Προς το περιεχόμενο

Linux mint σε usb


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να το κάνεις όμως αυτό...

Τέλος πάντων, η εγκατάσταση σε usb δεν διαφέρει από μια κανονική εγκατάσταση.

Τσίμπα έναν οδηγό https://www.youtube.com/watch?v=cMMzobK1Clk

Υπόψη προσοχή στις ρυθμίσεις, μην πάει και σου βάλει κανένα bootloader στον βασικό δίσκο και σου χαλάσει το boot του συστήματος.
Καλύτερα τον κύριο σκληρό σου να τον έχεις ξεσυνδεμένο κατά την διαδικασία (για σιγουριά)

 

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θέλω να μπλέξω με dual boot όπως και πρέπει να έχω και Windows...Αν γίνει μέσω rufus, θα φτιάξει και νέο bootloader;

Λογικά όχι, έτσι;

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Δε θέλω να μπλέξω με dual boot όπως και πρέπει να έχω και Windows...Αν γίνει μέσω rufus, θα φτιάξει και νέο bootloader;

Λογικά όχι, έτσι;

Οχι αλλά δεν θα έχεις κανονική εγκατάσταση. Αυτό που θα έχεις θα είναι ένα live usb για να κάνεις εγκατάσταση, ενώ persistence partition έχει μόνο σε ubuntu 19.10 ή debian 10 και μετά, με το rufus 3.8 η νεότερο.

Τι θα πρότεινα: Φτιάξε live usb με το rufus, ξεσύνδεσε τον δίσκο σου, και βάλε το mint σε ένα καλό usb3 στικάκι με ΠΟΛΥ χώρο *αν είναι για στικάκι πάντως μήπως καλύτερα να κοίταζες σε καμία πιο minimal διανομή ή που να έχει επιλογή για minimal εγκατάσταση.

Επίσης από το πρόγραμμα εγκατάστασης, μπορείς στις προχωρημένες επιλογές να επιλέξεις αν και πού θα βάλει τον grub loader, αλλά αν δεν έχεις εμπειρία μπορεί να τα κάνεις και έτσι σαλάτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα δοκιμάσω το iso και ίσως πάω σε dual boot.

Το κακό είναι ότι έβαλα το iso σε στικάκι και αφού ξεκινάω με bios και προτεραιότητα συσκευών, μου πετάει "bootmgr is missing"...

Καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...