Προς το περιεχόμενο

d3100 vs d7200


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια 3100 και λεω να παω σε 7200 αλλα εαν κρατησω τα χρηματα της διαφορας μπορω να κρατησω 3100 και να παρω prime φακους.

τι λετε?

εαν 8ελετε να δειτε τι βξαζω πανω κατω εδω ειμαστε - https://www.instagram.com/LucasTproductions/

 

+ μπασκετ σπορτ καμια φορα που δεν μπορει μια 3100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

εχω μια 3100 και λεω να παω σε 7200 αλλα εαν κρατησω τα χρηματα της διαφορας μπορω να κρατησω 3100 και να παρω prime φακους.

τι λετε?

εαν 8ελετε να δειτε τι βξαζω πανω κατω εδω ειμαστε - https://www.instagram.com/LucasTproductions/

+ μπασκετ σπορτ καμια φορα που δεν μπορει μια 3100

     Να πάρετε την D7200 !  Ο λογαριασμός σας είναι ιδιωτικός , οπότε δεν μπορούμε να δούμε τίποτα .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Να πάρετε την D7200 !  Ο λογαριασμός σας είναι ιδιωτικός , οπότε δεν μπορούμε να δούμε τίποτα .

ΟΚ ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις φωτογραφίες που είδα στο ίνστα καμία δεν χρειάζεται την 7200 για να την τραβήξεις. Διαφορά θα έκανε ένας καλός φακός με μπόλικο bokeh αν και υποθέτω ήδη τραβάς με κάτι άλλο από τον κιτ.

Γνώμη μου είναι ότι η 7200 είναι αρκετά ακριβή, με κακό vfm. Η πιο καλή επιλογή για τα λεφτά της θεωρώ ότι παραμένει μια d5300-d5500 με την οποία θα έχεις την ίδια ποιότητα εικόνας με την 7200.

Από την 5300 κάποιες λειτουργίες και ρυθμίσεις ίσως λείπουν σε σχέση με την 7200 αλλά έτσι και αλλιώς σπάνια χρειάζονται, ενώ η διαφορά στην ποιότητα εικόνας και στο πλήθος επιλογών και ρυθμίσεων σε σχέση με την 3100 είναι τεράστια. Και μεγάλο συν η οθόνη που γυρνάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Από τις φωτογραφίες που είδα στο ίνστα καμία δεν χρειάζεται την 7200 για να την τραβήξεις. Διαφορά θα έκανε ένας καλός φακός με μπόλικο bokeh αν και υποθέτω ήδη τραβάς με κάτι άλλο από τον κιτ.

Γνώμη μου είναι ότι η 7200 είναι αρκετά ακριβή, με κακό vfm. Η πιο καλή επιλογή για τα λεφτά της θεωρώ ότι παραμένει μια d5300-d5500 με την οποία θα έχεις την ίδια ποιότητα εικόνας με την 7200.

Από την 5300 κάποιες λειτουργίες και ρυθμίσεις ίσως λείπουν σε σχέση με την 7200 αλλά έτσι και αλλιώς σπάνια χρειάζονται, ενώ η διαφορά στην ποιότητα εικόνας και στο πλήθος επιλογών και ρυθμίσεων σε σχέση με την 3100 είναι τεράστια. Και μεγάλο συν η οθόνη που γυρνάει

και εγω εκει παιζω γιαυτο ανοιξα το ποστ , βεβαια κανω και αγωνες μπασκετ που 8ες ριπη...ο φακος ειναι το παν!

μερικες φωτο ειχα 35 - 50 αρι

τωρα με κιτ τραβαω γιατι με βολευι το ευρος

αλλα ισως παιξω 85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

και εγω εκει παιζω γιαυτο ανοιξα το ποστ , βεβαια κανω και αγωνες μπασκετ που 8ες ριπη...ο φακος ειναι το παν!

μερικες φωτο ειχα 35 - 50 αρι

τωρα με κιτ τραβαω γιατι με βολευι το ευρος

αλλα ισως παιξω 85

    Η σειρά 5xxx δεν διαθέτει εσωτερικό μοτέρ ώστε να μπορεί να συνεργάζεται με όλους τους φακούς , οι οποίοι έτσι κι' αλλιώς θα ήταν χοντρικά της Nikon η κατασκευαστών που φτιάχνουν φακούς για F mount , οπότε αν θελήσετε να μείνετε στους φακούς με ενσωματωμένο μοτέρ δεν είναι κακή λύση . 

  Στον αντίποδα η σειρά 7xxx εκτός που είναι και weather sealed , έχει εσωτερικό μοτέρ και μπορεί να δουλέψει με πολύ μεγάλη γκάμα φακών , αφού αναφέρατε πολύ σωστά πως οι φακοί έχουν προτεραιότητα . 

  Σε περίπτωση λοιπόν που ασχοληθείτε σε βάθος χρόνου , μία 7xxx θα σας βοηθήσει πολύ περισσότερο αφού θα ξεπεραστεί πιο δύσκολα από μια 5xxx για την οποία ναι μεν , αλλά δεν βλέπω και πολύ ουσιαστικές διαφορές σε σχέση με την σειρά 3xxx .

  Πρέπει να αναφέρω πως η ύπαρξη weather sealing στο σώμα , έχει ουσία αν συνοδεύεται και από αντίστοιχους φακούς , κάτι που ανεβάζει το κόστος χρήσης .

  Σε όλες τις περιπτώσεις μια Nikon παραμένει δύσκολη σαν επιλογή , αφού λόγω flange distance κάνει επιτακτική την χρήση μόνων φακών για F mount , φυσικά αυτό έχει και την θετική του πλευρά , αφού κάποιος που θέλει να επενδύσει σε φακούς μπορεί να μείνει εκεί και στην πορεία να αλλάξει σε κάποιο καλύτερο τεχνικά σώμα της εταιρείας .

   Αν επρόκειτο για 5xxx προτιμώ ξεκάθαρα μια D3300 η μια D3500 . Έτσι κι' αλλιώς καμία από αυτές τις σειρές δεν έχει αποτίμηση WB σε Kelvin κάτι ουσιαστικό , ούτε weather sealing , ούτε WB bracketing , συν ότι μια D3500 είναι σαφώς πιο οικονομική σαν επιλογή , πολύ πιο ελαφριά , πιο διακριτική σε όγκο ........ 

   Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Η σειρά 5xxx δεν διαθέτει εσωτερικό μοτέρ ώστε να μπορεί να συνεργάζεται με όλους τους φακούς , οι οποίοι έτσι κι' αλλιώς θα ήταν χοντρικά της Nikon η κατασκευαστών που φτιάχνουν φακούς για F mount , οπότε αν θελήσετε να μείνετε στους φακούς με ενσωματωμένο μοτέρ δεν είναι κακή λύση . 

  Στον αντίποδα η σειρά 7xxx εκτός που είναι και weather sealed , έχει εσωτερικό μοτέρ και μπορεί να δουλέψει με πολύ μεγάλη γκάμα φακών , αφού αναφέρατε πολύ σωστά πως οι φακοί έχουν προτεραιότητα . 

  Σε περίπτωση λοιπόν που ασχοληθείτε σε βάθος χρόνου , μία 7xxx θα σας βοηθήσει πολύ περισσότερο αφού θα ξεπεραστεί πιο δύσκολα από μια 5xxx για την οποία ναι μεν , αλλά δεν βλέπω και πολύ ουσιαστικές διαφορές σε σχέση με την σειρά 3xxx .

  Πρέπει να αναφέρω πως η ύπαρξη weather sealing στο σώμα , έχει ουσία αν συνοδεύεται και από αντίστοιχους φακούς , κάτι που ανεβάζει το κόστος χρήσης .

  Σε όλες τις περιπτώσεις μια Nikon παραμένει δύσκολη σαν επιλογή , αφού λόγω flange distance κάνει επιτακτική την χρήση μόνων φακών για F mount , φυσικά αυτό έχει και την θετική του πλευρά , αφού κάποιος που θέλει να επενδύσει σε φακούς μπορεί να μείνει εκεί και στην πορεία να αλλάξει σε κάποιο καλύτερο τεχνικά σώμα της εταιρείας .

   Αν επρόκειτο για 5xxx προτιμώ ξεκάθαρα μια D3300 η μια D3500 . Έτσι κι' αλλιώς καμία από αυτές τις σειρές δεν έχει αποτίμηση WB σε Kelvin κάτι ουσιαστικό , ούτε weather sealing , ούτε WB bracketing , συν ότι μια D3500 είναι σαφώς πιο οικονομική σαν επιλογή , πολύ πιο ελαφριά , πιο διακριτική σε όγκο ........ 

   Καλή επιτυχία .

εχω δουλεψει 

D7100-D800- sony a600 - 3100-5000-5100-5200- 

7100μικρο buffer toshiba sensor, d800 θαυμα μηχανη, 5100 εβγαλα της καλυτερες λυψεις.

εαν ειχα λεφτα θα πηγαινα σε d500, λογο γρηγορης FPS 10.

weather sealing μην τα πιστευις και πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

εχω δουλεψει 

D7100-D800- sony a600 - 3100-5000-5100-5200- 

7100μικρο buffer toshiba sensor, d800 θαυμα μηχανη, 5100 εβγαλα της καλυτερες λυψεις.

εαν ειχα λεφτα θα πηγαινα σε d500, λογο γρηγορης FPS 10.

weather sealing μην τα πιστευις και πολυ 

     Αφού έχετε δουλέψει με τόσες μηχανές δεν βλέπω τον λόγο δυσκολίας στην επιλογή , πέραν του οικονομικού φυσικά , όσο για το buffer εκεί το ζήτημα θέλει ψάξιμο διότι και πολύ νεότερες κατασκευές έχουν παρουσιάσει θέματα .

    Προσωπικά θα έβλεπα άνετα μια K1 της Pentax αν δεν γνώριζα ότι η γκάμα των φακών είναι δύσκολη . 

    Δουλεύω και με D1 .......

IMG_20191127_132005_718.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Αφού έχετε δουλέψει με τόσες μηχανές δεν βλέπω τον λόγο δυσκολίας στην επιλογή , πέραν του οικονομικού φυσικά , όσο για το buffer εκεί το ζήτημα θέλει ψάξιμο διότι και πολύ νεότερες κατασκευές έχουν παρουσιάσει θέματα .

    Προσωπικά θα έβλεπα άνετα μια K1 της Pentax αν δεν γνώριζα ότι η γκάμα των φακών είναι δύσκολη . 

καλα μιλα μου ενικο. ευχαριστω, pentax δύσκολα όντος...

ειναι θεμα οικονομικο, εαν παρω 7200 θα χασω τα χρηματα για καλο φακο.

εαν κρατησω την 3100, παιρνω 85 1.8, και ενα ζοομ και καθαρισα για λιγο καιρο.

μαζευω μετα χρηματα για 7200 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, APPLEGEEK είπε

καλα μιλα μου ενικο. ευχαριστω, pentax δύσκολα όντος...

ειναι θεμα οικονομικο, εαν παρω 7200 θα χασω τα χρηματα για καλο φακο.

εαν κρατησω την 3100, παιρνω 85 1.8, και ενα ζοομ και καθαρισα για λιγο καιρο.

μαζευω μετα χρηματα για 7200 

    Δεν θα διαφωνήσω ......... θα θυσίαζα ένα μέρος του ποσού για μια έστω D3300 ...... ακόμη καλύτερα μια D3500 ...... στον ενικό μιλάω , μην ανησυχείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Δεν θα διαφωνήσω ......... θα θυσίαζα ένα μέρος του ποσού για μια έστω D3300 ...... ακόμη καλύτερα μια D3500 ...... στον ενικό μιλάω , μην ανησυχείς .

ωραια ισως το κανω αυτο γιατι εχουν βγαλει low pass filter στης σειρες αυτες οπως και 5300-5550-5600

Nikon D3100 advantages over Nikon D3500

  • BIGGER PIXELS
    ~ 5.01 vs 3.92 MICRONS
    Better low-light and dynamic range (all else equal)
 
ΑΥΤΟ ομως που το πας?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

ωραια ισως το κανω αυτο γιατι εχουν βγαλει low pass filter στης σειρες αυτες οπως και 5300-5550-5600

Nikon D3100 advantages over Nikon D3500

  • BIGGER PIXELS
    ~ 5.01 vs 3.92 MICRONS
    Better low-light and dynamic range (all else equal)
 
ΑΥΤΟ ομως που το πας?

    Οι λόγοι που δεν προτιμώ μια Nikon D3xxx είναι η απουσία εσωτερικού μοτέρ και η flange distance ......... σε όλα τα άλλα συνυπογράφω με χέρια και πόδια , συν την διάρκεια μπαταρίας , αν μάλιστα είχαν εσωτερικό μοτέρ θα ξεπερνούσαν τις προσδοκίες μου ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

3xxx είναι η απουσία εσωτερικού μοτέρ και η flange distance ......... σε όλα τα άλλα συνυπογράφω με χέρια και πόδια , συν την διάρκεια μπαταρίας , αν μάλιστα είχαν εσωτερικό μοτέρ θα ξεπερνούσαν τις προσδοκίες μου .

δεν ειμαι pro ουτε 8α γινω αλλα το μοτερ ειναι must οντος

19 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Αφού έχετε δουλέψει με τόσες μηχανές δεν βλέπω τον λόγο δυσκολίας στην επιλογή , πέραν του οικονομικού φυσικά , όσο για το buffer εκεί το ζήτημα θέλει ψάξιμο διότι και πολύ νεότερες κατασκευές έχουν παρουσιάσει θέματα .

    Προσωπικά θα έβλεπα άνετα μια K1 της Pentax αν δεν γνώριζα ότι η γκάμα των φακών είναι δύσκολη . 

    Δουλεύω και με D1 .......

IMG_20191127_132005_718.jpg

nikon d1? 1999?την εχω δουλεψει   μια φορα δεν μου αρεσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

δεν ειμαι pro ουτε 8α γινω αλλα το μοτερ ειναι must οντος

nikon d1? 1999?την εχω δουλεψει   μια φορα δεν μου αρεσε 

    Με την ευκαιρία σε πρόσθεσα στο Instagram προ ολίγου ώστε να τα λέμε κι' από εκεί , φιλικά Μπάμπης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Με την ευκαιρία σε πρόσθεσα στο Instagram προ ολίγου ώστε να τα λέμε κι' από εκεί , φιλικά Μπάμπης .

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...