Προς το περιεχόμενο

d3100 vs d7200


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κανεις το λαθος κ πας παλι σε σειρα 3000 της nikon. Δεν θεωρω αναβαθμιση το να πας απο 3100 σε 3500. Αναβαθμιση ειναι το λιγοτερο σειρα 7000.

Δεν ειναι τοσο θεμα αισθητηρα οσο λειτουργικοτητας. Η σειρα 3000 ειναι απλα μια entry level σειρα με σκοπο να σε φερει σε επαφη με τις dslr.

Απο κει κ περα αυτο που θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα οπτικα ειναι ο φακος κ οχι το σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Μην κανεις το λαθος κ πας παλι σε σειρα 3000 της nikon. Δεν θεωρω αναβαθμιση το να πας απο 3100 σε 3500. Αναβαθμιση ειναι το λιγοτερο σειρα 7000.

Από την 3100 στην 3500 είναι αναβάθμιση . Αν ήταν 3200 , δεν άξιζε. Από 3100 αξίζε. Δεν μιλάμε και για φοβερό κόστος.

Για μεγαλύτερη σειρά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα, αλλά σε κόστος ανεβαίνει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Από την 3100 στην 3500 είναι αναβάθμιση . Αν ήταν 3200 , δεν άξιζε. Από 3100 αξίζε. Δεν μιλάμε και για φοβερό κόστος.

Για μεγαλύτερη σειρά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα, αλλά σε κόστος ανεβαίνει . 

Εγω παντως που πηρα την 3500 σαν πρωτη μηχανη στη 2η βδομαδα ενιωθα κιολας να με περιοριζει... Για βασικες αλλαγες πρεπει να ανοιγεις οθονη κ να μπαινεις σε μενου. Υπερβολικα basic autofocus. Απουσια autofocus fine tune.  Ελειψη επανω οθονης. Και παρα πολυ βασικο για μενα που το καταλαβα οταν πηρα την 810, πολυ μεγαλο θεμα το clicky shutter κουμπι. Οσο ημουν με την 3500 δοκιμασα να εχω back button autofocus αλλα ποτε δε με βολεψε γιατι το shutter εκανε 2 κλικ, ενα το half press κ ενα ακομα για το release. Κ απο τοτε που πηρα την 810 και ειδα πως ειναι το shutter release καταλαβα γιατι ολοι αυτοι που εβλεπα στο youtube χρησιμοποιουν back button autofocus. Δεν ξερω πως ειναι το κουμπι στην 7000 σειρα αλλα θεωρω οτι θα ειναι οπως την 810 που δεν κανει κλικ.

Δεν ξερω τι θεωρειται αναβαθμιση απο εσας αλλα για μενα τετοια χαρακτηριστικα ειναι αξιολογη αναβαθμιση κ οχι αυτα που θα δωσει η 3500 εναντι της 3100.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

b3ec1a1f-324f-46eb-8039-074dc615e46d.gif

Αν δεν ειναι αυτα λογοι αναβαθμισης ενος σωματος, μαζι με ολα τα υπολοιπα, τοτε ποιος ειναι?   Τα 24mp εναντι 14 και το 12.800 iso εναντι του 3200?

Επισης για την 7000 σειρα δεν ειναι μονο αυτα που ειπα... Εχει 100% viewfinder coverage, 1/8000s κλειστρο, high speed sync, exposure bracketing κλπ.

Το μονο που ειπα ειναι οτι ο λιγο καλυτερος αισθητηρας της 3500 δεν ειναι λογος αναβαθμισης. Δεν θα υπαρχει σχεδον καμια οπτικη διαφορα στην εικονα που ειναι κ το ζητουμενο (εκτος κ αν μιλαμε για πολυ μεγαλη εκτυπωση) και δεν θα υπαρχει καμια λειτουργικη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

b3ec1a1f-324f-46eb-8039-074dc615e46d.gif

    Δεν θα διαφωνήσω ......

1 ώρα πριν, jimskeet2002 είπε

Αν δεν ειναι αυτα λογοι αναβαθμισης ενος σωματος, μαζι με ολα τα υπολοιπα, τοτε ποιος ειναι?   Τα 24mp εναντι 14 και το 12.800 iso εναντι του 3200?

Επισης για την 7000 σειρα δεν ειναι μονο αυτα που ειπα... Εχει 100% viewfinder coverage, 1/8000s κλειστρο, high speed sync, exposure bracketing κλπ.

Το μονο που ειπα ειναι οτι ο λιγο καλυτερος αισθητηρας της 3500 δεν ειναι λογος αναβαθμισης. Δεν θα υπαρχει σχεδον καμια οπτικη διαφορα στην εικονα που ειναι κ το ζητουμενο (εκτος κ αν μιλαμε για πολυ μεγαλη εκτυπωση) και δεν θα υπαρχει καμια λειτουργικη διαφορα.

    Επίσης δεν θα διαφωνήσω .......

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Από την 3100 στην 3500 είναι αναβάθμιση . Αν ήταν 3200 , δεν άξιζε. Από 3100 αξίζε. Δεν μιλάμε και για φοβερό κόστος.

Για μεγαλύτερη σειρά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα, αλλά σε κόστος ανεβαίνει . 

    Η σειρά 3xxx είναι απολύτως αξιόλογη , για τα δεδομένα όλων , έχει μάλιστα φτάσει σε ιδιαίτερο επίπεδο για entry level σύστημα , όπου μόνον λόγοι διατήρησης χαμηλού κόστους την κάνουν να υπολείπεται πολλών ακριβότερων συστημάτων . Έχω δουλέψει με σειρά 3xxx και μόνον θετικές εντυπώσεις έχω αποκομίσει , πλην ορισμένων τεχνικών θεμάτων τα οποία έχουν να κάνουν με τις δικές μου προσωπικές φωτογραφικές προτιμήσεις κάτι που σίγουρα δεν αποτελεί μειονέκτημα για την σειρά . Αν επρόκειτο σήμερα να αγοράσω ένα σοβαρό starter σύστημα αυτό θα ήταν ανεπιφύλακτα μια D3500 σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

D750 799 ευρώ ήταν σούπερ ευκαιρία !!!!

Φακό ;;;;

799 κασερι ναι

χωρις φακο

εγω πηρα με δοσεισ 880 βγηκε συνολο

 

πηρα και ενα 50 1.8 G 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε δάγκωσαν λίγο στο φακό .  Η μηχανή ήταν ευκαιρία σίγουρα. 

εγω καταλαβα τοσα εδωσε μονο για το σωμα επειδη εβαλε δοσεις με τοκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

εγω καταλαβα τοσα εδωσε μονο για το σωμα επειδη εβαλε δοσεις με τοκο

880 σύνολο με τοκο και έξοδα φακέλου. Δεν ήθελα να σκάσω 799 τα θέλω να ετοιμάσω αλλά πράγματα στην ζωή μου. Ο φακός 199 ευρώ.  Πήρα και μονοπεδο. Και φωτάκια για έξτρα φως αντί για φλας όταν θέλω να γεμίσω σε έξω χώρους η σε βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

εγω καταλαβα τοσα εδωσε μονο για το σωμα επειδη εβαλε δοσεις με τοκο

Μέσα έπεσα πάντως. 199 ευρώ για τον 50ρη 1.8G, ειναι αλμυρούτσικη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...