Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις : ΔΟΑΤΑΠ, μεταπτυχιακό εξωτερικό, επιδο. σεμινάρια


Scatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

'έχω κάποιες σκόρπιες απορίες και θα ήθελα τα φώτα των πιο εμπείρων πάνω στο θέμα.

Σύμφωνα με το site του δοαταπ αναγνωρίζονται συγκεκριμένα πανεπιστήμια και τμήματα σχολών του εξωτερικού. Ωστόσο, εάν πχ έχω πτυχίο από σχολή που αναγνωρίζεται αλλά όχι το τμήμα που θέλει ο δοαταπ , υπάρχει περίπτωση να το αναγνωρίσουν;

Η διάρκεια σε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό του εξωτερικού παίζει ρόλο; Αν θυμάμαι παλιότερα ήταν υποχρεωτικό να έχουν διάρκεια 2 έτη. Bλέπω πολλά έχουν διάρκεια 1 έτος. Αν βάλουμε στο τραπέζι και τα "top-ups" 6 μήνες + προαπαιτούμενοo diploma (Αγγλία μεριά όλα αυτά) δίδονται ευκαιρίες για κάτι μικρότερης διάρκειας. Αυτά να φανταστώ ούτε για πλάκα;

Έπειτα,  ένας γνωστός μου έχει μεταπτυχιακό από χώρα που δεν φαίνεται να αναγνωρίζεται στην υπηρεσία του ΔΟΑΤΑΠ . Νομίζω είναι είτε από Βόρεια Κύπρο είτε Τουρκία, δεν είμαι σίγουρος. Το ερώτημα μου είναι ότι εφόσον κάποιος διαθέτει ένα τέτοιο πτυχίο που δεν υπάρχει στη λίστα αναγνώρισης αλλά έχει καλό accreditation, υπάρχει περίπτωση να το εξετάσουν ή ακόμη περισσότερο να το αναγνωρίσουν;

Αναγνωρίστηκαν τελικά τα προγράμματα των Ελληνικών κολεγίων;

Κάτι τελευταίο, αρκετές φορές διαβάζω για επιδοτούμενα σεμινάρια με κόστος συμμετοχής. Φαντάζομαι δεν είναι το κλασσικό επιδοτούμενο που πληρώνεσαι για να παρακολουθήσεις. Τι αφορούν αυτά; ΑΣΕΠ; Προκηρύξεις πχ σε δήμους; Σχεδόν ποτέ κανένα δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο.

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επεξ/σία από Scatman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...