Προς το περιεχόμενο

Διαφορές φακών για NIKON


Levs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

κατι πιο φτηνο?? ερασιτεχνικη χρηση κανω 😁😁

Πόσο είναι το φτηνό για ερασιτεχνική χρήση; Αυτό είναι πιο φτηνό:

Tamron 85mm f1.8 VC.

https://www.skroutz.gr/s/8793021/Tamron-SP-85mm-f-1-8-DI-VC-USD-Nikon.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, vaggos400 είπε

κατι πιο φτηνο?? ερασιτεχνικη χρηση κανω 😁😁

Σε dx ή fx ;

Σε dx σου κάνει για πορτραίτο ένας 50ρης, που σε νίκον ισοδυναμεί με 75mm.  Π.χ.  ο AF-S Nikkor 50mm f/1.8G

Αν έχεις μεγάλη σειρά dx, παίρνεις και τον παλιό d , με 110 ευρώ. Πιο φθηνός δεν υπάρχει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πόσο είναι το φτηνό για ερασιτεχνική χρήση; Αυτό είναι πιο φτηνό:

Tamron 85mm f1.8 VC.

https://www.skroutz.gr/s/8793021/Tamron-SP-85mm-f-1-8-DI-VC-USD-Nikon.html

Ποσο καλυτερος ειναι ο tamron απο τον αντιστοιχο νικον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα και τη μάνα μου που τραβάμε φωτο για την πλάκα μας να το πω ετσι πιστευω ειναι καλη επιλογη στα 145 ευρω.. πολυ φθηνος πιστευω.. και θελω τα 200-300 mm  για να τραβαω και πιο μακρινες ληψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Anubis13 είπε

Ποσο καλυτερος ειναι ο tamron απο τον αντιστοιχο νικον?

Οπτικά, συχνά γράφεται ότι είναι ίσως καλύτερος, αλλά δε νομίζω ότι το βασικό του πλεονέκτημα είναι αυτό. Ή τουλάχιστον δεν περιμένω σημαντικές διαφορές. Η ουσιαστική διαφορά είναι η σταθεροποίηση εικόνας που έχει. Βέβαια μιλάμε για φωτεινούς φακούς, οπότε δεν έχουν ανάγκη τη σταθεροποίηση στον ίδιο βαθμό με άλλους. Παρόλα αυτά η δική μου εμπειρία δείχνει ότι η ατσθεροποίηση είναι σημαντική.

6 ώρες πριν, Levs είπε

Για μένα και τη μάνα μου που τραβάμε φωτο για την πλάκα μας να το πω ετσι πιστευω ειναι καλη επιλογη στα 145 ευρω.. πολυ φθηνος πιστευω.. και θελω τα 200-300 mm  για να τραβαω και πιο μακρινες ληψεις

Με μη σταθεροποιημένο τηλεφακό, θα παιδευτείς πολύ. Από τους πρώτους μου φακούς ήταν ένας Tamron 70-300 με κάπου 125 ευρώ. Μετά από κάποιο διάστημα, τον χάρισα στον αδερφό μου και ησύχασα. Αρχικά εκείνος τον εκτίμησε αλλά δεν άργησε να τον βάλει στην άκρη για χάρη ενός αντίστοιχου Tamron 70-300 με σταθεροποίηση (και κόστος κάπου 400 ευρώ). Η διαφορά τεράστια. Έβγαζε ακούνητες φωτογραφίες με χρόνους 1/10, κάτι αδύνατον με τον πρώτο φακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Οπτικά, συχνά γράφεται ότι είναι ίσως καλύτερος, αλλά δε νομίζω ότι το βασικό του πλεονέκτημα είναι αυτό. Ή τουλάχιστον δεν περιμένω σημαντικές διαφορές. Η ουσιαστική διαφορά είναι η σταθεροποίηση εικόνας που έχει. Βέβαια μιλάμε για φωτεινούς φακούς, οπότε δεν έχουν ανάγκη τη σταθεροποίηση στον ίδιο βαθμό με άλλους. Παρόλα αυτά η δική μου εμπειρία δείχνει ότι η ατσθεροποίηση είναι σημαντική.

Ενδιαφέρουσα απάντηση. Σκεφτόμουνα το nikon για καλά πορτέτα η και macro σε DX. Δεν παίζουν και στην ίδια τιμή. Ο tamron είναι 2 φορες ακριβότερος. Αξίζει τόσα πολλά η σταθεροποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Ενδιαφέρουσα απάντηση. Σκεφτόμουνα το nikon για καλά πορτέτα η και macro σε DX. Δεν παίζουν και στην ίδια τιμή. Ο tamron είναι 2 φορες ακριβότερος. Αξίζει τόσα πολλά η σταθεροποίηση

Η σταθεροποίηση κοστίζει. Υπάρχει όμως ένα brand DSLR που προσφέρει σταθεροποίηση στο σώμα (In-Body-Stabilization): Pentax. Που σημαίνει ότι θα γλιτώσεις μετά πολλά λεφτά από φακούς. Αν μάλιστα οι φακοί έχουν σταθεροποίηση, τότε η συνολική απόδοση του συστήματος αυξάνει ακόμα περισσότερο. Ακόμα και στα entry level μοντέλα, πράγματα όπως weather sealing, πεντάπρισμα (= καλύτερη εικόνα στο σκόπευτρο), IBIS, θεωρούνται δεδομένα στις Pentax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Η σταθεροποίηση κοστίζει. Υπάρχει όμως ένα brand DSLR που προσφέρει σταθεροποίηση στο σώμα (In-Body-Stabilization): Pentax. Που σημαίνει ότι θα γλιτώσεις μετά πολλά λεφτά από φακούς.

Τους φακούς θα τους πληρώνει φθηνότερα μόνο αν αγοράζει από βιτρίνες στην ελλάδα. Με την pentax, δεν θα έχει δυνατότητα να αγοράζει grey import, ούτε θα βρίσκει ευκαιρίες στο ίντερνετ όπως βάζει κατά καιρούς το αμαζον κτλ Και στην αγορά των μεταχειρισμένων ελάχιστα πράγματα θα βρίσκει . Για να πουλήσει κάτι δε σε pentax , λόγω μικρού target group ακόμη πιο δύσκολο.

Δυστυχώς που ισχύουν όλα αυτά ... αλλά ισχύουν . Κι εμένα μου αρέσουν πολύ οι pentax . Αν αγόραζα ό,τι ηθελα χωρίς να μπαίνει το οικονομικό θέμα , μάλλον Κ-1 ΜΚΙΙ θα ήθελα να έχω. 

 

Για τη σταθεροποίηση σε φακούς πορτραίτων , για φωτογράφιση πορτραίτου , δηλαδή ανθρώπων (ή ζώων) , η σταθεροποίηση είναι τελείως άχρηστη. 

Η σταθεροποίηση χρησιμεύει για ακίνητα θέματα, δηλαδή τοπία και κτίρια (και οχήματα ακινητοποιημένα π.χ.) και βοηθά στο να αυξήσει το χρόνο έκθεσης.

Αν βάλεις χρόνο έκθεσης κάτω από 1/80 σε πορτραίτα , αυξάνεται το ποσοστό των άχρηστων φωτογραφιών , λόγω του ότι θα είναι κουνημένες.

Δεν μπορείς να βγάλεις πορτραίτα με 1/10 ή 1/20 , που προσφέρει η σταθεροποίηση . 

Σε ταχύτητες 1/80 και γρηγορότερες, η σταθεροποίηση δεν δίνει τίποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τους φακούς θα τους πληρώνει φθηνότερα μόνο αν αγοράζει από βιτρίνες στην ελλάδα. Με την pentax, δεν θα έχει δυνατότητα να αγοράζει grey import, ούτε θα βρίσκει ευκαιρίες στο ίντερνετ όπως βάζει κατά καιρούς το αμαζον κτλ Και στην αγορά των μεταχειρισμένων ελάχιστα πράγματα θα βρίσκει . Για να πουλήσει κάτι δε σε pentax , λόγω μικρού target group ακόμη πιο δύσκολο.

Μεγάλο ποσοστό των χρηστών προτιμά να αγοράζει από Ελλάδα όταν η διαφορά είναι μικρή. Αυτό περιλαμβάνει κι εμένα, μολονότι έχω κάνει συχνά αγορές από το εξωτερικό. Ακόμα, κάποιοι δεν ενδιαφέρονται για τη μεταπώληση. Δεν αγοράζεις κάτι καταρχήν με σκοπό να το πουλήσεις.

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Δεν μπορείς να βγάλεις πορτραίτα με 1/10 ή 1/20 , που προσφέρει η σταθεροποίηση . 

Σε βεβαιώνω ότι ο Tamron 70-300 VC βγάζει στα 100mm με χρόνο 1/10 πιο καθαρά πορτραίτα από ότι ο πορτραιτοφακός 50mm f1.8G με χρόνο 1/20. Γιατί; Επειδή ο τελευταίος δεν έχει σταθεροποίηση. Το ίδιο και ο Nikkor 55-300mm VR (αν και η σταθεροποίησή του δεν είναι επιπέδου Tamron). Πρακτικά, χωρίς φλας, ο 50άρης μου φαίνεται άχρηστος. Πρέπει να έχω πολύ καλό φωτισμό για να ανεβάσω ταχύτητες, αλλά τότε είναι και πάλι άχρηστος επειδή το πορτραίτο κλείνει τα μάτια του.

 

Γενικά, παίζει ρόλο και το πόσο σταθερό είναι το χέρι. Το δικό μου είναι νομίζω πολύ σταθερό. Εκεί που βρήκα αρκετά άχρηστη τη σταθεροποίηση είναι στη φωτογραφία macro. Ποιός ξέρει, ίσως επειδή δεν είχα ποτέ macro φακό με σπουδία σταθεροποίηση. Π.χ. με τον Nikkor 55-300mm VR βγάζω οξύτερα πορτραίτα από τον Nikkor f2.8 105mm micro VR. Πως είναι δυνατόν αυτό; Πως είναι δυνατό με ένα σκοτεινό φακό να βγάζω καλύτερα πορτραίτα στα 130mm από ότι με έναν φωτεινό των 900 ευρώ στα 105mm; Κι όμως, γίνεται επειδή η σταθεροποίηση έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην απόδοση μεταξύ τους.

Για τους λόγους αυτούς νομίζω θα εκτιμούσα πολύ ένα σύστημα με IBIS όπως τις Pentax.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μέχρι τα 200 πραγματικά χιλ δεν υπάρχει ανάγκη σταθεροποίησης για μένα , προσέξτε γράφω για μένα , από εκεί και πέρα τα πράγματα αγριευουν αρκουντως .

   Για την αναφορά στις Pentax , κάτι με το οποίο δούλευα , να πω πως σε ότι αφορά τα σώματα είναι μακράν καλύτερα από ότι έχετε δει και μέχρις εκεί , μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο για τους φακούς . Είναι ένα σύστημα που είτε θα το αγαπήσετε είτε θα το μισησετε και τίποτα ενδιάμεσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 7:39 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Οπτικά, συχνά γράφεται ότι είναι ίσως καλύτερος, αλλά δε νομίζω ότι το βασικό του πλεονέκτημα είναι αυτό. Ή τουλάχιστον δεν περιμένω σημαντικές διαφορές. Η ουσιαστική διαφορά είναι η σταθεροποίηση εικόνας που έχει. Βέβαια μιλάμε για φωτεινούς φακούς, οπότε δεν έχουν ανάγκη τη σταθεροποίηση στον ίδιο βαθμό με άλλους. Παρόλα αυτά η δική μου εμπειρία δείχνει ότι η ατσθεροποίηση είναι σημαντική.

Και αν βάλω στην σύγκριση τον 90mm tamron με σταθεροποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Και αν βάλω στην σύγκριση τον 90mm tamron με σταθεροποίηση?

Ακριβός φακός . Και τα 90mm λίγα για μάκρο . 

Έχει ανταγωνισμό από τον sigma 105 f/2.8 που έχει σταθεροποίηση και είναι αρκετά φθηνότερος και από τον tokina 100mm f/2.8 που δεν έχει σταθεροποίηση αλλά κοστίζει τα μισά λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Anubis13 είπε

Και αν βάλω στην σύγκριση τον 90mm tamron με σταθεροποίηση?

Ακριβός φακός, τώρα βλέπω τον έχουν 649 ευρώ, είχε πέσει στα 560 κάποτε. Αν και η σταθεροποίηση είναι γενικά χρήσιμη, στο macro δεν είναι και τόσο κατά τη γνώμη μου. Όμως ένας τέτοιος φακός μπορεί να έχει και άλλες χρήσεις. Και εκεί η σταθεροποίηση μπορεί να είναι πιο χρήσιμη. Από όσα έχω διαβάσει γι' αυτόν, είναι πολύ καλός φακός. Η κάπως μικρότερη εστιακή απόσταση από τον Sigma 105mm δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα, ενδέχεται μάλιστα να είναι και ελαφρώς ευκολώτερος στη χρήση ακριβώς για το λόγο αυτό. Για παράδειγμα σκοπεύοντας από το 1 μέτρο απόσταση με f13 (τυπικό νούμερο για macro) με έναν 105άρη φακό, το βάθος πεδίου σου είναι 28 mm ενώ με έναν 90άρη 41 mm, οπότε με τον 105άρη βγαίνεις ευκολώτερα εκτός εστίασης για την ίδια απόσταση από το θέμα. Από την άλλη μεριά, αν με τον 90άρη πλησιάσεις στα 85 cm (και πιθανόν να το κάνεις για να έχεις την ίδια μεγέθυνση) το βάθος πεδίου έρχεται στα 27 mm, οπότε είναι περίπου το ίδιο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαια ο tamron ειναι πιο φωτεινος αλλα και αυτος πιο ακριβος. Παιζει στα 850. Ο νικον παιζει στα 400 και δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος 85αρης που να αξιζει τοσο πολυ, ισως ο ακομα πιο φωτεινος sigma αλλα παιζει κοντα στο 1000. Θελω να παρω καποιους fx φακους ισως κανω τη μεταβαση σε fx σωμα αν και δεν ξερω τι διαφορες θα παρω απο την D7100.

Eπισης και μ αυτους σε DX παιζεις σε πορτραιτα αν εχει διαθεση να κινηθεις, προφανως οχι indoors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...