Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγικη εταιρεια - eshop


mnihil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Καποιες ερωτησεις αν γνωριζει κανεις να με κατευθυνει. Θελω να φτιαξω ενα ειδος e-shop και να δουλευω με πωλησεις στο instagram,facebook κλπ. Θα φερνω διαφορα προιοντα απο ευρωπη ή κινα. Επισης σκεφτομαι να πουλαω και σε μαγαζια ελλαδα σαν πλασια κατα καποιο τροπο. 

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης.

1) Χρειαζομαι καποια συγκεκριμενη αδεια λειτουργιας? Εννοω σκεφτομαι οτι θα κανω μια ατομικη επιχειρηση με ενα λογιστη, θα βρω μια αποθηκουλα για εδρα και για αποθηκευση και θα επιλεξω διαφορους καδ για εισαγωγη, εμπορια κλπ. Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος περιορισμος? Αν μεσα σε αυτα που θα φερω ειναι και αναψυκτικα στυλ redbull θελει καποια εξτρα αδεια?

2) Αυτοι που πουλανε χυμα στο instagram το κανουν τελειως μαυρα, σωστα? Αν σε πιασουν ειναι φορολογικο αδικημα ή ποινικο?

3) Για να κανεις εισαγωγη απο κινα υπαρχει καποια σελιδα που να σε βοηθαει να υπολογισεις το κοστος με τους δασμους?

4) Διορθωστε με αν δεν εχω καταλαβει σωστα. Τωρα με μια ατομικη επιχειρηση μπορεις να βαλεις οσους καδ θελεις. Ετσι μπορεις πχ να εισαι εισαγωγεας gadget, και να βαλεις και ενα αλλο καδ για εισαγωγη και εμπορια μεταχειρισμενων αυτοκινητων. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mnihil είπε

Γεια σας. Καποιες ερωτησεις αν γνωριζει κανεις να με κατευθυνει. Θελω να φτιαξω ενα ειδος e-shop και να δουλευω με πωλησεις στο instagram,facebook κλπ. Θα φερνω διαφορα προιοντα απο ευρωπη ή κινα. Επισης σκεφτομαι να πουλαω και σε μαγαζια ελλαδα σαν πλασια κατα καποιο τροπο. 

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης.

1) Χρειαζομαι καποια συγκεκριμενη αδεια λειτουργιας? Εννοω σκεφτομαι οτι θα κανω μια ατομικη επιχειρηση με ενα λογιστη, θα βρω μια αποθηκουλα για εδρα και για αποθηκευση και θα επιλεξω διαφορους καδ για εισαγωγη, εμπορια κλπ. Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος περιορισμος? Αν μεσα σε αυτα που θα φερω ειναι και αναψυκτικα στυλ redbull θελει καποια εξτρα αδεια?

2) Αυτοι που πουλανε χυμα στο instagram το κανουν τελειως μαυρα, σωστα? Αν σε πιασουν ειναι φορολογικο αδικημα ή ποινικο?

3) Για να κανεις εισαγωγη απο κινα υπαρχει καποια σελιδα που να σε βοηθαει να υπολογισεις το κοστος με τους δασμους?

4) Διορθωστε με αν δεν εχω καταλαβει σωστα. Τωρα με μια ατομικη επιχειρηση μπορεις να βαλεις οσους καδ θελεις. Ετσι μπορεις πχ να εισαι εισαγωγεας gadget, και να βαλεις και ενα αλλο καδ για εισαγωγη και εμπορια μεταχειρισμενων αυτοκινητων. Σωστα?

Οι ερωτήσεις σου είναι για ειδικευμένους του εκάστοτε εμπορικού κλάδου, αμφιβάλω ότι κάποιος που δεν έχει επιχειρήσει μπορεί να της απαντήσει. Το τι ισχύει από κλάδο σε κλάδο ή από χώρα σε χώρα  μπορεί να διαφέρει πολύ, είναι γνωστό ότι τα τρόφιμα/αναψυκτικά απαιτούν περισσότερες άδειες και έχουν πιο πολλούς περιορισμούς συνήθως. Καλό είναι να δικτυωθείς με εμπόρους σε αυτό που θες να πουλήσεις και να μάθεις όπως και με ειδικούς δικηγόρους/λογιστές. Όσον αφορά τα μαύρα λεφτά από πωλήσεις σε social media αμφιβάλω αν αυτοί που το κάνουν ως μέρος της επιχείρησης τους το κάνουν μαύρα υποθέτοντας πάντα ότι έχουν ένα σοβαρό εισόδημα και προμηθευτή. 

Από ότι ξέρω αυτοί που εξάγουν μαζικά ή προμηθεύουν τοπικές αγορές με ξένα προϊόντα (το ίδιο πράγμα ουσιαστικά) πάνε στις χώρες των προμηθευτών και αναλαμβάνουν το shipping και τη προώθηση εκτός συνόρων. Τα στέλνουν σε retailers αμερική/ευρώπη μέσω εταιριών τους που έχουν στις χώρες που θα τα δώσουν ή μπορεί και απευθείας σε retailers. Οι retailers με τη σειρά τους τα προωθούν σε τοπικές αγορές ή μπορεί και ξένες όπως μέσω διαδικτύου ανάλογα το αντικείμενο και πόσο αποτελεσματικό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο. Γενικά θες να αξιοποιήσεις τη τοπική σου αγορά/τοποθεσία, αυτό είναι από τα βασικότερα πλεονεκτήματα σου στο εμπόριο φυσικών προϊόντων. Αυτό που περιγράφεις ακούγεται πιο πολύ σαν retailing παρά wholesaling ανάλογα βέβαια και το αντικείμενο καθώς στο εμπόριο πολλά μπορούν να γίνουν αλλά γενικά κανείς δε προτιμά να έχει παραπάνω μεσάζοντες από όσους χρειάζεται. Δε νομίζω να έρθει μαγαζί να τα πάρει από εσένα όταν μπορούν να τα πάρουν και εκείνοι από εκεί που τα πήρες εσύ εκτός αν υπονοείς ότι θα πας και θα κάνεις εταιρία στην κίνα. Ο μόνος τρόπος να τα πάρουν από εσένα είναι να μη μπορεί να τους τα στείλει αυτός από τον οποίο τα πήρες εσύ γιατί θα είχε μεγάλος κόστος και πολλά ρίσκα. Η εξαγωγή έχει τεράστια ρίσκα, καράβια βουλιάζουν και χάνονται τεράστια αποθέματα μερικές φορές. Υπάρχουν πολλοί που εισάγαν από κίνα και χάσανε πολλά χιλιάρικα εξαιτίας αυτού. Υπάρχει μεγάλο κόστος στη προώθηση και υποστήριξη ενός τέτοιου εγχειρήματος.

Θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ με τη μαζική εξαγωγή ή έστω να κάνω διαδικτυακό retailing αλλά με Έλληνες προμηθευτές, είμαστε και εμείς φτωχή χώρα οπότε όλο και κάποια ευκαιρία θα υπάρχει εδώ. Δεν 'έχω ιδέα όμως τι παράγουμε.  

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογιστης - εκτελωνιστης τα πρωτα βηματα αφου εχεις βρει τι θελεις να κανεις η

αν πας στο επιμελητηριο η στη Κινεζικη πρεσβεια λεω ΠΧ θα βρεις ενδιαφερομενες εταιρειες που ενδιαφερονται να πουλησουν εμπορευμα Ελλαδα

ορισμενα προιοντα δεν μπορεις να τα φερεις αν δεν εχεις προυποθεσεις πχ red bull μιας και την ανεφερες γιατι εχει αποκλειστικο αντιπροσωπο εκτος αν παιρνεις απο retailer που δε συμφερει

ομοιως αν πας στη mercedes και της πεις οτι θελεις να πουλας αυτοκινητα στην Ελλαδα

ορισμενες εταιρειες θελουν τα χρηματα προκαταβολικα  Κινα και λοιπα η ακομα και εκδοση εγγυητικων αν τα βρειτε για πληρωμες με δοσεις(στα λεω απλα)

οποτε πρεπει να εχεις και αναλογο προφιλ σε τραπεζα γιατι και αυτες δε δινουν εγγυησεις για πλακα

οι εισαγωγες ειναι ποιο πολυπλοκες απο τις εξαγωγες που δεν εχουν τη ταλαιπωρια μιας εισαγωγης απο τριτη χωρα

 

 

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...