Προς το περιεχόμενο

Laser εγχρωμος - Να προχωρήσω;


spgkountis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μία σκέψη.

Αυτή τη στιγμή έχω το πολυμηχάνημα Canon G3400 ("ink tank") έγχρωμο εκτυπωτή (2 χρόνια τώρα).

Δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα, ειδικά όταν δεν έχω πληρώσει ούτε 1€ τόσα χρόνια σε μελάνι εκτύπωσης.

Σκεφτόμουν να τον δώσω τον εκτυπωτή στην ανιψιά μου και να πάρω πολυμηχάνημα Laser έγχρωμο. (τιμή ξέρω θα τσούξει λιγάκι αλλά θα είναι - όπως θεωρώ- για πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα)

Ναι εκτυπώνω φωτογραφίες (με ενδιαφέρει μια καλή φωτογραφία που και που)
Μεγάλο όγκο εκτυπώσεων στην παρούσα φάση δεν έχω.
Γιατί σκέφτομαι Laser; Για να σταματήσει πια η διαδικασία καθαρισμών κεφαλών (που πρέπει όταν μένει σε αχρηστία να κάνεις ώρες καθαρισμού για 1 εκτύπωση).

Τι προτείνετε;
Να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο;
ή να παραμείνω και να πάρω "ink tank" νέο πάλι;



Υ.Γ. Ένα θέμα που με προβληματίζει είναι να μην χάσω σε ποιότητα εκτύπωσης σε κάποιες έγχρωμες εκτυπώσεις. (φωτογραφίες  κυρίως)
 

 

Επεξ/σία από spgkountis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ανάγκη σου σε εκτυπώσεις είναι 10 φωτογραφίες το χρόνο και 100 ασπρόμαυρες, τότε μην πάρεις καθόλου εκτυπωτή. Θα πρέπει να δεις τον χρόνο απόσβεσης σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Αλλιώς μπορείς να δίνεις τις εκτυπώσεις σου σε ένα φωτογραφείο με το ελάχιστο κόστος και καμία πρόσθετη επιβάρυνση για το περιβάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Αν η ανάγκη σου σε εκτυπώσεις είναι 10 φωτογραφίες το χρόνο και 100 ασπρόμαυρες, τότε μην πάρεις καθόλου εκτυπωτή. Θα πρέπει να δεις τον χρόνο απόσβεσης σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Αλλιώς μπορείς να δίνεις τις εκτυπώσεις σου σε ένα φωτογραφείο με το ελάχιστο κόστος και καμία πρόσθετη επιβάρυνση για το περιβάλλον..

Δεν παίζει τέτοια περίπτωση.
Πάντα υπάρχουν ανάγκες εκτυπώσεων.
από δουλειά, από παιδιά ή γενικά προκύπτουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, spgkountis είπε

Δεν παίζει τέτοια περίπτωση.
Πάντα υπάρχουν ανάγκες εκτυπώσεων.
από δουλειά, από παιδιά ή γενικά προκύπτουν.
 

Οκ. Αν χρειάζεται να εκτυπώνεις 100 φωτογραφίες το χρόνο τότε

Αν (Κόστος εκτύπωσης σε φωτογραφείο) Χ 100 σελίδες Χ 5 χρόνια <= κόστους αγοράς εκτυπωτή και αναλωσίμων

τότε αγορά εκτυπωτή = Γιες

 

Αν (Κόστος εκτύπωσης σε φωτογραφείο) Χ 100 σελίδες Χ 5 χρόνια > κόστους αγοράς εκτυπωτή και αναλωσίμων

τότε αγορά εκτυπωτή = Νόου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο κόστος αυτό δεν με ενοχλεί να βγω χαμένος...
περισσότερο με προβληματίζει η ποιότητα εκτύπωσης Laser vs InkJet στο έγχρωμο.
Δεν έχω δει δείγματα και δεν γνωρίζω πόσο χαμηλότερη είναι η ποιότητα Laser.

για παράδειγμα όταν χρειάστηκα εκτύπωση με inkjet και με πούλησε με κωδικό βλάβης "ταδε" και χρειάστηκε το μηχάνημα να πάει για service (εγγύησης)...
Τι κόστος να βάλω που δεν μπορούσα να εκτυπώσω τίποτα;;;

ή αν θέλω τη φωτογραφία για οποιοδήποτε λόγο... και τη θέλω τώρα...
να περιμένω να ξημερώσει να βγω σε μαγαζί να κάνω εκτύπωση;;;

υπάρχει, πέρα από το οικονομικό μέρος, και η ευκολία μας σε κάθε περίπτωση και πόσο να την κοστολογήσουμε αυτή;
 

Επεξ/σία από spgkountis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Laser τυπώνουν χειρότερα από έναν inkjet σε φωτογραφίες κλπ. Το καλό είναι ότι το shelf life ενός toner είναι αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την ευκολία όταν το κόστος δεν είναι θέμα, αν δεν ήταν οι φωτογραφίες στην μέση θα σου έλεγα κι εγώ λέιζερ, έγχρωμο ή ασπρόμαυρο, αν εκτυπώνεις τόσα λίγα όσα λες θα βάλεις τα τόνερ και θα ασχοληθείς πάλι μετά από κάτι χρόνια.

Αλλά μην περιμένεις φωτογραφική ποιότητα στις εκτυπώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πιστεύω ότι οι laser απευθύνονται σε αυτούς που έχουν μεγάλο όγκο εκτυπώσεων ή θέλουν μόνο ασπρόμαυρες εκτυπώσεις..

Για οικιακό εκτυπωτή που κάνουμε 20-30- 50 εκτυτπώσεις το μήνα θα τον χρειαστούμε όμως να κάνουμε έστω και λίγες εκτυπώσεις φωτογραφιών πιστεύω ότι καλύτερος είναι ένας inkjet φτηνιάρικος με 25-30-40 ευρώ  ο οποίος να παίζει με  συμβατά μελάνια με την προυπόθεση ότι τα γεμίζουμε μόνοι με σύριγγα και να έχει σκάνερ να σκανάρουμε μία ταυτότητα μία άδεια ένα δίπλωμα κ.λ.π. όταν μας χρειαστεί.

Για κάποιους που θεωρούν το γέμισμα αγγαρεία σίγουρα δεν τους κάνει γιατί είναι ασύμφορος στα μελάνια οπότε πάνε σε άλλη λύση.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, δικαιολογώ την αγορά εκτυπωτή μόνο για οργανισμούς του δημοσίου που έχουν μείνει στον μεσαίωνα και κάνουν τα πάντα με χαρτί , εν έτει 2020 που έχει mail μέχρι και η γιαγιά μου. Το κόστος μακροπρόθεσμα είναι ασύμφορο και σε βάζει συνεχώς στη διαδικασία εύρεσης αναλώσιμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ψαχνομαι κι εγω για laser και επειδη σε ενδιαφερει

Αναφορά σε κείμενο

Ναι εκτυπώνω φωτογραφίες (με ενδιαφέρει μια καλή φωτογραφία που και που)

κοιταξε να εχεις ποιοτητα εκτυπωσης dpi 1200*1200 ή 2400*600 

σε 600*600 που ειναι η βασικη αναλυση δε θα μεινεις ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνώ  με τον παππού. Ένας φτηνός εκτυπωτης ινκτζετ με αυτόνομα μελάνια (να έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή) είναι ίσως η καλύτερη  λύση,  κατά καιρούς βγαίνουν σε προσφορα κάποια αξιόλογα μηχανήματα τα οποία έχουν και φτηνά αναλώσιμα. Προσωπικά έχω ένα πολυμηχάνημα laser μονόχρωμο  για τον κύριο όγκο εργασιών που δεν είναι απαραίτητο να είναι έγχρωμες οι σελίδες και έναν ινκτζετ   μόνο για εκτύπωση φωτογραφιών και καμιά άλλη εργασία που απαιτείται χρώμα

Μετά από τρία χρόνια δεν έχω ξοδέψει πάνω από 150 ευρώ συνολικά ,κόστους μηχανημάτων συμπεριλαμβανομένου, για 15-20 μεικτές (απλές και φωτό) εκτυπώσεις εβδομαδιαίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικοτερα σε θεμα φωτογραφιων μην πας σε laser. Laser μονο σε μεγαλο ογκο και γα εκτυπωσεις κειμενου.

Μπορεις να πας σε καποιο πολυμηχανημα που κανουν αυτοματο καθαρισμο κεφαλων οταν χρειαζεται.

Στο δικο μου hp officejet 6969 pro περνει περιπου 1 λεπτο για καθαρισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FasTaker είπε

Γενικοτερα σε θεμα φωτογραφιων μην πας σε laser.

συμφωνω με το παραπανω

ή αν θελεις laser κοιταξε να εχει αναλυση εκτυπωσης τουλαχιστο 1200*1200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...