Προς το περιεχόμενο

Η Huawei μηνύει την Ομοσπονδιακή Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών των ΗΠΑ


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, aypnia είπε

Νομίζω ότι δεν γνωρίζεις τι είναι μια πολυεθνική.

Πολυεθνική δεν σημαίνει ότι μια εταιρεία είναι από πολλές χώρες, ΟΛΕΣ οι εταιρείες είναι από μια χώρα, εκεί που είναι η έδρα τους.

Μια πολυεθνική παράγει αγαθά ή παρέχει υπηρεσίες σε δύο ή περισσότερες χώρες, εκτός από τη χώρα στην οποία έχει την έδρα της.

Αν το θέμα σου είναι γιατί οι πολυεθνικές από την Αμερική μονοπωλούν το software τι να σου πω, κανείς δεν έχει υποχρεώσει κανέναν να χρησιμοποιεί το software της Apple, της Microsoft ή της Google.

Όσο εύκολο είναι να πατήσεις live dot com ή youtube dot com άλλο τόσο εύκολο είναι να πατήσει dailymotion dot com ή yandex dot com

Εναλλακτικές αμερικανικού software υπάρχουν ήδη, δεν χρειάζεται να φτιαχτεί όπως λες, υπάρχει ήδη.

Σωστά νομίζεις. Δεν ξέρω οικονομικά ή όπου υπάγεται ορισμός που έδωσες για τις πολυεθνικές. Εγώ θέλω να υπάρχει μια mainstream πλατφόρμα που να μην μπορεί να αποκλείσει κανέναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Σωστά νομίζεις. Δεν ξέρω οικονομικά ή όπου υπάγεται ορισμός που έδωσες για τις πολυεθνικές. Εγώ θέλω να υπάρχει μια mainstream πλατφόρμα που να μην μπορεί να αποκλείσει κανέναν. 

Αυτό δεν μπορεί να γίνει με κλειστού κώδικα software όπου μια εταιρεία είναι πίσω από την ανάπτυξη του.

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με ανοικτού κώδικα λογισμικό όπου καθένας μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό.

Έτσι έχουν πρόσβαση όλοι πχ στο Android και κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει κανέναν από τη χρήση του.

Βέβαια υπάρχουν άλλες περιπτώσεις που αυτό απλά είναι ανέφικτο.

Αν δεν είναι μια εταιρεία πίσω από μια πλατφόρμα πχ που κάνει video streaming ποιος θα πληρώνει τους servers;

Η κοινότητα και με donations; Θα έκλεινε σε 2 εβδομάδες το μέγιστο.

Καλώς ή κακώς mainstream πλατφόρμα χωρίς κάποιον να ρίχνει χρήμα από πίσω είναι κάτι το ουτοπικό.

Όπως κανείς δεν πρόκειται να μοιράσει δωρεάν smartphones, έτσι κανείς δεν πρόκειται να μοιράσει δωρεάν υπηρεσίες αν δεν πληρώνεται με κάποιο τρόπο.

Όπως χρειάζεσαι χρήμα για να παράξεις hardware έτσι χρειάζεσαι χρήμα για να παράξεις μια mainstream πλατφόρμα.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 04/12/2019 at 10:47, Grimson said:

Σίγουρα θα δικαιωθεί και θα πάρει και αποζημίωση 

 

On 04/12/2019 at 13:23, Grimson said:

Και σίγουρα θα έχει μια δίκαιη δικη

Τρομακτικά περισσότερες πιθανότητες από το να γινόταν το ανάποδο, δλδ αμερικάνικη εταιρεία να προσφύγει σε κινέζικο δικαστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τρομακτικά περισσότερες πιθανότητες από το να γινόταν το ανάποδο, δλδ αμερικάνικη εταιρεία να προσφύγει σε κινέζικο δικαστήριο...

Δηλαδή θα το κερδίσει και όλες οι Αμερικανικές εταιρείες θα βάλουν εξοπλισμό 5G της  Huawei, θα αγοράζει αμερικανικά εξαρτήματα και θα πουλάει συσκευές στην Αμερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Grimson said:

Δηλαδή θα το κερδίσει και όλες οι Αμερικανικές εταιρείες θα βάλουν εξοπλισμό 5G της  Huawei, θα αγοράζει αμερικανικά εξαρτήματα και θα πουλάει συσκευές στην Αμερική

Δλδ περισσότερες πιθανότητες από αυτές σε περίπτωση που έκανε κάτι αντίστοιχο μια αμερικανική εταιρεία σε κινέζικο δικαστήριο, ακόμα κι αν ήταν για κάτι τόσο προφανές όσο το 1+1=2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δλδ περισσότερες πιθανότητες από αυτές σε περίπτωση που έκανε κάτι αντίστοιχο μια αμερικανική εταιρεία σε κινέζικο δικαστήριο, ακόμα κι αν ήταν για κάτι τόσο προφανές όσο το 1+1=2.

Δεν έχει καμία πιθανότητα να κερδίσει το δικαστήριο.Μη σου πω ότι περισσότερες πιθανότητες έχει αμερικανική εταιρεία να κερδίσει σε κινέζικο δικαστήριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 minutes ago, Grimson said:

Δεν έχει καμία πιθανότητα να κερδίσει το δικαστήριο.Μη σου πω ότι περισσότερες πιθανότητες έχει αμερικανική εταιρεία να κερδίσει σε κινέζικο δικαστήριο 

Για αυτό έχουν σκιστεί όλες οι εταιρείες στις αγωγές σε κινέζικα δικαστήρια όταν τους αντιγράφουν τα προϊόντα και τα πουλάνε οι Κινέζοι εντός Κίνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...