Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

     Ποιός τραβάει ακόμη με Nikon .......... 🤔🤔🤔 ....... καλή ερώτηση ........ προφανώς κάποιος που δεν έχει ενημερωθεί ακόμη ότι αυτές " Δεν βγήκαν καλές " ....... εμ ...... για τους περίεργους , δεν είναι εικόνα αρχείου , τέλος πάντων μία μεταβατική λύση πρίν γίνει το Lumix βήμα ....... 😂😂😂 ....... 

IMG20240726191903_copy_3232x4310.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Εσύ σε dslr εγώ σε mirrorless. 

Οι τελευταίοι των Νικονιανων.

Λίγοι και καλοί😂

 

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ποιός τραβάει ακόμη με Nikon .......... 🤔🤔🤔 ....... καλή ερώτηση ........ προφανώς κάποιος που δεν έχει ενημερωθεί ακόμη ότι αυτές " Δεν βγήκαν καλές " ....... εμ ...... για τους περίεργους , δεν είναι εικόνα αρχείου , τέλος πάντων μία μεταβατική λύση πρίν γίνει το Lumix βήμα ....... 😂😂😂 ....... 

IMG20240726191903_copy_3232x4310.jpg

Με γεια, να τη χαρείς μέχρι να γινει το επόμενο βήμα😉 Ποιο μοντέλο είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Λίγοι και καλοί😂

 

Με γεια, να τη χαρείς μέχρι να γινει το επόμενο βήμα😉 Ποιο μοντέλο είναι;

    Είχα δουλέψει παλιότερα με D90 , ήταν και παραμένει μία σταθερή αξία μέχρι το επόμενο βήμα .......... 

    Ευχαριστώ πολύ 🙏 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να δώσω λεφτά σε z5 όταν με τα ίδια λεφτά έχω... Περισσότερη εμπειρία σε mirroless (η πρώτη που έβγαλε η sony), δεν κροπαρει στο 4k, απίστευτο af καμία σχέση με nikon η sony, log σε βίντεο κλπ. Στα ίδια λεφτά με (ας γελάσω) με την z8 παίρνεις canon r5 που κάνει και παραγωγές άμα λάχει. Γι' αυτό ακρίβως έχει το μικρότερο μερίδιο στην αγορά κι έκανε και μια κίνηση με την αγορά της red μπας και σωθεί λίγο. Όταν τράβαγα βίντεο με dslr nikon και άλλα είχα στην οθόνη και άλλα στο pc εκεί έβαλα τέλος. Αλήθεια πόσους έχετε δει σε γάμους, συναυλίες, πολεμικά κλπ να τραβάνε με nikon??😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Δηλαδή να δώσω λεφτά σε z5 όταν με τα ίδια λεφτά έχω... Περισσότερη εμπειρία σε mirroless (η πρώτη που έβγαλε η sony), δεν κροπαρει στο 4k, απίστευτο af καμία σχέση με nikon η sony, log σε βίντεο κλπ. Στα ίδια λεφτά με (ας γελάσω) με την z8 παίρνεις canon r5 που κάνει και παραγωγές άμα λάχει. Γι' αυτό ακρίβως έχει το μικρότερο μερίδιο στην αγορά κι έκανε και μια κίνηση με την αγορά της red μπας και σωθεί λίγο. Όταν τράβαγα βίντεο με dslr nikon και άλλα είχα στην οθόνη και άλλα στο pc εκεί έβαλα τέλος. Αλήθεια πόσους έχετε δει σε γάμους, συναυλίες, πολεμικά κλπ να τραβάνε με nikon??😂

Η πρώτη mirrorless ήταν Sony; Γιατί αν εννοεις την Α7 του 2013, προφανώς υπήρχαν και πριν mirrorless😉Μαλλον εννοεις η πρώτη full frame mirrorless έτσι δεν είναι;  Στα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν ξερω να σου απαντήσω, μια και δεν παρακολουθώ συστηματικά τις νέες κυκλοφορίες κλπ, παντως η D800 μου έχει μια χαρα γρήγορο AF με τους κατάλληλους φακούς φυσικα, δεν νομίζω η Ζ8 ή η Ζ9, να έχουν πολύ χειρότερο AF από την Sony ή την Canon. Μη βιάζεσαι να ξεγράφεις την Nikon παντως, δεν μιλαμε για καμία χθεσινή εταιρεία😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει η Νίκον το καταλάβαμε.

Ευχαριστούμε.

Προσωπικά δε θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο σε τέτοιο κλίμα διαλόγου.

Σου είπα και πριν, θα μπορούσες να πεις ότι θες και να είσαι αντίθετος με Νίκον αλλά όχι να το παίζεις ξερολας.

Αυτά από μένα που έχω Ζ5 που θα έπαιρνα χωρίς κόλλημα και Α7 iii και R6 και Rp κλπ κλπ χωρίς να έχω κανένα κόλλημα όλες έχουν συν και πλην και είναι και ότι βολεύει τον καθένα. 

Συνεχίστε αλλο ένα VS... Καλή συνέχεια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διάφορα στάδια στην προτίμηση κάποιου σε μια μάρκα ή ένα μοντέλο.
Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε οτιδήποτε μαζικά καταναλωτικό (μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητα, κινητά, υπολογιστές κλπ)

Ενα στάδιο είναι και η παράθεση ξερών specs απο τα manual των εταιριών. Η Α έχει 20 fps, η Β έχει 18 fps, αρα η Α είναι καλύτερη απο την Β. 
Η μια έχει 16 bit raw video, η άλλη μονο log 10 bit, άρα η πρώτη είναι πολύ καλύτερη

Ενα άλλο σταδιο μπορεί να είναι η υιοθέτηση άποψης κάποιου reviewer στο youtube που θα βρει μια διαφορά μεταξύ δύο μοντέλων σε ένα σημείο, που το ένα θα είναι καλύτερο απο το άλλο για μια τρίχα διαφορά, και αυτή την τρίχα να την κάνει τριχιά, επειδή αυτή είναι η δουλειά του. 

Κάθε κάμερα όμως έχει την δική της λειτουργία και τα δικά της χαρακτηριστικά (δεν θα πω χαρακτήρα)
Πράγματα που δεν είναι μετρήσιμα σε ξερούς αριθμούς

Επίσης πολλές φορές το καλύτερο στα χαρτιά, δεν είναι και το καλύτερο στην πραγματική ζωή. Όποιος έχει προσπαθήσει να κάνει edit σε raw 16bit video ή να ξεχωρίσει την μια καλή φώτο απο τα 120 fps κατα ριπάς καταλαβαίνει τι εννοώ

Το κακό είναι πως οι εταιρίες "πουλάνε" νούμερα
Και αφου πουλάνε megapixel, fps και bit, τέτοια θα αγοράσει ο πολύς κόσμος

Δεν πουλάνε εργονομία, δεν πουλάνε λειτουργικότητα, δεν πουλάνε συνδεσιμότητα, δεν πουλάνε ευκολία χρήσης

Δεν γράφω το παραπάνω αποκλειστικά για την Nikon, (γιατί τα έχω ξανακούσει και μάλιστα χειρότερα όταν χρησιμοποιούσα το "πεθαμένο" M4/3  σύστημα που όμως μόνο πεθαμένο δεν είναι)
Ούτε και τα γράφω αποκλειστικά για τον φίλο και την άποψη του. Συναντάω καθημερινα σε φόρουμ παρόμοιες απόψεις (που υποστηρίζουν ή θάβουν διάφορες μάρκες)

Τα γράφω απλά ως σκέψη. Ως προτροπή να μην είμαστε τόσο απόλυτοι στις απόψεις μας, ειδικά όταν δεν έχουμε χρησιμοποιήσει όλες τις κάμερες που αναφέρουμε. Επειδή για παράδειγμα εγώ αν και συναναστρέφομαι καθημερινά με ανθρώπους του χώρου δεν έτυχε να έχω ποτέ μια Α9iii μια Ζ8, μια R5 να τις βάλω δίπλα δίπλα και να διαπιστώσω ο ίδιος ποια είναι καλύτερη σε αυτά που κάνω.
Απο την άλλη όμως έχω δοκιμάσει αρκετές κάμερες ξεχωριστά ώστε να διαπιστώσω πως όλες είχαν δυνατά σημεία αλλά και αδυναμίες. Η κάθε μια σε κάτι διαφορετικό

Peace

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα  @highpriest αλλά έχω μια απορία.

Θεωρείται εξυπνάδα όλο αυτό;

Ότι τι; Επαναφέρατε το θέμα από την αφάνεια και μετά σπαμάρετε με άσχετα ως προς αυτό σχόλια;

Όσο γελοίο βρίσκω τον τίτλο του νήματος, τουλάχιστον με την έννοια που τέθηκε κι όχι ως προς την τεχνολογική πρόοδο των κινητών με την πάροδο του χρόνου, άλλο τόσο ευτελής είναι κι αυτή η συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Δηλαδή να δώσω λεφτά σε z5 όταν με τα ίδια λεφτά έχω... Περισσότερη εμπειρία σε mirroless (η πρώτη που έβγαλε η sony), δεν κροπαρει στο 4k, απίστευτο af καμία σχέση με nikon η sony, log σε βίντεο κλπ. Στα ίδια λεφτά με (ας γελάσω) με την z8 παίρνεις canon r5 που κάνει και παραγωγές άμα λάχει. Γι' αυτό ακρίβως έχει το μικρότερο μερίδιο στην αγορά κι έκανε και μια κίνηση με την αγορά της red μπας και σωθεί λίγο. Όταν τράβαγα βίντεο με dslr nikon και άλλα είχα στην οθόνη και άλλα στο pc εκεί έβαλα τέλος. Αλήθεια πόσους έχετε δει σε γάμους, συναυλίες, πολεμικά κλπ να τραβάνε με nikon??😂

    Κοίτα , απ' όσο πρόσεξα κανείς δεν είπε σε κανέναν τι να κάνει με τα λεφτά του ........... για την ιστορία το λέω . 

    Τώρα για την κουβέντα που ξεκίνησε , μιλάμε για φωτογραφία πρωτίστως , έτσι ξεκίνησε και δεν γίνεται να καταλήξει αποκλειστικά σε βιντεολήψη . Αλήθεια , τι είναι αυτά τα πολεμικά ? 

   Όλοι μας ξέρουμε λίγο πολύ , ότι οι Nikon είναι και πολύ καλές μάλιστα , φυσικά και δεν θα έψαχνα τέτοια σε μορφή compact superzoom , όπου θα προτιμούσα την ευκολία μιάς Sony dsc hx60/90v , φυσικά και δεν θα προτιμούσα μία Sony a7/9 γιατί είναι full frame και δεν μου δίνει την ευχέρεια του crop για να τραβήξω μακριά , φυσικά και θα έπαιρνα Canon γιατί έχει την Άρτα και τα Γιάννενα σε after market αξεσουάρ ........ ενώ στον αντίποδα καμία από όλες τις μάρκες και τα μοντέλα δεν συγκεντρώνει όλα αυτά που θα επιθυμούσα , οπότε μοιραία πρέπει να επιλέξω κάποια με αρκετούς συμβιβασμούς , οικονομικούς , τεχνικούς κλπ .

   Για παράδειγμα η βιντεολήψη δεν λέει τίποτε απολύτως σε μένα , δεν την χρησιμοποιώ , οπότε ότι και να πληρώσω θα πληρώσω επιπλέον κι' αυτό το χαρακτηριστικό κι' αν κροπάρει σε 4K η όχι ........ τζάμπα το πλήρωσα .

   Η κουβέντα συνεχίζεται , όλοι καταλάβαμε το ύφος της , όλοι κατανοήσαμε ότι δεν τίθεται ζήτημα αναζωπύρωσης , εγώ θα δουλέψω για την ώρα με την D90 δλδ το " Μαύρο διαμάντι " , μέχρι να γίνει το επόμενο βήμα ελέω συγκέντρωσης χρημάτων , εσείς θα δουλεύετε με ότι έχετε κι' αν είναι Z5 καλά να πάθετε ........ 😂😂😂 ........ μπας και βάλετε μυαλό επιτέλους ........ 😛 ........ όλοι σε mft θα καταλήξετε ........ ενώ αν θέλετε να ανεβείτε επίπεδο η λέξη που ψάχνετε είναι .......... Pentax 😎 η οποία έχει λύσεις και full frame και crop και half frame και mirrorles και και και ........ 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ίσως είναι το ύφος μου κάπως δε λέω... Αλλά αυτό ειδικά που βλέπω ακόμα φωτογράφους με dslr σε γάμους και δη με nikon με ξεπερνάει. Δε λέω ότι δε θα βγάλει καλά έως και τέλεια γιατί φυσικά είναι ο άνθρωπος από πίσω που τραβάει. Αλλά δηλώνει φανμποισμο καθαρά και αυτό γιατί δεν έχουν δει ακόμα τι κάνει μια mirrorless. Όπως και θεωρώ αρκετά υψηλές τις τιμές της canon και προφανώς είναι ακόμα γιατί υποστηρίζει και κακώς τις dslr. Επαγγελματίες ακόμα με 5d. Την πουλάς και αν θες κρατάς φακό με αντάπτορα. Δηλαδή σε κυκλοφορία ακόμα η d850 στα 2500€?? 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

 Ίσως είναι το ύφος μου κάπως δε λέω... Αλλά αυτό ειδικά που βλέπω ακόμα φωτογράφους με dslr σε γάμους και δη με nikon με ξεπερνάει. Δε λέω ότι δε θα βγάλει καλά έως και τέλεια γιατί φυσικά είναι ο άνθρωπος από πίσω που τραβάει. Αλλά δηλώνει φανμποισμο καθαρά και αυτό γιατί δεν έχουν δει ακόμα τι κάνει μια mirrorless. Όπως και θεωρώ αρκετά υψηλές τις τιμές της canon και προφανώς είναι ακόμα γιατί υποστηρίζει ακόμα και κακώς τις dslr. Επαγγελματίες ακόμα με 5d. Την πουλάς και αν θες κρατάς φακό με αντάπτορα. Δηλαδή σε κυκλοφορία ακόμα η d850 στα 2500€?? 

Τουναντίον φανμποισμο δηλώνει το να αγοράσεις μια mirrorless μόνο και μόνο επειδή είναι το καινουριο μοντέλο, όταν κανεις τη δουλεια σου μια χαρα με τον εξοπλισμό που ηδη εχεις. Αν οι φωτογράφοι που αναφέρεις μπορούν να κάνουν τη δουλεια τους όπως θέλουν με τις dslr που έχουν ηδη, γιατί να πληρώσουν και μάλιστα αδρά για να πάρουν τα νεα μοντέλα, σταμάτησαν οι dslr να λειτουργούν επειδή βγήκαν οι mirrorless; Η Canon πολύ καλα κάνει και τις υποστηρίζει, γιατί αυτο δείχνει συνέπεια και σεβασμό στον πελάτη της που έδωσε ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσει αυτα που με τόση ευκολία απαξιώνεις τωρα, έτσι οποίος αγοράζει κάποιο προϊόν της ξερει ότι δεν θα τον αφήσει στα κρύα του λουτρού επειδή βγήκε κάτι νεοτερο. Η D850 μιας και την ανέφερες, θεωρείται από πολλούς στα ξένα φορουμς ως η καλύτερη dslr που έχει βγει…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

 Ίσως είναι το ύφος μου κάπως δε λέω... Αλλά αυτό ειδικά που βλέπω ακόμα φωτογράφους με dslr σε γάμους και δη με nikon με ξεπερνάει. Δε λέω ότι δε θα βγάλει καλά έως και τέλεια γιατί φυσικά είναι ο άνθρωπος από πίσω που τραβάει. Αλλά δηλώνει φανμποισμο καθαρά και αυτό γιατί δεν έχουν δει ακόμα τι κάνει μια mirrorless. Όπως και θεωρώ αρκετά υψηλές τις τιμές της canon και προφανώς είναι ακόμα γιατί υποστηρίζει και κακώς τις dslr. Επαγγελματίες ακόμα με 5d. Την πουλάς και αν θες κρατάς φακό με αντάπτορα. Δηλαδή σε κυκλοφορία ακόμα η d850 στα 2500€?? 

   Μία mirrorles κάνει σαφώς πολλά πράγματα , κάποια από τα οποία σ' εμένα τουλάχιστον και για το είδος της φωτογραφίας που με απασχολεί δεν είναι χρήσιμα . Τόσο απλά . 

  Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερη η χειρότερη από οτιδήποτε άλλο . 

  Δεν κάνεις λάθος σε τίποτε , μιά χαρά τα λες !

 

28 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Τουναντίον φανμποισμο δηλώνει το να αγοράσεις μια mirrorless μόνο και μόνο επειδή είναι το καινουριο μοντέλο, όταν κανεις τη δουλεια σου μια χαρα με τον εξοπλισμό που ηδη εχεις. Αν οι φωτογράφοι που αναφέρεις μπορούν να κάνουν τη δουλεια τους όπως θέλουν με τις dslr που έχουν ηδη, γιατί να πληρώσουν και μάλιστα αδρά για να πάρουν τα νεα μοντέλα, σταμάτησαν οι dslr να λειτουργούν επειδή βγήκαν οι mirrorless; Η Canon πολύ καλα κάνει και τις υποστηρίζει, γιατί αυτο δείχνει συνέπεια και σεβασμό στον πελάτη της που έδωσε ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσει αυτα που με τόση ευκολία απαξιώνεις τωρα, έτσι οποίος αγοράζει κάποιο προϊόν της ξερει ότι δεν θα τον αφήσει στα κρύα του λουτρού επειδή βγήκε κάτι νεοτερο. Η D850 μιας και την ανέφερες, θεωρείται από πολλούς στα ξένα φορουμς ως η καλύτερη dslr που έχει βγει…

    Είναι όντως η άτιμη ......... αλλά ........ πολλά τα λεφτά Άρη ........ γιατί θέλει και φακούς φυσικά ........

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Τι μου θυμίσατε και οι δύο (jimis_vts & greekfox1).

- Σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή την εποχή της μεγάλης αλλαγής στη φωτογραφία (μετάβασης επί τω επιστημονικότερον), η κατανάλωση επαγγελματικών υλικών της Kodak (φιλμ, χημικά, χαρτιά κλπ) στις ΗΠΑ είχε πέσει στο 60% σε σχέση με την κατανάλωση των προηγούμενων 5-10 ετών. Την ίδια εποχή στην Ελλάδα ήταν κάτω από το 10%.

Και αυτή η «ορμή του νεοφώτιστου» στους Έλληνες φωτογράφους και «φωτογράφους», διέλυσε πολλές μεγάλες και εξειδικευμένες επιχειρήσεις εμπορίας και εμφάνισης φιλμ-εκτύπωσης φωτογραφιών. Ο ιδιοκτήτης του μεγαλύτερου εργαστηρίου στην Ελλάδα (Αθήνα) έγινε ιδιοκτήτης καφετέριας…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επαναφέρουμε το θέμα, στις διακοπές τράβηξα μια φώτο βραδυνή πορτρέτο με το φεγγάρι και ένα φωτισμένο με φανό δέντρο στο backround. 

Με το κινητό βγήκε "με ένα κλικ" κυριολεκτικά.

Είχαμε και μια D3100 με έναν 50/1.8 φακό. Το φλάς ακόμα και χειροκίνητα στη μικρότερη δύναμη έκαιγε το πρόσωπο (με ρυθμίσεις έκθεσης να μη χαθεί το backround). Χωρίς φλας ήθελες έκθεση ~5s σε ISO3200 και f1.8 οπότε χεράτο πορτέτο δεν μπορούσε να βγει έτσι.

Η λύση θα ήταν ένας διαχύτης στο φλάς που θα του έκοβε και τη δύναμη αλλά δεν είχαμε τίποτα πάνω μας.

Οπότε η μόνη φώτο που ήταν χρήσιμη είναι αυτή του κινητου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...