Προς το περιεχόμενο

Βραδινή Φωτογράφιση σε πλατεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

Θέλω να βγάλω κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες ενός φίλου για τον πολιτικό του γάμο στο Παλατάκι Χαιδαρίου. Ο φωτισμός είναι αρκετά αραιός εκεί και εγω διαθέτω μια d7500 με dx 35mm 1.8 και εναν dx 18-140mm. Εκτός απο ένα external wireless flash πως αλλιώς μπορώ να ενισχύσω τον φωτισμό του ζευγαριού ώστε να έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα δίχως να μας φύγουν τρελά λεφτά.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτοντας μια δευτερη μοναδα flash με το godox ad200 σε ομπρελα για τα γεμισματα. Τον ηλιο 200 watt δεν τον υπερνικουν, αλλα για αραιο φωτισμο οπως λες μπορει να κανει δουλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Konstantinos-1985 είπε

Καλησπέρα σας παιδιά,

Θέλω να βγάλω κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες ενός φίλου για τον πολιτικό του γάμο στο Παλατάκι Χαιδαρίου. Ο φωτισμός είναι αρκετά αραιός εκεί και εγω διαθέτω μια d7500 με dx 35mm 1.8 και εναν dx 18-140mm. Εκτός απο ένα external wireless flash πως αλλιώς μπορώ να ενισχύσω τον φωτισμό του ζευγαριού ώστε να έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα δίχως να μας φύγουν τρελά λεφτά.

Ευχαριστώ.

    Καλησπέρα σας , μήπως έπρεπε να δοκιμάσετε ήδη να τραβήξετε φωτογραφίες στον χώρο που αναφέρεστε , την ίδια ώρα μ' αυτήν που θα γίνει η εκδήλωση , ώστε να έχετε μια εκτίμηση ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Ablaouba και DR_73 σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας και θα προσπαθησω να δω πως μπορω να κινηθω και κυριε babisskg το δοκισαμε ηδη προχθες με εξωτερικο φλας και το φως ηταν αρκετα εντονο θα ελεγα και μπλε σε ολες τις φωτο..ακομα και σε 128 που εφτασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πως ρίχνεις το φλας σε 1/128 δύναμη και παρ'όλα αυτά είναι πολύ δυνατό για το διαθέσιμο φυσικό φωτισμό?

Μπορείς να το απομακρύνεις από το θέμα σου? Ή να βάλεις ομπρέλα/κουρτίνα κάτι που να διαχέει το φως οπότε θα σου το κάνει 1/256 σε δύναμη και θα μαλακώσει και το φως που σου δίνει.

Το πρόβλημα με το μπλε φως το έχεις και σε άλλες δυνάμεις του φλας πχ. 1/32 δύναμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2019 στις 2:21 ΜΜ, Konstantinos-1985 είπε

Καλησπέρα σας παιδιά,

Θέλω να βγάλω κάποιες αναμνηστικές φωτογραφίες ενός φίλου για τον πολιτικό του γάμο στο Παλατάκι Χαιδαρίου. Ο φωτισμός είναι αρκετά αραιός εκεί και εγω διαθέτω μια d7500 με dx 35mm 1.8 και εναν dx 18-140mm. Εκτός απο ένα external wireless flash πως αλλιώς μπορώ να ενισχύσω τον φωτισμό του ζευγαριού ώστε να έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα δίχως να μας φύγουν τρελά λεφτά.

Ευχαριστώ.

Καλησπερα και καλη βραδια

Φωτογραφισα εκει γαμο στις 29 νοεμβριου  στις 20:00 και ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα

σκεψου εγω εχω 2 X D610 η μια με 24-70 2.8 και η αλλη με 70-200 2.8 (και οι 2 με φλας) πανω 

και στον εσωτερικο χωρο παλευοταν η κατασταση

στον εξω χωρο ξεχνα το.

μονο με τον 35ρη στο 1.8 και αν... (με φλας εννοειται)

 

για μεσα να ξερεις οτι τα φωτα ειναι ο,τι να ναι, και ακομα χειροτερα οι τοιχοι ειναι πολυχρωμοι, οποτε πες αντιο στο white balance...

θα περασεις καλα στο Lightroom :P

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Γιατι μπορει να θελει μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο το σουπερ-ρηχο του f1.4 τερμα ανοιχτο

σσσ τα μπλογκ που διαβασε του ειπαν οτι με φακο 1.4 εχει πλεονεκτημα σε low light καταστασεις, μη το χαλας😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nickolas είπε

Να πω κάτι άλλο?

Γιατί δε νοικιάζεις μια Α9 με έναν 50/1.4 GM ή/και έναν 35/1.4 και να μην ασχοληθείς καν με φλας? 

Κερνάς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, afterhours είπε

Γιατι μπορει να θελει μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο το σουπερ-ρηχο του f1.4 τερμα ανοιχτο

Σε γάμο δε θα έχει πρόβλημα με το βάθος πεδίου. Αρκεί να μην πάει πιο κοντά από κάδρο μέση και πάνω. 
Αν θέλει να πάρει μόνο το πρόσωπο της νύφης σαφώς θα πεσει σε f/2.8...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2019 στις 5:31 ΜΜ, nickolas είπε

Σε γάμο δε θα έχει πρόβλημα με το βάθος πεδίου. Αρκεί να μην πάει πιο κοντά από κάδρο μέση και πάνω. 
Αν θέλει να πάρει μόνο το πρόσωπο της νύφης σαφώς θα πεσει σε f/2.8...

Εχεις φωτογραφισει ποτε γαμο?

(ρητορικη ερωτηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...