Προς το περιεχόμενο

Διαφορές φακών για NIKON


Levs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα. Έχω την Nikon D3300 με τον stock 18-55mm.. Είδα μια προσφορά του 70-300mm στα 149 και είδα και πιο κάτω έναν ίδιο, του οποίου το όνομα είναι AF-(S) ενώ τον πρώτο που είναι σε προσφορά τον έχει 500 ευρω. Ποια η διαφορά τους;

https://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn/m/156/Nikon.html?keyphrase=70-300

Ο πρώτος είναι ο AF-P και ο τελευταίος ο AF-S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις απαραιτητα να περιοριζεσαι στο τι μπορεις να αγορασεις .. Εγω ειχα αγορασει FF φακο γιατι ειχα σκοπο μελλοντικα να αγορασω FF. 
Ολα μεσα στο κολπο ειναι .Μη κολλας παρε οτι σου κανει περισσοτερο και για τη χρηση που το θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο ηθελα να δω αν ειναι συμβατος ο φακος και ποια η διαφορα τους..Δεν ειμαι σχετικος με τους φακούς και τα εξαρτήματα.. Με τη μανα μου μαζι τη δουλευω την dslr για ερασιτεχνικές φωτο..οχι για τιποτα σπουδαιο και θέλαμε να κανουμε μια αναβάθμιση εφοσον 3 χρονια χρησιμοποιούσαμε τον 18-55 και μπορω να πω οτι μας καλυψε αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Levs είπε

Περισσοτερο ηθελα να δω αν ειναι συμβατος ο φακος και ποια η διαφορα τους..Δεν ειμαι σχετικος με τους φακούς και τα εξαρτήματα.. Με τη μανα μου μαζι τη δουλευω την dslr για ερασιτεχνικές φωτο..οχι για τιποτα σπουδαιο και θέλαμε να κανουμε μια αναβάθμιση εφοσον 3 χρονια χρησιμοποιούσαμε τον 18-55 και μπορω να πω οτι μας καλυψε αρκετά!

     Μαζί με την καλημέρα μου , να θυμίσω πως η D3300 δεν έχει εσωτερικό μοτέρ κάτι που κάνει μονόδρομο την χρήση με φακούς που έχουν δικό τους μοτέρ πλέον , ούτε καλό ούτε κακό .

    Για τους φακούς το πρώτο βήμα είναι να έχετε ξεκαθαρίσει τι ακριβώς χρειάζεστε σε επίπεδο εστιακής απόστασης , έναν σκέτο 35αρη ας πούμε η εναλλακτικά έναν λίγο απ' όλα ζουμ , όπως έναν 18 - 200 . Οι τεχνικοί περιορισμοί θα υπάρχουν σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις είτε πρόκειται για την D3300 αλλά ακόμη κι' αν ήταν μια D850 . Όσο για το αποτέλεσμα μην σας φανεί περίεργο ότι ο κατά τα άλλα φθηνός 18 - 55 είναι πολύ μα πολύ καλή λύση μέχρι να προχωρήσετε στο επόμενο βήμα , ούτε και μπορεί κανείς να σας βεβαιώσει ότι θα καταφέρετε κάτι περισσότερο σε επίπεδο αποτελέσματος , αισθητικού κυρίως αν αγοράσετε κάτι ακριβότερο .

   Η προσωπική μου επαφή με την D3300 έχει αφήσει μόνον θετικές εντυπώσεις , η απουσία κάποιων συγκεκριμένων τεχνικών χαρακτηριστικών είναι που με κάνει να μην θέλω να αγοράσω μια , για δεύτερη φορά .

   Για μένα θα έβλεπα έναν 10 - 20 f 3.5 - 5.6 G της Nikon σαν συμπλήρωμα σε μια τσάντα και θα άφηνα πιο πίσω λύσεις σε prime φακούς , ο συγκεκριμένος δεν είναι ακριβός , γύρω στα 260 , όπως επίσης θα έβλεπα ανεπιφύλακτα έναν ταπεινό 55 - 200 για να καλύψω μακρινοτερες αποστάσεις , όσο για τον 18 - 55 θα τον άλλαζα ευχαρίστως με έναν οικονομικό 18 - 70 . 

    Σε prime λύσεις υπάρχουν οι εξαιρετικές λύσεις των 35 και 50 σειράς D , με μειονέκτημα ότι δεν μπορούν να δουλέψουν πάνω στην D3300 αφού δεν διαθέτουν μοτέρ , οπότε πρέπει να στραφείτε στους αντίστοιχους σειράς G , για δε τις εστιακές αποστάσεις δύσκολα ξεχωρίζω τους δύο σε χρησιμότητα και θεωρώ και τους δύο απαραίτητους ασχέτως σειράς . 

   Για την πολύ ακριβή λύση του 28 - 70 αν θυμάμαι καλά , τα πράγματα αγριευουν για την τσέπη σας . 

   Καλή επιτυχία , μην αποκλείσετε τον wide 10 - 20 τον φθηνό με το πλαστικό mount , ίσως η ευρεία γωνία θέασης να σας αρέσει .

IMG_20191130_145518_480.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι full frame φακοί , θα δουλέψουν όλοι , αλλά είναι πολύ ακριβότεροι από φακούς που είναι για dx. 

Ειδικά ο full frame 70-300 είναι στην τριπλάσια τιμή. 

Σε "ακριβούς" φακούς full frame , που αξίζουν πολύ και σε dx, ειδικά στις μικρές που δεν έχουν μοτέρ εστίασης, αξίζει η νέα γενιά prime της νίκον , που είναι κορυφαίοι 

και επειδή έχουν δικό τους μοτέρ, δουλεύουν άψογα. Εννοείται ότι για την εστιακή απόσταση λαμβάνεται υπόψη ο crop factor. 

Ο 20ρης που γίνεται 30ρης και ο 24ρης που γίνεται 36 , είναι σπουδαίες επιλογές. Δεν έχουν καμία σχέση με το ζουμ τηλεφακό που κοιτάτε βέβαια. 

Ο dx 10-20 που προτείνει ο μπάμπης, είναι πολύ πιο πρακτικός , πιο οικονομικός και πιο ελαφρύς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το budget μου ειναι πολυ περιορισμενο και τα 149 που 'ζητα' ο 70-300 μπορω να τα δώσω, αλλα οχι με άνεση.. Θέλουμε περισσότερο να καλύψουμε το μακρινό κομμάτι όσον αφορά το φακό κι απε είμαστε υπερκαλυμμένοι με τον 18-55..βγαζει πολυ ωραιες φωτο. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, θα σκεφτώ τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θελήσεις να πάρεις τον 70-300 dx πάντως, κάνε το τώρα γιατί θα ανεβεί πάλι η τιμή στα 200+, εκτός και αν περιμένεις στο μέλλον κάποια έκπτωση του πάλι.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν, οποιοσδήποτε από τους 70-300 ή 55-300 που έχει βγάλει η Nikon (σύνολο: 2 Full Frame φακοί και 3 DX) είναι συμβατός με την D3300.

Οι 3 φακοί DX που υπάρχουν είναι ο 55-300 και δύο 70-300 που διαφέρουν μεταξύ τους στο ότι ο ένας έχει σταθεροποίηση (VR) και ο άλλος όχι (αυτόν τον τελευταίο απέφυγέ τον πάση θυσία).

Από αυτούς, οπτικά ανώτερος είναι ο 55-300, αλλά είναι (πολύ) αργός στην εστίαση.

Οι 2 φακού FX που υπάρχουν είναι ο 70-300G και ο 70-300E. Και οι δύο οπτικά είναι καλύτεροι από τους αντίστοιχους 70-300 DX, αλλά ο Ε είναι ταχύτερος στην εστίαση.

Αναλυτικότερα:

 

 
Introduced
7/2017
8/2006
8/2016
8/2016
8/2010
Covers
FX and DX
FX and DX
DX only
DX only
DX only
VR?
Yes
Yes
Yes
NO!
Yes
Filter size
67mm
67mm
58mm
58mm
58mm
Maximum aperture
f/4.5~5.6
f/4.5~5.6
f/4.5~6.3
f/4.5~6.3
f/4.5~5.6
AF Speed
super fast
fast
super fast
fast
slow
Instant manual focus override
Yes
Yes
yes
yes
no
Widest zoom
70mm
70mm
70mm
70mm
55mm
Close Focus
4'/1.2m
5'/1.5m
3.7'/1.1m
3.7'/1.1m
4.6'/1.4m
Max Repro
1:4
1:4
1:4.5
1:4.5
1:3.6
           
Grams
670g
745g
415 g.
400 g.
529g
 
 

 Πηγή:https://www.kenrockwell.com/nikon/70-300mm-vr-afp-fx.htm

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Υπάρχει νεότερη έκδοση του 70-300 για FX (εκτός των 2 παραπάνω) , που δεν ενδιαφέρει βέβαια τον φίλο μας εδώ. 

Ο φακός είναι τούτος  :

https://www.kenrockwell.com/nikon/70-300mm-vr-afp-fx.htm

και είναι  βελτιωμένη έκδοση του παλιότερου (ο παλιότερος είχε κόκκινα γράμματα vr χωριστά από την κύρια ταμπέλα του φακού , ο νέοςγράφει με χρυσά γράμματα VR , στην κύρια ταμπέλα του φακού).  

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχει νεότερη έκδοση του 70-300 για FX (εκτός των 2 παραπάνω) , που δεν ενδιαφέρει βέβαια τον φίλο μας εδώ. 

Ο φακός είναι τούτος  :

https://www.kenrockwell.com/nikon/70-300mm-vr-afp-fx.htm

και είναι  βελτιωμένη έκδοση του παλιότερου (ο παλιότερος είχε κόκκινα γράμματα vr χωριστά από την κύρια ταμπέλα του φακού , ο νέοςγράφει με χρυσά γράμματα VR , στην κύρια ταμπέλα του φακού).  

Eίναι αυτός που αναφέρω παραπάνω. Ο πρώτος στον πίνακα από αριστερά.

26 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

παιδια για να μην ανοιγω αλλο θεμα. εναν καλο φακο για πορτρετο με εντονο bokeh εχετε να προτεινετε??

Sigma 105mm f1.4 Art.

https://www.skroutz.gr/s/15827333/Sigma-105mm-F1-4-DG-HSM-Nikon-F.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Eίναι αυτός που αναφέρω παραπάνω. Ο πρώτος στον πίνακα από αριστερά.

Sigma 105mm f1.4 Art.

https://www.skroutz.gr/s/15827333/Sigma-105mm-F1-4-DG-HSM-Nikon-F.html

κατι πιο φτηνο?? ερασιτεχνικη χρηση κανω 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2019 στις 5:28 ΠΜ, Levs είπε

Περισσοτερο ηθελα να δω αν ειναι συμβατος ο φακος και ποια η διαφορα τους..Δεν ειμαι σχετικος με τους φακούς και τα εξαρτήματα.. Με τη μανα μου μαζι τη δουλευω την dslr για ερασιτεχνικές φωτο..οχι για τιποτα σπουδαιο και θέλαμε να κανουμε μια αναβάθμιση εφοσον 3 χρονια χρησιμοποιούσαμε τον 18-55 και μπορω να πω οτι μας καλυψε αρκετά!

δεν ειναι αναβαθμιση ο 70-300 φιλε μου, σου ανοιγει νεους δρομους να τραβας αγρια φυση, υπο προυποθεσεις καποια πορτραιτα αλλα δεν θα εχεις ποιοτητα εικονας πολυ διαφορετικη απο τον κιτ φακο. Γιατι οχι εναν 50 f1. 8 να δεις οντως διαφορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...