photoshop. Με το raw therapee , που είναι πολύ πιο εύχρηστο , φτιάχνεις αξεπέραστα jpg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεπώς συμφωνείς κι εσύ. Συμβουλεύεις κι εσύ όσους θέλουν να ασχοληθούν με τη φωτογραφία, να μείνουν με το κινητό τους, αν δεν θέλουν να διαβάσουν σαν να είχαν εξεταστική και να τραβούν ΜΟΝΟ Raw.

Εγώ πάλι με raw therapy και με DPP δύσκολα κάνω ένα Raw file καλλίτερο από ένα jpeg στο ταπεινό ,απλοϊκό picassa 3.

Και δεν είχα ποτέ την υπομονή να διαβάσω μερικά βιβλία και ασκήσεις. Φτάνουν τόσα όσα διάβασα στα νειάτα μου για τον σκοτεινό  θάλαμο. Δεν τα απόσβεσα ποτέ.

 

Ωστόσο , εγώ με τη σειρά μου συμβουλεύω όσους θέλουν να ασχοληθούν , να πάρουν μια 5100, ή Μ100 με τον κιτ φακό και αν και όταν τους φανεί λίγος ο φακός, να πορευτούν αναλόγως.

Οι λήψεις ας είναι και σε raw και σε jpeg. Ας κάνουν τα στοιχειώδη με τα jpeg τους και αν αργότερα αρχίσουν να ψάχνονται, ας διαβάσουν και ας αξιοποιήσουν τα raw που θα έχουν στην καβάτζα. 

Όλοι δειλά ξεκινήσαμε και άλλοι σιγά σιγά έπεσαν με τα μούτρα και άλλοι έμειναν στις φωτογραφίες των διακοπών τους. Όλοι όμως πέρασαν καλά.

 

Επεξ/σία από hectorsdad
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προγράμματα των εταιρειών , στην περίπτωση της νικον το capture nx-d πάλι είναι καλύτερο το jpeg που φτιάχνεις από αυτό της μηχανής.

Χωρίς καθόλου διάβασμα. Με πειραματισμό 1-2 ωρών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τελικα πηρα την a5100, μου φανηκε πιο βολικο το γκριπ της, ειμαι σιγουρα ευχαριστημενος και οσο πιο πολυ την μαθαινω τοσο πιο πολυ μου αρεσει. Μια γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, παρατηρησα οτι ο αισθητηρας εχει λιγη σκονη, αν και δεν εχω βγαλει το φακο σε εξωτερικο χωρο 2-3 φορες μονο στο σπιτι, να δω πως λειτουργει το βαλε-βγαλε, εχετε να προτεινετε καποιο ευκολο-ασφαλη τροπο να τη καθαρισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2020 στις 3:07 ΜΜ, geopaok είπε

Τελικα πηρα την a5100, μου φανηκε πιο βολικο το γκριπ της, ειμαι σιγουρα ευχαριστημενος και οσο πιο πολυ την μαθαινω τοσο πιο πολυ μου αρεσει. Μια γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, παρατηρησα οτι ο αισθητηρας εχει λιγη σκονη, αν και δεν εχω βγαλει το φακο σε εξωτερικο χωρο 2-3 φορες μονο στο σπιτι, να δω πως λειτουργει το βαλε-βγαλε, εχετε να προτεινετε καποιο ευκολο-ασφαλη τροπο να τη καθαρισω?

Καλή επιλογή για πρώτη κάμερα καλορίζικη.

 Μην προσπαθήσεις να καθαρίσεις μονoς σου τον αισθητήρα, εάν πιστεύεις ότι η σκόνη που υπάρχει επηρεάζει τον αισθητήρα τότε πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να στο καθαρίσουν ή πάρε μια φυσουνα για τα ελφρια οπως η παρακάτω. Καλές λήψεις.

 

Bulb-Blower_MBU6047_IJFR.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πας βέβαια σε κάποιο κατάστημα βεβαιώσου ότι όντως η σκόνη που έχει ο αισθητήρας επηρεάζει τις φωτογραφίες σου. καθάρισε καλά τον φακό σου και μπροστά και πίσω κρύσταλλο και βγάλε μια φωτογραφία ενός άσπρου τοίχου με κλειστό διάφραγμα πχ f22, αν όντως υπάρχουν σημάδια στη φωτογραφία σου δοκίμασε τη λύση που σου πρότεινε ο mitsink και μετά πήγαινε σε κατάστημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 3:27 ΜΜ, Dr_73 είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι γκουρού , ούτε καν πλησιάζω στο καλός. Απλά έχω διαβάσει μερικά βιβλία και ολοκλήρωσα και τις ασκήσεις που είχαν . 

Ωστόσο είμαι βέβαιος,  ότι τα jpeg που φτιάχνω από τα raw, είναι πολύ καλύτερα από όλων των κατασκευαστών. 

Και δεν χρειάζεται καν photoshop. Με το raw therapee , που είναι πολύ πιο εύχρηστο , φτιάχνεις αξεπέραστα jpg. 

Raw σε jpeg απαιτεί χρόνο... Νο1 πρόβλημα ενός 38αρη μπαμπά 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...