Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Μπράβο ρε σεις... αναζωπυρώσατε το θέμα... ευχαριστούμε...

🤣🤣🤣🤣🤣

Άλλο ένα καλοκαίρι με τα .... ίδια και τα ίδια....

   Φροντίζουμε για τους φίλους , όπως πάντα , δεν είναι αναζωπύρωση , εδώ φροντίζουμε για άλλους μήπως και επανέλθουν στον σωστό δρόμο , αντί να παιδεύονται με Z mount και άλλα τέτοια απατηλά ........ 🤣🤣🤣

Στις 1/1/2024 στις 2:56 ΠΜ, alx301 είπε

Να κανω ποδαρικό στο φωτογραφικό μας φόρουμ αλλα και σε αυτό το thread
Μακαρι το 2024 να μας φέρει υγεια, ευτυχία και να ξεπεράσουν επιτέλους τα κινητά τους δεινόσαυρους τις καμερες

    Σωστός , οι δεινόσαυροι είναι επικίνδυνοι , δαγκώνουν ........ 🤣🤣🤣

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Αυτή η μηχανη και οι επόμενες της σειρας(D810, D850) θέλουν ακριβά τζαμιά, εκει θα δείξουν οντως τα δόντια τους, αλλα ακόμα και με φθηνούς φακούς όπως ο δικός μου ή ο φακός που λες(θυμάσαι ποιος ήταν;) οι φωτογραφιες που βγαζουν είναι παρα πολύ καλες(ο 28-105 βέβαια για τα λεφτά του, φημίζεται για την οξύτητα του σύμφωνα με αυτα που έχω διαβάσει στα ξένα φορουμς😉)

 

 

Αλλα ότι και να λέμε, το iPhone 15 pro ή το αντίστοιχο Samsung/pixel/xiaomi είναι απείρως καλυτερα😜

   Ο Tokina 19 - 35 f/3.5 - 4.5 .

    Πρέπει να επισημάνω ότι , ακόμη περιμένουμε να ξεπεράσουν τα smartphone τα φωτογραφικά σύνολα , από το 201....... , τι θα γίνει επιτέλους ....... 🤣🤣🤣 ........ να τελειώνουμε , μπουχτήσαμε ........ βάλτε πλάτη .............. 

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Φροντίζουμε για τους φίλους , όπως πάντα , δεν είναι αναζωπύρωση , εδώ φροντίζουμε για άλλους μήπως και επανέλθουν στον σωστό δρόμο , αντί να παιδεύονται με Z mount και άλλα τέτοια απατηλά ........ 🤣🤣🤣

    Σωστός , οι δεινόσαυροι είναι επικίνδυνοι , δαγκώνουν ........ 🤣🤣🤣

   Ο Tokina 19 - 35 f/3.5 - 4.5 .

    Πρέπει να επισημάνω ότι , ακόμη περιμένουμε να ξεπεράσουν τα smartphone τα φωτογραφικά σύνολα , από το 201....... , τι θα γίνει επιτέλους ....... 🤣🤣🤣 ........ να τελειώνουμε , μπουχτήσαμε ........ βάλτε πλάτη .............. 

     Σιγά το θέμα που αναζωπυρώσαμε ........... αυτό δεν αναζωπυρώνεται με τίποτε .......... 🤣🤣🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Φροντίζουμε για τους φίλους , όπως πάντα , δεν είναι αναζωπύρωση , εδώ φροντίζουμε για άλλους μήπως και επανέλθουν στον σωστό δρόμο , αντί να παιδεύονται με Z mount και άλλα τέτοια απατηλά ........ 🤣🤣🤣

    Σωστός , οι δεινόσαυροι είναι επικίνδυνοι , δαγκώνουν ........ 🤣🤣🤣

   Ο Tokina 19 - 35 f/3.5 - 4.5 .

    Πρέπει να επισημάνω ότι , ακόμη περιμένουμε να ξεπεράσουν τα smartphone τα φωτογραφικά σύνολα , από το 201....... , τι θα γίνει επιτέλους ....... 🤣🤣🤣 ........ να τελειώνουμε , μπουχτήσαμε ........ βάλτε πλάτη .............. 

     Σιγά το θέμα που αναζωπυρώσαμε ........... αυτό δεν αναζωπυρώνεται με τίποτε .......... 🤣🤣🤣

Και θα περιμενεις πολύ ακόμα να τα φτάσουν, ισως το 2040 και αν😂 Κατη που το ξερει κατά βάθος και ο φιλος @nickolas για αυτο δεν έχει απαντησεις μέχρι τωρα😜

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, greekfox1 είπε

@nickolas μπορώ να βγάλω αυτή τη φωτογραφία που εβγαλα με την "ταπεινή" Nikon D800 του 2012 και τον ακόμα πιο "ταπεινό AF Nikkor 28-105 f3.5-4.5D της δεκαετίας του 90, με κάποιο σύγχρονο ¨φωτοκινητό";

uUObRNB.jpeg

 

Μπορείς ως εξής:
-Δεν θα χάσεις πληροφορία από το έτοιμο jpeg, αλλά θα προτιμήσεις raw ή και proraw αν στο επιτρέπει η συσκευή σου.
-Δεν θα προτιμήσεις το ψεύτικο depth of field του portrait mode που έχουν τα κινητά (άλλωστε θα έχανες και το raw αρχείο έτσι), αλλά θα πάρεις αληθινό βάθος πεδίου χρησιμοποιώντας κάποιον φακό όπως τον moment 58mm.
-Αν θες μπόλικο bokeh, θα έπρεπε να πλησιάσεις τον γάτο αρκετά και να αυξήσεις την απόστασή του από το background.

Με τα παραπάνω θα είχες μια καλή φωτογραφία για χρήση σε "πραγματικές συνθήκες" όπως μια εκτύπωση 10x15 ας πούμε.

Για να σε προλάβω... με το κινητό δεν θα πάρεις το δυναμικό εύρος της DSLR, αλλά ένα πολύ καλό αποτέλεσμα κουβαλώντας στην τσέπη μόνο 258gr (για το δικό μου κινητό+φακός) το οποίο αλλάζει κατά λίγα γραμμάρια αναλόγως το μοντέλο.
Από την άλλη, θα πάρεις μια πιο πλούσια για επεξεργασία εικόνα, κουβαλώντας στον ώμο ή στον λαιμό 1454 γραμμάρια που ζυγίζουν η μηχανή κι ο φακός που ανέφερες.

Η μόνη σύγκριση που τίθεται είναι ως προς το βάρος που είσαι διατεθειμένος να κουβαλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, udroxoos είπε

Μπορείς ως εξής:
-Δεν θα χάσεις πληροφορία από το έτοιμο jpeg, αλλά θα προτιμήσεις raw ή και proraw αν στο επιτρέπει η συσκευή σου.
-Δεν θα προτιμήσεις το ψεύτικο depth of field του portrait mode που έχουν τα κινητά (άλλωστε θα έχανες και το raw αρχείο έτσι), αλλά θα πάρεις αληθινό βάθος πεδίου χρησιμοποιώντας κάποιον φακό όπως τον moment 58mm.
-Αν θες μπόλικο bokeh, θα έπρεπε να πλησιάσεις τον γάτο αρκετά και να αυξήσεις την απόστασή του από το background.

Με τα παραπάνω θα είχες μια καλή φωτογραφία για χρήση σε "πραγματικές συνθήκες" όπως μια εκτύπωση 10x15 ας πούμε.

Για να σε προλάβω... με το κινητό δεν θα πάρεις το δυναμικό εύρος της DSLR, αλλά ένα πολύ καλό αποτέλεσμα κουβαλώντας στην τσέπη μόνο 258gr (για το δικό μου κινητό+φακός) το οποίο αλλάζει κατά λίγα γραμμάρια αναλόγως το μοντέλο.
Από την άλλη, θα πάρεις μια πιο πλούσια για επεξεργασία εικόνα, κουβαλώντας στον ώμο ή στον λαιμό 1454 γραμμάρια που ζυγίζουν η μηχανή κι ο φακός που ανέφερες.

Η μόνη σύγκριση που τίθεται είναι ως προς το βάρος που είσαι διατεθειμένος να κουβαλάς.

Πολύ σωστά όλα όσα αναφέρεις αν θέλω να βγάλω μια φωτογραφία με το κινητό που να πλησιάζει κάπως τη συγκεκριμένη, raw ή proraw(που όμως και αυτό είναι 12bit ενώ της D800 14bit), όχι το portrait mode που έχω τουλάχιστον 2 τέτοιες φωτογραφίες  από το 12 pro max που έχει αποτύχει οικτρά, με τον φακό που ανέφερες πχ. Το μόνο θέμα βεβαα στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ότι ο γάτος απλά δεν θα καθόταν να τον πλησιάσω τόσο κοντά για να βγάλω την φωτογραφία που θα ήθελα.

Φυσικά το κινητό το έχω πάντα μαζί μου και είναι απείρως ελαφρύτερο απο τη μηχανή μου, κανείς δεν λέει το αντίθετο. Από την άλλη εκτός από την πιο πλουσια και ευκολη προς επεξεργασία εικόνα που θα πάρω από τη μηχανη, θα εχω και την απιστευτη ευκολία χειρισμού όλων των κρίσιμων παραγόντων που προσφέρει η μηχανη με όλα τα σωστά τοποθετημένα κουμπιά και ροδέλες που έχει η D800, που σου επιτρέπει να κάνεις οτι ρυθμιση θέλεις πολύ γρήγορα 😉

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekfox1 είπε

θα εχω και την απιστευτη ευκολία χειρισμού όλων των κρίσιμων παραγόντων που προσφέρει η μηχανη με όλα τα σωστά τοποθετημένα κουμπιά και ροδέλες που έχει η D800, που σου επιτρέπει να κάνεις οτι ρυθμιση θέλεις πολύ γρήγορα 😉

 

 

Για κάποιον που αναζητά φυσικά χειριστήρια για την κάμερα, υπάρχει το fjorden grip.

Είναι ένα grip που παρέχει τα εξής (copy paste από το site τους):

1) TWO-STAGE SHUTTER BUTTON
Half-press to focus, full-press to capture.

2)CUSTOMIZABLE CONTROL DIAL
Adjust exposure, shutter speed, ISO and other parameters without changing your hand position.

3)MULTI-FUNCTION BUTTON
Choose what it does: Toggle flash modes, focus peaking, trigger selfie mode or switch between other custom settings.

4)ZOOM LEVER
Quickly switch between iPhone lenses, or smoothly zoom in and out.

Δεν το έχω αγοράσει, αλλά χρησιμοποιώ ως προεπιλογή στο iphone την δωρεάν εφαρμογή τους που πέρα από τη λειτουργικότητά της, παράγει raw+jpeg ταυτόχρονα.

Αυτό είναι το grip που έχω και δίνει σταθεροποίηση από άλλο πλανήτη σε σχέση με το πως κρατάς το κινητό με ή χωρίς. Η αίσθηση και η υφή του δε, είναι anti-slip σαν πραγματικής DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά καλές οι συγκρίσεις (που προφανώς δεν υφίστανται).... αλλά ποιός τραβάει ακόμα με nikon?? 😂... φυσικά βίντεο με nikon μη το πιάσουμε καν...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Ρε παιδιά καλές οι συγκρίσεις (που προφανώς δεν υφίστανται).... αλλά ποιός τραβάει ακόμα με nikon?? 😂... φυσικά βίντεο με nikon μη το πιάσουμε καν...

Το 13% των χρηστών που αγόρασαν μηχανές το 2023 (mirrorless δηλαδή αλλά το ίδιο κάνει εφόσον ουσιαστικά δεν πωλούνται DSLR ιδιαίτερα πλέον). 

Από ποια άποψη το λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Ρε παιδιά καλές οι συγκρίσεις (που προφανώς δεν υφίστανται).... αλλά ποιός τραβάει ακόμα με nikon?? 😂... φυσικά βίντεο με nikon μη το πιάσουμε καν...

Αρκετοι.

Η σειρα Z ειναι τιμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pifilos είπε

Το 13% των χρηστών που αγόρασαν μηχανές το 2023 (mirrorless δηλαδή αλλά το ίδιο κάνει εφόσον ουσιαστικά δεν πωλούνται DSLR ιδιαίτερα πλέον). 

Από ποια άποψη το λες ;

Δεν θα πας όταν έχεις να διαθέσεις 1500-2000€ σε nikon. Πας σε canon και sony. Ειδικά a7 iii δεν έχει ανταγωνιστή στα λεφτά της. Συγκριτικά με z5-z6. Προσωπική άποψη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Δεν θα πας όταν έχεις να διαθέσεις 1500-2000€ σε nikon. Πας σε canon και sony. Ειδικά a7 iii δεν έχει ανταγωνιστή στα λεφτά της. Συγκριτικά με z5-z6. Προσωπική άποψη πάντα.

Δεκτή η προσωπική άποψη φυσικά, αλλά αν ποτέ άφηνα το σύστημα της Fujifilm για κάποιον λόγο και έπρεπε ντε και καλά να διαλέξω κάποιον από τους μεγάλους τρεις της αγοράς για FF προσωπικά θα  διάλεγα NIkon (για crop όχι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimis_vts said:

Δεν θα πας όταν έχεις να διαθέσεις 1500-2000€ σε nikon. Πας σε canon και sony. Ειδικά a7 iii δεν έχει ανταγωνιστή στα λεφτά της. Συγκριτικά με z5-z6. Προσωπική άποψη πάντα.

Αν εξαιρέσεις την ποικιλία φακών και τις τιμές τους είναι αρκετά αξιόλογο το z σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασίστε βρε παιδιά τελικά!
Είναι καλές μηχανές οι Νικον Ζ ή όχι; Τι απαντούν οι ειδικοί;
Έχω βάλει μηχανές και φακούς σε σακούλες και περιμένω την ετυμηγορία του ιντερνετ με αγωνία!

Πωωωω τι πάθαμε! Ενα κάρο λεφτά δώσαμε και δεν βρέθηκε ένας Χριστιανός να μας αποτρέψει να μην πάρουμε Ζ!
Και τώρα που έμαθαν όλοι ότι ΔΕΝΚΑΛΕΣ, δεν θα μπορούμε και να τις πουλήσουμε!

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ! 

😄😄😄

 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jimis_vts said:

Ρε παιδιά καλές οι συγκρίσεις (που προφανώς δεν υφίστανται).... αλλά ποιός τραβάει ακόμα με nikon?? 😂... φυσικά βίντεο με nikon μη το πιάσουμε καν...

Πέστα. 

Κάποια κορόιδα πήγαν και πήραν και Ζ8 να φανταστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Δεν θα πας όταν έχεις να διαθέσεις 1500-2000€ σε nikon. Πας σε canon και sony. Ειδικά a7 iii δεν έχει ανταγωνιστή στα λεφτά της. Συγκριτικά με z5-z6. Προσωπική άποψη πάντα.

 

4 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Ρε παιδιά καλές οι συγκρίσεις (που προφανώς δεν υφίστανται).... αλλά ποιός τραβάει ακόμα με nikon?? 😂... φυσικά βίντεο με nikon μη το πιάσουμε καν...

Καλές είναι οι απόψεις, όλοι έχουμε την δική μας άλλα χρειάζεται και κάποια τεκμηρίωση...

Και να γίνεται πιο καλοπροαίρετα η κριτική γιατί... Έχω Νίκον Ζ5 και με έκανες και κλαίω με τη χαζομάρα που έκανα ... Ψάχνω να βρω και κανέναν άλλο να τραβάει με Νίκον και βρίσκω μόνο εμένα. Μόνος μου έμεινα.. κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

Καλές είναι οι απόψεις, όλοι έχουμε την δική μας άλλα χρειάζεται και κάποια τεκμηρίωση...

Και να γίνεται πιο καλοπροαίρετα η κριτική γιατί... Έχω Νίκον Ζ5 και με έκανες και κλαίω με τη χαζομάρα που έκανα ... Ψάχνω να βρω και κανέναν άλλο να τραβάει με Νίκον και βρίσκω μόνο εμένα. Μόνος μου έμεινα.. κρίμα.

Είμαι και εγω, δεν είσαι μόνος σου μην απελπίζεσαι😂😜 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...