Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω normal εκκίνηση (linux mint 19.2 Tina)


vaggelis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα,

Ο τίτλος δεν ξέρω πόσο κατατοπιστικός είναι διότι είμαι  αρχάριος σε κάτι τέτοια. Δείξτε κατανόηση 😁

Είχα ξεχάσει τον κωδικό και μέσω κάποιων tutorials έκανα καινούργιο! Το θέμα μου είναι το εξής: με τα από αυτές τις ενέργειες που έκανα όταν κάνει boot το PC ξεκινάει με ttys. Και δεν μπαίνει κανονικά στο γραφικό περιβάλλον. 

Οπ ως βλέπετε και στις φωτό μου ζητάει να δώσω εκεί user  και pass για να γίνω root. Απ  ότι κατάλαβα έχει μπει σε λειτουργία που μπορώ να πειράξω από αυτό το terminal λειτουργίες;

Επίσης είχα πειράξει κάτι παραμέτρους όπως βλέπετε στην δεύτερη φωτο....μήπως φταίει κάτι από εκει;

Τι μπορώ να κάνω για να μπουταρει σωστά για να μπω νορμάλ στο γραφικό περιβάλλον όπως τα είχα;

Ευχαριστώ πολύ!

https://drive.google.com/file/d/1E_ut2H3eq2daDkXWCSknDX6MZzu-sfFb/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1EZFFYhIRM4zbNukG3f2IFMKHv1j_LM6X/view?usp=drivesdk

 

*Nα προσθέσω ότι το pc δουλεύει dual boot με windows 10

20191125_210029.jpg

Επεξ/σία από vaggelis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχη, ποσταρε οτι howto ακολουθησες. 

Αυτο το "$vt_handoff" στο δευτερο screenshot εσυ το εβαλες? Πρωτη φορα το βλεπω :P Σβηστο αν δεν σου χρειαζεται καπου και μετα θα γραψω πως θα το βγαλεις εντελως απο εκει.
Αν δωσεις εκει περα στο tty που εισαι startx, θα ξεκινησει το γραφικο περιβαλλον και θα εισαι πιο ανετα για να γραψεις σε τερματικο και να ποσταρεις στο φορουμ. Καντο.

Για να επαναφερεις αυτο που ειχε πριν και σου ζηταγε ονομα χρηστη και κωδικο, υποθετοντας οτι το "αυτο" ειναι ο gdm3, δινεις στο τερματικο

sudo systemctl enable gdm3

και, αν δεν ανοιξει με την μια ο gdm3, δωσε ενα

sudo systemctl start gdm3

Αν παλι δεν ξεκινησει, κανεις επανεκκινηση με ενα sudo reboot. Αν σου πει οτι δεν βρισκει τον gdm3 ή κατι εξισου κουλο, ξαναποσταρε να βρουμε τι εχει αντι για gdm3.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Για αρχη, ποσταρε οτι howto ακολουθησες. 

Αυτο το "$vt_handoff" στο δευτερο screenshot εσυ το εβαλες? Πρωτη φορα το βλεπω :P Σβηστο αν δεν σου χρειαζεται καπου και μετα θα γραψω πως θα το βγαλεις εντελως απο εκει.
Αν δωσεις εκει περα στο tty που εισαι startx, θα ξεκινησει το γραφικο περιβαλλον και θα εισαι πιο ανετα για να γραψεις σε τερματικο και να ποσταρεις στο φορουμ. Καντο.

Για να επαναφερεις αυτο που ειχε πριν και σου ζηταγε ονομα χρηστη και κωδικο, υποθετοντας οτι το "αυτο" ειναι ο gdm3, δινεις στο τερματικο


sudo systemctl enable gdm3

και, αν δεν ανοιξει με την μια ο gdm3, δωσε ενα


sudo systemctl start gdm3

Αν παλι δεν ξεκινησει, κανεις επανεκκινηση με ενα sudo reboot. Αν σου πει οτι δεν βρισκει τον gdm3 ή κατι εξισου κουλο, ξαναποσταρε να βρουμε τι εχει αντι για gdm3.

Το mint εδώ και κάποιες εκδόσεις έχει τον lightdm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας! Απλά για λόγους προσωπικούς είχε ξεχαστεί το θέμα. Δυστηχώς αυτό που μου προτείνατε παραπάνω @jim_p δεν λειτούργησε. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δε λειτούργησαν, δε λέει κάτι που μπορεί να βοηθήσει στον εντοπισμό του προβλήματος. Τι ακριβώς έγινε με τις εντολές που έβαλες, έβγαλε κάποιο σφάλμα? Ξεκίνησε ο gdm? Εϊναι εγκατεστημένος ο gdm? Γιατί αν δεν είναι και είναι ο lightdm(που είναι πιο πιθανό) φυσικά και δε θα έγινε τιποτα. Πιθανότατα θα εμφανίστηκε το σφάλμα ότι δεν υπάρχει service gdm3. Σε αυτή την περίπτωση στην θέση του gdm3 θα πρέπει να βάλεις το lightdm. Επίσης νομίζω ότι δεν πρέπει να βάλεις σκέτο το όνομα "gdm3" ή "lightdm". Οπότε δοκίμασε και έτσι αν με τα παραπάνω βγάζει σφάλμα ότι δεν ύπάρχει το service:

sudo systemctl enable lightdm.service 
sudo systemctl start lightdm.service

(ή gdm3 στην περίπτωση που αυτός είναι εγκατεστημένος)

Από την εικόνα που έχεις παραθέσει πάντως φαίνεται ότι έχεις συνδεθεί στο χρήστη, δεν είσαι root. Αν δώσεις την εντολή "startx"(χωρίς τα εισαγωγικά) τι γίνεται. Ξεκινάει το γραφικό περιβάλλον? Αν όχι κάποιο σφάλμα θα βγάλει.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...