Προς το περιεχόμενο

Αχ αυτο το μπατζετ!


pavlospao13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Καλησπερα. ο 35 σε dx σωμα οπως ολα της σειρας d3xxx d5xxx d7xxx της nikon ειναι ουσιαστικα επι 1.5 και γινεται 50 (crop factor της nikon) Επομενως να ξερεις οτι σε περιοριζει αρκετα οσον αφορα  εσωτερικους χωρους η τοπια.Βεβαια ειναι απο τους καλυτερους φακους (σε σχεση κ με την τιμη ) για πορτραιτα.Κ μην ξεχνας οτι ειναι prime φακος, δεν εχει ζουμ οποτε θα χρειαστει να περπατησεις( οκ δεν ειναι κατι φοβερο αλλα οταν θες stealth φωτογραφιες δεν μπορεις να πλησιασεις τον αλλον στα 3 μετρα. Τον 50 δεν αξιζει να τον παρεις σε ιδιο σωμα, θα κανεις πολυ ωραια δουλεια με τον 35. Για τα νυχτερινα κλαμπ θα χρειαστεις αργοτερα σιγουρα φλας οποτε ξεχνας τις mirrorless σε αυτο το μπατζετ αλλα και ο 35 θα σου φανει λιγος (φωτεινος ναι , γρηγορος ναι αλλα στενος για κλαμπ) Επισης σε κλαμπ κ γενικα σε νυχτερινα μαγαζια θα δουλεψεις φλας οποτε το 1.8 δεν σε βοηθησει κ τοσο.

 Για τον φιλο που ειπε για Pentax να αναφερω πως η σειρα D7xxx της Νikon εχει weather sealed,pentaprism,100 %coverage.

Η σειρα D5χχχ με τις αντιστοιχες D7xxx δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα εικονας και ενα απειρο ματι δεν θα βρει διαφορες στην αρχη, ομως η σειρα D7xxx εχει καλυτερο σωμα με πολλα πλεονεκτηματα οπως διπλη καρτα sd, lcd οθονη , pentaprism και οχι pentamirror , ρυθμιζομενα κουμπια, κτλ κτλ κτλ κτλ γενικα πιο επαγγελματικο σωμα. Προσωπικη μου αποψη να μην ασχοληθεις καθολου με d3xxx σωμα. Επισης προσωπικη μου παλι αποψη ειναι να μην παρεις prime φακο για αρχη γιατι θα βρεις την ελλειψη του ζουμ ενοχλητικη. Εκτος κ εαν εχεις κ prime για πορτραιτα αλλα και zoom για πιο all around. Eγω ξεκινησα με D3100 18-55 και οταν πηγα στην D7000 και δουλεψα τον Sigma 17-50 2.8 επαθα σοκ. Με την 7 ενιωθα οτι ειχα φωτογραφικη μηχανη στα χερια μου, πολλα λεβελ παραπανω κ απο την 3200. τωρα λογω αστροφωτογραφιας θελω να παω σε full frame. Απο Canon δεν εχω εικονα αλλα σιγουρα εχουν το πλεονεκτημα των φτηνοτερων φακων γενικα. Υποψιν οτι κ εγω μεταχειρισμενη πηρα την 7000 και μεταχειρισμενη ff ψαχνω. Εαν ειναι σε καλη κατασταση δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Συνοψιζοντας η 5600 ειναι σπουδαια μηχανη αλλα ο φακος κιτ θα σε ικανοποιησει μεν αλλα δεν θα σου δωσει το κατι παραπανω. καλυτερα να επενδυσεις σε πιο παλια μηχανη μεταχειρισμενη κ σε ενα καλυτερο φακο. Οι περισσοτεροι ετσι εκαναν κ ετσι εκανα κ εγω οταν το μπατζετ ειναι σφιχτο.

αρα να κοιταξω για καμια μεταχειρισμενη d5300-d550-d5600 μεταχειρισμενες και καποιον καλο φακο?απλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειδους φακος θα με βοηθησει ακριβως σε καθε περισταση...οπως ειπα θελω για φωτογραφιες σε μαγαζια και νυχτερινα κλαμπ.το φλας δεν το βαζουμε στο μπατζετ γιατι εχω ενα μηνα μπροστα μου να το παρω αρα δεν ειναι κατι αμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ενα τιμιο φλας θα δωσεις γυρω στα 250 (Nikon SB-700 AF Speedlight) .Θα βρεις σιγουρα φτηνοτερα κ απο την ιδια εταιρια  αλλα θα δεις στην πορεια οτι ειδικα σε μαγαζια κ νυχτερινα κλαμπ θες πολυ καλο φλας. Ομως να ξερεις οτι για να μαθεις να δουλευεις το φλας, για να μαθεις να δουλευεις την μηχανη σε τετοιες καταστασεις θα περασει καιρος και θες πολλα κλικ.

D5600 και καλο φακο στα λεφτα σου δεν θα βρεις.Η αν βρεις θα ειναι με κιτ φακο οποτε δεν αξιζει. Για δουλεια σε μαγαζια θα χρειαστεις εναν γρηγορο ευρυγωνιο(tokina 11-16 2.8) καθως κ εναν γρηγορο prime ( nikkor 35 1.8). Η κατι που να τα συνδιαζει οπως ο πιο vfm Sigma 17-50 2.8. Το ειπε κ ενας φιλος πριν. Βρες πακετο με καλο φακο (η ξεχωριστα αμα θες) κ ας ειναι πιο παλια η μηχανη και δεν εχει WIFI η gps πχ.Οτι σωμα και να παρεις θα χρειαστεις φλας οπως κ να εχει. Επομενως εγω προτεινω σειρα D7xxx ακομα κ παλιοτερο μοντελο απο την 5600. 

Δεν θα δεις διαφορες σε ποιοτητα εικονας ενω ενας καλος φακος θα σου μεινει εαν θες να αναβαθμισεις το σωμα στο μελλον. Συν οτι η σειρα D7xxx ειναι 2 κλασεις ανωτερη σαν σωμα απο την σειρα D5xxx.Αν θες να δουλεψεις επαγγελματικα θα εκτιμησεις τα πλεονεκτηματα οπως διπλη καρτα μνημης, περισσοτερα κουμπια κ ρυθμιζομενα που σου επιτρεπουν να κανεις αλλαγες χωρις να παιρνεις το ματι απο το viewfinder. Ωραια η σπαστη οθονη της 5300 αλλα προσωπικα προτιμω την μεγαλυτερη μπαταρια ,την lcd οθονη που βολευει απιστευτα και κατι που δεν ανεφερα πριν, η σειρα D7χχ εχει ενσωματομενο μοτερ κατι που σημαινει οτι θα μπορεις να δουλεψεις και με παλιους φακους της Νικον που σε σωμα D5xxx δεν θα εχουν auto focus. Eγω χαρη σε αυτο το πλεονεκτημα εχω εναν 70-300  και εναν 28-80 τους οποιους μπορεις να βρεις πολυ φτηνα στο ebay. Δεν ειναι κατι φοβεροι οι συγκεγκριμενοι αλλα εαν ψαξεις θα βρεις διαμαντια παλιους φακους σε χαμηλες τιμες οι οποιοι θα δουλευουν μια χαρα σε D7xxx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Επίσης μπορεί να βρει φακούς canon EF  σε πολύ καλές τιμές, άριστη και εύκολη συμβατότητα, ακόμα και με mirrorless (αντάπτορας των 25 ευρώ). Πάνω σε μια eos 7d, - 70D που έχουν πολύ καλές τιμές, θα γίνει η δουλειά.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι, γιατί όλοι επιμένουν σε φωτεινούς φακούς. Καλή η φωτεινότητα αλλά, το βάθος πεδίου δεν χρειάζεται στα μαγαζιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sakis_colt είπε

Για ενα τιμιο φλας θα δωσεις γυρω στα 250 (Nikon SB-700 AF Speedlight) .Θα βρεις σιγουρα φτηνοτερα κ απο την ιδια εταιρια  αλλα θα δεις στην πορεια οτι ειδικα σε μαγαζια κ νυχτερινα κλαμπ θες πολυ καλο φλας. Ομως να ξερεις οτι για να μαθεις να δουλευεις το φλας, για να μαθεις να δουλευεις την μηχανη σε τετοιες καταστασεις θα περασει καιρος και θες πολλα κλικ.

D5600 και καλο φακο στα λεφτα σου δεν θα βρεις.Η αν βρεις θα ειναι με κιτ φακο οποτε δεν αξιζει. Για δουλεια σε μαγαζια θα χρειαστεις εναν γρηγορο ευρυγωνιο(tokina 11-16 2.8) καθως κ εναν γρηγορο prime ( nikkor 35 1.8). Η κατι που να τα συνδιαζει οπως ο πιο vfm Sigma 17-50 2.8. Το ειπε κ ενας φιλος πριν. Βρες πακετο με καλο φακο (η ξεχωριστα αμα θες) κ ας ειναι πιο παλια η μηχανη και δεν εχει WIFI η gps πχ.Οτι σωμα και να παρεις θα χρειαστεις φλας οπως κ να εχει. Επομενως εγω προτεινω σειρα D7xxx ακομα κ παλιοτερο μοντελο απο την 5600. 

Δεν θα δεις διαφορες σε ποιοτητα εικονας ενω ενας καλος φακος θα σου μεινει εαν θες να αναβαθμισεις το σωμα στο μελλον. Συν οτι η σειρα D7xxx ειναι 2 κλασεις ανωτερη σαν σωμα απο την σειρα D5xxx.Αν θες να δουλεψεις επαγγελματικα θα εκτιμησεις τα πλεονεκτηματα οπως διπλη καρτα μνημης, περισσοτερα κουμπια κ ρυθμιζομενα που σου επιτρεπουν να κανεις αλλαγες χωρις να παιρνεις το ματι απο το viewfinder. Ωραια η σπαστη οθονη της 5300 αλλα προσωπικα προτιμω την μεγαλυτερη μπαταρια ,την lcd οθονη που βολευει απιστευτα και κατι που δεν ανεφερα πριν, η σειρα D7χχ εχει ενσωματομενο μοτερ κατι που σημαινει οτι θα μπορεις να δουλεψεις και με παλιους φακους της Νικον που σε σωμα D5xxx δεν θα εχουν auto focus. Eγω χαρη σε αυτο το πλεονεκτημα εχω εναν 70-300  και εναν 28-80 τους οποιους μπορεις να βρεις πολυ φτηνα στο ebay. Δεν ειναι κατι φοβεροι οι συγκεγκριμενοι αλλα εαν ψαξεις θα βρεις διαμαντια παλιους φακους σε χαμηλες τιμες οι οποιοι θα δουλευουν μια χαρα σε D7xxx.

οι μονες που μπορω να βρω στα λεφτα μου ειναι η d7000 και παλι δεν μενουν λεφτα για φακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Στις δουλειές τα χρήματα τα πετάς από την πόρτα, αν θέλεις να σου μπαίνουν απ' το παράθυρο.

2. Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα

3. Ο γιατρός με τη Μερσεντές πληρώνεται την επίσκεψη διπλά από το γιατρό με το φιατάκι και τον πληρώνουν ευχαρίστως.

 

Να πω κι άλλα κλισέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως ειχα περιορισμενο χρονο οποτε δεν διαβασα ολες τις απαντησεις για να δω τι ακριβως προταθηκε οποτε μπορει να επαναλαβω κατι που ηδη ειπωθηκε. Δουλευω ακομα σε clubs και εχω 5 χρονια περιπου στην πλατη μου σε αυτον τον τομεα οποτε ενα απαραιτητο σετ για να δουλεψει καποιος εκει ειναι 50αρης 1.8 (εαν εχεις crop πας σε 35αρη) και fisheye 12mm 2.8 (εαν εχεις crop πας σε 8mm). 

Γενικα στον χωρο πλεον στην Αθηνα υπαρχει αρκετος κοσμος με καλο εξοπλισμο σε ff που δουλευει νυχτα οποτε θα εχεις μεγαλο ανταγωνισμο. Οσο για τα φλας καλο ειναι το sb700 (με βλεψεις για αντικατασταση του στο μελλον με ενα sb910, για να εχεις και backup) αν και ακριβο αλλα ξερεις οτι θα δουλεψει σιγουρα, ειχα παρει παλιοτερα ενα της yongnuo για να το εχω σαν 2ο αλλα ειχε περιεργο focus pattern οπου ηταν και σταθερο οποτε δεν με βολεψε, ισως στα νεοτερα και πιο ακριβα μοντελα να εχει φτιαξει αυτο.

Απο οσο ξερω οι νεοτερες της σειρας 5xxx της Νικον εχουν βελτιωθει αρκετα και σε θεμα θορυβου οποτε αν μπορεις πηγαινε προς τα εκει γιατι συνηθως θα τραβας με 1/50-1/100, 1.8, 3200-6400. Οι mirrorless δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν στο απολυτο σκοταδι στο θεμα της εστιασης μιας και στις dslr πεταει την κοκκινη δεσμη το φλας και βοηθαει αρκετα.

Τωρα οσον αφορα τα αλλα μαγαζια που ειπες ενας 17-55 2.8 θα σε καλυψει στις περισσοτερες περιπτωσεις. Αυτα για αρχη, ξερω ειναι μεγαλο το budget αλλα αυτα ειναι ενα starter kit για την αγορα της Αθηνας, εκτος Αττικης σιγουρα θα ειναι χαμηλοτερες οι απαιτησεις και μπορεις να γλιτωσεις και με λιγοτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snik είπε

Η αληθεια ειναι πως ειχα περιορισμενο χρονο οποτε δεν διαβασα ολες τις απαντησεις για να δω τι ακριβως προταθηκε οποτε μπορει να επαναλαβω κατι που ηδη ειπωθηκε. Δουλευω ακομα σε clubs και εχω 5 χρονια περιπου στην πλατη μου σε αυτον τον τομεα οποτε ενα απαραιτητο σετ για να δουλεψει καποιος εκει ειναι 50αρης 1.8 (εαν εχεις crop πας σε 35αρη) και fisheye 12mm 2.8 (εαν εχεις crop πας σε 8mm). 

Γενικα στον χωρο πλεον στην Αθηνα υπαρχει αρκετος κοσμος με καλο εξοπλισμο σε ff που δουλευει νυχτα οποτε θα εχεις μεγαλο ανταγωνισμο. Οσο για τα φλας καλο ειναι το sb700 (με βλεψεις για αντικατασταση του στο μελλον με ενα sb910, για να εχεις και backup) αν και ακριβο αλλα ξερεις οτι θα δουλεψει σιγουρα, ειχα παρει παλιοτερα ενα της yongnuo για να το εχω σαν 2ο αλλα ειχε περιεργο focus pattern οπου ηταν και σταθερο οποτε δεν με βολεψε, ισως στα νεοτερα και πιο ακριβα μοντελα να εχει φτιαξει αυτο.

Απο οσο ξερω οι νεοτερες της σειρας 5xxx της Νικον εχουν βελτιωθει αρκετα και σε θεμα θορυβου οποτε αν μπορεις πηγαινε προς τα εκει γιατι συνηθως θα τραβας με 1/50-1/100, 1.8, 3200-6400. Οι mirrorless δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν στο απολυτο σκοταδι στο θεμα της εστιασης μιας και στις dslr πεταει την κοκκινη δεσμη το φλας και βοηθαει αρκετα.

Τωρα οσον αφορα τα αλλα μαγαζια που ειπες ενας 17-55 2.8 θα σε καλυψει στις περισσοτερες περιπτωσεις. Αυτα για αρχη, ξερω ειναι μεγαλο το budget αλλα αυτα ειναι ενα starter kit για την αγορα της Αθηνας, εκτος Αττικης σιγουρα θα ειναι χαμηλοτερες οι απαιτησεις και μπορεις να γλιτωσεις και με λιγοτερα.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..οχι ειμαι ιωαννινα δεν ειμαι αθηνα..και με καλυψες αρκετα !!επειδη βλεπω τι ανεβαζουν πιστεψε με δεν ειναι κατι τρομερο απο θεμα ποιοτητας αρα δεν ξερω με τι τραβανε εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτηση..γιατι αποκλειω στο μπατζετ μου τις mirrorless?μετα απο συζητηση που ειχα αποφασισα να το παω λιγο πιο σιγα το πραγμα και να μαθω καποια πραγματα πρωτα πρωτου μπορεσω να παω σε δουλειες ...αρα ενα 6μηνο δεν θα ακουμππησω βραδινα σιγουρα..εχω ενα διλημμα..sony a6000 καινουργια και σιγα σιγα να παρω τα υπολοιπα ή ενα κιτ που βρηκα nikon d7100 με κιτ φακο και εναν prime 50mm 1.8 ?μεταχειρισμενη μηχανη με 2000 κλικ σε αψογη κατασταση στα 500 ευρω?δεν ξερω αληθεια δεν μπορω να επιλεξω..

Επεξ/σία από pavlospao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο 50ρης στη d7100 είναι καλός για πορτραίτα, αφού ισοδυναμεί με 75mm. 

Και σαν πακέτο , η τιμή είναι πολύ καλή. 

το ξερω οτι ειναι καλη η τιμη αλλα αληθεια δεν μπορω να επιλεξω...ισως αν ηγαινα σε mirrorless να εβαζα στο παιχνιδι και την fujifilm xt-100 αλλα προφανως χρηση με αλλους φακους γιατι η ειναι πανακριβοι της fuji.Απλα με τρομαζει στην nikon το βαρος της γιατι ολοι λενε οτι ειναι παρα πολυ βαρια..αληθεια δεν ξερω τι να κανω και το κακο ειναι οτι ειμαι πιεσμενος απο χρονο γιατι αν παω στην d7100 πρεπει αναγκαστικα αυριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😂Καμια φορα απορω γιατι ασχολουμαστε και απανταμε αφου αυτός που ρωταει παντα του κεφαλιου του κανει στο τελος. Ελπιζω να μαθαινουμε εστω κατι οι υπόλοιποι μεταξυ μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

😂Καμια φορα απορω γιατι ασχολουμαστε και απανταμε αφου αυτός που ρωταει παντα του κεφαλιου του κανει στο τελος. Ελπιζω να μαθαινουμε εστω κατι οι υπόλοιποι μεταξυ μας

συγγνωμη ρε φικε οκ εχεις δικιο..αλλα ειμαι αρχαριος,θα δωσω λεφτα που δεν μου περισσευουν καθολου και θελω να παρω κατι καλο..εε αμα ειναι να δωσω 500 ευρω που για μενα ειναι παρα πολλα ειδικα τωρα για κατι τουλαχιστον να κοιταξω την καλυτερη δυνατη επιλογη..δεν ξερω καν αν θα ασχοκηθω με αυτα που εγραψα οτι θελω να ασχοκηθω..εν τελη μπορει να μην τα κανω ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 50ρης για την 7100 ( και όλες τις dx) ισούται με 75 πρακτικά και θα σε περιορίσει πολύ εκτός πορτραίτων, συν ότι δεν έχει ζουμ μην το ξεχνας. Κάνε ένα τεστ,πάρε την μηχανή της κοπέλας σου με τον Κιτ φακό κ βάλτο στα 50. Έτσι θα βλέπεις με τον 50αρη. Κ Δες εάν θα σε βολεύει για μοναδικό φακο.Όπως λες σου είναι δύσκολο να δώσεις 500€ για αρχή οπότε πιστεύεις θα μπορέσεις να πάρεις κ δεύτερο φακό σύντομα ; Αν θες μπες στο cameradesicion και σύγκρινε διάφορα σώματα και θα δεις ότι στο imaging (αυτό σε απασχολεί σαν αρχάριο) δεν θα δεις διάφορες ουσιαστικές. Επένδυσε σε φακό για αρχή όχι σε σώμα τώρα που έχεις χρήματα.Όσον αφορά το βάρος εφόσον δεν δουλεύεις 2-3 ώρες σερί δεν θα σου φανεί με dslr.

 

Επεξ/σία από sakis_colt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakis_colt είπε

O 50ρης για την 7100 ( και όλες τις dx) ισούται με 75 πρακτικά και θα σε περιορίσει πολύ εκτός πορτραίτων, συν ότι δεν έχει ζουμ μην το ξεχνας. Κάνε ένα τεστ,πάρε την μηχανή της κοπέλας σου με τον Κιτ φακό κ βάλτο στα 50. Έτσι θα βλέπεις με τον 50αρη. Κ Δες εάν θα σε βολεύει για μοναδικό φακο.Όπως λες σου είναι δύσκολο να δώσεις 500€ για αρχή οπότε πιστεύεις θα μπορέσεις να πάρεις κ δεύτερο φακό σύντομα ; Αν θες μπες στο cameradesicion και σύγκρινε διάφορα σώματα και θα δεις ότι στο imaging (αυτό σε απασχολεί σαν αρχάριο) δεν θα δεις διάφορες ουσιαστικές. Επένδυσε σε φακό για αρχή όχι σε σώμα τώρα που έχεις χρήματα.Όσον αφορά το βάρος εφόσον δεν δουλεύεις 2-3 ώρες σερί δεν θα σου φανεί με dslr.

τελικα πηρα την d7100..η καμερα ειναι σαν καινουργια με 2065 κλικ και μαζι με τον κιτ φακο ,εναν 50mm 1.8 και εναν 35-135 του 1988!!μαζι με θηκη μεταφορας της νικον κουτια κτλπ στα 500 ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sakis_colt είπε

O 50ρης για την 7100 ( και όλες τις dx) ισούται με 75 πρακτικά και θα σε περιορίσει πολύ εκτός πορτραίτων, συν ότι δεν έχει ζουμ μην το ξεχνας. Κάνε ένα τεστ,πάρε την μηχανή της κοπέλας σου με τον Κιτ φακό κ βάλτο στα 50. Έτσι θα βλέπεις με τον 50αρη. Κ Δες εάν θα σε βολεύει για μοναδικό φακο.

Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά, για να απαντάμε σε αυτά που ρωτάει ο άλλος. 

Ο φίλος παραπάνω έγραψε για ΠΑΚΕΤΟ D7100+ΚΙΤ ΦΑΚΟ+50ρη=ΣΥΝΟΛΟ 2 ΦΑΚΟΥΣ.

Όχι μοναδικό φακό τον 50ρη λοιπόν. Έχει και κιτ, που στην περίπτωση των dx, είναι συνήθως 18-55. 

Επίσης λέει για 35-135 προφανώς τούτον

http://www.phototestcenter.com/html/nikon_35-135.html

που έχει εξαιρετικά δείγματα , όπως πολλοί παλιοί φακοί . Μερικά εδώ

https://www.flickr.com/groups/nikkor35-135af/

 

Καλορίζικα φίλε, καλές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...