Προς το περιεχόμενο

Dedicated buttons για αλλαγή ρυθμίσεων σε σώματα φωτογραφικών μηχανών


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Το ανοίγω ώστε να καταθέσετε τις απόψεις σας , τις εμπειρίες σας , τις προσωπικές σας προτιμήσεις , γύρω από την ανάγκη ύπαρξης η όχι dedicated buttons ( αφιερωμένων κουμπιών ) εξωτερικά στο σώμα μιας φωτογραφικής μηχανής με σκοπό την πιο εύκολη προσπέλαση σε συγκεκριμένα υπομενού λειτουργιών η μπορεί τελικά κάποιος να ζήσει και με το γνωστό four way controller το οποίο συναντάμε κατά κόρον σε pocket συστήματα , entry level σώματα κλπ .

   Αφορμή στάθηκε η δήλωση κάποιου , πως " ζοριστηκε " από την έλλειψη και την ανυπαρξία τέτοιων κουμπιών σε κάποιο σώμα διότι αναγκάστηκε να μπαίνει συνέχεια ??? μέσα στο μενού , χρησιμοποιώντας το four way controller .

   Τελικά είναι τόσο απαραίτητη η ύπαρξη dedicated buttons η όχι και πόσα τελικά μπορούν να υπάρξουν η πόσα προτιμάτε κλπ .

  Για την αποφυγή παρανοήσεων , καλό είναι να μείνουμε στο τεχνικό μέρος αποφεύγοντας τις ρήσεις περί " καλών η μη φωτογραφιών " .

  Πόσο συχνά αλλάζει κάποιος η έχει ανάγκη να αλλάξει κάποια / κάποιες παραμέτρους σε έναν συνηθισμένο φωτογραφικό περίπατο . Πόσο συχνά είστε αναγκασμένοι να μπείτε μέσα στο μενού .

  Όσοι πιστοί προσέλθετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κανεις να ξεφύγει από το full manual που τελικά σπάνια πραγματικά χρειάζεται. 
 

Προσωπικά με φωτεινό φακό τραβάω σε Aperture priority ημέρα και shutter priority βράδυ. 
 

Αλλα σίγουρα το να έχεις 3 χειριστήρια είναι ωραίο και οι καλές εταιρείες το χρησιμοποιούν για να σε χρεώνουν περισσότερο. 
 

Υγ. Πολλοί επαγγελματίες τραβάνε κάνοντας ελάχιστες ρυθμίσεις. 
Πχ. Έχουν τον f/1.0 1.2 η 1.4 prime τους ανοιχτό, έχουν ένα ISO 200 η 400 ( ενίοτε και μεγαλύτερο) με στόχο το προκύπτουν shutter speed τους να είναι πάντα υψηλό (ας πούμε μέχρι 1/200s)
Δε θα ασχοληθούν την ISO400 1/1600s φωτο να την πάρουν σε ISO100 1/400s. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αυτος ο καποιος προφανως ειμαι εγω θα πω την αποψη μου κ εδω.

Πιστευω οτι αυτη η ερωτηση πραγματικα δεν εχει λογο υπαρξης. Το γεγονος και μονο οτι τα εξτρα dedicated buttons και η ευκολια προσβασης σε γρηγορες αλλαγες ρυθμισεων της μηχανης βρισκονται σε ολα τα enthusiast και πανω μοντελα καθε εταιρειας και απουσιαζουν απο τα entry level μοντελα, δειχνει το αν ειναι σημαντικα η οχι. Απο κει και περα ο καθενας αναλογα με τη χρηση και τις αναγκες αποφασιζει αν τα χρειαζεται (ολα η καποια απο αυτα) κ αναλογα αποφασιζει ποιο σωμα θελει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε φορα που πιανω entry level nikon με εκνευριζει αφανταστα η δυσκολια στο να ρυθμισω τις 3 βασικες παραμετρους, πραγμα που σε olympus και fuji ειναι αμεσα προσβασιμο. Απο κει και περα, ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες που τις εκτιμας οταν υπαρχουν αλλα δεν ειναι και λογος αναβαθμισης. Πχ εφοσον εχω dial για το metering mode το αλλαζω πιο συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

Τελικά είναι τόσο απαραίτητη η ύπαρξη dedicated buttons η όχι και πόσα τελικά μπορούν να υπάρξουν η πόσα προτιμάτε κλπ .

 Πόσο συχνά αλλάζει κάποιος η έχει ανάγκη να αλλάξει κάποια / κάποιες παραμέτρους σε έναν συνηθισμένο φωτογραφικό περίπατο . Πόσο συχνά είστε αναγκασμένοι να μπείτε μέσα στο μενού .

Πολυ ωραιο θεμα

Χρειαζομαι/θα ηθελα απο κουμπiα τα εξης dedicated πανω στη καμερα: ISO, Exp Comp ,back button focus,Επιλογεα σημειου Focus, Focus Magnifier για μανουαλ φακους εστιαση και σπανιως Aperture DOF Preview

Στα μενου σπανια μπαινω αφου τραβαω σχεδον παντα Μ+ΑutoISO και RAW+JPG...Δεν υπαρχει λογος να μπω αν αυτα τα δυο ειναι επιλεγμενα

Ειναι λιγο ενοχλητικο οτι οταν βαζω τη καμερα στο τριποδο πρεπει να μπω στο μενου να απενεργοποιησω το IBIS ..θα ψαξω μηπως γινεται να απενεργοποιειται με καποια συντομευση/κουμπι.

Στη μιρρορλες που εχω δεν εχει autoISO σε Μ λειτουργια οποτε σχεδον 90% των φορων τη δουλευω σε Προτεραιοτητα διαφραγματος που υποστηριζει αυτοΙSO. Μπορει να εχει χειροτερη εργονομια αλλα λογω οτι ειναι παναλαφρη με κανει να θελω να τη παρω συνεχεια μαζι μου.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, afterhours είπε

Πολυ ωραιο θεμα

Χρειαζομαι/θα ηθελα απο κουμπiα τα εξης dedicated πανω στη καμερα: ISO, Exp Comp ,back button focus,Επιλογεα σημειου Focus, Focus Magnifier για μανουαλ φακους εστιαση και σπανιως Aperture DOF Preview

Στα μενου σπανια μπαινω αφου τραβαω παντα Μ+ΑutoISO και RAW+JPG...Δεν υπαρχει λογος να μπω αν αυτα τα δυο ειναι επιλεγμενα

     Ευχάριστη η παρέμβαση , ξέχασα να σημειώσω πως λίγο πολύ κάποιος exposure comp επιλογέας υπάρχει συνήθως και με όποια μορφή , ακόμη και σε entry level DSLR σώματα η και σε compact μηχανές . 

   Ναι , κάποια άμεση επιλογή για focus peaking και magnifier είναι καλή λύση την οποία πιστεύω να την δώσουν κάποτε ενσωματωμένη στο EVF , γιατί όχι .

   Επίσης δεν κρύβω πως ανακινησα το ζήτημα και γιατί γερνάω , όχι φωτογραφικά , οπότε οι αυτόματες λύσεις έχουν αρχίσει να με τραβάνε .

35 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

καθε φορα που πιανω entry level nikon με εκνευριζει αφανταστα η δυσκολια στο να ρυθμισω τις 3 βασικες παραμετρους, πραγμα που σε olympus και fuji ειναι αμεσα προσβασιμο. Απο κει και περα, ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες που τις εκτιμας οταν υπαρχουν αλλα δεν ειναι και λογος αναβαθμισης. Πχ εφοσον εχω dial για το metering mode το αλλαζω πιο συχνα

     Δλδ πόσο συχνά χρειάζεσαι να αλλάξεις το ISO , κάτι που σαφώς γίνεται όχι εύκολα σε μια D3300 ας πούμε . Εννοώ πως είσαι σε φωτογραφικό περίπατο , οπότε πόσο συχνή είναι η ανάγκη για αλλαγή σε μια τέτοια παράμετρο .

43 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Επειδη αυτος ο καποιος προφανως ειμαι εγω θα πω την αποψη μου κ εδω.

Πιστευω οτι αυτη η ερωτηση πραγματικα δεν εχει λογο υπαρξης. Το γεγονος και μονο οτι τα εξτρα dedicated buttons και η ευκολια προσβασης σε γρηγορες αλλαγες ρυθμισεων της μηχανης βρισκονται σε ολα τα enthusiast και πανω μοντελα καθε εταιρειας και απουσιαζουν απο τα entry level μοντελα, δειχνει το αν ειναι σημαντικα η οχι. Απο κει και περα ο καθενας αναλογα με τη χρηση και τις αναγκες αποφασιζει αν τα χρειαζεται (ολα η καποια απο αυτα) κ αναλογα αποφασιζει ποιο σωμα θελει.

   Προφανώς όχι , το να έγινες όμως αφορμή ώστε να κατατεθούν απόψεις και εμπειρίες από την χρήση νομίζω είναι στην θετική πλευρά , οπότε καλά έκανες .

   Δώσε μας ένα δείγμα εικόνας από μία τελευταία εξόρμηση σου και περιέγραψε μας τι χρειάστηκε να αλλάξεις , αν χρειάστηκε , την μηχανιστική διαδικασία δλδ .

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Πρέπει κανεις να ξεφύγει από το full manual που τελικά σπάνια πραγματικά χρειάζεται. 
 

Προσωπικά με φωτεινό φακό τραβάω σε Aperture priority ημέρα και shutter priority βράδυ. 
 

Αλλα σίγουρα το να έχεις 3 χειριστήρια είναι ωραίο και οι καλές εταιρείες το χρησιμοποιούν για να σε χρεώνουν περισσότερο. 
 

Υγ. Πολλοί επαγγελματίες τραβάνε κάνοντας ελάχιστες ρυθμίσεις. 
Πχ. Έχουν τον f/1.0 1.2 η 1.4 prime τους ανοιχτό, έχουν ένα ISO 200 η 400 ( ενίοτε και μεγαλύτερο) με στόχο το προκύπτουν shutter speed τους να είναι πάντα υψηλό (ας πούμε μέχρι 1/200s)
Δε θα ασχοληθούν την ISO400 1/1600s φωτο να την πάρουν σε ISO100 1/400s. 

    Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό , τελικά είναι τόσο απαραίτητο το manual mode , ας ευχηθούμε με την συμμετοχή όλων να βγουν αξιόλογα συμπεράσματα .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δλδ πόσο συχνά χρειάζεσαι να αλλάξεις το ISO , κάτι που σαφώς γίνεται όχι εύκολα σε μια D3300 ας πούμε . Εννοώ πως είσαι σε φωτογραφικό περίπατο , οπότε πόσο συχνή είναι η ανάγκη για αλλαγή σε μια τέτοια παράμετρο .

Το κυριοτερο θεμα δεν ειναι ποσο συχνα θα το κανεις αλλα ποσο γρηγορα μπορεις να το κανεις. Μπορει να χρειαστει να το αλλαξεις 2 φορες, αλλα μπορει να ειναι κ ο λογος που δεν προλαβες να παρεις ενα κλικ που ηθελες. Οχι μονο το iso αλλα κ πολλες αλλες ρυθμισεις, οπως το να γυρισεις απο single point autofocus σε continuous για να κανεις track ενα κινουμενο θεμα, η το να γυρισεις σε burst mode. 

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό , τελικά είναι τόσο απαραίτητο το manual mode , ας ευχηθούμε με την συμμετοχή όλων να βγουν αξιόλογα συμπεράσματα .

Ειναι το πιο απαραιτητο χαρακτηριστικο μιας φωτογραφικης μηχανης. Μηχανη χωρις τα εξτρα κουμπια υπαρχει. Μηχανη χωρις manual mode δεν υπαρχει. Αλλο αν καποιος δεν μπορει η δεν θελει να το χρησιμοποιησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimskeet2002 είπε

Το κυριοτερο θεμα δεν ειναι ποσο συχνα θα το κανεις αλλα ποσο γρηγορα μπορεις να το κανεις. Μπορει να χρειαστει να το αλλαξεις 2 φορες, αλλα μπορει να ειναι κ ο λογος που δεν προλαβες να παρεις ενα κλικ που ηθελες. Οχι μονο το iso αλλα κ πολλες αλλες ρυθμισεις, οπως το να γυρισεις απο single point autofocus σε continuous για να κανεις track ενα κινουμενο θεμα, η το να γυρισεις σε burst mode. 

Ειναι το πιο απαραιτητο χαρακτηριστικο μιας φωτογραφικης μηχανης. Μηχανη χωρις τα εξτρα κουμπια υπαρχει. Μηχανη χωρις manual mode δεν υπαρχει. Αλλο αν καποιος δεν μπορει η δεν θελει να το χρησιμοποιησει...

    Αυτό είπα και προηγουμενα , δώστε μας ένα δείγμα και περιγράψτε μας τι ακριβώς χρειάστηκε να αλλάξετε και πως το κάνατε ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Αυτό είπα και προηγουμενα , δώστε μας ένα δείγμα και περιγράψτε μας τι ακριβώς χρειάστηκε να αλλάξετε και πως το κάνατε ......... 

Skate by the sea

Σ αυτη τη φωτο πχ προλαβα κ αλλαξα απο single point σε group AF για να παρω αυτη τη φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Skate by the sea

Σ αυτη τη φωτο πχ προλαβα κ αλλαξα απο single point σε group AF για να παρω αυτη τη φωτο.

      Προσωπικά χαίρομαι για το δείγμα δουλειάς , δεύτερον διότι είστε συγχωριανός , τρίτον πραγματικά χρειάζομαι την εξήγηση και την λογική πίσω από την κίνηση αλλαγής του τρόπου εστίασης .

    Έχω εξηγήσει ήδη πως ο σκοπός της παρουσίασης είναι να βγουν συμπεράσματα χρήσιμα για όλους , ώστε να πούμε κάποια ναι και κάποια όχι σε διάφορα πράγματα .

    Αυτό που βλέπω προσωπικά είναι μία πολύ καλή λήψη εστιασμένη στον άνθρωπο που τρέχει η διορθωστε με .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Ναι , κάποια άμεση επιλογή για focus peaking και magnifier είναι καλή λύση την οποία πιστεύω να την δώσουν κάποτε ενσωματωμένη στο EVF , γιατί όχι .

Στην fuji τουλαχιστον υπαρχει το focus check οπου γυρνας το δαχτυλιδι εστιασης αν εισαι ηδη εστιασμενος (af+mf) και κανει magnify στο σημειο εστιασης μονο του + το peaking/normal/split image (οποια υποβοήθηση εχεις διαλεξει), παντα μεσα στο evf. Γενικοτερα νομιζα οτι σε ολα τα συστηματα το peaking και το magnify γινεται στο evf, μου κανει εντυπωση αν λες οτι δεν ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

Στην fuji τουλαχιστον υπαρχει το focus check οπου γυρνας το δαχτυλιδι εστιασης αν εισαι ηδη εστιασμενος (af+mf) και κανει magnify στο σημειο εστιασης μονο του + το peaking/normal/split image (οποια υποβοήθηση εχεις διαλεξει), παντα μεσα στο evf. Γενικοτερα νομιζα οτι σε ολα τα συστηματα το peaking και το magnify γινεται στο evf, μου κανει εντυπωση αν λες οτι δεν ισχυει

    Η τουλάχιστον δεν το έχω δοκιμάσει στην em 10 mark ii , δεν λέω τίποτε περισσότερο μέχρις ότου είμαι βέβαιος . Το καλό είναι πως έχουμε ξεκάθαρα συμπεράσματα για συγκεκριμένες λειτουργίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Στην fuji τουλαχιστον υπαρχει το focus check οπου γυρνας το δαχτυλιδι εστιασης αν εισαι ηδη εστιασμενος (af+mf) και κανει magnify στο σημειο εστιασης μονο του + το peaking/normal/split image (οποια υποβοήθηση εχεις διαλεξει), παντα μεσα στο evf. Γενικοτερα νομιζα οτι σε ολα τα συστηματα το peaking και το magnify γινεται στο evf, μου κανει εντυπωση αν λες οτι δεν ισχυει

Ετσι οπως το λες ειναι...Στη μεγαλη τη σονυ που εχω παταω ενα αποκλειστικο κουμπι και στο ματακι του evf (ή στην οθονη lcd) μεγαλωνει η εικονα και εστιαζω με μανουαλ φακο στο ματι του προσωπου (σε πορτραιτο)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Η τουλάχιστον δεν το έχω δοκιμάσει στην em 10 mark ii , δεν λέω τίποτε περισσότερο μέχρις ότου είμαι βέβαιος . Το καλό είναι πως έχουμε ξεκάθαρα συμπεράσματα για συγκεκριμένες λειτουργίες .

γινεται 100% στην Olympus. Απλα ως γνωστο για να καταλαβεις τα μενου της Olympus χρειαζεσαι το manual...και για να καταλαβεις το manual χρειαζεσαι online οδηγο! Σου δινω Link ακριβως για το manual focus, αν ψαξεις την ιστοσελιδα θα βρεις και αλλα πολλα
http://www.ayton.id.au/wiki/doku.php?id=omd:focus_manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...