Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laser πολυμηχανήματος


kaktos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός laser πολυμηχανήματος μέχρι 150 ευρώ. Τα χαρακτηριστικά που θεωρώ απαραίτητα για τη χρήση που θα κάνω είναι wifi οπωσδήποτε (για συνδεσιμότητα με Mac, windows, iPhone) και από εκεί και πέρα θέλω να βρίσκω συμβατικά toner στην αγορά όποτε χρειάζομαι. Συνήθως δεν βγάζω πολλές φωτοτυπίες κλπ (100-200 σελίδες το χρόνο) αλλά θέλω να υπάρχει όποτε τον χρειαστώ και να μην ψάχνω δεξιά και αριστερά για να τυπώσω. Κοίταζα αρχικά για samsung και αυτόν εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/3882093/Samsung-Xpress-SL-M2070W.html

Είδα όμως ότι η samsung εξαγοράστηκε από την hp και πλέον φοβάμαι ότι μελλοντικά δεν θα βρίσκω συμβατά toner στην αγορά, ενώ παράλληλα βλέπω ότι η τιμή του είναι τσιμπημένη σε σχέση με άλλους εξαιτίας μάλλον του ότι καταργήθηκε σαν μοντέλο.

Ο παρόμοιος της hp  που βρήκα και μάλλον το νέο μοντέλο του από πάνω είναι αυτός:

https://www.skroutz.gr/s/19412546/HP-MFP-135w.html

Σχεδόν ίδιος μου φαίνεται, αλλά ψάχνοντας για συμβατικό μελάνι το μόνο που βρήκα είναι στα 25 ευρώ και είναι ένα και μοναδικό. Άρα έχω ενδοιασμούς για αυτόν και μόνο το λόγο.

Τέλος, βρήκα τον brother παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/5786592/Brother-DCP-1610W.html

Που από ότι είδα είναι γενικά οκ σε όλα του, πιο φθηνός και από τους δύο πάνω και βρίσκω και συμβατικά από όσο έψαξα.

Με βάση τα παραπάνω, τι γνώμη έχετε και τι θα προτείνατε εσείς (σε περίπτωση που δεν έχω δει κάποιο μοντέλο, πέραν των παραπάνω); Επίσης βλέπω ότι εκτός από συμβατά toners στην αναζήτηση στο skroutz μου βγαζεί και drums. Γιατί πωλούνται αυτά; Παλαιότερα που είχα πάλι laser απλώς έπαιρνα ένα συμβατικό toner και άλλαζα το επίσημο με αυτό και τέλος.

Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

brother εχω και ειμαι ευχαριστημενος. θα προτεινα και kyocera - αριστη ποιοτητα μεν δυσκολο σε συμβατα μελανια δε.

μην κοιτας νεα μοντελα γιατι δε θα βρισκεις και συμβατα μελανια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mech_eng είπε

brother εχω και ειμαι ευχαριστημενος. θα προτεινα και kyocera - αριστη ποιοτητα μεν δυσκολο σε συμβατα μελανια δε.

μην κοιτας νεα μοντελα γιατι δε θα βρισκεις και συμβατα μελανια.

Μάλλον θα πάω για αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/15229157/Brother-MFC-L2710DW.html

Φαίνεται εξαιρετική η τιμή του για όλα αυτά που προσφέρει. Βέβαια για συμβατά toner διαβάζω ότι με αναβάθμιση firmware δεν τα αναγνωρίζει κλπ. Αλλά οκ ακόμα και το γνήσιο έχει 1000σελ/35 ευρώ ή 3000σελ./80 ευρώ οπότε εντάξει. Και τον δίνουν μαζί με toner για 700 σελίδες. Νομίζω είναι μια χαρά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκανερ το χρειαζεσαι; το μηχανημα γινεται πιο ογκωδες (χωρος) κ πολυπλοκο (βλαβες) στη λειτουργια του.

το μεγεθος μην το παραβλεπεις. ειναι σημαντικη παραμετρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο όγκος εκτυπώσεων που θα κάνεις είναι πολύ μικρός έχεις σκεφτεί αντί για laser να πας σε ink tank;

Κερδίζεις σε όγκο,βάρος,θα είναι έγχρωμο και δεν θα χρειαστεί να αγχωθείς για τα αναλώσιμα καθώς είναι πολύ φτηνά με πολύ μεγάλη περιεκτικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mech_eng είπε

το σκανερ το χρειαζεσαι; το μηχανημα γινεται πιο ογκωδες (χωρος) κ πολυπλοκο (βλαβες) στη λειτουργια του.

το μεγεθος μην το παραβλεπεις. ειναι σημαντικη παραμετρος.

Κυρίως για έγγραφα, γιατί με το κινητό δεν είναι πάντα ότι καλύτερο. 

 

36 λεπτά πριν, gianniz_k είπε

Μιας και ο όγκος εκτυπώσεων που θα κάνεις είναι πολύ μικρός έχεις σκεφτεί αντί για laser να πας σε ink tank;

Κερδίζεις σε όγκο,βάρος,θα είναι έγχρωμο και δεν θα χρειαστεί να αγχωθείς για τα αναλώσιμα καθώς είναι πολύ φτηνά με πολύ μεγάλη περιεκτικότητα.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι στεγνώνουν τα μελάνια. Δεν με πειράζει ο όγκος ούτε το βάρος, απλώς για όταν χρειάζεται ενδιαφέρομαι να υπάρχει κάτι να σκανάρω και να τυπώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού κάνεις τόσο λίγες εκτυπώσεις, το τόνερ θα σου φτάσει για 10 χρόνια, όπου και θα έχεις αλλάξει εκτυπωτή. Αρα, γιατί να σε νοιάζουν τόσο τα συμβατά μελάνια; (εγώ με l;aser έβγαλα 4 χρόνια με τα "μισογεμάτα" μελάνια που είχε μέσα,)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, takismakeleio είπε

αφού κάνεις τόσο λίγες εκτυπώσεις, το τόνερ θα σου φτάσει για 10 χρόνια, όπου και θα έχεις αλλάξει εκτυπωτή. Αρα, γιατί να σε νοιάζουν τόσο τα συμβατά μελάνια; (εγώ με l;aser έβγαλα 4 χρόνια με τα "μισογεμάτα" μελάνια που είχε μέσα,)

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλώς το σκεπτικό μου είναι πχ κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να τυπώσω ένα βιβλίο που θα θέλω. Να μπορώ να το κάνω δίχως να σκεφτώ το κόστος του toner. Αυτό και μόνο, αλλιώς συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaktos77 είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλώς το σκεπτικό μου είναι πχ κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να τυπώσω ένα βιβλίο που θα θέλω. Να μπορώ να το κάνω δίχως να σκεφτώ το κόστος του toner. Αυτό και μόνο, αλλιώς συμφωνώ απόλυτα.

Έχε πάντως υπ όψιν πως για την περίπτωση που εκτυπώσεις κάποια στιγμή βιβλίο θα σου φανεί πολύ χρήσιμη η εκτύπωση της διπλής όψης.Ο τελευταίος που διάλεξες υποστηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gianniz_k είπε

Έχε πάντως υπ όψιν πως για την περίπτωση που εκτυπώσεις κάποια στιγμή βιβλίο θα σου φανεί πολύ χρήσιμη η εκτύπωση της διπλής όψης.Ο τελευταίος που διάλεξες υποστηρίζει

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Ναι ναι το είδα, βασικά επειδή το έψαξα αρκετά αυτός φαίνεται ο πιο πλήρης από όλες τις πλευρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο το wifi οσο και η λειτουργια αυτοματης διπλης εκτυπωσης ειναι πολυ χρησιμα. προσθετουν κοστος στην αγορα αλλα στην πορεια φαινεται η ευκολια που προσφερουν.

δες μονο αν σχετικα με το scanner σου χρειαζεται το adf ή απλη επιφανεια σαρωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mech_eng είπε

τοσο το wifi οσο και η λειτουργια αυτοματης διπλης εκτυπωσης ειναι πολυ χρησιμα. προσθετουν κοστος στην αγορα αλλα στην πορεια φαινεται η ευκολια που προσφερουν.

δες μονο αν σχετικα με το scanner σου χρειαζεται το adf ή απλη επιφανεια σαρωσης. 

Ψιλοάχρηστο είναι το adf, γιατί άντε να σκανάρω καμιά σελίδα για φωτοτυπία, μέχρι εκεί. Αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος με λειτουργία αυτόματης διπλής εκτύπωσης χωρίς adf μέχρι 150 ευρώ. 

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/202602-brother-mfc-l2710dw-laser?cmicc=skroutz

Μπήκε και σε προσφορά στον Κωτσόβολο για όσους ενδιαφέρονται. Μόλις έκανα παραγγελία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...