Προς το περιεχόμενο

Hades


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Κάθε φορά που χάνεις ξεκινάς από την αρχή συνέχεια; Δεν γίνεται να αλλάξει αυτό; Είναι πρακτικό το θέμα, δεν έχω και τις άπειρες ώρες να παίζω και αν πεθάνω και με πάει 1 ώρα πίσω progress και πρέπει πάλι από την αρχή είναι deal breaker δυστυχώς. Φαντάζομαι είναι χαρακτηριστικό του genre αλλά δεν με βολεύει από θέμα χρόνου. Κρίμα και μου άρεσε το gameplay.

Και εγώ αυτή την άποψη είχα για τα roguelite παιχνίδια αλλά τελικά καταλήγω ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο, τώρα που επιτέλους τα δοκίμασα, ειδικά για κάποιον που δεν έχει πολύ χρόνο και μπορεί να ασχολείται με τα παιχνίδια για μικρά χρονικά διαστήματα.

Εξηγώ: Δεν έχουν κανένα βαθύ campaign με πολλούς στόχους και npc, εχουν απλους μηχανισμούς παιξίματος και έτσι ακόμα και να τα αφήσεις για αρκετό καιρό συνεχίζεις απο εκεί που τα αφησες χωρίς να προσπαθείς να ξαναθυμηθείς που ήσουν και τι έκανες. Επίσης σου δίνουν την αίσθηση του progression και με μικρά play sessions.

Εγώ εκεί έχω καταλήξει από λίγα που έχω δοκιμάσει πρόσφατα στο είδος χωρίς να τα παίζω σε επίπεδο ψυχαναγκασμού όπως βλέπω στο steam κάτι τύπους με 200-300-400 ώρες απασχόλησης (into the breach, hades και εχθές αγόρασα και το ftl) άλλα τέτοια που ακούω καλά λόγια είναι το slay the spire και darkest dungeon...

Αν δεν τα δοκιμάσεις πάντως δεν θα έχεις ίδια άποψη και επειδή είναι και ψιλοφθηνα δεν χάνεις τίποτα.....

Ας πούνε και άλλα παιδιά που έχουν παίξει περισσότερα τέτοια παιχνίδια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/5/2024 στις 9:17 ΠΜ, just_a_dude είπε

Κάθε φορά που χάνεις ξεκινάς από την αρχή συνέχεια; Δεν γίνεται να αλλάξει αυτό; Είναι πρακτικό το θέμα, δεν έχω και τις άπειρες ώρες να παίζω και αν πεθάνω και με πάει 1 ώρα πίσω progress και πρέπει πάλι από την αρχή είναι deal breaker δυστυχώς. Φαντάζομαι είναι χαρακτηριστικό του genre αλλά δεν με βολεύει από θέμα χρόνου. Κρίμα και μου άρεσε το gameplay.

Είναι στα χαρακτηριστικά του είδους η κυκλικότητα. Το καλό με το hades είναι ότι τα run είναι κοντά στο μισάωρω (κρίνοντας από τα 2 ή 3 ) που έχω καταφέρει. Παράλληλα έχει και πολλά πράγματα που μαζεύεις που βοηθάνε στα επόμενα run σε αντίθεση με παιχνίδια όπως το isaac που δεν σου έδινε την αίσθηση ότι δυναμώνεις άλλα την αίσθηση ότι ξεκλειδώνεις πιο δύσκολες περιοχές μόνο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...