Προς το περιεχόμενο

Αχ αυτο το μπατζετ!


pavlospao13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.ειμαι νεος φωτογραφος και τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τη καμερα της κοπελας μου την nikon d3200 αλλα ηρθε η ωρα να παρω καποια δικια μου.Μπατζετ για σωμα-φακο ειναι στα 550.Η χρηση που την θελω ειναι για τις πρωτες μου δουλειες και ελπιζω να εχω πολλες παρομοιες στο μελλον.Ειναι φωτογραφιση σε μπαρμπερικο αλλα και σε ενα καφε .Επισης επειδη θελω για τα καλα να μπω στην φωτογραφια και επειδη θελω να μπω στον χωρο να κανω γνωριμιες μα κυριως να μαθω απο νεο ετος θα ξεκινησω και φωτογραφιε σε νυχτερινα κλαμπ.Τι θα μου προτεινατε να αγορασω?καποια εξτρα θα καταφερω αργοτερα να τα αγορασω..π.χ. φλας για τα νυχτερινα.αυτο που με καει για αυτην την περιοδο ειναι οι φωτογραφισεις στα μαγαζια.Ειμαι αναμεσα σε sony a6000-Fujifilm xt-100 και nikon d5600..Ευχαριστω οποιον κατσει να μου απαντησει και με βοηθησει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, pavlospao13 είπε

Καλησπερα σας.ειμαι νεος φωτογραφος και τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τη καμερα της κοπελας μου την nikon d3200 αλλα ηρθε η ωρα να παρω καποια δικια μου.Μπατζετ για σωμα-φακο ειναι στα 550.Η χρηση που την θελω ειναι για τις πρωτες μου δουλειες και ελπιζω να εχω πολλες παρομοιες στο μελλον.Ειναι φωτογραφιση σε μπαρμπερικο αλλα και σε ενα καφε .Επισης επειδη θελω για τα καλα να μπω στην φωτογραφια και επειδη θελω να μπω στον χωρο να κανω γνωριμιες μα κυριως να μαθω απο νεο ετος θα ξεκινησω και φωτογραφιε σε νυχτερινα κλαμπ.Τι θα μου προτεινατε να αγορασω?καποια εξτρα θα καταφερω αργοτερα να τα αγορασω..π.χ. φλας για τα νυχτερινα.αυτο που με καει για αυτην την περιοδο ειναι οι φωτογραφισεις στα μαγαζια.Ειμαι αναμεσα σε sony a6000-Fujifilm xt-100 και nikon d5600..Ευχαριστω οποιον κατσει να μου απαντησει και με βοηθησει !

Pentax K-70. Όχι ότι θα κάνεις λάθος αν επιλέξεις κάποια άλλη κάμερα σαν αυτές που γράφεις. Απλά αυτή έχει in-body stabilization (και άρα θα σου σταθεροποιεί την εικόνα ακόμα κι όταν ο φακός δεν έχει σταθεροποίηση, πράγμα που θα σου γλιτώσει χρήματα στην αγορά φακών), weather sealing (καμία από τις υπόλοιπες δεν έχει), πεντάπρισμα (που δεν έχει η Nikon) με κάλυψη 100% του κάδρου στο σκόπευτρο, focus peaking. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτές που αναφέρεις θα διάλεγα τη Fujifilm (η συγκεκριμένη έχει συμβατικό αισθητήρα Bayer πράγμα που εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα σε σχέση με τα ανώτερα μοντέλα που έχουν X-Trans για διάφορους λόγους) ή τη Nikon αλλά έχει υπόψη και την Canon 800D τώρα που η τιμή της είναι χώμα. Με τη fujifilm βέβαια να ετοιμάζεσαι να ξηλωθείς σε περίπτωση που αργότερα θες φακούς γιατί είναι ακριβοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Pentax K-70. Όχι ότι θα κάνεις λάθος αν επιλέξεις κάποια άλλη κάμερα σαν αυτές που γράφεις. Απλά αυτή έχει in-body stabilization (και άρα θα σου σταθεροποιεί την εικόνα ακόμα κι όταν ο φακός δεν έχει σταθεροποίηση, πράγμα που θα σου γλιτώσει χρήματα στην αγορά φακών), weather sealing (καμία από τις υπόλοιπες δεν έχει), πεντάπρισμα (που δεν έχει η Nikon) με κάλυψη 100% του κάδρου στο σκόπευτρο, focus peaking. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω ανάμεσα σε αυτές που αναφέρεις θα διάλεγα τη Fujifilm (η συγκεκριμένη έχει συμβατικό αισθητήρα Bayer πράγμα που εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα σε σχέση με τα ανώτερα μοντέλα που έχουν X-Trans για διάφορους λόγους) ή τη Nikon αλλά έχει υπόψη και την Canon 800D τώρα που η τιμή της είναι χώμα. Με τη fujifilm βέβαια να ετοιμάζεσαι να ξηλωθείς σε περίπτωση που αργότερα θες φακούς γιατί είναι ακριβοί.

ευχαριστω για την απαντηση..η αληθεια ειναι για καποιον λογο δεν συμπαθουσα της canon αλλα απο λιγο που την κοιταξα φαινεται αρκετα καλη περιπτωση..η αληθεια ειναι οτι με νοιαζει και το κοστος τον φακως καθως πιστευω σαν αρχαριος θα χρειαστω στην συνεχεια να πειραματιστω με φακους αρα πιστευω οτι τα πρωτα μου χρονια θα παιζει μεγαλο ρολο το κοστος και το μπατζετ γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κιτ φακό ό,τι κι αν πάρεις θα είναι αποτυχία, εκτός αν βγάζεις φωτογραφίες με iso 6400 (μιλάω για νυχτερινά κέντρα). 

Η canon σε crop , έχει τεράστιο αβαντάζ το φακό 24mm που ισοδυναμεί με 38.4mm σε full frame και έχει διάφραγμα f/2.8  (σε τιμή χώμα) 

https://www.e-infin.com/eu/item/2353/canon_ef-s_24mm_f/2.8_stm_lens

 

Μηχανή, διαλέγεις ανάλογα το budget 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pavlospao13 είπε

Καλησπερα σας.ειμαι νεος φωτογραφος και τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τη καμερα της κοπελας μου την nikon d3200 αλλα ηρθε η ωρα να παρω καποια δικια μου.Μπατζετ για σωμα-φακο ειναι στα 550.Η χρηση που την θελω ειναι για τις πρωτες μου δουλειες και ελπιζω να εχω πολλες παρομοιες στο μελλον.Ειναι φωτογραφιση σε μπαρμπερικο αλλα και σε ενα καφε .Επισης επειδη θελω για τα καλα να μπω στην φωτογραφια και επειδη θελω να μπω στον χωρο να κανω γνωριμιες μα κυριως να μαθω απο νεο ετος θα ξεκινησω και φωτογραφιε σε νυχτερινα κλαμπ.Τι θα μου προτεινατε να αγορασω?καποια εξτρα θα καταφερω αργοτερα να τα αγορασω..π.χ. φλας για τα νυχτερινα.αυτο που με καει για αυτην την περιοδο ειναι οι φωτογραφισεις στα μαγαζια.Ειμαι αναμεσα σε sony a6000-Fujifilm xt-100 και nikon d5600..Ευχαριστω οποιον κατσει να μου απαντησει και με βοηθησει !

Ενα φλας θα βοηθησει ακομα και για τις φωτογραφησεις στα μαγαζια τη μερα αν μαθεις να το χειριζεσαι. Ενα ttl φλας λοιπον, ενας prime φακος περαν του κιτ γυρω στα 35-75 χιλιοστα, αναλογα το τι φωτογραφιες θελεις να βγαλεις τους χωρους, (η ενας υπερευρυγωνιος αν θελεις να βγαλεις αρχιτεκτονικη του χωρου) και μια τριβη με το lightroom και το photoshop ειναι αυτα που χρειαζεσαι. Το σωμα ειναι δευτερεύον μπροστα στα αλλα. 

Σιγουρα weather sealing, IBIS και πενταπρισματα ειναι ασχετα με το τι χρειαζεσαι. 

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προβλημα να αγορασω ξεχωριστα σωμα-φακο..καμερα για να βγαζω φωτογραφιες με την παρεα μου εχω..καμερα για να ξεκινησω σαν επαγγελμα δεν εχω..και δυστυχως δεν εχω και μεγαλο μπατζετ..αρα πως πρεπει να κινηθω?σωμα canon t7i και ξεχωριστα φακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pavlospao13 είπε

καμερα για να ξεκινησω σαν επαγγελμα δεν εχω

Ενας φακος 400 ευρω και ενα φλας 100 πανω στην d3400 θα δωσουν συστηματικα καλυτερο αποτελεσμα απο ενα σωμα 400 ευρω και εναν φακο 110 ευρω, χωρις φλας. Για τις δουλειες που αναφερεις μιλωντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

Ενας φακος 400 ευρω και ενα φλας 100 πανω στην d3400 θα δωσουν συστηματικα καλυτερο αποτελεσμα απο ενα σωμα 400 ευρω και εναν φακο 110 ευρω, χωρις φλας. Για τις δουλειες που αναφερεις μιλωντας. 

το κακο ειναι οτι η d3200 δεν ειναι δικια μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pavlospao13 είπε

το κακο ειναι οτι η d3200 δεν ειναι δικια μου :)

η αρχη του πράγματος παραμενει, περισσοτερο για να καταλαβεις που να δωσεις εμφαση. Πανω στα μοντελα που κοιτας, βασικο ειναι να ειναι μπαλαντζαρισμενη η μηχανη με το φλας πανω, επομενως αυτοματως αποκλειονται ολες οι μιρορλες (στο μπατζετ σου). Επειτα για λογους συμβατοτητας με φωτιστικο εξοπλισμο και ευρεσης μτχ φακων στην πορεια, στρεφεσαι αποκλειστικα σε canon πρωτα και σε nikon επειτα. makes sense? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπαρμπέρικο και καφέ που λες, δλδ σε εσωτερικό χώρο θα χρειαστείς κάποιον ευρυγωνιο φακό, και με το  περιορισμένο budget αν τελικά καταλήξεις σε crop Canon, δες τον 10-18 stm.

Δεν είναι και ο πιο φωτεινός αλλά φαντάζομαι θα πας με ένα τρίποδο να την στήσεις κάπου και θα παίξεις με τον χρόνο έκθεσης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

η αρχη του πράγματος παραμενει, περισσοτερο για να καταλαβεις που να δωσεις εμφαση. Πανω στα μοντελα που κοιτας, βασικο ειναι να ειναι μπαλαντζαρισμενη η μηχανη με το φλας πανω, επομενως αυτοματως αποκλειονται ολες οι μιρορλες (στο μπατζετ σου). Επειτα για λογους συμβατοτητας με φωτιστικο εξοπλισμο και ευρεσης μτχ φακων στην πορεια, στρεφεσαι αποκλειστικα σε canon πρωτα και σε nikon επειτα. makes sense? 

καταλαβα και σε ευχαριστω για τον χρονου σου!!

αρα λογικα στο μπατζετ μου αναγκαστικα παω σε κατι μεταχειρισμενο..καλυτερα να παρω καινουργιο σωμα και μεταχειρα φακο ή το αντιθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, pavlospao13 είπε

καταλαβα και σε ευχαριστω για τον χρονου σου!!

αρα λογικα στο μπατζετ μου αναγκαστικα παω σε κατι μεταχειρισμενο..καλυτερα να παρω καινουργιο σωμα και μεταχειρα φακο ή το αντιθετο?

προσωπικα θα επαιρνα τα παντα μεταχειρισμενα εκτος του φλας που δεν θα εμπιστευομουν προηγουμενους ιδιοκτητες να μην το εχουν ξεσκισει. Ειδικα ψιλο-entry level σωματα βρισκεις πολλα με ελαχιστη χρηση απο ανθρωπους που τα πηραν και τα ειχαν στο ραφι/τα χρησιμοποιησαν σε 2-3 ταξιδια

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

προσωπικα θα επαιρνα τα παντα μεταχειρισμενα εκτος του φλας που δεν θα εμπιστευομουν προηγουμενους ιδιοκτητες να μην το εχουν ξεσκισει. Ειδικα ψιλο-entry level σωματα βρισκεις πολλα με ελαχιστη χρηση απο ανθρωπους που τα πηραν και τα ειχαν στο ραφι/τα χρησιμοποιησαν σε 2-3 ταξιδια

εγινε σε ευχαριστω..αρα για πρωτο φακο πως να κινηθω?να κοιταξω για καποιον με μικρο διαφραγμα για αυτα που θελω?π.χ καποιιον 35ΜΜ 1.8 Ή 50MM 1.8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. ο 35 σε dx σωμα οπως ολα της σειρας d3xxx d5xxx d7xxx της nikon ειναι ουσιαστικα επι 1.5 και γινεται 50 (crop factor της nikon) Επομενως να ξερεις οτι σε περιοριζει αρκετα οσον αφορα  εσωτερικους χωρους η τοπια.Βεβαια ειναι απο τους καλυτερους φακους (σε σχεση κ με την τιμη ) για πορτραιτα.Κ μην ξεχνας οτι ειναι prime φακος, δεν εχει ζουμ οποτε θα χρειαστει να περπατησεις( οκ δεν ειναι κατι φοβερο αλλα οταν θες stealth φωτογραφιες δεν μπορεις να πλησιασεις τον αλλον στα 3 μετρα. Τον 50 δεν αξιζει να τον παρεις σε ιδιο σωμα, θα κανεις πολυ ωραια δουλεια με τον 35. Για τα νυχτερινα κλαμπ θα χρειαστεις αργοτερα σιγουρα φλας οποτε ξεχνας τις mirrorless σε αυτο το μπατζετ αλλα και ο 35 θα σου φανει λιγος (φωτεινος ναι , γρηγορος ναι αλλα στενος για κλαμπ) Επισης σε κλαμπ κ γενικα σε νυχτερινα μαγαζια θα δουλεψεις φλας οποτε το 1.8 δεν σε βοηθησει κ τοσο.

 Για τον φιλο που ειπε για Pentax να αναφερω πως η σειρα D7xxx της Νikon εχει weather sealed,pentaprism,100 %coverage.

Η σειρα D5χχχ με τις αντιστοιχες D7xxx δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα εικονας και ενα απειρο ματι δεν θα βρει διαφορες στην αρχη, ομως η σειρα D7xxx εχει καλυτερο σωμα με πολλα πλεονεκτηματα οπως διπλη καρτα sd, lcd οθονη , pentaprism και οχι pentamirror , ρυθμιζομενα κουμπια, κτλ κτλ κτλ κτλ γενικα πιο επαγγελματικο σωμα. Προσωπικη μου αποψη να μην ασχοληθεις καθολου με d3xxx σωμα. Επισης προσωπικη μου παλι αποψη ειναι να μην παρεις prime φακο για αρχη γιατι θα βρεις την ελλειψη του ζουμ ενοχλητικη. Εκτος κ εαν εχεις κ prime για πορτραιτα αλλα και zoom για πιο all around. Eγω ξεκινησα με D3100 18-55 και οταν πηγα στην D7000 και δουλεψα τον Sigma 17-50 2.8 επαθα σοκ. Με την 7 ενιωθα οτι ειχα φωτογραφικη μηχανη στα χερια μου, πολλα λεβελ παραπανω κ απο την 3200. τωρα λογω αστροφωτογραφιας θελω να παω σε full frame. Απο Canon δεν εχω εικονα αλλα σιγουρα εχουν το πλεονεκτημα των φτηνοτερων φακων γενικα. Υποψιν οτι κ εγω μεταχειρισμενη πηρα την 7000 και μεταχειρισμενη ff ψαχνω. Εαν ειναι σε καλη κατασταση δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Συνοψιζοντας η 5600 ειναι σπουδαια μηχανη αλλα ο φακος κιτ θα σε ικανοποιησει μεν αλλα δεν θα σου δωσει το κατι παραπανω. καλυτερα να επενδυσεις σε πιο παλια μηχανη μεταχειρισμενη κ σε ενα καλυτερο φακο. Οι περισσοτεροι ετσι εκαναν κ ετσι εκανα κ εγω οταν το μπατζετ ειναι σφιχτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φωτογραφία που έβγαλα φίλους που έπαιζαν live σε μπαράκι. ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΑΔΙ. 

Με f/2.2 , 1/160 και iso 6400  (χωρίς φλας) ._DSC4375_DxO.jpg.8526621af2b17e82958c7b08c921dea2.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...