Προς το περιεχόμενο

Dedicated buttons για αλλαγή ρυθμίσεων σε σώματα φωτογραφικών μηχανών


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

γινεται 100% στην Olympus. Απλα ως γνωστο για να καταλαβεις τα μενου της Olympus χρειαζεσαι το manual...και για να καταλαβεις το manual χρειαζεσαι online οδηγο! Σου δινω Link ακριβως για το manual focus, αν ψαξεις την ιστοσελιδα θα βρεις και αλλα πολλα
http://www.ayton.id.au/wiki/doku.php?id=omd:focus_manual

     Τώρα πλάκα μου κάνεις η σοβαρολογεις ....... γνωστό και μη εξαιρετεο λαϊκό άσμα ....... 😂😂😂 ...... ευχαριστώ πάντως ........ δουλεύω ακόμη με την em 10 mark ii κάτι που είναι χρονοβόρα διαδικασία ώστε να εξοικειωθω , όταν λέω δουλεύω σημαίνει βγάζω φωτογραφίες ......... ειλικρινά ευχαριστώ για την βοήθεια ........ no offense ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2019 στις 9:54 ΠΜ, babisskg είπε

   Τελικά είναι τόσο απαραίτητη η ύπαρξη dedicated buttons η όχι και πόσα τελικά μπορούν να υπάρξουν η πόσα προτιμάτε κλπ .

Εκτιμώ πολύ μια compact ή μια compact mirrorless, αλλά σε μια που έχω (Lumix GM1) παρά το γεγονός ότι υπάρχει η δυνατότητα πολλών ρυθμίσεων, η εργονομία της είναι τέτοια που είναι αρκετά κουραστικό να τη χρησιμοποιώ σε οποιαδήποτε άλλο πρόγραμμα εκτός από το παντελώς αυτόματο. Παρόμοια (και ειδικά εκεί) με μια Sony a5000 που χρησιμοποιώ ευκαιριακά. Η εργονομία της είναι άθλια. Έχω όμως καταλήξει πως αν ξέρεις τι κάνεις με αυτό που κάνεις και τι απαιτήσεις έχεις, μπορείς εκ περιτροπής να χρησιμοποιείς είτε μηχανές με πολλά χειριστήρια είτε άλλες που η δουλειά γίνεται quick and dirty. Κάθε προσέγγιση έχει τη λογική της.

Στις 1/12/2019 στις 10:37 ΠΜ, nickolas είπε

Πρέπει κανεις να ξεφύγει από το full manual που τελικά σπάνια πραγματικά χρειάζεται. 

To full manual (Μ) πρόγραμμα έκθεσης είναι πολύ συνηθισμένο ακόμα και για έναν όχι πολύ έμπειρο ερασιτέχνη σαν εμένα. Τα παραδείγματα πολλά: φωτογραφία πορτραίτου (ή αντικειμένων γενικά) με φλας και κόντρα ήλιο (όπου θέλουμε να εκθέσουμε για background με κορεσμένα χρώματα), φωτογραφία σιλουέτας, φωτογραφία macro, φωτογραφία millky way, φωτογραφία σελήνης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλεις τις ρυθμίσεις που θέλεις όταν υπάρχουν εξειδικευμένα χειριστήρια και ξέρεις τη μηχανή , θες δεν θες 1-2 δευτερόλεπτα.

Με μενού και πολλαπλές επιλογές ο χρόνος 20πλασιάζεται . Μπορεί και παραπάνω. 

Στις περισσότερες φωτογραφίες άλλωστε από την προηγούμενη στην επόμενη , δεν θα χρειαστεί μεγάλη απόκλιση των ρυθμίσεων. Απίθανο δηλαδή από f/4 στη μία να πας σε f/22 στην επόμενη .

Οπότε αν από f/4 θες να πάς σε f/5.6 δίνεις μια στροφή στη ροδέλα χωρίς καν να κοιτάξεις. Ούτε δευτερόλεπτο δεν θες. 

Με χρήση μενού, κάθε αλλαγή θέλει το χρόνο της . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Εκτιμώ πολύ μια compact ή μια compact mirrorless, αλλά σε μια που έχω (Lumix GM1) παρά το γεγονός ότι υπάρχει η δυνατότητα πολλών ρυθμίσεων, η εργονομία της είναι τέτοια που είναι αρκετά κουραστικό να τη χρησιμοποιώ σε οποιαδήποτε άλλο πρόγραμμα εκτός από το παντελώς αυτόματο. Παρόμοια (και ειδικά εκεί) με μια Sony a5000 που χρησιμοποιώ ευκαιριακά. Η εργονομία της είναι άθλια. Έχω όμως καταλήξει πως αν ξέρεις τι κάνεις με αυτό που κάνεις και τι απαιτήσεις έχεις, μπορείς εκ περιτροπής να χρησιμοποιείς είτε μηχανές με πολλά χειριστήρια είτε άλλες που η δουλειά γίνεται quick and dirty. Κάθε προσέγγιση έχει τη λογική της.

To full manual (Μ) πρόγραμμα έκθεσης είναι πολύ συνηθισμένο ακόμα και για έναν όχι πολύ έμπειρο ερασιτέχνη σαν εμένα. Τα παραδείγματα πολλά: φωτογραφία πορτραίτου (ή αντικειμένων γενικά) με φλας και κόντρα ήλιο (όπου θέλουμε να εκθέσουμε για background με κορεσμένα χρώματα), φωτογραφία σιλουέτας, φωτογραφία macro, φωτογραφία millky way, φωτογραφία σελήνης κλπ.

    Κάθε προσέγγιση έχει την λογική της κάτι πολύ σωστό , αυτό που λειτουργεί για τον καθένα καλύτερα .

27 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για να βάλεις τις ρυθμίσεις που θέλεις όταν υπάρχουν εξειδικευμένα χειριστήρια και ξέρεις τη μηχανή , θες δεν θες 1-2 δευτερόλεπτα.

Με μενού και πολλαπλές επιλογές ο χρόνος 20πλασιάζεται . Μπορεί και παραπάνω. 

Στις περισσότερες φωτογραφίες άλλωστε από την προηγούμενη στην επόμενη , δεν θα χρειαστεί μεγάλη απόκλιση των ρυθμίσεων. Απίθανο δηλαδή από f/4 στη μία να πας σε f/22 στην επόμενη .

Οπότε αν από f/4 θες να πάς σε f/5.6 δίνεις μια στροφή στη ροδέλα χωρίς καν να κοιτάξεις. Ούτε δευτερόλεπτο δεν θες. 

Με χρήση μενού, κάθε αλλαγή θέλει το χρόνο της . 

   Έτσι είναι , κάποιος που έχει εξοικειωθεί με ένα σύστημα αισθάνεται ιδιαίτερα άνετα και μπορεί να προχωρήσει σε αλλαγές πολύ γρήγορα , λέμε πόσο απαραίτητο είναι αυτό τελικά , αν δλδ υπάρχει πραγματικά τέτοια ανάγκη , τελικά χρειάζεται στην πράξη να κάνει κανείς περισσότερες από μία άντε δυο αλλαγές σε δεδομένη στιγμή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σημερινές οθόνες αφής, κάνουν εύκολες τις ρυθμίσεις ακόμα και σε μηχανές που πιάνεις για πρώτη φορά.

 

Εγώ κάθε φορά που έπιανα την EOS 70D , έχοντας ξεχάσει τα χειριστήρια, προσέφευγα μόνιμα στην οθόνη αφής για να μην ψάχνομαι.

Όταν έπιανα την EOS 40D , δεν μπορούσα να βρω το +/- με τίποτα.

 

 

Αν χρησιμοποιώ συχνά μια και μόνο μηχανή, τα dedicated κουμπιά είναι απαραίτητα και για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ks2 που εχει 2 ροδελες ειναι απιστευτα χρησιμα.

Την εχω ειτε μονιμα σε αυτο iso και αλλαζω απλα me thn ροδελα. Εναλακτικα σε program και αλλαζοντας την καθε ροδελα για aperture η shutter priority

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εργονομία της α5000 είναι εξαιρετική και είναι εντυπωσιακό πόσα πολλά έχεις στο χέρι σου άμεσα με τόσα λίγα φυσικά κουμπιά.

Η α7ιι έχει 4 προγραμματιζόμενα που επιλέγεις πρακτικά από όλο το μενού τι θες να παραμετροποιούν.

Προσωπικά με έχει βολέψει αφάνταστα η γρήγορη εναλλαγή από μονή εστίαση σε συνεχής και ο επιλογέας σημείου εστίασης.

Στη ροδέλα-επιλογέα έχω στη περιστροφή το ISO και με τις άλλες δυο ροδέλες παίζω πολύ εύκολα με το χρόνο και το διάφραγμα.

Δε τραβάω ποτέ στο αυτόματο.

Δεν υπάρχει λόγος :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...